Měsíc je drsná milenka

Měsíc je drsná milenka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376344/bmid_mesic-je-drsna-milenka-98v-376344.jpg 4 307 58

Píše se rok 2076 a Měsíc slouží jako trestanecká kolonie pro vzpurné a nežádoucí obyvatele Země. Ve snaze přežít v drsném a nepřátelském prostředí si exulanti vytvořili liberální společnost pod dohledem přísné pozemské vlády, která se stará o životní nezbytnosti „luňáků“ výměnou za dodávky obilí pro hladovějící populaci Země. Situace se postupně zhoršuje a obyvatelé Měsíce si začínají uvědomovat, že pokud se pozemské tyranii nevzepřou, čeká je nevyhnutelné vyčerpání zdrojů a následná environmentální apokalypsa. Do čela revoluce se postaví nepravděpodobná skupinka antihrdinů a navzdory tomu, že mají jen mizivou šanci na úspěch, roznítí plamen vzpoury, která by mohla změnit budoucnost celého lunárního světa.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Moon Is A Harsh Mistress , 1966

tte35
22.10.2018 5 z 5

Jednoducho klasika. Jedna z najlepších kníh od Heinleina a stále tematicky aktuálna. Niekto sa pousmeje nad použitím telefónnych liniek a vesmírnych letov zároveň. Kniha bola vydaná v roku 1966, prvý univerzálny počítač ENIAC bol vyrobený v roku 1945 a pristátie na mesiaci bolo až 1969, prvá aká taká sieť ARPANET v 1969 takže sa niet čomu diviť. Ale ako som napísal klasika ktorú sa oplatí prečítať.

kuruteku
12.08.2018 5 z 5

Tak po Cizinci a Kočce konečně Heinlein, kterému od začátku do konce tleskám. Jenom troška konspirace, podrobné (ale asi bych potřeboval ještě víc) vysvětlení pohledu na rodinu, anarchokapitalistický pohled na společnost (v mnohem inspirující), revoluce, oživlý počítač, dobrý i špatný, ale otevřený konec. Vyjednávání se zemí je geniální pohled na politická jednání. Možná některá technická řešení jsou přitažená za vlasy (ale mně to tak nepřišlo), takže super.

VesmirnaOndatra
11.08.2018 3 z 5

Taký Il Principe revolucionára vesmírneho veku

Možno ak by tam bolo menej toho schôdzovania prihodila by som i nejakú tú hviezdičku k dobru

PS: po estetickej stránke je nove vydanie z Arga jedna z najkrajších kníh v mojej knižnici

southpaw
13.06.2018 5 z 5

Tak nám šáhli na legendu. A udělali dobře, že na ní šáhli. :-) Počínaje perfektním překladem (žádných much jsem si teda nevšiml), přes totálně nadstandardní obálku a grafickou úpravu. Tohle dělal někdo, kdo měl koule. Co víc si přát? Samozřejmě další pecky, Heinlein zprzněný Classicem a jeho pohrobky by si to rozhodně zasloužil.

Sakulnikov
06.06.2018 4 z 5

Kniha je to dobrá, jen představy té doby jsou dnes již překonané. Bohužel překlad měl mouchy.

Bašťák
14.10.2017 5 z 5

Miluju Heinleinuv styl, nikdo nenapíše zábavnější knihu na tak "banální" námět jako je boj za samostatnost kolonie Luna :-))
Hlášky které mě dostaly: "Některým lidem by neuškodilo, kdyby si zkusili své řečnické umění ve vakuu" :-) nebo "Jsem technik a vím, že vodíkovou bombu houby zajímá, jak jste odvážný..." :-)) A myšlenka dobrovolných daní je z dnešního pohledu supercool, soudruzi :)

Sarkyr
12.10.2017 5 z 5

Revoluce provedená umělou hnátou :)

stilgar1
01.09.2017 5 z 5

Revoluce! Anarchisticky (a mírně komunisticky) smýšlející Heinlein. To je po konzervativní Hvězdné pěchotě obrovská změna. Jen ta krajně militantní touha po krvi zůstala, ale co, Robert byl prostě vždy tak trochu "zelený mozek". Tady je to navíc ospravedlnitelnější, protože revoluce proudy krve prostě vyžaduje. Protože NIC NENÍ ZADARMO! Samozřejmě kromě Mika, bez něhož by se to celé na 100% nepovedlo.

tygřík2
10.04.2017 2 z 5

Musím konstatovat, že myšlenka stroje, který se nudí a aby měl zábavu, využije ho skupina lidí k politickému převratu (nebo spíš on je), mne zaujala. Ale zároveň musím konstatovat, že kniha mne nechala zcela chladnou:-) Strašně mi lezlo na nervy to "soudruhování" . Nedočteno a myslím, že dočítat nikdy nebudu.

