Maminka

Maminka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118443/bmid_maminka-6IA-118443.jpg 4 1234 238

Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal svou sbírku zpěvné intimní lyriky už jako zralý, zkušený a známý básník v roce 1954. Půvabné vzpomínky na dětský svět a na maminku, která dokázala udělat domov krásným, oslovily nejednu generaci. Prosté a jednoduché verše (např. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov... ) opěvují nejen dětství, ale především dobrotu, krásu, práci i únavu maminky a mluví ústy básníka za mnohé z nás. S ilustracemi Jiřího Trnky patří knížka do zlatého fondu české literatury a do pokladnice Albatrosu.... celý text

janulka1310
07.06.2016 5 z 5

Krásné, lyrické čtení..ani není více co dodávat...

Adrii_okk
29.05.2016 5 z 5

Tato kniha je mou srdeční záležitostí. Každá jediná báseň, každá sloka i každý verš ve mě vyvolávají ty nejkrásnější vzpomínky. Pokaždé, když ji otevřu, vypnu svět kolem a vidím jen všechny ty krásné chvilky bezstarostného dětství. Każdá báseň je tak úžasné procítěně napsána, že knihu nikdy nedokážu přečíst, aniž by mi po tváří steklo pár slz. Vrátím se k ní ještě stokrát, za mě je to kniha, která chytne za srdce a nikdy člověka neomrzí.

RosaLucis
11.05.2016 5 z 5

Krásná sbírka básní. Potřebovala jsem tip na recitování do školy, a tady si nešlo nevybrat. Z celé knížky vyzařuje teplo domova. Seifert je nejlepší básník co znám.
Ps: Vybrala jsem si První dopis mamince

alnahu
28.04.2016 5 z 5

Kniha ,která pohladí po duši ,při vzpomínce na maminku a dětství.Také mě tato knížka velmi dojala.Mě se nejvíce líbila báseň :Večerní píseň

Když bylo dobře mamince,
bylo i pěkně v našem bytě.
Hmoždíř ,který stál na skřínce,
zatřpytil se okamžitě ,skla
oken ,po nichž před chvilkou plakalo,
ještě bílé jíní,
svítila opět po kuchyni,kde
vonělo to vanilkou.
Toto je pouze část básně.
Končí slovy : Dnes už tak šťastně usínám.
I já budu dnes po této krásné knize šťastně usínat se vzpomínkou na maminku a teplo kuchyně .

Jessica007
16.04.2016 5 z 5

Krásné, jemné, něžné básně... Srdeční záležitost... Ano, nejen vzpomínka na maminku, ale i na celý domov...
Jako -náctletá jsem knížku vnímala jinak, než nyní. Tehdy se mi také líbila, ale byla pro mě jiná.
Nyní jsem z ní dojatá.. A dost mě zasáhla.

Poslední sloka básně "Píseň":

03.04.2016 5 z 5

Moc krasna sbirka!

Aleh
01.04.2016 5 z 5

Jedním dechem jsem přečetla básnickou sbírku Maminka. Nebyla to jen vzpomínka na maminku, ale i na celý domov. Vidím před sebou v kredenci a později v kuchyňské lince ten náš hmoždíř, džbánek, mlýnek na kávu, krabici na čaj.... Děkuji za krásnou vzpomínku. A nutno dodat, že mě napadlo vrátit se po letech k tomuto dílu díky čtenářské výzvě.

K.M
02.03.2016 5 z 5

Četla jsem vnukovi před spaním, resp., aby usnul- krásné chvíle. Asi jsem si vychutnávala spíše já, miluji Seiferta!!

Lucek
26.02.2016 5 z 5

Krásné, něžné, prostě... jako maminka :-)

DenisePartridge
23.02.2016 4 z 5

Skvělá kniha! Tedy původně jsem ji četla jako povinnou četbu s klasickým pocitem, že mě k tomu někdo donutil, ale nakonec jsem na to úplně zapomněla a knihu si užila :)

Luccy78
15.01.2016 5 z 5

Nádherná sbírka básní věnovaná vzpomínkám na dětství a hlavně na Seifertovu maminku, která dokázala udělat domov krásným, i když byli chudí. Opravdu dojemná slova, která se moc krásně čtou..

livres
10.01.2016 5 z 5

Nádhera!

nellynelca
30.11.2015 5 z 5

Kniha se moc příjemně četla .

Ankavi
28.11.2015 4 z 5

Ke knize jsem se vrátila po letech a přečetla ji z úplně jiného zorného úhlu. Jde ji očima náctiletých pojmout jako vzpomínky autora na jeho dětství, prožité v chudobě, přesto však šťastně. Člověk však po letech stejné verše vnímá jinak - jako niterný projev nejhlubších emocí, kterými je vyjádřena láska, obdiv, vzpomínky a také nejhlubší smutek nad odchodem milované maminky a prázdnotu, kterou dost dobře nelze vyplnit. Kniha mě velmi zasáhla a dojala.

fiska1
25.11.2015

nejlepší je Mateřídouška

TaLu
21.08.2015 5 z 5

Krásná slova.
Slovy zachycené to, co někdy ani zachytit nelze.
Emoce.
Nikdy nezapomenu na to, když báseň z této sbírky recitovala nejmladší dcera.

MikySkjaera
13.08.2015 5 z 5

Krásné a často dojemné básně.

edith79
16.06.2015 5 z 5

Něco úžasného. Téměř všechny básně z této sbírky jsem uměla jako žákyně základní školy nazpaměť. A ještě dnes si jich spoustu pamatuju a pořád stejně mě dojímají. Škoda, že pět hvězdiček je maximum, tohle je na víc.

kikibo
04.05.2015 5 z 5

Povinná četba k maturitě, četlo se to pěkně, rychle, ale vlastně nevim o co tam jde, tak doufám, že si to nevytáhnu

Veeris
13.03.2015 1 z 5

nic pro mě, pouze donucení ze školy