Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295793/bmid_milacek-gix-295793.jpg 4 1465 180

Maupassantův Miláček nás přivádí do Paříže konce 19. století, kde se Georges Duroy snaží přežít na svém ubohém platu úředníka, dokud díky příteli z vojny nedostane místo v malých novinách. Brzy se mu tak podaří proniknout do vyšší společnosti, mezi pařížskou smetánkou se začne těšit velké oblibě a získá si přezdívku Miláček. Nebojí se ale zneužívat své prohnanosti a slabosti opačného pohlaví pro něj a na cestě za svým snem o penězích a moci se nezalekne téměř ničeho. Maupassantův satirický text popisuje morální úpadek člověka posedlého pouze osobním úspěchem a i dnes k nám promlouvá naprosto jasně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Bel-Ami , 1885

michaela5726
16.10.2016 5 z 5

Moc pěkná a zajímavá kniha, pěkně se četla. Kdybych jí četla někdy v patnácti, asi by se ze mě stala feministka.

Bilky
13.10.2016 5 z 5

Nadčasová kniha s presahom do dnešných dní...
GdM rozohráva šachovú partiu od pomalej stratégie s pešiakmi cez premyslený a pozvoľný strategický stredný part a obetovanie kráľovny, až po rýchly a nečakaný záver s geniálnym matom.

Majstrovo umenie nie je ani tak v psychológií figúr ako v ich kombinácií a umení s nimi hýbať. Vzájomné pôsobenie a schopnosť ich využitia. To je to o čo tu kráča! A v tom je toto dielo pôsobivé a aktuálne aj po vyše 100 rokoch.

DUROY ako prototyp bezškrupulózneho človeka v honbe za majetkom, je kritikou ľudských charakterov, ale aj vtedajšej spoločnosti. Svet novín a politiky je tu pranierovaný jednoducho a priamo bez metafor, či podobenstiev. Ale práve vďaka tomu sami poznávame podobných Duroyov v práci, samospráve, komunálnej či vysokej politike.

ODPORÚČAM: modrým, červeným, zeleným aj oranžovým kandidátom na akýkoľvek verejný post ako návod k rýchlej kariére; potencionálnym gigolom ako inšpiratívnu literatúru k obohateniu svojho pôsobenia a všetkým ženám politikov či poslancov na zdvihnutie si ega. 81%

niknikita
30.09.2016 5 z 5

Je to to nejlepší, co kdy bylo napsáno o vztazích mužů a žen a mistr Maupassant tady nelichotí nikomu z nich.Nikdy mne nepřestane tento skvělý příběh bavit, ani jeho poslední filmové zpracování s Robertem Pattinsonem v roli Miláčka.

wery87
29.08.2016 5 z 5

Svizny dej, ctiva kniha

Hoodec
07.07.2016 4 z 5

Často bývám klasickou literaturou nakonec zklamán, protože jak je kniha přechvalována ve společnosti, tak nakonec čekám úplně něco jiného. Bál jsem se i u Miláčka a nakonec jsem byl příjemně překvapen. Jedním slovem - Nadčasové!

Katrinity_97
26.05.2016 5 z 5

Tak na tuhle knihu nedám nikdy dopustit.
Je to jedna z těch klasik, které neukazují perfektní život a perfektní vztahy. Hlavní postava je chlápek, který se snaží ze dna pařížské společnosti dostat na vrchol, a využívá svého šarmu a pěkné tvářičky.
Maupassant nám představil typického muže té doby, ukázal nám, jak myslí, a že nehledí na city, které k němu chovají jeho "žebříčky" ke slávě.
Rozhodně jedna z mých velice oblíbených knih.
Klobouk dolů Maupassante...

Eliška_P
12.04.2016 4 z 5

Kniha se mi dobře četla, děj příjemně plynul. Jedna z těch zábavnějších a čtivějších knih povinné četby.

BarbuchaN
06.04.2016 3 z 5

knížka vcelku čtivá, nicméně mne nevtáhla do děje tak jak bych očekávala. Po dlouhé době jsem četla kde jsem hlavního hrdinu neměla ráda. Jinak snadno čtivá klasika.

