Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70924/bmid_mechanicky-pomeranc-2zb-70924.jpg 4 2284 2284

Mechanický pomeranč patří k jedné z nejlepších knih, které byly kdy napsány. Už před více než třiceti lety, kdy poprvé vyšla, se stala klasikou. A stejnojmenný film, který byl podle ní v režii Stanleyho Kubricka natočen, se zakrátko proměnil v kultovní. Příběh je situován do londýnské nepříliš vzdálené budoucnosti. Hlavní postava, Alex, je vůdcem čtyřčlenné skupiny teenegerů, která se dopouští nejrůznějších násilností. Avšak Alex je chycen a dostává se do vězení, kde jej čeká hrůzný trest a řada nezamýšlených důsledků… Burgessův Mechanický pomeranč naprosto porušuje obvyklou literární strukturu a stavbu. V knize dochází k několika naprosto neočekávaným zvratům a přečíst ji až do konce znamená nikdy na ni nezapomenout.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

A Clockwork Orange , 1962

viva71
01.03.2017 odpad!

Tak tady jsem sáhla úplně vedle. Na 6. stránce jsem knížku zavřela a jdu vrátit do knihovny. Jazyku naprosto nerozumím, popis násilí a vulgarismy do dnešní doby snad už nejdou vecpat, protože je toho plno v reálném světě. Nikomu neberu, že se mu líbí, ale pro mě je tohle nečitelné.

Phoenix16.cz
11.02.2017 5 z 5

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

dadako
08.02.2017 5 z 5

Úžasně vymyšlená a hlavně napsaná kniha. I když mi zpočátku dělalo problém porozumět použitému jazyku (nakonec to není tak hrozné pokud umíte základy angličtiny a ruštiny), začetl jsem se okamžitě a s každou přibývající přečtenou stranou chuť číst rostla.

laepus
06.02.2017 3 z 5

Jazyková masturbace, svědek své doby, dnes nečitelné. To by byly asi tak tři hlavní poznatky. Dnes má někoho šokovat knížka plná násilí a vulgarit? (sice specificky napsaných, ale přesto vulgarit) V dnešním světě je to něco kontroverzního? Vždyť je to všude okolo nás. Ještěže to vydání mělo alespoň dvě předmluvy, aby byl čtenář "správně" naveden, co se mu na tom má líbit. Doufám, že ta ironie byla cítit... Chápu, že asi před padesáti lety si z toho každý pubescent musel ustříknout do textilu, ale já tu knihu hodnotím dnes, v únoru 2017, a nemohu výš než za tři a to je tam ta třetí jen za to, že jsem si při mnoha scénách představoval Malcolma McDowella z Kubrickova filmu a bavil se vzpomínkami na film.

magickajana
29.01.2017

Boží knížka, kterou právém zařazuji mezi své nejoblíbenější klasiky. Je to jedna z těch dobrých (=kvalitních) knížek, které pojednávají o zlých věcech (řekněme si upřímně - mnohem častěji o zlých lidech). Ve škole jsme to prolétli tak rychle, že jsem ani nepotřehla, že má autor používat "vymyšlený" jazyk, byla jsem tedy na začátku překvapená, ale člověk si po pár stránkách zvyknete, zejména pokud nemáte problémy s angličtinou. Antihrdina Alex je úžasně slizký a protivný hajzl. Eskapády (=zločiny) jeho grupy byly náročné na čtení, ne ani tak kvůli násilí jako spíše kvůli tomu, jak si naši "hrdinové" v násilí libovali. Četla jsem verzi s doslovem, v němž byla vysvětlena existence dvou verzí konce. Doporučuji pozjišťovat, je to celkem zajímavé. Rozhodně kniha, která ve mě vyvolala spoustu emocí (hlavně druhá část).

gladya
24.01.2017 5 z 5

V téhle rozsahem nevelké knížce jsem našla hned několik otázek k zamyšlení.

Je to knížka o dospívání. Pravda, Alex a jeho frendící neprovádějí jen bitkový buče, nad kterými ouldaná ptica jako já mávne rukou se slovy: ať se mládí vydovádí. Je to dotaženo mnohem dál, jsou to prestupniky . Zajímavé by bylo hlouběji proniknout do příčin proč jsou takoví. No, nejsou to hrdinové, které si oblíbíte.

Je to knížka o "zločinu a trestu". Jak má společnost zacházet s delikventy a napravovat je? Zvlášť s těmi mladými. A jak bojovat se zločinem? Násilím proti násilí? Kolikrát už lidé slyšeli, že někdo "jednoduše nastolí pořádek a sníží kriminalitu".

