Mefisto

Mefisto https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3244/bmid_mefisto-C4q-3244.jpg 4 254 254

Mefisto, nejvýznamnější dílo Klause Manna, je silně otevřeným, zčásti autobiografickým protifašistickým románem, projevem bezradnosti jedné generace intelektuálů vůči nacistickému násilí. Pojednává o významném německém herci Hendriku Höfgenovi (předlohou byl Gustaf Gründgens), který udělal velkou kariéru za Výmarské republiky, pak v době nacismu a nakonec znovu po osvobození Německa. Jeho parádní rolí byl právě Mefisto. Stejně jako hlavní hrdina, i řada dalších postav má předlohu v tehdy žijících osobách, včetně Marlene Dietrichové, samotného autora nebo jeho otce Thomase Manna. Krátce před smrtí se autor dozvěděl, že se Mefista nepodaří vydat – za zablokováním publikace stál muž, podle kterého byla kniha napsána. V roce 1981 natočil István Szabó stejnojmenný film s Klausem Mariou Brandauerem v hlavní roli. Film získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film a pomohl vrátit Klause Manna do pozornosti evropského publika.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Mephisto: Roman einer Karriere , 1936

mdracek
07.10.2015 5 z 5

Skvěle napsaný, občas cynicky vtipný a vlastně pravdivý příběh o budování kariéry pozdějšího intendanta Hendrika Hofgena. Kniha mě neuvěřitelně zaujala, přestože jsem o příběhu zpočátku neměla valné mínění. Dokonalé vykreslení atmosféry těsně předválečného Německa, hlavně přesné charakteristiky skutečných historických postav do takové míry, že bylo hned jasné, o koho jde bez udání jména, a k tomu ještě spousta vtipných narážek na historické události. Díky své originalitě a brilantnímu jazyku se kniha prostě stala jednou z těch, které ve mně zanechaly hluboký dojem a vzpomínky...

dva.v.1
18.01.2015 4 z 5

rozporuplné pocity při čtení...
Odpor nad tím vším co popisuje....hnus na jednáním lidí ( byl bych jiný ?? ) jpři znalosti a vědomí o čem píše ( kdo to byl asi onen Tlusťoch ?? ) a kam to vše spěje....ale i zájem jak to vše vlastně bude dál i když to je předem jasné.
Vřele doporučuju...

MarkétaLore
18.10.2014 5 z 5

Velice aktualní téma, četla jsem zbožný tanec ten mě přivedl k mefistovi, Klaus Mann umí.

Marbo
07.10.2014 5 z 5

A pak že svině jsou jenom u nás...příběh herce, pro kterého se hraní stalo životní rolí ( :D ) a kterému jsou přátelé a zásady na obtíž. Stejně kvalitní je i variace na stejné téma od O. Neffa - Trampoty pana Humbla

Cacolinka
13.06.2014 4 z 5

Příběh o tom že člověk dokáže pro slávu a peníze obětovat úplně všechno...včetně vlastní sebeúcty. (Pokud je ovšem dost dobrý herec na to, aby pořád mohl předstírat, že nějakou pořád ještě má.)

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Mefisto je..specifická kniha.
Je o člověku, který je naskrz prohnilý vidinou kariéry, kdy je schopen obětovat téměř vše či udělat něco, co tíží jeho svědomí, ryje hluboké rýhy do duše, aby pod rouškou smrti opět vyvstaly na povrch a děsily svého majitele.
Je to náročné čtení, které nutí čtenáře i myslet. Děj je natahován, zpomalován a natahován, a přesto to nijak zvlášť neruší.
Stále ovšem nevím a nechápu, v čem je tak tato kniha dokonalá, protože k naprosté dokonalosti ještě krůček schází. Ten už, žel Bohu, Mann neudělá.

Stammel
29.05.2013 5 z 5

Je zajímavé, jak Klaus píše úplně odlišně než jeho otec. Žádná uměřenost, ale divoká expresivita; žádná jemná ironie, ale jízlivé plivance do ksichtu vší blbosti; žádná psychologická drobnokresba, ale břitké karikatury. Takový je Klaus Mann v Mefistovi. Co ovšem po otci rozhodně podělil, je přesnost. Celý ten groteskní příběh totiž podává stylizovaný, ale výstižný portrét nástupu hitlerismu, včetně celé palety charakterů, které se s touto nešťastnou dobou vypořádávají. Tey přesněji řečeno v ní různými způsoby selhávají. Od oportunních bestií až po smutnou postavu dýchavičného herce, ublíženého chudáka s upřímnou vírou v to, že nacionalismus nastolí na světě spravedlnost. Toho zničí pozdní prohlédnutí, že je to celé jen bizarní mocenská fraška ambiciózních hovad. Mechanismy tyranie a její hnijící podstata jsou Mannovými zběsilými tahy načrtnuty výborně. No a hlavní "hrdina" Hofgen, slepě a trochu tupě prodávající své geniální nadání zlu, to je dokonale nadčasový typ duševní kurvy.

kusma
27.07.2012 4 z 5

Ze začátku se mi kniha četla těžce - nemám moc ráda seznamování s postavami stylem, že se o nich pár jiných postav baví. Pak jsem se ale začetla a prožívala onu struhující kariéru jednoho ambiciozního herce v té děsivé, těžké době.

Ay.Le
21.05.2012 3 z 5

rekla bych ze jedna z knih, ktere "neurazi", ale na druhou stranu ani nijak neoslni..coz je skoda protoze tema je to rekla bych ze lakave, ale literarni zpracovani proste misty dost pokulhava

veronique
30.11.-0001 3 z 5

Velmi silný příběh v nepříliš atraktivním stylistickém provedení; kniha jejíž obsah a poslání převyšují lehce kostrbatý literární projev (špatný překlad?). Nemyslím si, že by kniha skrze postavu Hendrika Höfgena pojednávala o fanatismu. Pojem "fanatismus" vnímám (doufám, že správně) jako slepé nekritické nadšení a víru v (naprosto scestné) ideje - v knize postava Hanse Miklase. Höfgen ideje ani víru neměl; za to měl kariérní cíl. Toužil po moci, slávě, bohatství a byl pro ně ochoten udělat cokoliv. Výborný herec na jevišti a ještě lepší ve skutečném životě. Chladnokrevný kalkulátor, který vždy přesně věděl, co má udělat a komu se podbízet; který byl schopen najít své místo na výsluní za každého režimu.

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Huf, uf, těžká literatura. Velmi sugestivní pohled na vznik fanatismu v souvislosti s jedním konkrétním životem. Odsouzeníhodné či politováníhodné, toť otázka?? Jedna z klasik, které by si opravdu mohl přečíst každý, možná by na světě trochu toho násilí ubylo (ale spíš ne).:(((