Máslem dolů

Máslem dolů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122039/bmid_maslem-dolu-3VR-122039.png 4 342 73

V novele Máslem dolů se Petr Šabach tentokrát zamýšlí nad otázkou, proč vás nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který byste tolik potřebovali, na dobu neurčitou. Váš krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi. Můžete nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů? Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele přece jenom pokusí…... celý text

led.zep
19.05.2016 4 z 5

Toto je druhá kniha, kterou jsem od autora četl – tou první byl ZVLÁŠTNÍ PROBLÉM FRANTIŠKA S., který se mi docela líbil, ale prý to není zrovna typický Šabach. Teď tedy MÁSLEM DOLŮ… Přiznám se, že mé dojmy jsou trochu rozpačité. S hovorovou češtinou mívám problém jak kdy a jak u koho – z mně známých autorů ji nejlépe uměl používat Jaroslav Velinský, tady mi přinejmenším nevadí. Co mi ale vadí, je určitá nevyváženost příběhu: první dvě třetiny jsou vlastně „o ničem“, jakoby lehce inspirované Hrabalem (motto z Pábitelů tedy asi nebylo použito náhodně), vše podstatné se odehraje až v poslední třetině, kde je toho pro změnu až moc. Nicméně při čtení jsem se ani chvíli nenudil, a co víc si může autor (kterýkoli) přát. Mé pocity z knihy nejlépe vystihuje hodnocení 3,5, kladné dojmy ale převažují, proto zaokrouhluji nahoru.

Marryzlis
09.04.2016 5 z 5

Boží, poslouchala jsem třikrát. Hanák se dobře poslouchá, Šabach dobře čte. Určitě na ni ještě dojde :)

fruitbueno
24.01.2016 4 z 5

Šabach píše ze života, upřímně, nepředstírá. A baví.

RADOST
28.12.2015 4 z 5

Tak obyčejné, tak lidské. Epizody ze života dvou stárnoucích kamarádů, namluvené v audioknize Tomášem Hanákem a Petrem Šabachem, pohladí na duši. Všichni, v každém věku, máme své sny i svazující životní realitu. Pokusy o únik nebývají vždycky šťastné, ale nelze se jich vzdávat. Nejhorší by bylo rezignovat.

jan8470
22.09.2015 5 z 5

Já mám knihy Petra Šabacha rád. A tenhle povídkový román se mu povedl. Možná to zní trochu divně, ale já celou knihu vážně vnímal jako sled povídek propojených postavou Arnošta a jeho rodinou. Většina kapitol by totiž obstála i jako samostatné, pěkně vypointované povídky. Hovorová čeština mi absolutně nevadila, ale je pravdou, že to mohlo být zásluhou skvělého Tomáše Hanáka který audio verzi knihy namluvil. Možná že v tištěné verzi bych s tím měl problém, ale spíš si myslím že ne. Po skvělém Občanském průkazu je Máslem dolů (alespoň pro mě) další Šabachovou trefou do černého.

Gandalfek
05.06.2015 5 z 5

Nepřišlo mi, že by knížka měla zpočátku jiný spád než později (viz některé komentáře), četla by se mi dobře od začátku až do konce, kdyby tam nebyla hovorová čeština. Slova jako "de" nebo "sem" coby slovesa bez "j" na začátku mi neskutečně vadila - a teď jen doufám, že sám nezačnu dělat v psaném projevu více chyb, než jsem dělal doteď...

Dreisii
20.02.2015 3 z 5

Knížka mě ze začátku moc nebavila,spíše nudila,ale ke konci se mi to četlo líp hlavně kvůli tomu že sem chtěla vědět jak to dopadne s Míšou.

martinkaLLL
01.01.2015 2 z 5

To je děs číst knihu psanou hovorovou češtinou. Trvalo mi než jsem si na to zvykla. A i přesto kniha nic moc. Znovu bych si ji nepřečetla. A u mě v knihovně si své místo určitě nenajde.

