Malý Dobráček

Malý Dobráček

Román je pro tvorbu Julese Verna naprosto netypický. Čtenář, který by nevěděl, že jde o jeho dílo, mohl by si myslet, že čte jeden z románů anglického spisovatele Charlese Dickense. Příběh se odehrává v Irsku v druhé polovině 19. století, tedy v zemi, která se díky emigrační vlně, zaviněné strašlivou chudobou a hladomory, začíná dokonce vylidňovat.
Vyprávění začíná v létě roku 1875, kdy se po irském venkově potuloval žebrák jménem Thornpipe. Jeho pes táhl za sebou vozík s flašinetem, ozdobeným „královskými loutkami“, jak tuto výzdobu nazýval Thornpipe. Předstíral, že loutky jsou automaticky pohyblivé, avšak ve skutečnosti byl uvnitř flašinetu uzavřen tříletý chlapeček, který jimi hýbal. Byl to sirotek a nalezenec jménem Malý Dobráček, kterého Thornpipe trestal bičem a nechal ho málem zemřít hlady. A právě další osudy tohoto chlapečka, jsou obsahem románu. Autor popisuje nejprve jeho strastiplné dětství v chudobinci, a pak to, jak díky svým obchodním schopnostem postupně nabyl slušného jmění, kterého využíval k pomoci jiným potřebným lidem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343/maly-dobracek-343.jpg 3.914

Petit Bonhomme (1893)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Návrat

DarekDevil
19.12.2014

Kniha je moc pěkná a dojímavá. Je psána starším jazykem. Autor moc pěkně popisuje reálie Irska. Doporučuji

Eigis
22.08.2013

Kniha mě bavila, ale ten věk, vzhledem k morálním vlastnostem a dovednostem je absolutně mimo.

vitavita
06.04.2012

Osudy sirotka jsou napsány s citem a porozuměním.