Cinder

Cinder
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2145 2145

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

Inouš
05.05.2020 4 z 5

Jednoduše skvělá. Hned na začátku chytí a už nepustí i nás, co už nejspíše nejsme cílová skupina. Myslím, že na příběhu si každý najde to své.
4 hvězdy proto, jelikož cítím, že ostatní díly budou ještě lepší. :-)

SkayArttos
27.04.2020 5 z 5

Skvělé. Originální, poutavé, čtivé, zajímavé a netradiční převyprávění Popelky. Ze začátku jsem si myslela, že kniha bude mdlá, samé cliché, složité IT pojmy, robotika, předvídatelnost. Víc jsem se ani nemohla splést! Příběh se velice rychle rozeběhl, stále se něco dělo. Pojetí příběhu se zlehka dotýká klasické Popelky, ale zároveň se odpoutává od příběhu a vytváří tak úžasný, originální a velice moderní svět. Hlavní hrdinka byla také skvělá. Cinder se nebála, nefňukala, nebyla naivní nebo nesmělá. Konec byl sice trochu předvídatelný, ale to neubírá knize na hodnotě. Moc se těším na pokračování, protože jsem se od Cinder nemohla odtrhnout a chci vědět, jak to celé skončí.

nikiss76
20.04.2020 3 z 5

Velmi moderní pojetí tradiční pohádky O Popelce, kdy autorka příběh přepracovala a zavedla čtenáře do světa nových technologií, androidů, kyborgů, přenosných obrazovek a vznášedel. Oceňuji originalitu a i když nejsem cílovou skupinou, tak to bylo milé a oddechové čtení.

SknihouVrukách
07.04.2020 5 z 5

Wau, táto kniha ma veľmi učarovala. Nikdy pred tým som nečítala retelling ani scifi. Pokiaľ neviete Cinder je retelling na Popolušku. Nie je to síce skoro vôbec podobné, ale miestami má kniha prvky z Popolušku. Už keď som začala knihu čítať zaujalo ma, ako si Cinder opravovala nohu a podobe. Zaujala ma aj choroba letumóza, ktorá sa v knihe vyskytovala a veľmi mi to pripomenulo dnešnú situáciu. Kniha má veľmi krásne vykreslený svet a veľmi sa mi páčilo ako bol vykreslený a aké boli rozdiely medzi dvoma svetmi. Hlavnú hrdinku Cinder som si veľmi obľúbila. Bola silná a nebola ufňukaná a naivná. Prosím, viac takýchto hlavným hrdiniek. Ostatné postavy mi tiež boli sympatické.Veľmi som si obľúbila princa Kaia. Hlavné hrdinky z ostatných dielov zatiaľ spomenuté neboli, iba Winter. Dej bol super a veľmi ma bavil. Nekonečné som čítala knihu, pri ktorej som sa nenudila. Aj keď kniha nebola taká akčná a tam ma bavila. Niektoré časti boli trošku predvídateľné, ale na konci sa stal taký zvrat, že som čítala s otvorenými ústami. Akútne potrebujem druhý diel. Musím vedieť ako to s Cinder dopadne. Pokiaľ ste to ešte nečítali, tam si to musíte prečítať. Verím, že ďalšie diely budú ešte lepšie. Viac dnes v hovorenej recenzii.

tynka65
02.04.2020 3 z 5

Bylo to čtivé, originální, a jiné. Na mě až moc originální a občas trochu divné... Miluju Popelku, prince i ztracený střevíček. Takže některé věci na mě byly asi trochu moc. To co ztratila Cinder místo střevíčku? Jako vážně?!... Vím, že dalšímu dílu šanci určitě dám, jsem zvědavá jak to celé dopadne. A těším se na postavy z dalších dílů. Jen to není úplně můj šálek kávy, ale třeba se to s dalšími díly změní. Autorka píše skvěle, děj se nevleče a stránky ubíhají pod rukama.

Ani.Cka
24.03.2020 5 z 5

Po přečtení prvního dílu měsíčních kronik sem neudělala chybu se čtením této série už se chystám na druhý díl a moc se těším jak to všechno dopadne. Opravdu krásný příběh plný zvratů a to spojení s Popelkou opravdu pěkně propracované.

