Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488650/milacekncqEJ4-3Ew-.jpg 4 1493 1493

Paříž 1885: Georgese Duroye, bývalého vojáka a toho času zaměstnance na dráze, trápí nedostatek peněz, chudoba a bezmoc. Vše se mění ze dne na den, když mu kamarád z vojny dohodí místo v novinách – z nýmanda se stane uznávaný novinář. Díky známým pozná Duroy, přezdívaný Miláček, pár zazobanců z místní smetánky a získá svou první milenku, paní de Marelle. Vzápětí se však žení z ryzího kalkulu – nebere si tu, kterou miluje, ale bohatou vdovu po kamarádovi. Se svatbou si zvolí i nové, vznešenější jméno, s postavením a penězi vzrostou i nároky. Satirický román má skvělou atmosféru, která nás vrací do doby, kdy se společenská smetánka vozila v drožkách a z venkovana se mohl stát lev salonů. Maupassant ve svém díle představuje sobeckého a sebestředného jedince, který touží po slávě, uznání, moci, penězích a úspěchu u žen. Miláček je nevyléčitelný sukničkář, prototyp průměrného člověka jdoucího přes mrtvoly.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Bel-Ami , 1885

Kris@
07.10.2014 3 z 5

Autor je úžasný, skvěle popsal psychologii postav. Nicméně nemohu říct, že by se mi kniha líbila a četla lehce. Potila jsem u toho krev, protože jsem ráda, když si můžu oblíbit hlavní postavu a těšit se na její další osudy a cesty... a ne pouze čekat až toho "hajzla někdo křápne".

Mermaid
17.09.2014 5 z 5

Četla jsem na ZŠ, četla jsem na VŠ a stále se mi kniha líbila, určitě se k ní ještě vrátím. Atmosféra, intriky, lži, všechno zabalené do pěkné slupky tehdejší doby a přece tak současně prohnilé ;-). Doporučuji!

eraserhead
18.07.2014 4 z 5

Některé románové a filmové postavy jsou zlé, špatné, nesympatické, ale přesto si nás získají. Miláček je však odpudivý každým coulem. Po hodně dlouhé době hlavní hrdina, s nímž jsem se nijak a v ničem nestotožnil, který mě ani na okamžik nezaujal a neprojevil se byť na vteřinu něčím, za co by zasloužil mé uznání. Prostě a jen šmejd, díky němuž skřípete zuby od první do poslední stránky a stydíte se, že jste muž. Ale díky tomu je Miláček skvělý román. Maupassant jím zase postoupil o schůdek výše v mé oblíbenosti tohoto všestranného, schopného a pronikavého autora. Obraz doby? Myslím, že na tohle je to moc nadčasové.

Ladys
12.07.2014 5 z 5

Nezměrná touha po úspěchu žene Duroye do postelí žen z vyšší společnosti, uchyluje se k intrkám a lžím a čtenář sleduje kam až se dá pro kariéru zajít.

DeniisaK
17.06.2014 5 z 5

Úžasné, nestává se mi často, abych hlavního hrdinu ze srdce tolik nesnášela a přála mu jen to nejhorší! Dílo, které krásně vystihuje společnost v druhé polovině 19. století, ale co si budeme nalhávat...vlastně i tu dnešní. Stojí za přečtení.

dezlik
25.05.2014

myslela jsem si že knihu ani nedočtu ,ale nakonec jsem ji přečetla za jeden den,zajímavá

T.Louie
05.04.2014 odpad!

Ne ne ne ne NE! Už nikdy víc! U týhle knihy se mi zvedal žaludek.

fina3210
25.03.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější Maupassantova kniha - jako jediná mě totiž zaujala.

Lole
06.02.2014 3 z 5

O tam jak Hajzl za kariérou šel. Nesympatie, kterou získat hlavní hrdina mě neopustila. Nemohu si pomoci, ale člověk by zřejmě měl mít své chování v mezích. Avšak stoí za přečtení.

Warronika
15.01.2014

Nadčasový román, aktuální téma. Nemůžu říct, že by ve mě Georges Duroy vzbuzoval odpor - naopak, docela mě fascinoval. Žasla jsem nad tím, že na to měl žaludek a že mu to všechno vycházelo. Když opomenu způsob jakým to dělal, je obdivuhodné jak si šel za svým a jak mu to pálilo. Hmmmm, bylo a je to stejné - svině se mají vždycky nejlíp! Čtivá kniha, doporučuji.

MonisPop
01.12.2013 5 z 5

Dílo mě nadchlo už po pár řádcích. Překvapilo mě. Děj jsem sice znala, ale způsob psaní autora se mi velmi oblíbil.

Gizminek
22.10.2013 5 z 5

Velice čtivá a zábavná kniha. Doporučovala bych všem ženám, aby mohly nahlédnout do duše takových "miláčků" a pochopit jejich myšlení.

Sydney Rose
24.09.2013 4 z 5

Na klasiku to bylo až nezvykle čtivé.

alexpo
06.08.2013 4 z 5

Jak kdyby to napsal včera. Netušila jsem, že mě to bude bavit, ale bylo to lepší než film s Pattinsonem, který se na to prostě nehodí.

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Kulisy se změnily, kostýmy taky, ženy se možná trochu emancipovaly, ale jinak lze říct, že tenhle příběh je stále aktuální! Až děsivě...ale čtení je to krásné.

petricka2
16.06.2013 4 z 5

Takto se dokáže zachovat pouze chlap :D

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Kniha ku ktorej nemám čo dodať. Maupassant a jeho Miláček, je proste aj po viac ako sto rokoch od napísania aktuálny a odvtedy sa mnoho v tých vyšších spoločenských kruhoch nezmenilo. Takých "miláčikov" nájdeme v dnešnej spoločnosti požehnane. Ich praktiky, povahy a ambície sú si podobné a jediné čo sa mení je všetko okolo nás, ľudské povahy ostávajú vždy nemenné a verím, že za ďalších sto rokov, bude na svete rovnaké množstvo "miláčikov", ako bolo za doby Maupassanta.
Kniha, ktorá ponúka pobavenie, je nenáročná a vďaka talentu Maupassanta perfektne vystihuje charaktery hlavných postáv. Na čo sa nedá zabudnúť je koniec knihy. Neprezradím, ale vždy keď si naň spomeniem musím sa usmievať. Kto nečítal, tak nech urýchlene tento rest napraví, kniha stojí za to.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Tento román opravdu miluji. Přestože byl napsán v 19. století je podle mého názoru stále aktuálním. Dokonale vykresluje obraz společnosti a všech intrik, přes které se hlavní hrdina dostává k vrcholu.

Lusik88
26.02.2013 2 z 5

naturalistické a pesimistické romány nebudou mým šálkem kávy, tato kniha se mi moc nelíbila

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Knížka se moc dobře čte, má rychlý spád děje. I když Duroyovi bych nejradši nafackovala, jeho příběh patří mezi mé oblíbené.;)