Zrádné mlhy

Zrádné mlhy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458873/bmid_zradne-mlhy-Ub9-458873.jpg 4 240 68

Malá místa série

Po tragické ztrátě nachází jedenáctiletá Ollie útěchu pouze v knihách. Když tedy v lese potká šílenou ženu, která se chystá hodit jednu do vody, o ničem nepřemýšlí. Vytrhne jí knihu z ruky a utíká pryč. V deskách útlého svazku nachází mrazivý příběh o dívce Beth, dvou bratrech, kteří se do ní zamilovali, a podivné dohodě, kterou uzavřeli s „usměvavým mužem“, děsivým přízrakem, který člověku splní ta nejtajnější přání, ale žádá oplátkou nejvyšší cenu. Ollie příběh fascinuje. Následujícího dne vyráží na školní výlet na místní farmu, což je místo s vlastní děsivou historií. Tam narazí na hroby lidí, o kterých četla v knize. Je možné, že je příběh o usměvavém muži skutečný? Ollie nemá moc času na úvahy – po cestě zpět se autobus porouchá a uvízne na kraji lesa, z kterého stoupá mlha. Učitel se musí vydat zpět na farmu pro pomoc a děti tak zůstávají v houstnoucí mlze jen s podivným řidičem. Ten dětem naznačuje, že by měly z autobusu utéct, než se úplně setmí. Na Olliiných rozbitých digitálních hodinkách se navíc rozsvítí děsivá zpráva: BĚŽ.... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Drobek

Small Spaces , 2018

Jaehyun
21.09.2021 5 z 5

Miluji Halloween takže za mě úžasná kniha!! Doporučuji!!

__.Veronica.__
18.09.2021 5 z 5

Tak tahle knížka se četla jedním dechem! Vážně takhle dobrou horrorovku jsem už dlouho nečetla. Opravdu jsem se od ní nemohla odtrhnout a za dva dny jsem jí měla přečtenou. Autorka opravdu umí nahodit horrorovou atmosféru a děj byl taky zajímavý. Nemám co dodat za mě super knížka.

PS: Jenom bych asi doporučila od vyššího věku než je 9 let, samotné je mi 14 a v devíti bych se z téhle knížky krčila ještě měsíc ve strachu pod peřinou :)

IreneP
16.09.2021 4 z 5

Myslela jsem, že si knížku přečtu s dětmi (kluci 6 a 9, když je na obálce napsáno, že je od 8 let). Nakonec to vyšlo jinak a já ji četla sama. Jsem ráda, že jsem ji nezačala s nimi! Knížka je napsaná sugestivně a je opravdu strašidelná, z těch strašáků mi ještě teď běhá mráz po zádech (pravda, nemusím klauny s tím jejich úsměvem a tohle je podobné). Moc se mi líbila. Ale doporučila bych ji až tak od 12 let.

TeriLin1111
05.09.2021 4 z 5

Taková strašidelná pohádka se skvělou atmosférou. Middle-grade moc nečtu, ale tohle se mi líbilo. Námět strašáků a odlehlé farmy je super. Myslím si že hlavní hrdinka, podle chování, mohla být klidně starší. Moc ráda si přečtu další knihy od autorky a doufám, že u nás vyjdou i další díly z této série.

Arkagas
03.09.2021 5 z 5

Od Katherine jsem četla Medvěda a Slavíka a když jsem zaregistrovala, že vydala tuhle "strašidelnou" pohádku, bylo jasné, že ji chci číst. Jako milovník knižních hororů, který má načtený dost Kinga, Poa, Stina a další klasiky musím ale smeknout. Vzhledem k příběhu, který jsem zhltla asi za 4 hodiny moc nechápu, co dělá kniha v dětském oddělení v knihovně, protože by naprosto s přehledem mohla být v dospělém. Katherine napsala skvělý atmosférický horor zasazený do prostředí odlehlé farmy, kukuřičného pole, mlhy a strašáků. Místy mi to připomínalo trošku kukuřičné děti od Kinga, ale velmi záhy se to zase celé přetočilo. A to všechno odstartovala stará kniha, která měla být utopena v řece.
Tohle jsem si vážně užila. Pro lidi co mají rádi atmosférické strašidelné příběhy nutnost (za mě osobně je tohle o 10 tříd lepší než všude propagovaná Darcy Coates).