ElissBooks
13.03.2020 5 z 5

Měsíční kroniky jsem si chtěla přečíst už dlouho, ale nějak jsem neměla čas, ale nedávno, když jsem se k nim konečně dostala a musím říct, že byla velká chyba, že jsem je tak dlouho odkládala. Marissa Meyer vymyslela úžasný a originální svět, ve kterém skloubila sci-fi a fantasy prvky, což bylo naprosto geniální! Postavy jsou výborně vymyšlené a buď je milujete nebo nenávidíte. Samotný příběh obsahuje tolik zvratů, že pořád u čtenářů udržuje čtivost a napětí. Samozřejmě tam byly i zvraty, které jsem čekala, ale nevadilo mi to, protože se celý děj odvíjel tak, jak jsem si přála. Vůbec jsem si nemyslela, že to bude až tak výborné, ale bylo! Začátek mi připomínal milou převyprávěnou verzi pohádky o Popelce, ale postupně se to měnilo v temnější příběh, což bylo naprosto peckové. Takže za mě moc doporučuji a už se těším na další díly :-)

5⭐️/5⭐️ – Tohle bylo úžasné, milé, originální a skvěle propracované!

AsiUrčitě
10.03.2020 5 z 5

Jedná se o přepracování pohádky o Popelce. A to velmi originálně. Ačkoliv se jedná o sci-fi a děj je zasazen do budoucnosti, vůbec mi to nevadilo, protože to dalo autorce možnost pojmout příběh vskutku kreativně. A nejen příběh Popelky, částečně je zde zpracována i Sněhurka. Kniha se čte dobře a děj má rychlý spád, neboť kromě Popelky a Sněhurky jsou zde i jiné dějové linky. A i když kolikrát jsem tušila, co se stane, stejně mě to bavilo. Za mě prostě super oddychovka.
Lehký, ačkoliv logicky předvídatelný spoiler: Opravdu tleskám, jak originálně autorka zpracovala Popelku na plese, včetně jejího příchodu a odchodu :)

tereza1198
06.03.2020 3 z 5

Hezky převyprávěný příběh o Popelce. Máme tu zlou macechu, dvě sestry a utlačovanou dívku v nesnázích. A celé je to v budoucnosti a největší hrozba je ošklivá choroba a zlá královna z Měsíce. Je pravda, že jsem příběh trochu přerostla jako Cinder svoji nohu, ale i tam jsem se dobře bavila. Hodně klišé, předvídatelnosti, ale o to přeci v pohádkách jde. Určitě se někdy mrknu na další díly, abych viděla, jestli bude šťastný konec.

Ailee
29.02.2020 3 z 5

Ač byl děj čtivý a hezky plynul, nemohu dát víc hvězdiček, protože bylo vše tak strašně předvídatelné, až to bolelo. Prakticky hned od začátku jsem věděla, co, kdo, kde, kdy, jak, takže jsem přišla o veškeré požitky z čtení. Byl to však vcelku povedený a hlavně originální reteling, takže nevylučuju, že se k němu ještě někdy vrátím.

andrejci
14.02.2020 5 z 5

Tohle bylo jedno z nejlepších převyprávění Popelek jaké jsem kdy četla. Styl psaní autorky mi skvěle vyhovuje. Svět do kterého děj zasadila se mi hodně líbí. Hodně se těším na další díl.

Malinali
08.02.2020 5 z 5

Spisovatelka se mi líbí čím dál víc. Toto je má druhá kniha od ní - libilo se mi, a moc. Ve finále už napínavé, mít více času, zhltnu to jedním dechem. Nutné potřebuji II. díl!

laurentialey
18.01.2020 4 z 5

Skvělý začátek napínavé série. Dějová linka byla vymyšlena skvěle, postavy splnily svůj účel a celý příběh fungoval. Jednu hvězdičku však ubírám za předvídatelnost událostí. Všechny takzvané wow momenty na konci kapitol pro mě byly nijaké, protože už několik desítek stran předtím bylo jasné, co se stane (v ostatních knihách to tak už ale není). Romantická linka seděla skvěle; nebyla přehnaná a příjemně mě překvapila. Do druhého dílu vstoupíte napjatě a dychtivě; a tak to má být.

