Malý život

Malý život https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332368/bmid_maly-zivot-Iia-332368.jpg 4 936 275

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život. Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

A Little Life , 2015

vlasta7
28.12.2018 odpad!

knihu jsem nedočetla, nemohla jsem se začíst, moc osob, názvů a dost rozvláčné.

Jonny
15.12.2018 4 z 5

V téhle knize je toho dost zajímavého.
Judeho těžký osud a jeho zraněná psychika mnohdy vede k ustrnutí.
Ale jiné části knihy to shodí, protože jsou tak nerealistické (úspěšná kariéra 4 stěžejních postav).

Znepokojovalo mě, kolik zájemců se najde pro sex s desetiletým (cca) klukem. Doufám, že tohle je daleko skutečnosti.

Zajímavá knížka, v něčem fascinující. Ale posledních 200 stránek už to bylo hodně dlouhé a já se těšil, až ji budu moct odložit.

gleti
14.12.2018 5 z 5

Je s podivem, že kniha plná krutosti a hrůz, ve mně nezanechala pocit deprese. právě naopak.
Snad je to zapříčiněno umem Yanagihary, které děsuplné zážitky pouze zaznamenává okleštěným fotografickým přístupem, zatímco prožívání lásky a přátelství líčí s dokonalostí renesančních malířů.

Je to jedna z knih, které nás utvrzují v tom, že na světě ještě je dobro, milý čtenáři, a stojí za to o něj bojovat. (jak pravil filmový Samvěd Křepelka)

keny
06.12.2018 5 z 5

To je ta nejsilnější kniha, jakou jsem kdy četla. Na začátku jsem ji chtěla odložit, trochu jsem se v ní ztrácela, moc slov, moc stran, moc informací, moc postav. Ale pak...pak se to najednou zlomilo. A já byla součástí toho malého života. Sice jsem někdy musela přestávat číst, protože už toho bylo tak moc, a toho zla tolik a já už jsem na to neměla, ale pak jsem se zase vrátila, ono zas přišlo pár pohlazení,naděje,... i když tam pořád vzadu někde bylo to, že ono to určitě nedopadne. A když se stalo to s W. tak mě to tak vzalo, jako by to byl někdo mě blízký. A chvílemi jsem ani nemohla dýchat, a na konci už se zalykala a věděla, že...to prostě k tomu nevyhnutelnému směřuje.
Když jsem byla asi v polovině knihy a odjížděla na víkend a věděla jsem, že knihu nechávám doma, bytostně se mi stýskalo po Judeovi. A poslední dny už jsem nežila ničím jiným a na nic jiného nemohla myslet. Ještě nikdy jsem o knize nevyprávěla tolika lidem. Oni všichni se mnou zůstanou ještě dlouho, myslím, že napořád. Oni už jsou mojí součástí.

anna0480
22.11.2018 4 z 5

Malý život jsem četla měsíc. A nebylo to ani tak tím, kolik stránek tahle knížka má ani jak hustě jsou popsány, ale jako tím, jak náročný pro mě tenhle příběh byl.
Čtyři lidé z NY - architekt Malcom, umělec Džejbí, Willem hrající v divadle a později i filmech a nakonec Jude, právník s nejasnou minulostí, o kterém celý tenhle příběh ve finále je. Ženy se zde skoro nevyskytují, celá kniha je popisem života těchto čtyř mužů, které sledujeme od jejich mládí, krátkými flashbacky se občas vracíme ještě hlouběji do minulosti a nakonec, nakonec se v příběhu dostáváme až do doby, kdy je hlavním postavám kolem padesátky.
Je to kniha o přátelství, sebepoškozování, lásce, vztazích, zneužívání, duševní nemoci a životě jako takovém. O jeho malosti a malichernosti. Což už napovídá samotný název.

Kolikrát jsem knihu musela přestat číst, protože mi z ní samotné nebylo dobře a jaksi to prohlubovalo mou osobní duševní nepohodu. Úzkosti a deprese jsou zde popsány tak dokonale, že jsem je najednou cítila sama na vlastní kůži. Dlouho se mi nestalo, že by ve mně knížka dokázala vyvolat tak silné pocity.