A je to knížka o společnosti, dobru a zlu a také svobodě. No, toho opravdového dobra je tam pomálu. Alex je "upraven" tak, že si musíme položit otázku, zda je vůbec správné, aby dobro a správné chování bylo jen důsledkem strachu z trestu. Můžeme spoléhat na něco jako dobro v uvnitř nás? Je dobro, které konáme, tím správným dobrem, když neplyne z naší svobodné vůle?

AlenaZelova
21.01.2017 5 z 5

Kdysi jsme se o této knize učili ve škole, dlouho jsem se ji chystala přečíst. Konečně jsem se k tomu dostala. Když jsem knížku otevřela a zjistila, že je psána slangově, tak jsem se dost zarazila, protože knížky psané tímto stylem moc ráda nemám. Avšak Mechanický pomeranč je výjimka! Knížce jsem dala šanci a nelituji!

NiNo
19.01.2017 1 z 5

Tak tohle byla jedna z nejdivnějších knih, které jsem kdy četla. Je poměrně jasné, co jejím obsahem autor chtěl vyjádřit - spousta brutalit, vulgarit, sebestřednosti, populismu a prapodivného a nepravděpodobného sociálního života. Odškrtávám si knihu jako jednu z položek "povinné literatury", kterou jsem k maturitě nepřečetla, ale vždycky se budu divit, kde se vzalo to označení "klasika" a "jeden z nejlepších románů, které kdy byly napsány". Dávám jednu hvězdu za originalitu jazyka. Film vidět nechci.

MDFMK
19.01.2017 5 z 5

Hned po precitani knihy som si pozrel film a prisiel som na jedno. Anthony Burgess napisal SKVELY pribeh. Pre filmove platno.
Myslim, ze sa to da povazovat za jednu z najlepsie sfilmovanych knih ake som kedy cital/videl. Pribeh je brutalny, ale na mna posobil silnejsie prostrednictvom filmu. Mozno to bolo aj tym dost nestastnym slovenskym prekladom, ktory mne nesedel a tazko som si zvykal na niektore preklady. Je totizto rozdiel ked v anglictine v ramci slangu pouzivaju slovenske/ceske/ruske (tie som zachytil najviac aspon vo filme) ako ked v slovencine pouzivaju angilcke slova. Ale to je je len moj subjektivny pocit, knihu si v buducnosti precitam uz po anglicky.

Zaver je, ze film a kniha tu idu ruka v ruke a myslim si, ze najsilnejsi zazitok je precitat knihu a potom si pozriet film co najskor.

veron_nika
02.01.2017 5 z 5

Táto kniha je bomba. Zimomriavky, kniha na zamyslenie, ktorá vo Vás zostane ešte veľmi dlho po prečítaní. Povinné čítanie pre každého.

natkaf
01.01.2017 4 z 5

Kniha se mic líbila. Originální námět, poutavý děj a velmi překvapivé zvraty. Ale měla jsem velkej problém s autorovým stylem psaní.

Serja
10.12.2016 4 z 5

Až na ten happyend...

versusKnihy
21.10.2016

Mechanický pomeranč, dnes již kultovní dílo od Anthonyho Burgesse, které se stalo podkladem pro možná ještě kultovnější film od Stanleyho Kubricka.

Knihu i stejnojmenný film jsem měl ve svém seznamu přání hodně dlouho, a vždy jsem se snažil ignorovat každou informaci o ději, abych si nezkazil zážitek. Musím říci, že první kapitola pro mě byla naprostý šok, o většině slov, které zde jsou, jsem neměl ani ponětí, že existují. Naštěstí mě napadlo se podívat na konec knihy, kde je celkem užitečný slovník.

A věřte, že slovník budete potřebovat, Anthony Burgess vymyslel pro tuto knihu přibližně 50 nových slov, vycházejících z ruštiny. V českém překladu tyto slova byla nahrazena za směs anglicismů, rusismů a germanismů. Což někdy působí jako když si dvě 13ti leté holky píší přes facebook. Jsou zde výrazy jako drím (sen), fejs (obličej) nebo kečnout (chytit).

Díky tomu, že jsem tyto nové slova hledal ve slovníku, mě trvalo přečíst první dvě stránky 20 minut. Naštěstí když přežijete začátek a máte alespoň nějakou znalost Angličtiny, nebudete muset tak často pátrat nad významem slov, a budete si moci užívat tuto vynikající knihu.

