Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30397/bmid_mec-osudu-s73-30397.jpg 5 4951 468

Zaklínač série

Sedm příběhů zaklínače Geralta. Meč osudu je několikátou povídkovou sbírkou o Geraltovi, trubadúrovi Marigoldovi čarodějce a Yennefer, kde se jejich osudy všemožně kříží a rozpojují, aby se nakonec všichni opět setkali. Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro své zaměstnání. Nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem, a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak mnoho jejich atributů je převzatých ze současnosti. (Dotisk tohoto vydání proběhl v roce 2008.)... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

antonin0999
18.06.2019 5 z 5

S Geraltem se opiješ, zamiluješ, zabiješ pár příšer, pár lidských příšer, chvílemi blouzníš, kouzlíš - a hlavně se jako čtenář nesmírně bavíš.
Pestré postavy jejichž motivům chování čtenář rozumí. Je složité rozlišit dobro a zlo a autor se o to ani nesnaží. Snaží o barvité popisy a zábavné dialogy, a to mu jde velmi dobře a nenásilně.
Až se mi z toho chvěje medailon. Marigold o tom může napsat baladu.

jirka3176
08.06.2019 5 z 5

Druhé pokračování, bylo o něco vulgárně vyjádřeně hovádštější,než-li první kniha, asi to bude tím, že jsem se již s Geraltem seznámili a přiběh nás posunul blíž k akci.
Opět jsem se při putování Geralta a Marigolda ohromně nasmál, jen škoda, že v období, kdy jsem knihu četl, tak jsem neměl nijak velkou chuť číst,tedy spíše dělat cokoli.
Tento druhý díl se mi líbil více než minulý a tak dávám 5*/5*

KanWay
02.06.2019 5 z 5

Druhé pokračování ságy o zaklínači je bezva. Baví mě to o to víc, když už mám dohrané i nějaké ty hry. Skvělé na doplnění příběhů a poskytuje to i určitou možnost si udělat na postavy vlastní názor. A samozřejmě se zde prvně setkáváme s Ciri, snad druhou nejdůležitější postavou ihned po Geraltovi

Jandýs
02.06.2019 4 z 5

Je to delší doba, co jsem četla jedničku. Z té jsem byla trochu rozčarovaná, protože jsem se vrhla do chaosu bytostí, postav a příběhů, které jsem neznala a které mi nikdo nevysvětlil.. Nechtěla jsem se ale úplně vzdát přečtení téhle fantasy série. Dost lidí, co jsem vyzpovídala, se shodli na tom, že od trojky je to lepší. Takže jsem se nedávno opět zakousla do čtení, druhého dílu. Povídky, postupně se do toho dostávám myslím :-) a dialogy mě moc baví. Jsem zvědavá na trojku, jak se to vše bude vyvíjet, nejen příběh sám o sobě, ale třeba i to, jestli spisovatel má nějakou tendenci přiblížit charakteristiku bytostí, prostředí, vysvětlit sem tam nějaké souvislosti a tak.

Margherita_N
01.06.2019 3 z 5

Pardon, ale tohle byl pro mě z větší části škvár... :-) Akcí s příšerama, který mají být hlavní náplní zaklínačova života a pro který jsem to četla, tam bylo málo a ani to nebyly zrovna zajímavý zápletky (jako výjimku bych možná označila povídku Tak trochu se obětovat s mořskou potvorou a mořskou pannou - ještě lepší by bylo, kdyby z ní autor vyškrtl tu plytkou linku s Essi). Tři čtvrtiny knihy jsou óch a ách po nešťastné lásce, nějaký ty laciný popisy milostných scén, to vše korunováno závěrečnou veselohrou na svatbě, která měla být asi záminkou k nevázaný noci, kde se spolu vystřídají všichni hosté. Proč??? Světlý pasáže pro mě byly, kdykoliv se objevil vtipnej Marigold, dobrá byla taky rázná Ciri, když se poprvé potkala s Geraltem.
Dodatek: Je fajn, že se zaklínač setkal se svou matkou, aspoň mě to přimělo otevřít znova první díl a část si zopakovat, abych se ujistila, že Poslední přání vážně nebylo tak špatný jako Meč osudu.

Janadvorackova
27.04.2019 5 z 5

Hezká směsice příběhů. Některé lepší, jiné horší, ale žádný z nich není zbytečný. "Meč osudu" byl výborný. Konečně jsem se dozvěděla, jak a kdy se Ciri poprvé dostala do Brokilonu :). Ságu mám za sebou, takže mi tahle retrospektiva vůbec nevadí.

Thomas1222
20.03.2019 5 z 5

Obě povídkové knížky jsou povinností před ságou. Epilog z knihy si nechávám na konec.

