Malý princ

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/606/maly-princ-1a9-606.jpg 4.512648
Literatura světová, Novely, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Le Petit Prince, 1943

Kniha Malý princ

CarolineAn
včera

Skvělá kniha, donutí vás přemýšlet o věcech, o kterých jste zatím ani nepřemýšlely. Doporučuji!

LillyM.

Kniha Malý princ mě donutí přemýšlet.
Donutí mě se byt´ jen na chvilku koukat na všechno, na celý svět, koukat jako dítě. Všechno je jasné, co není, zeptáš se, nemáš potřebu si hrát na někoho, kým nejsi. Nevím, jestli po přečtení této knihy být št´astná, nebo spíše brečet.

"Patří-li mi hedvábný šátek, mohu si ho dát na krk a odnést si ho. Patří-li mi květina, mohu ji utrhnout a odnést. Ale ty nemůžeš utrhnout hvězdy."
"Ne, ovšem mohu je dát do banky."
"Co to znamená?"
"To znamená, že napíšu na papírek počet svých hvězd. A potom zamknu ten papír do zásuvky."
"A nic víc?"
Dospělí jsou rozhodně podivní, řekl si jen v duchu cestou.

Kolombus

Kto nečítal Malého princa, akoby nečítal vôbec :D Jednoznačne je to kniha, ktorá Vás bude sprevádzať celý život. Od detstva, kde Vás zaujme príbez o princovi a líške, ktorý cestuje po zvláštnych planétach. Neskôr budete vnímať príbeh priateľstva a každým pribúdajúcim rokom Vám tento jednoduchý príbeh stále ponúkne novú a novú myšlienku. Skvelá pomôcka pri zamyslení sa nad životom a hodnotami.

klaraj093

Miluju, miluju a miluju! Tohle se dá číst pořád dokola..

p3tris

Knížku jsem četl před spaním své šestileté dceři a stejně tak, jako já, si bude muset do jejího pochopení asi ještě pár let počkat. Ta druhá, humanitní, vrstva se totiž vyloupne až s věkem. Pro mě to ale byl, stejně jako pokaždé, když knihu čtu, nádherný zážitek.

Knihu jsem zakoupil znovu, protože vydání z mých dětských let už pomalu dostává salátovou podobu a nechci o něj přijít. A možná je to ve zvyku, ale překlad Zdeňky Stavinohové mi přišel o něco lepší, než od Jiřího Žáka.

gustavo-woltman

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek - četl jsem ji jako malé dítě, četl jsem ji jako puberťák, čtu ji teď. Doma mám pět různých vydání a budu sbírat dál, kouzelný a velmi poučný a hluboký příběh. Nemohu se dočkat, až ho jednou předám svým dětem :) .
Gustavo Woltmann

Venny345

Řeknu narovinu, že Malého prince vnímáme každý úplně jinak. Někdo v tom vidí prostou pohádku a jiný zase filosofické dílo plné hlubokých myšlenek. Já se přikláním k filosofickému dílu. Ale! Podle mě, neexistuje žádný jednotný výklad knihy, jediný, kdo jí opravdu rozumí byl autor sám. My ostatní se můžeme jenom domnívat, co autor chtěl vyjádřit. Každý si najde v knize to své.
Příčí se mi vlna zprofanovasti, která kolem této knihy koluje již dlouho. Předurčuje nás k tomu, že Malý princ je to nejlepší a nejmilejší, a že ho zkrátka budeme milovat.
Já to tak nemám, nezaujala mě pohádka o kloučkovi se zlatými vlasy tak, jako mnohé čtenáře ovlivněné touto vlnou, nýbrž snaha autora o podání myšlenek jinou formou a jeho originalita. Teď se nesnažím nic shazovat, jen vyjadřuji svůj názor, který sem poněkud nezapadne, tak snad mě nikdo neukamenuje.
Dílo je to velké a těžké, proto budu hodnotit vysoce, nechci mu ubírat na hodnocení jen proto, že nezastávám ten "správný" názor. Literaturu ocenit dokážu.

knihojed

Patrně nejznámnější Exupéryho kniha, jakási ikona jeho tvorby. Zvláštní formou jakési pohádky pro dospělé tu autor prezentuje svůj filozofický pohled na všelicos, hlavně na fenomén přátelství a jeho nenahraditelnost v životě.