Radusek
27.08.2021 5 z 5

Se spisovatelkou se setkávám poprvé a rozhodně ne naposled. Knihu Zrádné mlhy jsem přečetla najednou a bavila jsem se i bála, i když je kniha určená pro mladší. Parádní jízda.

kolacky
25.08.2021 5 z 5

Nádhera. Už vůbec nejsem cílová skupina, ale tak dobré čtení se může hltat napříč roky. Určitě doporučuju milovníkům Darcy Coatesové!

foxi_ii
03.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Ollie žije už jen s tátou. Snaží se začlenit do nového kolektivu ve škole a nemyslet na to, co vše se ji v životě přihodilo.
Jednoho dne se dostane ke knize, ve které se píše o "Usměvavém muži".
O muži, který dokáže mnohé dát, ale taky o to víc si vzít.
Ani se nenaděje a na školním výletě se dostane na farmu, kde poznává místa z již zmiňované knihy. Může být příběh pravdivý? Pokud ano, je čas se bát..

Když jsem poprvé knihu Zrádné mlhy viděla, zaujala mě obálka. Říkala jsem si, sakryš.. to je úplně jako Jeepers Creepers, ať už co se strašáků týče, tak autobusu. Praštilo mě to do očí proto, že zrovna tohle byl jeden z mých prvních hororů. A že tehdy stál vážně za to!
Za TO a ještě víc stojí tenhle příběh!

Hlavní hrdinka je inteligentní mladá dáma, a to doslova.
Nehysterčí, uvažuje a plánuje. Dostane se do situací, které by podle mého nezvládl ne jeden dospělák.

Moc jsem si oblíbila i jejího tátu a vzhledem k tomu, že se můžeme těšit na další díly, jsem zvědavá i na jeho cestu.

Sice jsem se úplně tak nebála, ale když jsem zjistila, jak by mohl vypadat pan Usměvavý, málem mě kleplo. A to doslova.. to je přesně to, co mi nahání hrůzu.
Takže ano myslím si, že by mohlo mrazit při čtení i moji generaci, ale pokud se kniha dostane do rukou mladšímu čtenáři, určitě to může mít díky dětské fantazii větší zápřah na jeho dušičku.

Doporučuji, doporučuji všemi deseti a nemůžu se dočkat pokračování.

Boboking
26.07.2021 4 z 5

Věkem k Young Adults mám už daleko, ale musím přiznat, že příběh i styl psaní, atmosféra, to vše mne zaujalo už od první stránky, i když jsem spíše Young senior. Vřele doporučuji.

Tyn_a
21.07.2021 5 z 5

Tenhle žánr naprosto zbožňuji a autorku taky. Četla jsem od ní sérii "Medvěd a slavík" (do které jsem se naprosto zamilovala) a další kniha nebyla zklamáním, právě naopak.
Je to...naprosto...geniální.

Ráda se bojím. Ráda se bojím v pohádkách a obzvlášť v takových, které jsou mnohdy lehce uvěřitelné a čtivé, vtáhnou čtenáře do děje.

"Proč zrovna strašáci?"
"Lidi se jich bojí a to já miluju."

Jooo! Chci další. :)

terryaknihy
20.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Po dlouhé době jsem si ke knize sedla večer na gauč a slupla jí během necelých tří hodin :).
Příběh je moc hezky čtivý, relativně krátký, takže tu nemáme žádné vycpávkové části, ale hezky plyne. Moc se mi líbily všechny tři hlavní postavy a také to, že hlavní roli zde hráli děti a zároveň strašáci. Strašáci pro mě byli zajímavým zpestřením.
Během čtení jsem se občas bála a doslova zadrhávala s dechem, když například byly v domě matky dvou bratrů :O.
Knihu velmi doporučuji, ale raději trochu starším čtenářům, aspoň od 13 let :).

kiskacsa
17.07.2021 5 z 5

No Jako! Po přečtení Trilogie zimní noci, která mne naprosto uchvátila, jsem bez váhání sáhla po této knize a teda... pro děti 8 - 12??? Tento věk mám už dávno za sebou a od knihy jsme se nemohla odtrhnout. Skvělá. Přečteno jedním dechem, moc se těším na další díly. Doporučený věk bych tedy upravila tak na 10+, obávám se, že osmileté děti bych pak už nikdy nedostala do žádného autobusu ani na žádnou farmu.

alibaba72
17.07.2021 5 z 5

Takový to je milý, strašidelný příběh pro děti :-)

Lovana
15.07.2021 4 z 5

Knížku jsem původně neměla v plánu číst, říkala jsem si, že je to kniha pro děti a ani mě nějak nezaujala... Ale pak jsem viděla několik nadšených recenzí, až jsem si řekla, že to teda zkusím a rozhodně jsem udělala dobře.
Knížku jsem přečetla během dneška, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a krátké kapitoly, které vždy končily v napínavou chvíli mě nutily číst pořád dál...
Knížka je určena pro děti 8-12, já to číst v 8, tak nevím, nevím... I teď mě celkem mrazilo, zvlášť když jsem knihu dočítala za tmy...
Jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla, určitě si přečtu i další díly ze série, až u nás vyjdou.