Nějaké mínusy bych knížce ale přece jen dala. Příběh, který se odehrává na 700 stranách mi chvílemi přišel dost roztahaný a jsem toho názoru, že kdyby se "smrsknul" na takových 400, bylo by to ideální a úplně by to stačilo. Taky mi kolikrát přišlo, že se toho Judeovi stalo opravdu až moc na to, aby to dokázalo vzbudit dojem reálnosti. Na každém rohu někdo, kdo ho chce znásilnit a zneužít. A tím bych asi mínusy skončila. Spíš než nějaká pointa či závěr mě učaroval příběh jako takový a fakt, jak skvěle dokázala autorka životy těchto lidí popsat a vzájemně proplést.

A na Judea budu ještě nějaký ten pátek myslet, to přiznávám.

Pepina19
11.11.2018 5 z 5

Za mě deset hvězdiček. Naprosto nezapomenutelně silný příběh

ibs
01.11.2018 2 z 5

TAKA ZVLASTNA ODEONka:) dobojovanych 630 stran, ja ani neviem vlastne co na to povedat - bolo to celkom fajn, bolo to celkom divne:)70% za samotny roman a pribeh ako taky, 50% za miestami rozvlacnost textu a detailny popis a 100% za otvorenie tem, do ktorych sa obvykle autorom velmi nechce...druha polovica uz bola znacne predvidatelna, ale zas citala sa rychlejsie:)

jiri77
24.10.2018 4 z 5

Kniha mě bavila ,ale myslím si ,že mohla bít o něco kratší, příběh se mi zdál chvílemi zbytečně roztahaný. Jinak číst tuhle knihu je hodně emočně vyčerpávající, příběh je plný deprese a beznaděje ale i lásky k bližnímu, snahy pochopit a postarat se o druhé. Rozhodně kniha ,která stojí za to ,si ji přečíst.

lucifuk
24.10.2018 5 z 5

Silný emotívny zážitok. Všade sa o knihe písalo že ľudí rozplače, tak som si povedal tak to teda nie, mňa určite nie...nooo...

krevetinka
20.10.2018 5 z 5

Číst tuhle knihu bolelo. Někdy jsem měla pocit, že ji snad ani nedokážu dočíst. I přesto, že je příběh pouhou fikcí, působí až děsivě reálně. Je až k neuvěření, kolik toho člověk dokáže psychicky i fyzicky snést. Jude, po všech těch letech utrpení, konečně našel způsob, jak se osvobodit. Hrůza... Rozhodně kniha, kterou bych nedokázala přečíst znova. Na jednu stranu mě mrzí, že ji někteří lidé tolik odsuzují (zejména v zahraniční komunitě), ale když se nad tím zamyslím, kniha opravdu není pro každého a to pravé kouzlo tohoto příběhu odhalí jen někteří z nás. A možná, že je to tak správně. 5*

Viktorkaviky
23.09.2018 4 z 5

Smutná ale reálná kniha, co změní pohled na život

JanaŠ.051
18.08.2018 4 z 5

Hanya Yanagihara v jednom rozhovore povedala, že v Malom živote chcela opísať puto priateľstva, ktoré obsahuje a často presahuje rodinné či milenecké vzťahy. New York je ideálny priestor na takýto príbeh, pretože v ňom žije najviac slobodných/nezadaných osôb. Myslím, že v románe sa jej to podarilo, ale v poslednej tretine sa tento motív začal (aspoň pre mňa) topiť v Judovom presvedčení, že je obeťou; nemohla som sa ubrániť pocitu, že ma tlačí do nejakej seba/ľútosti. Preto "len" 4 hviezdičky :)

Gaara1
14.08.2018 5 z 5

Moje asi nejdepresivnější knížka vůbec. Mělo by na ní být od ministerstva zdravotnictví upozornění: Způsobuje deprese, sebevražedné myšlenky a vypjaté stresové emoce :-)
Malý život hodnotím plným počtem hvězd. Je tam spousta postav, se kterými se seznamujeme a odhalujeme jejich tajemství, životní styl, práci, sexuální život a jejich útrapy. Jen Jude, hlavní postava je zamlklá, skrývající svou minulost. Musíme čekat, dát mu trpělivost, než nám řekne svůj příběh.