Erudite
21.03.2016 5 z 5

Guy de Maupassant v celé knize ukázal, že hrdinové nemusí podstupovat smrtelné výzvy a neustále běhat po všech akcích: život může plynou tak jak plyne, a i tak nás spisovatel udrží u knihy.
Doporučuji, pokud si chcete oddychnout od spěchu a zažít Paříž barvitou a prostě francouzskou, takovou, jaká má být a jakou ji Maupassant vložil do svého díla.
Au Revoir!

Dep8
14.03.2016 5 z 5

Nemůžu říct, že bych se s hlavním hrdinou přímo ztotožňovala, ovšem líbí se mi syrová absence citů a bezohlednost při využívání hloupoučkých žen, ozdob vyšší společnosti, v cestě k vytouženému cíli. Výstižný název Miláček - s cynickým úsměvem na rtu.

Montezuma
26.02.2016 5 z 5

Pantheon! Styl jako metronom: přesný, bez kudrlinek a ostrý jako břitva! Ty charaktery: věčné tehdy jako dnes. Dokážu si představit - a nejen to - tyhle "novináře" a muže všech řemesel, kteří se svou hubou a šarmem dokáží vyšplhat (vetřít) kamkoliv a přes mrtvoly kohokoliv. Dost to připomíná Stendhala v tom smyslu, že pokud měl člověk v tehdejší společnosti nějaké ambice a schopnosti a chtěl se realizovat, ale bohužel nebyl "urozený", vlastně mu nic jiného než být hrozná svině nezbývalo. Dnes je to úplně jiné: člověku stačí jenom známosti:)
Ovšem jako vždy: jestliže člověk hřeší na lidskost, inherentní vada zla, tj. jeho sklon k destrukci, rozbije životy na padrť, a co se zdá vnějšímu pozorovateli coby vítězství je vlastně prohra, neboť pod smokingy a luxusními róbami vítězů nejsou lidé, ale prázdná, vykotlaná dubiska. Duroy je člověk se kterým lze soucítit: v příznivější době by byl milujícím otcem a vzorným manželem nějaké té středostavovské paničky. Měl by duši.

fruntisek
26.02.2016 5 z 5

Super kniha

26e
13.02.2016 5 z 5

Nadčasové , veľmi príjemné čítanie... jednoznačne patrí do "mojej knižnice obľúbených" :)

Arianne
11.02.2016 3 z 5

Uff, těžce se četlo, hlavně proto, jak mě pan Duroy neustále doháněl k zuřivosti. Aneb, jak se nechá lidmi krásně manipulovat máte-li příjemný zevnějšek a dokážete v ženě vzbudit pečovací pudy.

Safienka
01.02.2016 4 z 5

Uááá...ten mi dal teda! Po dlouhé době jsem byla u knihy rozhořčena a musela ji kvůli tomu občas odložit. Ale jinak moje první dílo od pana Maupassanta a skvělé! Čtivě napsáno. Honba za kariérou, penězi a tělesným blahobytem. Chtěla bych vidět zpětnou karmu takového člověka. Miláček...pch...parchant je to :o)

bimmerworks
28.01.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od Maupassanta. Doslova návyková látka. Děj ubíhá tak rychle a poutavě, že máte pocit jako byste četli jeden ze článku La vie Francaise. Názorná ukázka bezohledného až přes mrtvoly jdoucího kariérismu, který byl už tenkrát inspirací pro mnoho děl. Děj mi trochu připomíná Balzacovu Lesk a bída kurtizán. Myslím si, že tato kniha plně zaujme nejen milovníka kritického realismu, ale i příležitostného čtenáře. Maupassant zde dokázal že je nejen mistrem povídky, ale i perfektním romanopiscem.

Dymond
22.01.2016 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a byla jsem mile prekvapena...

nereidka
23.09.2015 5 z 5

Moc jsem si čtení této knihy užila..Ale prý Miláček, tsss, já bych ho zabila :D

Zoufalka22
06.09.2015 3 z 5

Kniha mě velice bavila, dobře se čte.

GreenTee
03.08.2015 5 z 5

Knihu jsem brala poprvé do ruky v domnění, že jde o povídku, a celou dobu si říkala, že je to nějaké dlouhé, ale nedokázala jsem přestat číst. Mám slabost pro hrdiny, kteří jsou vždy "na své straně", líbil se mi naturalistický nádech knihy, vše jsem si dokázala představit. Velká spokojenost a teď hledám Miláčka v knihkupectvích.