Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70924/bmid_mechanicky-pomeranc-2zb-70924.jpg 4 2284 2284

Mechanický pomeranč patří k jedné z nejlepších knih, které byly kdy napsány. Už před více než třiceti lety, kdy poprvé vyšla, se stala klasikou. A stejnojmenný film, který byl podle ní v režii Stanleyho Kubricka natočen, se zakrátko proměnil v kultovní. Příběh je situován do londýnské nepříliš vzdálené budoucnosti. Hlavní postava, Alex, je vůdcem čtyřčlenné skupiny teenegerů, která se dopouští nejrůznějších násilností. Avšak Alex je chycen a dostává se do vězení, kde jej čeká hrůzný trest a řada nezamýšlených důsledků… Burgessův Mechanický pomeranč naprosto porušuje obvyklou literární strukturu a stavbu. V knize dochází k několika naprosto neočekávaným zvratům a přečíst ji až do konce znamená nikdy na ni nezapomenout.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

A Clockwork Orange , 1962

shmaic
07.07.2017

Naproto skvělá kniha. Kdysi jsem viděl film, který jsem asi vůbec nepobral, ale vybavuji si, že od knížky se dost lišil. Shodou okolností jsem tento týden četl report jedné ze dvou skupin hooliganů, kteří se šli pobít, přišlo mi to takové nějaké povědomé..

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Chápu, že námět byl v té době přelomový. Filmové zpracování proslavilo knihu.

zanetkov77
21.06.2017 5 z 5

"Co teda jako bude, he?"
Bylo to skvělý, zase něco úplně jinýho, než je člověk zvyklý. Miluju knížky, který mají svůj originální způsob vyjadřování, takže za mě jazyk super. Celkově příběh je velmi zajímavý, drsný a postupem času se nad hlavní myšlenkou sami musíte zamyslet.
"Dobrota vychází zevnitř, dobrotu si volíme. Pokud člověk ztratí možnost volby, přestává být člověkem."

SIGI656
16.06.2017 5 z 5

Zatím nejúchylnější a nejbizarnější kniha,kterou jsem četl.Hlavní postavu Alexe ze začátku nesnášíte ale zároven vás jeho postava fascinuje.Samotný děj v knize je skvělý.Abych řekl pravdu nebyla tak napínavá ale popisování ultranásilí a znásilnění to nahradilo.

AriArenka
15.06.2017 4 z 5

Musím přiznat, že když jsem tuto knihu začínala číst věděla jsem do čeho jdu... Přesto mě překvapila a to ne špatně. Myslím si, že je zapotřebí, aby si to každý alepoň jednou přečetl, i když je to velmi těžké a náročné čtení, na které se musí člověk soustředit a chvilku nad tím i popřemýšlet. Když nad tím tak přemejšlím tak to, co páchal Alex je šílené, zvláště když si uvědomím jeho věk, ale sebrat člověku svobodnou vůli a možnost se rozhodovat, tak to také není žádné vítězství...

Lumíček
09.06.2017 3 z 5

Puvodne jsem si rikala, co jsem to zase zacala cist. Jako by toho nasili bylo malo ve vecernich zpravach. Pak prislo ale vezeni a "polepsovna", to bylo zajimave. Ani trochu mi ho nebylo lito. Co me zklamalo byl zaver, nevim proc jsem si ho predstavovala uplne jinak. Ve finale to vyznelo, ze to, co delal byly klukoviny a z tech najednou, z niceho nic, vyrostl....??? To se mi nezda.

amaenium
06.06.2017 5 z 5

Naprosto úctyhodná kniha.
Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na jazyk, ale nic, co by mě od knihy odrazovalo. Ke knížce mě jinak dostal film, jinak také velmi povedený, a hlavně ze začátku mi pomohl se zorientovat.
Za to, že se mi kniha dostala do mojí sbírky jsem nesmírně ráda, protože si myslím, že se jedná o velmi originální a osobitý kousek. Vlastním vydání od Odeonu, kde se mimo jiné nachází dodatečné texty, které knize dodají specifičtější zařazení nejen do literatury, ale i současného světa.

p_bre
06.06.2017 5 z 5

K této knize mě dovedl hlavně Stanley Kubrick a jeho filmové zpracování, trochu jsem se bála, že budu po přečtení knihy s filmem, jako takovým nespokojená, nakonec jsem ale byla velice mile překvapena.

Po prodrání se pár prvníma kapitolama, se knížka stává lingvinistickým nebem. Příběh je originální a kniha se dokáže opravdu s tím vším hnusáctvím dostat čtenáři pod kůži.

Moc zajímavé čtení a určitě doporučuji shlédnout i film.

MH.
30.04.2017 4 z 5

Jinak dobrá kniha do čtenářské výzvy 2017, kniha, která začíná otázkou.
"Co teda jako bude, he?"

Mejsha
29.04.2017 5 z 5

Príma, prím.

MH.
29.04.2017 4 z 5

Za mě jazyk super! Moc mě bavilo hledat si cestu zpět k původu toho a toho slova a přemýšlet na překladem apod... I když možná někde bylo toho opakování slov až dost.

Co se týče příběhu, je pravda že takový popis násilí už dneska nikoho nedojme, natož aby ho šokoval, ale.. dějová linka rozhodně není špatná, myšlenka vyhánění násilí násilím apod. to vše je podle mě skvělý spisovatelský kousek. Knížku jsem si užil.

