Cinder

Cinder https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2132 478

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

Isew
27.09.2019 4 z 5

Jako cílovou skupinu vidím mladé teenagerky, které se už trochu stydí, že se jim líbí pohádky, ale pořád je ve skrytu duše mají rády. V téhle knížce je jedna hodně slavná pohádka zakuklená (jak už je zřejmé z názvu). A sice už dávno nejsem teenagerka, přesto stále miluji pohádky, a proto se mi tahle knížka líbila.
SPOILER
Chtěla jsem znát detaily toho, jak princ (císař) bude hledat Cinder všude možně, bude mávat v ruce její robotickou nohou a až ji najde, tak ji tu nohu romanticky nasadí. Trošku mě mrzí, že mi to autorka nedopřála. Ale co, nevadí.

Viviana-Mori
21.09.2019 4 z 5

Bez ohledu na to, že je děj předvídatelný a kniha je taková sci-fi pohádka, kde je splácáno vše možné, byla jsem spokojená. Čte se moc dobře, má to spád. Odpočinková a trochu praštěná literatura. Pro náročné čtenáře to čtivo asi nebude, ale mě po těžkých dnech v práci doopravdy bavilo trávit nad Cinder volný čas. Jsem zvědavá, jak se bude vše vyvíjet v dalších dílech.

MagdalenaSlaba
17.09.2019 2 z 5

Tuhle knížku jsem četla, protože mi to doporučila má milá neteř. Nejsem cílová skupina, nejsem z toho odvázaná, protože mi ten námět připadá trochu překombinivaný, ale taky to bylo docela hezky napsané a nakonec to bylo pořádný drámo, mělo to celkem zajímavý a nápaditý děj, takže to nezatracuju. A pro mladá děvčata, co mají ráda sci-fi, ideální.

Elsasbooks
08.09.2019 3 z 5

Čtivé, ale hodně předvídatelné. Doporučuju lidem, co nemají moc načtená young adult fantasy. :)

KnihomolkaKatka
29.08.2019 4 z 5

Poprvé se mi nelíbila, nezačetla jsem se. Dala jsem jí za nějaký čas šanci znovu a chápu, proč se říká, že autorka umí psát. Kniha je skvělá!

4129
14.08.2019 3 z 5

Co na to říct...příběh byl určitě zajímavou směsicí Sci-Fi, Fantasy, Klasiky a Apokalipsi. (Na mě asi moc žánrů najednou) Kniha se dala přečíst docela rychle. Dokud hlavní hrdinka objevovala svůj původ bylo to zajímavé a já byla hrozně zvědavá, jak to vlastně funguje. (I když myslím že všem už na začátku došlo, jak že to s ní tedy je.) Moc se mi nelíbila naivita hlavní hrdinky. Bylo to takové dětské. Myslím že mi to moc nesedlo k jejímu věku. (Nemám takové to rozplývání nad nekým moc ráda. Obzvlášť když se pak princ zachoval jako...). Kniha mě zatím moc neláká k pokračování, ale třeba se k tomu jednou vrátím a zjistím že se děj rozjede v příštích dílech.

Janadvorackova
04.08.2019 1 z 5

Sešmoulit dohromady Smrtící epidemii, Blade runnera, A.I., Popelku a špetku mangy, rozhodně nebyl dobrý nápad.
Asi tak.
Navíc nejsem cílovka, ale to by při čtení teoreticky nemělo vadit. Vysvětlení tedy vidím v tom, že příběh obsahuje víc nelogičností, než kolik fanoušek fantastiky snese.
Proto běžná, fantastikou nepolíbená veřejnost, považuje tuhle literaturu za "blbou," protože si myslí, že všechna podobná tvorba vypadá právě takhle naivně.

Náctiletým holkám se to líbit bude. A také spíš fanouškům fantasy, než sci-fi. A také těm, kteří nemají moc načteno a budou proto obsažené myšlenky považovat za těžce originální.

Audio načteno pěkně, včetně doprovodných efektů, to ano - jediný důvod, proč jsem to doposlechla.

Cometka
23.07.2019 5 z 5

Super knížka a ten konec! Rozhodně doporučuji a jdu se vrhnout na druhý díl Měsíčních kronik, snad bude stejně dobrý jako tento.

6484
22.07.2019 5 z 5

Vážně moc dobré.Jsem mile překvapena.

