Město & město

Město & město https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414161/bmid_mesto-a-mesto-AsW-414161.jpg 4 250 43

Když je v pozoruhodném a dekadentním městě Beszel kdesi na okraji Evropy nalezeno tělo zavražděné ženy, vypadá to jako všední případ pro inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení těžkých zločinů. Ale jakmile se Borlú pustí do pátrání, důkazy začínají napovídat, že je na stopě konspiraci mnohem podivnější a nebezpečnější, než si jen dokázal představit. Brzy se v ohrožení ocitne nejen on, ale i jeho rodina. Borlú musí navštívit jedinou pozemskou metropoli a jeho cesta vede skrze krajně neobvyklé hraniční pásmo. Jde o putování stejně tak duševní jako fyzické, o posun ve vnímání, vidění neviděného. Cílem je sousední bohaté a prosperující město Ul Qoma, s nímž Beszel již dlouho soupeří. Město a město je detektivním příběhem s odstíny Franze Kafky, P. K. Dicka, Raymonda Chandlera a románu 1984.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The City & the City , 2009

nightlybird
02.04.2011 5 z 5

Úvodem bych chtěl prohlásit, že nepatřím k fandům žánru fantasy, naopak pokládám jej za okrajový a ve většině produkce bych řekl dokonce podokrajový druh literatury. Autor zpravidla vezme základní atributy z pohádky, hororu či detektivky případně scénáře céčkového akčního filmu (podle toho co zrovna mezi masami čtenářské obce frčí a je momentálně in), okoření to vlastním nerealizovaným sexem, hektolitry krve, případně nějakými fujtajbly a toho, co dalo žánru vlastně název – fantasie – je tam zpravidla tak málo, že by jeden plakal (pokud nebyl autor šikovný a neukradl něco „ze sousedovic stromu“). O myšlenkovém náboji je zbytečné mluvit, mimo standardních klišé tam zpravidla těžko narazíte na myšlenku a ani je vlastně moc nepředpokládáte ( to je nejspíš to, co k nim čtenáře jistého druhu přitahuje a láká jako světlo můry). Jsou ale knihy, které se té bezbřehé šedi docela vymykají, které z ní trčí jako žraločí ploutev a nutí vás zbystřit mysl. Mezi ně bezesporu patří
Město & Město. Vlastní dějová linka je bezpředmětná – standardní detektivka, na které nic extra ani komplikovaného není. Tedy kromě skutečnosti, že se jedna vražda vyšetřuje ve dvou městech. Nic moc, říkáte. Že už jste četli o vyšetřování vraždy, kde se pátralo po celém státě, celém kontinentu. A tady je jádro pudla. Autor umístil dvě města a jejich obyvatele do jednoho identického prostoru, ve kterém se prolínají, ve kterém spolu jsou a nejsou, kde se lidé potkávají a navzájem míjejí aniž by se vnímali. A vy se musíte spolu s nimi naučit vidět a „nevidět“. Vidět to, ve kterém právě jste a nevnímat to druhé, cizí, byť je na dosah ruky. Pokud to dokážete, pokud vás autor spoutá silou své imaginace a zaplete do sítě své fantazie, získáte nevšední zážitek. A nemusíte si ani lámat hlavu transgéčkem. Naposled jsem obdobný zažil, když jsem před lety četl povídku, kde stěžejní roli hrál teserakt a nebo když jsem četl Heimovy úvahy o n-rozměrném prostoru

Kvothe
31.03.2011 4 z 5

Otázka: Města jsou skutečně metafysicky - abnormálně propojená a lidé je nevnímají proto a nebo je to jen jedno město a lidé se rozhodli si ho ve svých hlavách rozdělit na dvě a dělat, jako že se o dvě města jedná a tak k nim přistupovat. Tedy chci říci - je prolínaní měst realita nebo je to pouze v myslích obyvatel těchto měst? Rozdílné barvy, styl vystupování, mluva, chůze....přesto je schopné z jednoho města do druhého (protiprávně) vystřelit a zabít člověka ve městě druhém - čím to asi je? Super sci-fi, které stojí za přečtení. Teším se na další knihu od Chiny Mievilla.

s-reader
15.02.2011 4 z 5

Jedna z knih, která mě v poslední době výrazně zaujaly. Dvě města, která se částečně prolínají, obyvatelé, kteří jsou zvyklí nevnímat druhé město přesto, že ho mají na očích, nesmírně složité soužití těchto dvou měst, to považuji za zajímavý a inspirativní nápad. Detektivka a akční příéběh, který se nad tímto tématem odehrává je už obvyklý, ale celek dělá knihu zajímavou a čtivou.