Eleanor05
20.03.2019 3 z 5

Až na v pravdě výbornou povídku "Meč osudu" mi druhá kniha příběhů o Geraltovi z Rivie připadala horší, než první. Povídky začaly být zdlouhavé, plné přepečlivého líčení na úkor děje a point. Do povídek "Střípek ledu", "Věčný oheň" a "Trochu se obětovat" jsem se musela nutit, jak roztáhané a bezdějové byly a dokonce jsem si už říkala, že se Zaklínačskou ságou skončím. Jenomže pak přišel Brokilon, Braen, Ciri a dryády (Meč osudu) a já změnila názor. ;-)

Schullerka
15.03.2019 5 z 5

Druhá kniha povídek o Geraltovi se mi líbila víc než ta první. Už jen proto, že v tomto souboru už je Sapkowski jednou nohou nakročen do románové ságy. Všechny povídky mají něco do sebe, jaksi trpký humor který k zaklínači prostě patří, mi vyvolával úsměv na tváři téměř neustále.

Jediné co se mi na knize nelíbilo, byla poslední povídka, která je (nejen) podle mého názoru lepší číst až po dočtení celé série. Je to takový epilog celé ságy a v téhle knížce působí jak pěst na oko. Já i přes doporučení četla hned a trochu toho lituji.

Phoenix16.cz
26.02.2019 4 z 5

Obecně mi příběhy v povídkách přišly slabší než v předchozí sbírce. První díl obsahoval povídky většinou založené na pohádkových motivech. V Meči osudu jsou prostě povídky ze života zaklínače. Jsou dobré, ale mně tam ta pohádková atmosféra trochu chyběla. Vyzdvihla bych povídku stejnojmenou a potom ti, kdo už znají celou ságu, určitě ocení epilogovou povídku, kde autor vzpomenul na spoustu postav a událostí, které se v zaklínačovi objevily.

TheGreatDusty
15.02.2019 4 z 5

Kniha mě místy bavila, místy nebavila, ale ve finále je to opět povedené dílo jako „Poslední přání”, které se mi líbilo o trochu více, 8/10.

duch72
11.02.2019 5 z 5

Tyhle povídky jsou protkány suchým humorem i lehce erotickými narážkami, a uprostřed toho všeho mne nadchl krátký, ale nádherně poetický Geraltův románek s Essi Daven.

Knihomolka10942
08.02.2019 5 z 5

Naprosto nádherná povídková knížka, oproti předchozímu dílu mnohem hezčí! Mohu jen doporučit:-)

Enforcer
17.01.2019 5 z 5

Možná o něco slabší než první kniha povídek, ale o to zásadnější pro vysvětlení vztahů mezi jednotlivými postavami

alfons9315
15.01.2019 4 z 5

Zaklínač Meč Osudu se mi pravděpodobně líbil více než prvními díl této série pravděpodobně proto, že zde konečně dostává všechno smysl. Stále přeházený děj, při kterém nikdy nevíte z jaké doby bude další příběh mě moc nezaujal u prvního dílu. Ještě horší na tom byl fakt, že některé osoby jsou představeny jako známe, ale k jejich seznámení příjde následně v jiné povídce. Na Závěr to ale druhý díl zaklínače vše spojil do skvělé linie, kterou je už pochopit snadné.

Roselunda 1928
14.01.2019 5 z 5

První povídky byly trochu slabší než z první knihy, ale poslední tři včetně epilogu mě okouzlily. Příběhy se dobře čtou, moc se mi líbily detaily jako nářečí trpaslíků, celkově mám opravdu dobrý pocit a těším se na další knihy.

Ale Yennefer a Marigolda bych občas vylískala... XD

Lucas.94
12.01.2019 4 z 5

Stejně jako u prvního dílu - povídky jsou dobré, ale nic mě nenutilo číst dál. Aspoň dokud se nedostaneme k Ciri :-)

makynka911
04.01.2019 4 z 5

Další díl série nezklamal. Povídky byly vtipné, čtivé a zajímavé. Zamilovala jsem si Lvíče z Cintry a opět si potvrdila, že Yennefer prostě nesnáším :) Myslím, že měl Geralt lepší známosti :)

Ale i tak, skvělý příběh, svět a skvělá hlavní postava. Za mě určitě 4* :)

Makropulos
03.01.2019 5 z 5

Tak už jsem definitivně propadla Zaklínačovu kouzlu. Definitivně jsem podlehla vypravěčskému umu a fantazii pana Sapkowského. V povídkách se postupně odhaluje fantastický pohádkový svět, Zaklínačův nelehký život, objevují se další zajímavé postavy i nové záhady. Zaklínač, měl by být vlastně bez citu, pochybuje, hledá se, zabývá se osudem, miluje, rozlišuje mezi jednotlivými bytostmi i jednotlivými lidmi, je prostě svůj a velmi opravdový. A není sám. I v mnoha dalších postavách lze objevit dobré i špatné lidské vlastnosti, strachy, postoje a touhy. Abych to zjednodušila – prostě mě to baví.

Dejf_ano
30.12.2018 5 z 5

Geralt je prostě frajer. Za velké plus považuji to, že vzhledem k tomu, že autor je polák je prostředí zaklínače pro nás velmi blízké :)