Kif
10.08.2018 5 z 5

Tohle byl čtenářský zážitek. Počkala jsem si na tu pravou chvíli - na dobu, kdy budu mít dost volna na to, abych měla dostatek času si tohle vychutnat. A ano, těch více jak 600 stran mi chvíli trvalo, ale stálo to za to.
Čte se to tak krásně, jazyk knihy je pohlazení po duši. Příběh samotný je ale bolestivý, hodně. A já si ráda u čtení nechávám ubližovat, tím pádem tohle mi padlo přesně do noty. Prožívala jsem to s hrdiny, plakala jsem, cítila se zoufale, že nemůžu Judeovi nijak pomoci a snažila se ho zároveň pochopit, i když to jde velmi, velmi těžko.
A také se mi opět potvrdilo, jak jsou doslovy u Odeonu skvělé - tentokrát mi to pomohlo si názor na knihu ucelit.
Není to pro každého. Ale pro mě to rozhodně bylo.

ivana1975
07.08.2018 5 z 5

Radka to napisala nadherne, lepsie by som tuto knihu asi neopisala. Je to naozaj kniha plna emocii miestami az tak silna, ze som si ju musela kuskovat.

Radka_p
31.07.2018 5 z 5

Slovami ťažko opísať...neviem si predstaviť že túto knihu niekto vládze prečítať viac ako jeden krát. Neskutočne silný príbeh, bála som sa čítať ďalej, no zároveň som nevedela prestať. Príbeh o láske, sile priateľstva, odvahe, o tom aké ťažké je prekročiť vlastný tieň, a o tom ako autorka dokáže bravúrne narábať s emóciami čitateľa.

Bookworm222
30.07.2018 2 z 5

Spoiler allert. Dneska rano jsem konecne docetla. Prvni polovina super, druha mi uz vylozene lezla na nervy, konec jsem preskakovala. Od urciteho momentu uz je to porad dokola. Vsichni trpi, jsou nestastni, nejsou schopni se srovnat s minulosti. Ji u toho netradicni jidla, pohybuji se v luxusnich interierech a zajimavych exterierech. O Judovi se nedozvime nic noveho, po prvnim odhaleni uz je to porad dokola to stejne. Z prvni pulky jsem byla opravdu unesena a byla jsem napjata, co se s postavami stane, ale v mych ocich v podstate vsichni zamrzli na jednom bode. Nerikam,ze mela prijit nejaka obri katarze, nebo deus ex machina, ale aspon nejaky minimalni, nepredvidatelny vyvoj, bych ocenila.

Jiruna
03.07.2018

Pro mne jedna z nejlepších knih co jsem četla a kniha roku 2017. Bylo to sice náročné čtení. Depresivní. Několikrát jsem ji na pár dní odložila, abych vstřebala obsah. Přesto dávám plný počet. Doporučuji i když vím, že to není kniha pro kazdeho

i.snd
13.06.2018 5 z 5

V začátku knihy jsem měla velký chaos v postavách...četla jsem dál s tím, že se chytím. Bolely mě ruce z tíhy knihy, bolelo mě srdce z životního osudu Juda. Byl to příběh čtyř přátel, mě si však omotal Jude. Smýkal se mnou, hněvala jsem se, litovala, nadávala, konejšila...imaginárně mě vtáhl do temné stránky lidské duše. Bylo mi mizerně, a přece jsem knihu neodložila. Oddechla jsem si s jeho ukončením utrpení. Jude byl nevyzpytatelný, jako bývá život sám.

Fukaeri
27.05.2018 4 z 5

Ta úleva po dočtení byla na té knize možná to nejlepší vůbec...