Malý princ

Malý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38346/bmid_maly-princ-maly-princ-mCG-38346.jpg 4 16237 2192

Není pohádka jako pohádka, není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám jistě bude tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později nejednou rádi vracet.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Petit Prince , 1943

Morana107
17.02.2023 3 z 5

Přiznávám, že mě odpuzovala nálepka POVINNÁ literatura. Ale nedalo se svítit, maturita je až moc velký strašák. Ale byla jsem příjemně překvapená, bála jsem se, že to bude spíš filozofická úvaha než epické dílko.
"Jsme zodpovědní za věci, které k sobě připoutáme", "Když se necháme ochočit, jsme odsouzeni plakat"... moudrost dětství, hloupost dospělosti
Děti jsou nepopsané listy papíru, pro které je všechno nové, obyčejné věcí se zdají být zázračné, fantazie dotváří nedokonalost světa.
Pohled dítěte na ubohé dospělé trosky... alkoholika, bussinesmana, krále... a počínání všech je nanejvýš "důležité a nepostradatelné" a všichni nevidí dál než za hranice vlastní bubliny.
Pro malého prince byla skutečná hodnota jen v jedné ubohé růži. Proč by měla být výjimečná? Byla k nerozeznání od milionů jiných. Ale navzájem se nechali ochočit. Strávený čas a péče z ní udělaly jeho jedinou v celém vesmíru. Žádná není jako tahle květina.
Snad se k ní chtěla jeho duše dostat a k tomu potřeboval odhodit zátěž pozemského těla nebo možná pro tak čistou duši byl náš svět až přiliš hloupě dospělý.

zouharov
17.02.2023

Jako dítěti mi trochu naháněla strach. Teď poprvé jsem jí přečetla celou a není to knížka, kterou bych vybrala pro děti.

Booky84
16.02.2023 5 z 5

Po několika letech jsem si opět přečetla záhadný a krásný příběh o malém princi. Nevzpomínám si, že bych knihu četla poprvé jako dítě, ale až někdy v pubertě na střední škole a opakovaně se k ní ráda vracím. Přiznám se, že ani netuším, co mě ke knize tolik táhne, ale pokaždé jsem po jejím přečtení klidná a v pohodě a jako kdyby starosti byly pryč. Určitě se ještě setkáme při dalším čtení, malý princi...

bohejsova
13.02.2023 2 z 5

Tuto knihu jsem měla v povinné četbě, ale vždycky mě lákalo si ji přečíst, ale byla jsem z ní dost zklamaná.... Kniha pro mě byla často matoucí a nepochopitelná a taky jsem čekala něco od knihy víc, když o ní lidi často "básní".

marcela3655
13.02.2023 5 z 5

Není co dodat,klasika

Dorinel_studio
12.02.2023 5 z 5

(SPOILER) V poušti s ztroskotaným letadlem se pilot seznámí s chlapcem. Tak začíná přátelství mezi dospělým a dítětem. Během komunikace s Malým princem muž zjišťuje mnoho pravd, kterých si dříve jednoduše nevšiml. kniha i když není moc pro mně tak byla moc zajímavá.
Taky mě zaujalo celkově ten vesmír tyhle knihy.

Ivanule
12.02.2023 5 z 5

Nádherný pohádkový příběh, při každém dalším čtení si v příběhu nacházíte stálo nové prožitky, které jste v dřívějším čtení nezaznamenali:)

petbrab
12.02.2023 4 z 5

Knihu vnímám jako rozhovor člověka k sobě samému, jak se vyrovnává s přechodem z naivního krásného dětství k dospělosti. Jak je nutné opustit Růži, kterou jsem vnímal jako matku, která se ho nechce vzdát, a najít si Lišku, kterou jsem vnímal jako jeho přítelkyni v dospělosti.
Saharu jako poušť vnímám pro její nehostinnost přesně jako ten bod zlomu, kdy dětství je nenávratně pryč, zbydou z něj jen vzpomínky, a nastává dospělost.
Četl jsem Malého prince už jako dospělý, takže chybí mi na něj pohled z mého dětství.

dasha0306
10.02.2023 2 z 5

Za mě ne... nemůžu si pomoct, ale nějaké části jsou i pro děti, některé pochopí spíš až dospěláci, ale absolutně mě to nevzalo ani jako dítě, ani jako dospělou. Můj favorit v podobném duchu je Chlapec, krtek, liška a kůň.

panaitios
08.02.2023 2 z 5

Prototyp kýče. Na druhou stranu, děti ho mají rády a je neškodný. A nebojte, Citadela je v tom blazeovaném chrlení moudra horší.

Sabina335
06.02.2023 5 z 5

Po roce opet precteno do ctenarske vyzvy 2023 a znovu me neprestava kniha a jeji myslenky prekvapovat

LenV
05.02.2023 5 z 5

Číst ji znovu a znovu svým dětem je prostě radost, pokaždé si na ní najdu něco nového k zamyšlení. Tolik myšlenek na každém řádku.

