Malý život

Malý život https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332368/bmid_maly-zivot-Iia-332368.jpg 4 942 942

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

A Little Life , 2015

BrozaM
29.12.2017 5 z 5

Jak už je zmíněno v ostatních komentářích ... jedna z nejsmutnějších knih, co jsem kdy četla. Roztrhala mě na kusy, aby mě zase dodala trochu naděje a pak mě trhala znovu a znovu. Tolik citu, zoufalství, lásky a sebedestrukce jsem dlouho z knihy necítila. Autorka z vás vysaje úplně všechno. Všechno.
Nejsem citlivka, ale probrečela jsem odpoledne, když jsem knihu dočetla.
Nejlepší kniha, co jsem v poslední době četla - bez debat. Ale už ji nikdy číst nebudu a nikdy ji nikomu nedoporučím.
Ach můj milý Jude...

anniehall
26.12.2017 4 z 5

Tour De Force krajinou skepse, deprese a utrpení. Na jeden život je toho neštěstí a nespravedlnosti snad až příliš. Ale i přes to, že autorka bodá jednu ránu za druhou a odřezává tak hlavního hrdinu od zbytků naděje na normální život, dělá to tak sugestivně, že od knihy nemůžete odejít, ačkoliv byste ji už dávno raději vyhodili oknem. Bylo to pekelné čtení, surové, hnusné, a přesto nebo právě proto působivé. A už nikdy to nebudu číst znovu, to si slibuju! //přečteno v původním jazyce//

Arella
16.12.2017 5 z 5

Román s velkým R, který mě uchvátil. Nutí k zamyšlení se nad spoustou věcí, nutí zastavit se a uvědomit si, že každý z nás si žije svůj malý život. Nucení to není nijak podbízivé, ale velmi čtivé, popichující tím správným směrem.

kocour_mikeš
15.12.2017 5 z 5

Dlouhý román o čtyřech kamarádech z nichž jeden je podivín a kdysi oběť zla, které deformuje jeho následné vnímání okolí. Autorka mistrně odkrývá minlost oběti a nechává nahlídnout čtenáři lidem vlastní krutost. Současně si lze na několika desetiletích příběhu užít zajímavé životy hlavních postav, krásné i nemocné vztahy, odpuštění bez odpuštění. Dávám 95%.

Marčullkas
13.12.2017 2 z 5

Nepíšu to tady často, ale na mě moc těžká knížka, kterou jsem nezvládla.

adorjas
11.12.2017 4 z 5

Takže, máme tu 600 stranový kolos (ale po Stehlíku a Biblii všetko zvládame, že?), ktorý sprvu začína ako bežný román 4 kamarátov v NY. Očakávala som, že každú kapitolu sa bude rozoberať život jedného z nich, spolu s ich prežívaním a pocitmi. Niečo také ma čakalo zhruba do polovice, kniha nebavila, nútila som sa. Od polovice sa tendencia knihy zmenila, a zrazu sme dostali krásny psychologický rozbor človeka so sebapoškodzovaním a ťažkým detstvom. A zhruba aj od spomínanej polovice, som dostala najkrajší popis lásky rovnakého pohlavia, aký som kedy čítala (a to vravím bez irónie, aj keď niečo také idealistické môže existovať len v knihe).

Je to hutný román, román v románe...

LucinQa77
09.12.2017 2 z 5

Od knihy jsem čekala více.. :/

salamandrina
05.12.2017 5 z 5

Malý život od Hanya Yanagihary je jedna z nejsmutnějších knížek, co jsem kdy četla. Je o týrání, narušený psychice, o tom, jak tě to, co zažiješ v dětství ovlivňuje v dospělosti (v této knize dost brutálním způsobem). Je to knížka, kterou jsem nemohla přestat číst, i když jsem vnitřně škemrala a prosila, ať už to skončí. Dokonale vylíčený život jednoho člověka, který nemůže končit americkým happy endem. Plakala jsem hodně a dalo mi to ještě víc...dala bych si jamesona...dvojitýho...