Moje vydání z roku 2016 má zhruba 245 stran, přitom hlavní příběh zabírá jen zhruba 2/3. Zbytek knihy patří různým lidem, kteří se nám snaží toto dílo vysvětlit. Píší zde například co dané slovo a věta měla znamenat a na co autor narážel. Pro někoho možná zajímavé čtení, pro mě jenom nudná vata, kterou zde vydavatelé dali, aby si mohli odůvodnit cenu knihy.

Teď k příběhu. Alex je teenager a k jeho láskám patří mlácení lidí, vážná hudba, poflakování se s přáteli a už jsem zmínil mlácení lidí? Čteme zde o útrapách party, v jejímž je čele. K jejich hlavní náplni patří užívání drog (hlavně mléka) a přepadávání náhodných a zcela nevinných osob.

Příběh za těch necelých 200 stránek nemá šanci být zbytečně komplikovaný. Což je dobře, krásně odsýpá a nemusíme se prokousávat zbytečnými informacemi.
Anthony Burgess se rozhodně při popisování násilí nedržel zkrátka a vše je zde detailně vylíčeno. Opět jako v knize Útěk zde hraje velkou roli hudba, tentokrát především Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart.

Prvních pár stran byl pro mě opravdu boj, ale po nějaké době jsem si knihu začal užívat. Pokud nemáte rádi příběhy o morálních bohatýrech, tuto knihu si pravděpodobně zamilujete. Alex je antihrdina a za svoje činy se rozhodně nestydí.

Mechanický pomeranč 85%

„Vím co je správné, a souhlasím s tím, ale dělám to, co je špatné“

Další recenze na www.mojeknizky.estranky.cz

Walkyrka
15.10.2016 4 z 5

Ajrad1981 tuto knihu pochopila velice dobře. Není to dílo, kde byste milovali hlavního hrdinu. V lepším případě jej nechápete, v tom horším nenávidíte a máte občas chuť mu nakopat zadek. Takhle ale má ta knížka působit. Proto je tak jedinečná, nevšední a originální. Plus poskytuje ohromné místo k zamyšlení nad vývojem naší společnosti a dětí především.

Padla Hvezda
06.10.2016 4 z 5

Libovka. Tohle je velice zvláštní kniha, na kterou si člověk musí udělat čas a hlavně na ni musí mít chuť. Ale stojí za to, stejně jako film.

Zorka
02.10.2016 3 z 5

Kdybych patřila k "týnům", možná bych hvězdičkami nešetřila. Jenže v mém věku už mi toto dílko zas tak "chorošný" nepřipadalo. Celou dobu jsem myslela hlavně na překladatele, jaký oříšek mu autor připravil, než jsem se dočetla, že si překladatel upravil původní text k obrazu svému. Takže pocity smíšené.

HollyGolightly
27.09.2016

Unešena nejsem, každopádně námět k zamyšlení výborný. Nicméně k mým oblíbeným nezařazuji.

Malina20
23.09.2016

Na knihu jsem se těšila, ale zklamala mě. Rozhodně to není lehké čtení! Nemám, co dodat. Ajrad1981 to napsal dost jasně.

Ajrad1981
20.09.2016 2 z 5

Přečetla jsem knihu a divím se anotaci. Jedna z nejlepších knih, které kdy byly napsány?! Tak v tom případě opravdu nechci číst žádnou z těch nejhorších.
Pročítám komentáře a divím se. Někdo tady bude mimo. Asi já, protože jdu proti většině. Možná jsem knihu jenom špatně pochopila - i když spíš jsem vůbec nepochopila, co tím chtěl básník říct.

Alex a jeho frendíci mi fakt lezli krkem a být jejich rodič, tak je asi řežu od rána do večera. Ti spratci nemají vůbec žádný hranice! A Alex, ten hlavně, i ke svým kámošům se chová, řekněme, nehezky a pak se diví, že ho podrazí, a ještě se cítí ukřivděně! (tím hraním si na chudáčka, kterému všichni okolo ubližují, mi připomněl taky jednoho, který se k lidem choval jak hovado, ale zlí a špatní byli ti okolo, ne on - možná proto jsem na Alexe tak vysazená).
Tudíž se tak nějak nedokážu pohoršovat nad tím jeho trestem. A že chudáček přišel o možnost volby? A co jeho oběti, těm snad tahle možnost zůstala?!

Ne, tahle kniha mě hodně zklamala. Dávám dvě hvězdičky, za originální jazyk.

Insignitka
07.09.2016 4 z 5