RemiBlack
10.07.2019 3 z 5

2019/33
Marissa Meyer se krásně čte. Příběh rychle ubíhá a těch 400 stran si ani nevšimnete. :) Navíc je Cinder retelling, takže jsem si u čtení dost odpočinula - je to docela fajn, když víte, co čekat.
Zároveň je to ale i moje největší výtka. Protože něco tak předvídatelného jsem dlouho neviděla. Je to až úsměvné, jak se postavy šokovaně diví jasným věcem. ;)
Nebo třeba ta děsná potřeba prince Kaie v devatenácti drze omlouvat... Takže oddech výborný, ale na mě to bylo jednoduché až trochu moc. 3,5*

Verunka926
07.06.2019 5 z 5

Když jsem ji četla poprvé, nemohla jsem se začíst a ani mě to moc nebavilo... Když jsem to ale začal číst podruhé, hltala jsem slovo po slově a už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Autorka určitě umí psát. Opravdu doporučuji všemi deseti...

Carol96
15.05.2019 4 z 5

Zpočátku jsem od knihy vůbec nic nečekala, protože sci-fi není úplně můj šálek kávy. Musím i přiznat, že než jsem se do knihy začetla, tak to docela trvalo. V nějaké čtvrtině knihy se mi to podařilo a poté se mi už četla dobře. Autorčin styl psaní je pro mě přijatelný.

Samotný příběh je vymyšlený dobře a určitě v něm nechybí romantická linka, která je pro příběh o Popelce důležitá. Jediné, co bych asi vytkla, tak mě příběh do sebe nedokázal vtáhnout. Něco mi v příběhu chybělo, ale vůbec nedokážu říct co. Rozhodně jsem po dočtení neměla takový wow pocit, že jsem si řekla, že si nutné musím přečíst další díl. I přesto jsem knihu hodnotila velice kladně, protože se mi líbilo pojetí retellingu. A rozhodně se chystám i na další díly.

Hodnocení: 4*/5*

katka-kacav3318
07.05.2019 5 z 5

Tak to bylo něco. Tak výborný reteling. Vždy obdivuju autory za to, jak to dokážou vymyslet. Moc mě nebere takové to asijské prostředí, ale tady mi to ani trochu nevadilo. Kaito naprosto boží. Knihu jsem zhltla za jediný den. A velice shipuju Cinder a Kaie

Julinka679
04.05.2019 3 z 5

Moje první knížka od Marissy Meyer a musím říct, že vůbec nebyla špatná... Bohužel už jsem četla lepší knížky takže hodnotím 3,5* ale Měsíční kroniky mají rozhodně do budoucna dobře našlápnuto.
Těším se na další díl a doufám, že bude aspoň stejně dobrý, ne-li ještě lepší než první :-)

6370
30.04.2019 4 z 5

Dobře se čte.

Laza27
21.04.2019 4 z 5

Rozhodně nejsem cílová skupina. Po knize jsem sáhla díky dceři a potřebě nějaké oddechovky. Ale strašně mě to bavilo :-) Jdu do dalších dílů.

Charmedka
13.04.2019 5 z 5

Kniha je určená spíše pro mladší čtenáře, poznáte to i díky tomu, že děj je jednodušší a hodně předvídatelný, v podstatě od začátku víte, o co jde a jak to dopadne. Přesto jsem si knihu zamilovala, už dávno mi není náct, ale to mi nebránilo v tom, abych si příběh maximálně užila. Čtyři sta stran jsem přelouskala během dvou dnů a vůbec se mi ho nechtělo zavírat. Příběh je velmi originální, čtivý, zajímavý a už naprosto chápu jeho oblibu. Tohle je fakt bomba.

VendelinkaC
12.04.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších sérií vůbec. Je to čtivé, má to nápad, je to vtipné... Baví mě tam snad úplně všechno. První díl se teprve rozjíždí a s každým dalším je to větší nářez. :) rozhodně stojí za přečtení!

DracoMalfoy
12.04.2019 3 z 5

S odstupem můžu říct, že kniha rozhodně není špatná, ale táké, že jsem četla lepší. Podle mě Meyer prostě jenom neumí začínat série, protože jak druhý, tak třetí díl už patří do úplně jiné kategorie. 3,5*

veruptackova
08.04.2019 5 z 5

Kdo nečetl tohle je nutnost!
Myslela jsem, že na pohádky jsem už stará. Ale tohle je fakt bomba!

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984