Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71893/marysa-71893.jpg 4 2528 302

Příběh Maryši, dcery sedláka, a chudého Francka se odehrává na moravské vesnici devatenáctého století. V dialozích je užito nářečí charakteristického pro danou oblast. Maryša je rodiči nucena vdát se za vdovce Vávru, jehož jediným zájmem je vyrovnat dívčiným majetkem své dluhy. Francek odchází na vojnu, aby se po letech vrátil a postavil svou milovanou Maryšu před mravní dilema. ... celý text

JulianaH.
10.08.2019 5 z 5

Četba k maturitě. A zároveň znamenitě napsaná věc. Jenom pro kochání nářečím nemám tolik pochopení jako ranější čtenáři, ale rozhodně mi nevadilo.
Na základě toho, co jsem dosud z divadelních her přečetla, mi přijde, že Maryša je snad (vedle Lessingovy Sittah) jediná ženská postava, která má charakter. Moje náklonnost k titulní hrdince je tedy jeden z důvodů, proč se mi hra tolik líbila.
A "kafe od Žida" je prostě kouzelné. :D

archandelka
17.07.2019 4 z 5

Maryša není ničím jinym, než jedním obrovským svědectvím, že život bez lásky se žít nedá.

Romča11
10.07.2019 5 z 5

Sice to byla povinná četba, ale kniha velmi dobře zachycuje prostředí a sociologii své doby ve které je napsaná. Dnes se s takovými problémy nepotýkáme a máme jiné ale stejně je hrozné, že ji přinutitli si ho vzít a teprve potom prozřeli :/ :)

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Realismus se vším všudy, ty popisy oblečení na začátku dějství (které jsem okamžitě zapomněla, a všechno jsem si to představovala po svém) a poté i podrobné popisy scén k tomu holt patří. Maryši jsem moc fandila, a její postupná proměna byla vážně smutná. Jde vidět, jak snadno mohla (a stále může, i když to ve většině případů nesouvisí s vdavkami) tvrdohlavost rodičů zničit životy dětí.
Silné hanácké nářečí mi přišlo úsměvné, tak alespoň něco to trochu odlehčilo.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

I přes mou nechuť ke čtení divadelních her musím uznat, že mě Maryša mile překvapila. Uznávám, že při úvodních popisech scén a barvitých líčení krojů (které jsem si stejně nedovedla představit) jsem nejdřív měla tendenci knihu odsoudit, samotné dialogy postav ale byly zajímavé, děj skvěle plynul a vývoj děje byl pro mě velmi uspokojivý (zejména časové posuny). I na hanácký dialekt si člověk kupodivu rychle zvykne. Musím říct, že mě láká se na hru i podívat. K maturitě super volba :)

nikikostadinova
27.05.2019 4 z 5

Tohle je jedna z klasik, která má váhu

LucyBooks
25.05.2019 4 z 5

Knížka se četla dobře, ale nijak mě nenadchla.

PajusenkaB
11.05.2019 4 z 5

Knize jsem se neuvěřitelně bránila, nakonec nebyl důvod. Hezky se četla, jazyk nebyl až tak složitý, čtení rychle ubíhalo.

Jura999
28.04.2019 3 z 5

Klasika, ke které jsem se dostal kvůli povinné četbě. Radost z jejího čtení jsem měl ale hlavně kvůli Cimrmanovskému Záskoku...jinak bych to těžce strravoval.

ZNellyZ
05.04.2019 3 z 5

Klasika, kterou by měl číst každý. Příjemné počtení.

Dandy1
10.03.2019 3 z 5

Kdybych šla do divadla, užila bych si to asi víc. Proč je Maryša zařazena do klasiky a povinné četby nechápu. O lakotě i lásce vyšla spousta lepších knih. Nebo si máme vzít příklad a trávit nepohodlné lidi? Jaké poselství má dávat v dnešním světě?

pecinka21
07.03.2019 5 z 5

Mile překvapila četla se dobře děj dával smysl dobré drama

amaenium
05.03.2019 1 z 5

Jaká samá chvála a vlídná slova o této knize. Né, že by byla neoprávněná, kniha má něco do sebe - poukazuje na zničující povahu peněz, manipulativnost mezi lidmi, zdánlivou nespoutanost některých postav, ale i nemožnost stát si za svým názorem nebo podřizování se. Nářečí a jazyk mi také problém nedělal.
Ale kniha mě neoslovila nejspíš tak, jak by měla. Všechny postavy mi přišli tak nějak protivné - ať její rodiče nebo Vávra či samotná Maryša.

Hani77
13.01.2019 5 z 5

Mně se kniha líbila a dobře se četla☺. Je to taková klasika, určitě stojí za přečtení. Navíc je to krátké dílo, necelé dvě hodinky času. Nechápu, jak to někdo může nazvat odpadem.

432830
31.12.2018 3 z 5

Klasika, drama se dobře četlo

Andrea81
01.12.2018 4 z 5

Moc jsem od toho nečekala, četla jsem kvůli výzvě. Ale mile překvapilo. Kvůli penězům je myšlení některých lidí tupé a omezené. Prostě peníze kazí charakter.

Vaceda
28.11.2018 5 z 5

Naprosto zcela fenomenální stavební kámen českého dramatu. Nádherné vykreslení veškerých okolností, i okolí samotného. Maryša jakožto zlomená bytost, byť do posledního konce, navzdory všemu, hrdá.

twigxi
29.10.2018 5 z 5

Silné, intenzivní a nadčasové.

poiu
10.10.2018 5 z 5

Jedno z mých nejoblíbenějších dramat vůbec.... Krásně napsané, živé.... Maryša se potácí mezi zoufalstvím ze závazku, do kterého ji nedobrovolně vehnali rodiče a láskou k Franckovi.... Životní tragédie mladých lidí....

Vávra: Na hromech líháme, na hromech vstáváme. Musí to bét, Maryšo? Což nemože byt u nás jináč?

teddymu12
05.09.2018 5 z 5

kniha mě nadchla nářečím, které podtrhuje prostředí děje