Maminka

Maminka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118443/bmid_maminka-6IA-118443.jpg 4 1234 238

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

Nočnípták
02.04.2018 5 z 5

Zjeví se někdy volán nevolán kapitán Nemo nebo Korkorán....Něžné verše pana Seiferta,které v několika vydáních ilustroval Jiří Trnka.Ty byly upraveny pro děti.Některé básně jsou zde navíc,např.Píseň o jízdě na kolenou,Píseň o slabikáři.Některé chybí.Myslím,že to však vůbec nevadí.Vždycky říkám,že každé dítě by mělo mít v knihovničce Maminku,Broučky a Malého prince.Tak jsem se také postarala,aby je mé děti a vnoučata měli.Každý z nich má svoji osobní Seifertovo Maminku.Jenom na ty dva nejmenší ještě čekají v mojí knihovně.Mám s ilustracemi Jiřího Trnky,Karla Svolinského,Ludmily Jiřincové.Ale už teď vidím,jak kupuju jiné,protože nevím,které se vzdám.Komu je smutno,potřebuje pohladit,nebo se jen tak rozněžnit a zavzpomínat, ať si přečte Maminku.

baacinka
10.03.2018 4 z 5

Krásné. A jsem ráda, že jsem si to přečetla až v dospělosti, když mám sama děti. Je to pak o to víc dojímající.

slunicko1958
27.02.2018 5 z 5

Milé. Zbožňuji básně Jaroslava Seiferta i ilustrace Jiřího Trnky.

sab6325
01.02.2018

Cetla jsem jako mala. Ze zacatku jsem knihu nechtela ani videt nelibil se mi celkovy vzhled..Ale pak jsem se zamilovala, do versu

gabra03
24.01.2018 4 z 5

Excelentní

Faustka
19.01.2018 5 z 5

Maminka. Nejdražší bytost, která když jednou odejde, jako by odešlo kus vás samých. Ta moje nás opustila před pár dny. Je to bolestné a je to realita. Tyto verše mi dávají naději, že věděla jak moc ji mám ráda. Věděla a ví to. Protože, někde tam …
Maminko moc mi chybíš.

Ťapulka
09.01.2018 5 z 5

Není snad kniha, která by v sobě měla tolik čisté a upřímné lásky, tolik krásných slov a pohlazení, tolik úcty... Pan Seifert mě provedl mými zážitky z dětství, probudil pár vzpomínek, zalil mé tváře slzami dojetí. Snad i mé děti ji jednou budou číst s láskyplnými pocity jako dnes já.

sopace087
07.01.2018 3 z 5

nejhorší knížka co jsem kdy četl ale když za 14 dní odevzdáváta povinou četbu tak se hodí

Damato
19.12.2017 5 z 5

Když jsem tuto sbírku dočetla, musela jsem hned zavolat mamce, abych ji řekla, že ji mám moc ráda. Nejdříve se ptala, co se mi stalo, tak jsem se přiznala, že jsem ji potřebovala slyšet a říct ji to a ona s nedůvěřivostí v hlase se hned ptala- ... ale nejsi nějak nemocná,že ne?...Je spousta možností, jak říct mámě, že je pro nás důležitá a že si ten svět bez ní nedovedeme představit , když se zamyslím nad sebou , nad svou mamkou, nad svými dětmi- asi se tenhle cit dáváme vzájemně najevo jiným způsobem, ale taky mám už 5 let schovanou v telefonu smsku, kterou mi napsal syn, když mu bylo smutno- Mami, mám tě rád . Tenkrát jsem u toho brečela ( a brečím dodnes), ale jako dcera jsem vlastně úplně zapomněla, jak to ty mamky rády slyší.... Díky pane Seiferte

intelektuálka
07.12.2017 5 z 5

Ty verše mluví samy za sebe...

Maminčina kytice .... Dost růží už jsem viděl v žití
Nakonec zbylo těchto pár
Dost měl jich mnohé toužil míti
a život přešel jsem už stár......

Sarhem
27.10.2017 5 z 5

Tohle byla jedna z prvních knížek, které jsem jako malá přečetla. Básně jsou krásné, jednoduché, občas smutné. Každopádně tahle kniha zabírá i teď čestné místo v mé knihovně a doufám, že moje děti v ní najdou stejné zalíbení jako já.

susu
16.10.2017 5 z 5

Krásné, laskavé, nostalgické, radostné i smutné. Skvost naší literatury.

girdi
18.09.2017 5 z 5

Poezie, která pohladí až po duši. Knihu jsem četla na etapy a k některým básním se vracela, některé jsem předčítala malému synovi. Seifert byl prostě pan básník a ta Nobelova cena je rozhodně zasloužená. Maminka s ilustracemi Jany Kiselové-Sitekové je něžná publikace, která potěší každého vnímavého čtenáře.

Percabethka
17.08.2017 4 z 5

Většinou lyriku moc nemusím, ale Maminka byla taková kraťoučká a "miloučká", že se mi to nakonec moc líbilo :)

lilienn
15.07.2017 5 z 5

Krásné smutné čtení. Vyvolalo to ve mně stesk po matce, po době kdy byl autor dítětem... Píše o tom, čeho si v dětství nevážíme a v dospělosti litujeme, co jsme měli za poklady...
Krásně dokáže vtáhnout do atmosféry.

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Povinná četba.

maccik
16.06.2017

Krásné básně psané obyčejným jazykem s nepřekonatelnou lehkou tvorbou rýmu.

mirektrubak
14.05.2017 5 z 5

Vykouzlit krásu z prostých věcí ... málokdy se to povede tak, jako v této sbírce.

ZuzziŠ
21.04.2017 5 z 5

Jemné, tuze krásné...když se básník nostalgicky rozněžní, vznikne skvost.
(Co jsme jednou milovali, milovat budem dál)

dancadragneel
10.04.2017 4 z 5

Překrásné dětské básničky, které jsem již znala od mala, a které jsem si ráda zopakovala. Skvělá volba si přečíst :)