Marina

Marina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115938/bmid_marina-Q1d-115938.jpg 4 302 77

„Po patnácti letech se mi vrátila vzpomínka na ten den. Viděl jsem toho mladíka, jak se potuluje mlhou kolem nádraží Estación de Francia, a jméno Mariny mě znovu zasáhlo jako čerstvá rána. Každý z nás má ve své duši zamčené nějaké tajemství. A tohle je to moje.“ Píše se rok 1980 a mladý student Oskar Drai na jedné ze svých zasněných toulek potkává odvážnou Marinu. Společně se vydávají za záhadným znamením černého motýla. Nemají však ani tušení, jaké hrůzy na ně v temných uličkách Barcelony čekají.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , CooBoo

Marina , 1999

ELMA
07.11.2016 4 z 5

"Jsme sami a jsme odsouzeni k tomu, abychom měli rádi člověka, pro něhož není žádná spása..."

Možná, že kdyby mi bylo patnáct, víc bych si "užila" tu strašidelnou část knihy, která mě nyní zas tolik nezajímala a nebrala. Zas na druhou stranu bych si v patnácti zřejmě neodnesla to, co si odnáším teď. Pocit bezmoci, když chceme zachránit něčí život. Ale nikdo z nás si nemá právo hrát na Boha...

sagasir
02.11.2016 5 z 5

2 v 1 aneb pohádkofantasy

Některé knihy si přečtete cíleně a k některým se dostate tak říkajíc oklikou. O to větší překvapení je, když se vám dané dílo natolik zalíbí, že si hned chcete přečíst od autora další literární počin. Přesně tohle se mně stalo u Zafóna a jeho Mariny.

Rozsahově víceméně útlá knížka (254 stran) s překrásným příběhem. Já osobně mám Španělsko velmi rád, takže prostředí Barcelony jsem si ihned oblíbil. Dokonce jsem si představoval ty starodávné, honosné, strašidelné a tajemné stavby. Celé to prostě má své kouzlo. Nějaké kouzlo mají i hlavní postavy příběhu. Dá se říci, že si hned zamilujete čisté dětské duše Oskara a Mariny. Nejraději by jste všeho hned nechali a připojili se k nim v jejich dobrodružství. Postava Germána, je pak takový ten starostlivý otec, které své dítko nadevše miluje a celkově působí velice věrohodně, starostlivě a hlavně jako hodný člověk. Něco jako takový ten nejhodnější dědeček, kterého by chtěli mít všechny děti na světě. Příběh krásně plyne, jako vlna po moři. Nádherně až kouzelně klouže po hladině, nabírá sílu, až ke konci udeří a pak po chvíli zmizí. Stejně tak je tomu s naším příběhem. Ten se pomalu zjevuje na stránkách, postupem času nabírá na síle ( ukazuje se co a jak bylo) až ve finále skončí a také zmizí a vám na něj zbudou jen vzpomínky. Příběh nemá žádná slepá místa a Zafón mistrně střídá pomalu pohádkové vyprávění s prvky fantasy a hororu. Nebojte nijak enormně se bát nebudete, toho hrozivého je tam tak akorát. Nádherně je sepsán i kouzelný svět plný oživlých panáků, lidí co vlastně nejsou lidmi apod. Samotný konec příběhu je nejenom smutný tím ,že už vlastně končí, ale vlastně také jak končí. To už ale sem nebudu psát. Co sem však rozhodně napíšu, že tato kniha je naprosto skvělá a já se nemohu dočkat až si přečtu něco jiného od jejího autora. Zde nemohu jinak než ohodnotit plnými 100 %. Zafón si mě jednoduše získal.

trudoš
30.08.2016 5 z 5

Carlos Ruiz Zafón opět nezklamal. I když se Marina rozjíždí pomaleji než bych od dobrodružného příběhu šmrncnutého detektivkou čekal, o to dojemněji a slzavěji končí. A ačkoli se jedná o román pro mládež, zavděčí se určitě každému, kdo rád kvalitně napsanou literaturu. V tomhle ohledu je autor absolutní vládce vesmíru, protože svou písmenkovou magií mě vždycky dokáže uhranout už od prvních stránek a až do finále nenechat na chvilku vydechnout. Pokaždé si u jeho knih připadám jak Bastián v Nekonečném příběhu.
Příběh samotný je jinak další mistrnou mozaikou desítky krátkých historek, které hrdinové postupně splétají dohromady, aby se dobrali k rozřešení děsivé záhady. Kupodivu to nijak neubírá na čtivosti, což ještě podtrhuje dokonale vystavěná atmosféra plná pochmurných tajemství. Takhle už dneska prostě nikdo nepíše. Navíc generace vyrůstající na podobných dobrodružkách dnes sama vychovává malé výtržníky a ti dávají pro změnu přednost upírům a dystopiím. Holt něco končí a něco začíná.