mitko
05.02.2017 3 z 5

Heinleinov štýl tu je cítiť na kilometre ďaleko, je to ukecané, satirické a hlavne dosť rozvláčne. Začiatok knihy dokáže navnadiť, atmosféra mesiaca a doba pred revolúciou sú ešte svižné a takisto koniec knihy, keď sa už láme chleba zaujme čitateľa. Ale ten stred, no je vidieť že Heinlein proste miluje popisovať svoje myšlienky a snažil sa za každú cenu vtedy šokovať. Táto časť je skoro celá iba o politike, kde teda sa svoji názormi triafa inokedy mieri úplne mimo. Taktiež ta ich myšlienka rodín na mesiaci bola pre mňa už dosť pritiahnutá za vlasy. Zem tu je tiež popísaná ako diktátor, ktorý nemá poriadny rozum (ani vojenskú silu), ale pre účel románu sa to ešte dá odpustiť, lenže po prečítaní zistíte, že kniha vám nič nedala, väčšiu časť ste sa nudili a len parkrát sa človek zasmeje nad politickou situáciou a Mikom. Lepšie ako 3 dať nemôžem.

RamonVarga
04.02.2017 5 z 5

Krásná kniha o převratu a ,,myslícím stroji´´.

nexm4rky
04.06.2016 3 z 5

Knihu bych charakterizoval větou "Ničím mě nepřekvapila". Není špatná, ze začátku i zaujme, ale pak jsem četl a stále čekal, kdy "to" přijde, a ono nic. Kniha je sice o libertariánských myšlenkách, ale nejsem si jist, zda je přímo pro libertariány (jak někdo uváděl v komentářích), protože ti v ní nejspíš nic nového nenajdou (a to stačí mít přečteno pár článků např. od Bastiata z internetu). Nejvíc mě zaujala ta část (MENŠÍ SPOILER), kdy proběhne revoluce, a lidé se zajímají o otázky typu "jak budou vysoké daně" a "kdo bude ve vládě". Tato problematika však v knize nijak víc rozvedená není (KONEC MENŠÍHO SPOILERU). Z mého hodnocení vyplývá i to, že nevím, jaké čtenářské skupině bych knihu doporučil...

KAERU
04.01.2016 2 z 5

Kdysi jsem slyšela o této knize a byla jsem zvědavá, co je vlastně na ní tak zvláštního? A popravdě moje očekávání zklamala. Začátky jsou vždy slibné, ale jakmile autor začal rozebírat sféru moci, politiky a podobných věcí, měla jsem chuť knihu zavřít a zapomenout. Přesto jsem se přes to pročetla až ke konci. V marném doufání, že snad kniha nabídne i něco víc. Co dodat? Přečetla jsem, ale nenadchla.

tomkoutsky
13.11.2015 3 z 5

Veskrze zajímavé a originální scifi zvlášť s ohledem na rok vzniku, ale scházelo mi více napětí, sepjetí s nějakou postavou a zajímavější příběh. Začátek i konec zajímavý, prostředek ale netřeba skoro číst. A také mi bylo jedno jak to dopadne, což je asi špatné.

kilometr
18.08.2015 3 z 5

U stránky 240 jsem to vzdal a přelétl to na konec.Bylo mi jedno,jak to vše dopadne.Po zajímavém začátku,knize došel dech.50%.

SONP
28.07.2014 5 z 5

Prakticky nutnost pro všechny vyznavače libertariánského světonázoru a obdivovatele Miltona Freemana. Pokud jste trpěli při prezentaci levicových vizí v dílech Chiny Miévilla, toto je kniha pro vás! Odhlédneme-li od politického podhoubí, jde o klasickou scifi 60. let s měsiční základnou, skafandry a geniálním počítačem. I když jsem politicky blíže Miévillovi, i tak dávám panu Heinleinovi 90%.

yerry
13.02.2012 5 z 5

No je to už trochu úsmevné, keď revolúciu na mesiaci riadi počítač úrovne IBM PC 286 s OS triedy MSDOS :) Ale to je len technický detail. Hlavná myšlienka je dobrá. Heinlein sa tu zamýšla nad vecami ako napr. načo platiť dane a veď štát, konkrétne Zem je len na príťaž a pod.. Prezentuje tu libertariánske až anarchistické myšlienky s dôrazom na individuálnu a ekonomickú slobodu. V knihe je dosť veľa politiky, ktorú autor rozpytváva a páli pritom napravo aj naľavo. Praktické prevedenie odporu, ako ho Heinlein popisuje je tiež už dnes viac úsmevné ako napínavé, ale je to heinleinovsky originálne. Nezaprie sa ani autorov vyhranený štýl písania. Napriek tomuto všetkému je to skvelá kniha a pre fanúšikov sci-fi takmer povinná jazda ;)

Galenius
05.12.2011 5 z 5

Příjemně a čtivě napsaná kniha o konspiraci a přípravě povstání proti utiskovatelům. Na rozdíl od jiných knih od Heinleina, kde použil podobný sociální model (např. Friday), tato mě skutečně nadchla.