A věřím, že před pár lety, ještě jako puberťák, bych se v ní i mockrát nacházel. :)

Shannon
24.04.2017 4 z 5

Ze začátku se mi vůbec nelíbilo, jakým jazykem je kniha psána. Dokonce jsem myslela, že ji ani nedočtu. Ale vytrvala jsem a po pár kapitolách mi to přestalo vadit, ba dokonce mi ten slang zalíbil.

Další část příspěvku obsahuje spoilery, pokud jste knihu nečetli nepokračujte.

Kniha je ze začátku plná násilí a jen čekáte jestli se tam vůbec bude dít ještě něco jiného. Bude! Musím říct, že při druhé polovině mě napadalo několik otázek na zamyšlení. Jaký trest je správný a opravdu pomůže k nápravě delikventa ? Jak zacházet s lidmi, kterým násilí dělá dobře, je vůbec možné je napravit ? Na kolik je správné si dobro vynutit trestem, který z člověka udělá trosku neschopnou vlastního rozhodování ? ...
A podle mě každá kniha, která člověka nutí k zamyšlení, je velkým přínosem. Takže ji hodnotím kladně.

Jenom mám výhrady ke konci. Nelíbilo se mi, že se Alex nakonec tak snadno změnil, v podstatě stačilo jen dospět. Zní to jako kdyby dělal nějaké neškodné puberťácké vylomeniny, ale on přece týral, znásilňoval a zabíjel lidi. To když dělá člověk v mladí, tak z toho prostě vyroste ? To se mi moc nezdá.

fnoudek
09.04.2017 5 z 5

člověk se musí překlenout přes začátek, pak je to neskutečná jízda, prostě krása...amen

myelka
08.04.2017 5 z 5

Obtížně najít správné přídavné jméno, kterým knihu popsat...je jedinečná svého druhu, zvláštní, drží vás podobný pocit jako při sledování Trainspottingu, ale skvělá. V první třetině je vám hrdina odporný, v druhé ho litujete, třetí je k zamyšlení. Plus nezaměnitelný jazyk.

medlovice
03.04.2017 4 z 5

Jako velký fanoušek Simpsonových jsem po ní sáhla po velmi zdařilé odpovědi Simpsnů kde byl Homer dokonalý Tupoun .Ten jazyk mě velmi bavil je to jak ze současnosti. Všechno to násilí bylo úplně zbytečné...Když jsem knihu hledala v knihovně v Hradišti našla jsem jiný klenot Kocour Bob a ta mě vzala víc. Ale aspoň jsem se zasmála .

Báboš
31.03.2017 5 z 5

Musím říci, že je to síla. Je škoda těch, kteří tuto knihu nedočetli do konce. Ona totiž druhá polovina je dosti velká zátěž na hlavu, kdy jsem se sám zasekával a říkal si: "Sakra! Proč mi je ho líto?!" A právě v této druhé polovině čtenář opravdu v hlavě bojuje s hlavní myšlenkou této knihy. Tímto chci oslovit ty, kteří to s knihou vzdali nebo chtějí vzdát. Vím, že je sloh dosti náročný, a že to ze začátku vypadá, že to bude jen o chlubení se násilnostmi, ale věřte mi, bratři moji, pokud to dočtete až do konce, budete se na tuto knihu dívat úplně jinak. Za mě 5*.

xelzax
29.03.2017 5 z 5

Je radost číst knihu, jejímuž psaní dal autor něco víc. Krása, když to není jen o nějakém bezduchém příběhu lovu na vraha nebo třpytivých upírech. Chorošná buč

coquus
24.03.2017 1 z 5

Po několika stránkách jsem si sice zvykl na podivný jazyk, v němž je příběh napsaný, ale vůbec mně to nezaujalo. Knížka má dost předvídatelný děj se slabým koncem, takže celkově mně po přečtení připadala taková nic neříkající, povrchní a prázdná.

alcerka
20.03.2017 5 z 5

Mechanický pomeranč byl svého času můj hodně oblíbený film, a tak jsem měla z knihy obavy. Buď, že mě nebude bavit a nebo že přijdu o své dojmy z filmu. Ukázalo se, že mé obavy byly zcela zbytečné. Obě díla se výborně doplňují. Bez zaváhání dávám plný počet hvězdiček.

estasy
16.03.2017 5 z 5

Kniha je psána z pohledu antihrdiny, teenagera Alexe, kterého nelze jinak než nenávidět, litovat, pak zase nenávidět a na konci mu buď můžete přát štěstí, nebo se mu vysmát. Autor zde vykresluje společnost, ve které je násilí módním trendem, či dokonce doplňkem náctiletých. Alexův pohled na svět je nezaměnitelný, jeho teorie dobra a zla bizarní a až do morku prolezlá jeho sobeckostí. Ale co taky čekat od kluka jeho věku, že? Představme si hlasitou partičku teenagerů v tramvaji, která naprosto nebere ohledy na okolí. Zpytují svědomí? Dochází jim to? Ne. Jakmile se všichni rozejdou a zůstane poslední člen, usazuje se se sluchátky v uších a už je opět „normálním“ cestujícím. Můžeme jim to zazlívat? Vždyť jsme kdysi taky byli takoví. Aneb ve skupině je síla. To platí i pro Alexe, který se stále musí před někým realizovat, ať už jsou to členové jeho bandy, znepřátelený gang nebo týrané osoby.
Nejvíce na knize oceňuji její závěrečnou pointu, která mě hodně pobavila. A samozřejmě slang, který se mě držel ještě týden po přečtení, což ovšem mělo poměrně neblahý vliv při konverzaci s lidmi vyskytujícími se v mém okolí :)