lilites
09.06.2016 5 z 5

,,Klasická zafonovská,, a prostě nádherná kniha, plná napětí a záhad a nečekaných událostí.
...Rozpor mezi životem, láskou a smrtí...
Nemohu si pomoci, ale autorovi knihy mě baví čím dál víc, knihy si dokážou pohrávat s vaší myslí a nenechají vás v klidu. :)

carcassonna
23.05.2016 4 z 5

kniha je v prvom rade pre mladších čitateľov a takým štýlom je aj písaná, jednoduchšie, bez zbytočných omáčok, len kde tu na dokreslenie atmosféry- čitateľ, už popredu tuší,ako to dopadne...na druhej strane miestami dosť hnusná, odporná, až som ju chcela odložiť (som tehotná, v mojom stave treba čítať len pekné veci
o šteniatkach a kvetinkách :-P ) ...má to temnú, hororovú atmosféru,ale je tam rozpracovaných viacero tém: láska ("Postavil si mě na tak vysoký podstavec, že teď neví, jak se za mnou vyšplhat."), priateľstvo, choroba, smrť ("Prostorem vymezeným pro lidské bytosti je život...smrt nám nenáleží.")

kanitsuj
28.04.2016 4 z 5

Autora jsem neznala, knížku jsem si vybrala podle pěkného přebalu a slibné anotace. Z počátku jsem měla trochu problém se začíst a vlastně celou dobu jsem se na příběh dívala jako by zpovzdálí. Styl autora mi nepřišel nijak výjimečný, ba naopak chvílemi mi vadil zřejmý stereotyp - "a pak se dal do vyprávění..." - bez těchto vsuvek by se děj vlastně vůbec neposouval, překladatelku (pravděpodobně moravské provenience) bych také příliš nepochválila... a kulisy gotického románu měly své místo, nicméně v některých momentech už hraničily spíše s parodií žánru než aby sloužily v jeho prospěch. Co se mi na knížce ovšem velmi líbilo byla myšlenka - celý příběh vnímám jako román o lásce k životu, o plynutí času a lpění člověka setrvat v určitém libém okamžiku, stadiu nebo věku. Je to knížka o předem prohraném boji člověka s časem, který navíc nevyhnutelně deformuje jeho vzpomínky. Horor není v tajemné atmosféře, ale utváří se přímo v nitru hrdinů a v jejich myšlení. Jsem přibližně ve věku autora, proto asi v knize vidím to, co dospívajícím zůstává skryto.

bartosovic00
08.03.2016 5 z 5

Knihu mi půjčila teta a já si myslila bůh ví jaká to bude nuda. Omyl! Nádherná kniha u které jsem se chvíli bavila, chvíli byla napnutá a chvíli se mi chtělo brečet. Konec mě naprosto dostal. Rozhodně si od autora budu chtít přečíst i další knihy!

Natyyy4444
10.02.2016 5 z 5

Ze začátku se mi to vůbec nechtělo číst. Přišlo mi to takový nudný, ale když jsem se začetla! Knížka je vážná úžasná! Ale ten konec mě trochu mrzí.

Finita
08.02.2016 5 z 5

Za sebe musím říct, že se mi kniha líbila a vůbec nevadí, že je spíš pro mláděž a hlavnímu hrdinovi je 15 let (asi). Bylo to strašidelné, napínavé, dobrodružné a příjemně oddechové. Takže určitě doporučuju :)

orinka3
28.12.2015 2 z 5

Ach škoda přeškoda, že mi není patnáct...to bych knížku vychválila a doporučila. Jenže je mi o něco víc a mám tedy i o něco víc načteno. Nevím, nakolik je pan Zafón poctivý a jak moc píše upřímně. Nebo si vybírá osvědčená témata i výrazy, aby zabodoval a uspěl na trhu?? Knížka se čte dobře, ale postupně upadá do stereotypu, manýry. Ponurost, hmyz, mrtvolný puch, chorobné vzezření a tajuplná zteřelá místa - to všechno jsou rekvizity, se kterými pan spisovatel pracuje. Do toho zakomponovává vyprávění jednotlivých postav. Od poloviny jsem knihu četla už jen kvůli tomu, abych se dověděla, co udělá s nahozeným příběhem. No, žádné velké překvapení, další a další efekty i morbidnosti až nesmysly. Vidím, že tento typ literatury pro mě není, protože mi připadá až příliš jako parodická fraška něčeho, co se mi možná kdysi líbilo a co napsalo hodně lidí předtím a on si to určitě přečetl taky, než se do psaní pustil sám;) Tak se omlouvám všem, jejichž čtenářské city teď zraňuji.

