Mapa a území

Mapa a území https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85941/bmid_mapa-a-uzemi-85941.jpg 4 320 45

Čtenáři, kteří mají v souvislosti s Houellebecqovou tvorbou jistá očekávání, budou překvapeni – v knize není jediná sexuální scéna. Autor se evidentně rozhodl znovu šokovat, ale tím nejméně očekávaným způsobem: je „vyklidněný“ a úspěšně se snaží o poctu realistům devatenáctého století. Houellebecq vypráví příběh malíře a fotografa Jeda Martina. Jeho matka spáchala sebevraždu, s otcem se vídá jen sporadicky. Kariéru umělce začal na akademii Beaux-Arts fotografováním neživých objektů, když ale zjistil, jak fascinující záležitostí je mapa, a začal se zabývat zejména relací mapy a zobrazeného území. Objevil zcela originální tvůrčí postup spočívající ve fotografování michelinovských map z různých úhlů – vzniklé umělecké fotky při náležitém zvětšení a patřičné instalaci dostávají rozměr neobyčejného uměleckého díla…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La Carte et le Territoire , 2010

makn
12.04.2013 5 z 5

Mapa a území určitě stojí za přečtení a spolu s Platformou jsou pro mě zatím to nejlepší, co M.H. napsal.

Amnesiac
05.10.2012 4 z 5

Prvý Houellebecqovský trpký zákusok ktorý som okusil. Doma máme aj Možnost Ostrova. Mapa a Uzemie ma každopadne patrične nažhavila aj na ostatné tituly autora , od ktorých očakávam viac vecí ,, z druhej strany" ľudskej mentality. Mapa a uzemie ale viac ako slusna kniha ktora skutocne donuti zamysliet sa nad viac vecami nez len podstatou umenia.

Laca
15.05.2012 5 z 5

Po dlouhé době kniha, při jejímž čtení jsem měl neustálé nutkání psát sám něco svého... Z příběhu čiší obrovská pokora, jako kdyby ve skutečnosti Houllebecq tohle psal jako svojí poslední knihu. Žádná póza, žádná touha šokovat... Úžasně pravdivé...

vegetArien
02.05.2012 4 z 5

Musím smeknou před Houllebecqem, za jeho odvahu udělat sám ze sebe jednu z ústředníc postav svého vlastního románu.. :-)

Boboking
10.01.2012 4 z 5

Dočetl jsem Mapa a území a je to skutečně skvělé. Asi to nebude kniha pro každého , ale mi se skutečně líbilo. Ta jeho "hra" s krutým popisem sebe samého skrze hlavní postavu a ta vize svého skonu, famózní. A přestože kniha skutečně není pornografická a ni nechrlí nenávist vůči arabským přistěhovalcům, je značně cítit, jak mu ruka "cukala", jak se chtěla rozohnit více. Jde to vidět např. v jeho vizi budoucnosti světa, potažmo Francie, kde jsou všichni vděčni za bohaté Rusy a Číňany.