meda2007
17.01.2020

Kniha se mi moc libila. Lehka romanticka linka, byla prijemne zpestreni. Nijak nenasilna a preslazena. Krasne zpacovany pribeh, ktery krasne plynule odsypal. Ale nejhezci pro me bylo jak autorka vystavela fantasy svet. Je pravda ze do knihy se mi moc nechtelo, protoze jako prvno jsem si precetla novelu Nejkrasnejsi. I kdyz jsem obdivovala krasu sveta, ktery autorka ztvorila. Postavy jsem nesnasel, vsechny do jedne. Proto se mi to Cinder nechtelo a hle zjistila jsem ze ta kniha je skvela. Uz se tesim na pokracovani

mia.com
06.01.2020 4 z 5

Kdysi jsem knihu odložila a teď přišel správný čas k návratu díky čtenářské výzvě. Nelituji, určitě se vrhnu na celou sérii. Děj rychle utíkal, některé věci byly překvapivé a některé jsem čekala. Líbilo se mi i to lehoučké propojení s pohádkou:)

1v8na
06.01.2020 5 z 5

Kniha je poutavá již po přečtení anotace.
Příběh je velmi čtivý - podporují to krátké kapitoly.
Líbí se mi nástin, jak může vypadat vzdálená budoucnost.
Děj je úžasně promyšlený a zpracovaný.
Vadilo mi však, že lidská společnost opovrhuje kyborgy a droidy, kteří jim přitom velmi usnadňují život.
Ze začátku jsem měla v knize problém s odborným a technickým slovním spojením, ale dá se na to zvyknout a pochopit to.
Jedna věc je od poloviny knihy dost předvídatelná.
A po přečtení tohoto dílu nutně potřebujete další!!!!

DreamerX9
28.12.2019 5 z 5

Ačkoliv základem knihy je pohádka o Popelce celek je naprosto originálním příběhem a to se v dnešní době musí ocenit. Když už má člověk pocit, že už se všechno vymyslelo a nudí ho každá knížka, která připomíná jinou je příjemným překvapením sáhnout po Měsíčních kronikách a nechat se strhnout úžasným dějem kde nelitujete jediné stránky. Doporučuji!

zuzana4291
30.11.2019 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila, velmi zajímavé pojetí "popelky" kyborga. Tato knížka se nedá moc popsat, ta se musí přečíst:-)

ReziEngli
22.11.2019 5 z 5

Miluju, miluju, M-I-L-U-J-U! Tahle série je pro mě hodně srdcová a má nejoblíbenější, a tak jsem se po čase pustila do re-readingu. Cinder coby reteling Popelky z japonského prostředí, co víc si přát! Statečná hrdinka, která se dozvídá pravdu o své minulosti, že není tou, za kterou se celé ty roky považovala ... Kdo ještě nečetl, honem to napravte! Tohle je fakt bomba!

vandalindakova
09.11.2019 5 z 5

Příběh je velmi čtivý, čte se opravdu dobře a rychle. Já jsem měla docela problém se odtrhnout, protože děj byl velmi napínavý, vtipný a v místech samozřejmě romantický (protože Popelka že jo). Téma infekčního onemocnění mi bylo velmi blízké, jelikož podobný obor studuji, a díky tomu mě to bavilo. Letumóza sama o sobě mohla z velké části za napínavost knihy.

Prostředí velmi napomáhalo zobrazit dobu budoucnosti. Byly zde zobrazeny problémy ,,moderní doby", například největší pozornost měli právě kyborgové a androidi, jelikož byli stavěni na okraj společnosti. Dle lidstva nebyl plnohodnotní občané, a také se tak k nim chovali. Pokud nemuseli, tak s nimi nechtěli mít nic extra společného. Navíc právě na nich testovali léky na letumózu.

Dalším znakem sci-fi je populace měsíčňanů, kteří mají magické schopnosti a hlavně velké ambice. Jejich královna Levana zobrazuje další problém, se kterým se musí císařství (a vlastně celá Země) potýkat.

K postávám, ty byly naprosto dokonalé. Ať už se tu budeme bavit o záporácích či klaďasech, všechny jsou hrozně dobře vykresleny. Nejvíce jsem si zamilovala prince a doktora, který měl za úkol najít lék na letumózu. Tyto dvě postavy si mě získaly hlavně tou neskutečnou dávkou sarkazmu a ironie, kterou používaly. Myslím si, že tohle je ta třešnička na dortu, která tu knihu zdokonaluje.
Samotná Cinder je velmi sympatickou postavou. Jediné co jsem si u ní občas říkala bylo to, aby tolik všechno netajila a možná by bylo vše jednodušší.

A když tohle všechno zasadíte do příběhu klasické Popelky a necháte to napsat Marrisu Meyer, tak z toho vznikne tahle bomba. Pro mě je tohle kniha, u které si říkám, proč ji čtu zase tak pozdě.

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984