FejKýý
14.07.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla za 24 hodin a to jsem se ji snažila šetřit. Tak to nevyšlo. Bála jsem se a původně knihu vůbec nechtěla číst. Říkala jsem si fantasy? To není nic pro mě. A ke všemu kniha pro děti? Tak to se nebudu bát. Když už jsem přečetla dost thrillerů a hororů. Ale nakonec když jsem to četla večer a pak i při bouři (ano, zrovna mě na to krásně vyšlo počasí) tak mě mírně mrazilo. Takže za mě fakt paráda. Kniha je pro děti od 8-12 let. Nevím jestli by se ještě dítě nebálo, bylo to opravdu strašidelné. Dala bych to tak nejmíň pro 10+. Kniha byla hodně čtivá a s každým koncem kapitoly, jsem musela číst hned tu nadcházející. Takže knihu mohu doporučit a jsem opravdu ráda že jsem dala na doporučení. Už se těším na další díly, určitě si je pořídím. Snad u nás co nejdříve výjdou.

Horselen
11.07.2021 4 z 5

Ač příběh pro kategorii middle grade, velmi se mi líbil. Chvíli trvalo než se děj rozjel, ale po určité době už jsem byla napnutá, co bude dál. Obálka skvěle vystihuje atmosféru i děj.

Jen je mi líto, že anotace prozrazuje přesně polovinu knížky, což je opravdu škoda, vzhledem k tomu že má jen 200 stránek.
Konec považuji za trochu uspěchaný, místy i nelogický a nesmyslný.

Odehnalka
09.07.2021 4 z 5

Ačkoliv nejsem cílová skupina, tak jsem si příběh užila. Nejsem úplně fanoušek hororových knih, ale tohle bylo fajn i s hezkým posláním na konci. Jestli vyjdou u nás další díly ze série, ráda si je přečtu, Ardenová prostě umí.

Libris_Na_Ex
29.06.2021 3 z 5

Další kniha, která prostě nebyla napsaná pro mě. Trilogie zimní noci od autorky byla naprosto fantastická, a tak jsem chtěla vyzkoušet i její další knihy. Bohužel už první kámen úrazu je, že je to spíše horor než fantasy a to prostě můj žánr není.
Navíc mi nesedli hlavní hrdinové. Některé věci se daly odpustit, protože jim mělo být pouze 11 let. Pak ale byly věci, které k tak mladým lidem neseděly.
Jinak to bylo ale velmi příjemné čtení, hlavně první polovina.

Ditules
21.06.2021 4 z 5

Super čtení. Už odmala nesnáším dvě věci - klauny a strašáky. Dokázala jsem se proto hodně vcítit do pocitů hlavních postav. Tohle je dokonalá kniha na halloweenské období. Moc dobře napsaná.

Adelína_čte
16.06.2021 4 z 5

Šílená žena. Málem utopená knížka. Krádež. Hrůza na stránkách příběhu. Školní výlet na farmu. Strašáci v kukuřičných polích. Rozbití autobusu. Noc. Temný les plný děsivých zvuků. Útěk.

Tohle bylo skvělý!
Na autorčinu trilogii Zimní noci (Medvěd a Slavík, Dívka ve věži, Zima čarodějnice) jsem slyšela samou chválu, a tak jsem byla opravdu zvědavá na middle grade hororový příběh od ní.
Jsem dost velký strašpytel a i když jsou Zrádné mlhy middle grade, tzn. věkové doporučení kolem deseti let, bála jsem se taky :) především díky atmosféře, ta byla úplně dokonale popsána a dle mého názoru největší přednost celé knížky! Jak napsala Kačí @knizek.poeta , tohle je atmosférická ňamka.
Ideální čtení na podzim, období Halloweenu, a jak už v mnoha recenzích padlo, příběh má super Coralina vibes.

Jedenáctiletá hlavní hrdinka- inteligentní a odvážná Ollie, ústřední trojice spolužáků, co si nikdy nemysleli, že by se mezi sebou mohli bavit, poutavý styl psaní, krásná myšlenka na závěr... Zrádné mlhy jsou za mě zkrátka jedno velký dobrý!