Kent2004
08.09.2014 3 z 5

Knihu jsem opět "poslouchal" a co mne udivilo, tak byl fakt, že se role Evžena ujal sám autor knihy. :-) Hlavní roli Arnošta přednesl skvělý Tomáš Hanák, (skoro šedesátník). :-D Co se však týká samotného obsahu, tak souhlasím, že je to pouze průměr. Neurazí, nenadchne. Ten kdo Šabacha četl bude asi zklamán, já co by "novic" jsem byl docela mile překvapen. Bezesporu existují lepší knihy od tohoto autora, ale mě osobně se kniha líbila a po Skále to byla příjemná oddechovka.
Ano, jak píše "Kočičáci", scéna s Kazanem neměla chybu a tu zahráli v audiopodobě jak Šabach, tak Hanák a oba perfektně. Fakt jsem se řezal smíchy, naštěstí jsem byl v tu chvíli sám. :-))
Líbil se mi happyend, a Evženovo amerikánství mě zase tolik nevadilo, dost dobře jsem si tuhle postavu dokázal představit v reálu. Arnošt byl pravým opakem a jejich dlouholeté a nerozlučené přátelství a příhody udělalo z této dvojice zajímavý životní, leč průměrný, příběh.
Pokud by existovala "půlka" dal bych tři a půl hvězdy, ale za skvělý přednes Tomáše Hanáka by si kniha zasloužila lepší hodnocení, nicméně jsem na portále klasických knih a lepší hodnocení si nechám na audiotéku. Budu ale těšit na další tituly, které se v audiopodobě nabízí.

Kočičáci
05.05.2014 5 z 5

Už dlouhou dobu jsem Šabachovy díla neměla v ruce a tak jsem ani moc neporovnávala s povídkovými knihami. Hodnocení zde byla velmi rozporuplná a tak jsem se trošku bála že se mi kniha nebude moc líbit. Ale opak je pravdou!
Začátkem jsem se nemohla nějak prokousat, ale pak mě to chytlo a upřímě jsem se bavila. Záchvat smíchu mě zastihl v čekárně u doktora (lidi na mě koukali, protože jsem nemohla přestat) u pasáže kdy Arnošt vyfasuje roli psa Kazana...no slzy mi tekly :-D
Naopak ledovou sprchu jsem dostala při po mě nečekané nešťastné události...nechtěla jsem tomu věřit...no jako by to psal život sám! Vřele doporučuji.

zanzara
04.04.2014 3 z 5

Měl jsem velmi dobrý pocit u čtení, ale po dvou týdnech už se málo z toho pamatuje... Větší dojem dělají ty historky asi ve filmu, nejlíp se Zdeňkem Svěrákem, ačkoliv povídky jsou psány úplně jinak...

martina.riz
13.01.2014 1 z 5

Kniha mě nezaujala vůbec, skoro jsem jí nedočetla.

peterkovasona
28.11.2013 2 z 5

Čekala jsedm od knihy více, nepobavila mě jak jsem si myslela...

magnolia
15.07.2013 4 z 5

Do knížky jsem šla bez předchozího čtení recenzí a anotace a vlastně dost dlouho od doby jejího vydání. Hezké čtení, překvapilo mě a pobavilo. Hlavní hrdina má kouzlo, jeho kamarád je cvok a konec se mi také líbil, proč by ne (a těch vtipných poznámek a přirovnání během čtení). Mám p. Šabacha ráda, jen pak ty vyrobené filmy - Občanský průkaz byla výjimka - se mi nelíbí, ale za to on nemůže.

BlodyFox
26.06.2013 1 z 5

Zajímavé komentáře. Je vidět, že co čtenář, to může být zcela rozdílný názor. Já se přikláním k těm, kterých je méně. Přestože jsem od Šabacha přečetl všechno a jeho knihy jsou ozdobou mé knihovny, tohle mne tedy neuchvátilo. Dočetl jsem to jen proto, že rozečtené knihy z principu dočítám. Celý příběh se mi zdá poněkud nudný, vláčný, ani smutný, ani veselý...takový nijaký. Všechny předchozí knihy se mi zdají být psány jako prožitek, tohle mi přijde jako napíši něco, abych něco napsal....Navíc, postava Evžena se mi příčila hned od začátku, nějak nemusím mít obdivovatele všeho amerického, ale to je můj problém....

Randyz1986
19.05.2013 5 z 5

Knížka, která mě svým lidským a všedním humorem hodně pobavila :-)

jacqueline
07.03.2013 5 z 5

První knížka, co jsem od Šabacha četla. Nadchlo mě to. Od začátku jsem se smála. Moc hezké a pohodové čtení.

dJeda
07.03.2013 3 z 5

šabach, co víc říct :-)Myslím, že měl lepší tituly

fropetka
04.03.2013

Pohodove cteni, cte se opravdu samo.

Márinka
24.02.2013 4 z 5

Téměř celá novela je úsměvná “pohodovka”, až v jednom okamžiku dochází k nešťastné události... Pokud se však řídíte heslem “všechno zlé je k něčemu dobré”, nebudete zklamáni.

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017