Simona317
05.02.2023 5 z 5

Malý princ je klasické dílo, které jsem za školních let musela číst jako povinnou literaturu a nepochopila. Díky čtenářské výzvě jsem si řekla, že bych si mohla knihu opět přečíst a třeba ji pochopit. Myšlenka se stala reálnou. A myslím, že nejenom u mě.

archandelka
04.02.2023 5 z 5

"Správně vidíme jenom srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."
Malého prince jsem nečetla poprvé a tak nějak jsem měla potřebu se k němu po několika letech zase vrátit. A mé pocity jsou silně smíšené.
1. Stále mě oslovovalo těch pár hlubokých myšlenek, které mě oslovily, když jsem ji četla poprvé, ale nějak jsem nedokázala najít nic dalšího, co by mě chytilo.
2. Ačkoliv autor velmi negativně vykresluje svět dospělých, já jsem naopak velmi ráda, že jsem dospělá, a velmi silně jsem s tímto vykreslením vnitřně bojovala.
3. Asi poprvé jsem si pořádně všimla toho, jak to vlastně s malým princem dopadlo. Upřímně mě to překvapilo.
Ale nicméně souhlasím, že Malý princ je jedinečnou, hlubokou a nadčasovou knihou.

Nuttelka
30.01.2023 4 z 5

O Malém princi už toho zde je řečeno hodně... Hodně věcí k zamyšlení. Jsem ráda, že jsem knížečku přečetla až teď v dospělosti, jako malá - dospívající bych ji nedokázala tak ocenit a pochopit.

Kocicakmartinek
29.01.2023 5 z 5

klasika, kterou jsem jako dítě nesnášela, ale po druhém setkání v dospělosti jsem prozřela a zamilovala se.

marekB78
27.01.2023 5 z 5

Už je to spoustu let,co jsem tuto knihu četl a jsem rád, že jsem si to mohl oživit díky Čtenářské výzvě. Moc hezká kniha, hodně k zamyšlení. Určitě jí dnes chápu jinak, něž jako dítě.

Vendula897
25.01.2023 5 z 5

Co napsat o Malém princi..... snad jen jediné....

Když něco miluješ, pusť to na svobodu. Když se to k tobě vrátí, je to tvoje. Když ne, nikdy to tvoje nebylo.....

Jsou tady takové životní pravdy, že kolem člověka prochází až mráz, když si to uvědomí.

Asi tolik...

Hary
24.01.2023 5 z 5

Tak co hledat a predevsim jak hledat v teto male knize.
Pravdepodobne vse pochopi jen ten, co si precetl bibli.
Pohadka zacina a na scenu vstupuje princ vyslany z nejvetsiho kralovstvi sveta, ktere nikdo zivy nevidel..
Kdyz nakreslim rybu, vetsina dospelych uvidi rybu...Tak jako klobouk.
"deti to pochopi" pro jednoho chlapka (ale neni hmatatelny) nejsou deti jako deti.
Pritom je to opravdu tak jednoduche. Vira v boha neni videna ocima ale srdcem.
Beranek je preci simbol jezise a tudiz neni potreba mit jeho obrazek. Proto krabice, je vlastne uvnitr, uvnitr kazdeho vericiho. A co takove Baobaby? Spatne myslenky, vlastnosti... potrebuje beranka aby je spasl.
"Vsechno je pripravene, rumpal, vedro i provaz.." Slysis? Probudili jsme studnu a ona ted zpiva" Hohoho, tak tohle je majstrstyk. Prave v sobe nasel studnu plnou viry v boha. Stracen uprostred pouste (neboli v realnem svete, ktery neni podstatny), nasel pro nej tu jedinou, bezednou a nevysichajici studnu, z ktere muze pit kazdy (kdo dojde poznani) plnymi dousky. Tudiz byl zachranen. Ale ne pred klasickou zizou (ktera v knize neni dulezita)
A planeta b612? Proc zrovna toto....
Bible 6:12 (Exupery bojoval za valky a zde je krasny odkaz, ze vlastne nebojujem proti lidem ale ...... a to si najdete sami)
V tehle knize je schovany klic, klic k brane nebeske.
Exupery byl vychovan jako silne verici clovek a knihu napsal pote co spadl s letadlem do pouste.... Velmi se priblizil smrti a v ten moment pro nej bylo rozhodnuto co je na svete nejdulezitejsi, stal se rybarem lidi. Ale lide nechteli poslouchat o jezisovi a tak vse ukryl zde.
Ale jinak je to krasna pohadka :)))

Liduka
23.01.2023 3 z 5

Kniha mě tedy moc nezaujala. Byla taková dost zvláštní.