EvaT86
03.12.2017 4 z 5

Smutná kniha, která se nečte snadno, a přesto nejde pustit z ruky.
Chvilkami jsem byla sice zmatená z toho, kdo příběh vlastně vypráví a kam ho časově zařadit, ale to je jen detail. Příběh je vyvážený, poutavý, nutí člověka přemýšlet o lidech a o tom, co se děje mimo naše teplé domovy. Co všechno musí jiní zakusit. Kolik zloby se v lidech skrývá, kolik úsměvů je jen maskou... a jak dokážou ublížit ti, kteří by nás měli vlastně chránit a milovat.
Osobně se mi kniha moc líbila, jen mně naštval konec - no zároveň se jiný vlastně ani nedal čekat...

misickabl
02.12.2017 5 z 5

Drsné, dojemné, žaludek zvedající...a mnoho dalšího. Určitě to není na čtení jedním dechem, protože to by těch emocí naráz už bylo moc. Někdy člověk tu knihu odložit musí, už jen proto, aby některé věci vydýchal a nebo sám nepadl do kruhu depresí, nebo stavů je připomínající. Krásný příběh, nicméně ne pro každého.
Škoda, že se nedají dávat "půlhvězdičky",za mě je to 4,5 hvězdy kvůli těžší orientaci z pohledu koho je děj momentálně podáván a taky kvůli poměrně "dětským" názvům Willemových filmů nebo DžejBího obrazů a výstav (jsem si ale vědoma, že je možné to přičíst českému překladu, tudíž časem, až to trochu vstřebám, chci Malý život přečíst také v originále. A nebo se mi to prostě jen zdálo). Rozhodně má tato kniha popularitu zaslouženě.

Gabrinela
30.11.2017 4 z 5

Neveselé čtení, vyvolávalo ve mně děsnou bezmoc, několikrát jsem ji chtěla odložit. Těžké, určitě ne pro každého.

buschka
18.11.2017 5 z 5

Jedna z nej knih, které jsem dosud četla. Kdy 5 hvězd na hodnocení je tak málo. Pro mne kniha roku.
Zvrácený příběh, krásný, zoufalý, křehký a hlavně bolavý. Zlomí vám srdce. Myslíte si, že tolik bolesti ani nejde zažít během jednoho života?..tak to jste na omylu.

simona5843
17.11.2017 5 z 5

Tak som to dnes dočítala a uff neviem čo napísať.V hlave mám hádam aj milión myšlienok a toľko isto pocitov.Neplakala som však pri nej ako ostatný ale niekedy so od toho ďaleko nemala..Kniha je úžasná ale nie je to žiadne veselé čítanie.Autorka vás vtiahne do príbehu a vy ani neviete ako a ocitáte sa na emočnej horskej dráhe.S ktorej vám je niekedy tak zle že by ste najradšej vystúpili ale vy čítate ďalej lebo chcete vedieť čo bude nasledovať. Surová,drsná a realistickí napísaná kniha ktorú rozhodne odporúčam a za pár rokov si ju prečítam znova a vy si ju prečítajte teraz!!

petrarka72
31.10.2017 5 z 5

Silný zážitek. Román, který až fyzicky bolí. Skrze příběh o Judeovi a jeho přátelích plus jednom nepříteli (Judeovi osobně) sdělovaná zpráva o anatomii bolesti, o tom, co je podstatné, o tom, co může znamenat přátelství a láska, ale také vina a samota, o tom, kolik ztrát může člověk vydržet. Velmi empatické, zároveň velmi surové. Četla jsem na své poměry dlouho, někdy se sebezapřením - ale stálo to za to.

Alma-Nacida
30.10.2017 4 z 5

Když jsem si zvykla na pomalejší tempo knihy, nic už mezi mnou a city postav nestálo, ale po přečtení si přece jen myslím, že všeho moc škodí. Tohle je prostě taková etuda na nejhorší ze všech špatných konců, že už jsem pak měla dojem, že snad ani není možné, aby se to všechno stalo (více méně) jednomu člověku. Ale ono snad ani o to nejde, ani o nějaké zobrazení reality, a jako sonda do mysli člověka pokřiveného zneužíváním a týráním to bylo rozhodně bezkonkurenční dílo rozsahem i stylem. Jen nevím, kdo mě bude teď po přečtení křísit, deprese číhá...

hs777
29.10.2017 5 z 5

Uf.... bylo strašně moc těžký číst a cítit tak obrovskou úzkost, beznaděj a bolest. Dvě věci vím jistě: je to kniha, kterou už nikdy nechci číst a zároveň je to kniha, na kterou nikdy nezapomenu.

Yorika
20.10.2017 5 z 5

Ta kniha bolí.Ale ta bolest je pro srdce čtenářovo krásná. Vyjímečná kniha, která vyvolává vyjímečné emoce.

boticelli
16.10.2017 5 z 5

Mimoradna kniha, ktera na mne nezapusobila az tak, jak by clovek z recenzi ocekaval. Rad se nechavam strhnout ovsem mene je nekdy vice. Pul hvezdy dolu za slabsi verohodnost a delku bez vetsiho deje.

kerstyn
12.10.2017 5 z 5

Smutné, kruté, drsné, krásné, laskavé, milující... Byl to těžký příběh, těžký na čtení, těžký na téma. Každopopádně rozsahově si to umím představit kratší...

hermina007
11.10.2017 5 z 5