Jarisko2
19.07.2015 5 z 5

Po Stínu větru jsem za nějaký čas "nakousl" Nebeského vězně a trochu jsem se v prvních kapitolách brodil...Tak jsem jej na neurčito odložil (určitě dočtu) a četl jiné věci a autory.
Pak jsem se včera touto oklikou k Zafónovi vrátil a otevřel Marinu. A přečetl ji za jediný den, nechtíc od ní odejít.
Sice se dá říci, že autor použil trochu podobnou "šablonu" při pátrání hlavních hrdinů, jako ve Stínu větru, ale jinak si myslím, že je jeho styl vyprávění, schopnost vtáhnout mne do děje, přivést do historického centra Barcelony, zase o kus dál. Krásnější a poutavější. A stejně tak i vykreslení postav.
Asi nikdy se mi nesmažou z duše slova Mariny z jejího zápisníku: "....Má dojem, že se vypařím, když se mě dotkne. A když to neudělá, tak že se vypaří sám. Postavil si mě na tak vysoký podstavec, že teď neví, jak se za mnou vyšplhat. Myslí si, že moje rty jsou bránou do ráje, jenže on neví, že jsou otrávené..."
Byť je tahle knížka zařazena do žánru "Sci-fi a fantasy - Horory, thrillery", kterému se vpodstatě vyhýbám a někde se píše, že patří k literatůře pro mládež, což už také dosti dlouho nesplňuji, líbila se mi převelice a stále ve mě rezonuje

Selket
22.04.2015 3 z 5

Líbí se mi jakým mistrným způsobem autor přenáší moderní dobu do atmosféry přelomu 19. a 20. století. Stačí k tomu pár tajemných příběhů, zapálené svíce a klapot koňských kopit na dláždění.

kathy
28.01.2015 5 z 5

Byla to moje první kniha od tohoto autora a protože mě nalákala anotace o knize, zkusila jsem ji. Příběh se mi moc líbil, splnil vše co sliboval a nejvíc se mi líbilo autorovo popisování místa a děje. Doslova mě to vtáhlo to příběhu. Něco úžasného a knihu mohu jen doporučit :-)

BlackBlade
15.01.2015 5 z 5

Kratší, celkem jednoduchý román, který mě ale zcela pohltil a po třech dnech vyplivnul zpět do reálného světa :)
Popis starší Barcelony a příběh Oskara, mladého kluka z internátu, který s kamarádkou Marinou rozplétá téměř zapomenutý příběh o bohatém podnikateli z let minulých, rychle vtáhne do děje a nepustí. Konec byl velmi smutný, měl jsem slzy v očích ;) 90 %

Barbastelle
14.01.2015 4 z 5

Když jsem si po půjčení v knihovně všimla, že je to knížka pro mládež, nebyla jsem si jistá, jestli se dočkám toho, co jsem čekala. S ohledem k tomu, pro jakou cílovou skupinu měla být knížka určená, mi ze začátku vůbec neseděl jazyk. Popisy mi přišly až nepříjemně květnaté a nepřirozené. Ale ve chvíli, kdy se začalo něco dít najednou vyprávění nabralo na spádu, zajímavá líčení byla jen ku prospěchu a já s knížkou zapomínala vystoupit z trolejbusu.

Ještě jsem nakonec byla ráda, že je to knížka jen pro mládež, protože některé barvitě vylíčené děsivé scény by mě asi v případě, že by byly napsané pro dospělé, nenechaly v klidu usnout.

Byla to vážně paráda. Zafón je podle mého názoru umělec k vytvoření pochmurné a tajuplné atmosféry. Také mě nakonec opravdu baví jeho slovní zásoba a ráda si od něj něco dalšího přečtu.

Vojslava
23.11.2014 5 z 5

Pokud někdo s autorem začíná a není zkušený čtenář, bude Marina dobrou volbou. Má veškerou charakteristiku Zafónových próz, přitom jasnou příběhovou linii. Sama musím říct, že jsem pro jistotu před spaním Marinu nečetla, abych neměla příliš pestré a děsivé sny...

Faustka
26.10.2014 5 z 5

Úchvatná Barcelona se příběhem Ruize Zafóna stává něčím neskutečným, přesto tak blízkým – mému srdci, mé touze ponořit se do tajemných hloubek minulosti. S očekáváním jsem vešla, těžko se mi odchází.

Petra Ďat
08.09.2014 5 z 5

Knižku jsem přečetla za jedinej den ! nedalo se od ní vůbec odtrhnout, narazila jsem na ni náhodou zaujal mě přebal a bez čtení o čem kniha je jsem si ji půjčila a nelituju! Rozhodně řadím mezi nejlepší knižky jaký jsem četla..krásnej příběh, skvěle napsaný..ty přirovnání a citáty..tolik výpisků z jediné knihy jsem si ještě neudělala..rozhodně se vrhnu na ostatní knihy tohoto autora a doufam že mě nadchnou stejně jako tato! rozhodně doporučuju...

Sissila
27.08.2014 5 z 5

Jedna z těch nejúžasnějších, na které natrefíte náhodou. Skvělý příběh, skvělá pointa. Vůbec jsem nečekala, že mě příběh tak strhne, ale inu stalo se. Zkrátka dechberoucí.

Michi.01
29.05.2014 5 z 5

Na Zafóna jsem narazila úplně náhodou. Normálně tento žánr nečtu, ale tento příběh jsem zhltla jedním dechem. Tajemná stará Barcelona už od prvních stránek nedovolí knihu odložit a celé dobrodružství a rychlý spád děje, odhalování dávného tajemství.. Super!

španělská literatura tajemství Barcelona

Carlos Ruiz Zafón