Zrádné mlhy

Zrádné mlhy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458873/bmid_zradne-mlhy-Ub9-458873.jpg 4 242 68

Malá místa série

Po tragické ztrátě nachází jedenáctiletá Ollie útěchu pouze v knihách. Když tedy v lese potká šílenou ženu, která se chystá hodit jednu do vody, o ničem nepřemýšlí. Vytrhne jí knihu z ruky a utíká pryč. V deskách útlého svazku nachází mrazivý příběh o dívce Beth, dvou bratrech, kteří se do ní zamilovali, a podivné dohodě, kterou uzavřeli s „usměvavým mužem“, děsivým přízrakem, který člověku splní ta nejtajnější přání, ale žádá oplátkou nejvyšší cenu. Ollie příběh fascinuje. Následujícího dne vyráží na školní výlet na místní farmu, což je místo s vlastní děsivou historií. Tam narazí na hroby lidí, o kterých četla v knize. Je možné, že je příběh o usměvavém muži skutečný? Ollie nemá moc času na úvahy – po cestě zpět se autobus porouchá a uvízne na kraji lesa, z kterého stoupá mlha. Učitel se musí vydat zpět na farmu pro pomoc a děti tak zůstávají v houstnoucí mlze jen s podivným řidičem. Ten dětem naznačuje, že by měly z autobusu utéct, než se úplně setmí. Na Olliiných rozbitých digitálních hodinkách se navíc rozsvítí děsivá zpráva: BĚŽ.... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Drobek

Small Spaces , 2018

blackoutzuzi
07.06.2021 3 z 5

Pro tuhle knížku mě hned po dočtení napadl jasný titulek - "Halloweenské čtení pro strašpytli" :)
Já horory zbožňuju, a na těch pro děti si taky dost ulítávám. No a jakožto věrná fanynka R. L. Stinea jsem zvyklá, že se u těch jeho pokaždé fakt pořádně vyděsím. Tudíž mě docela mrzí, že se to téhle novince nepovedlo ani jednou :( Takže pokud jste už tak moc otrkaní jako já a chcete si přečíst děsivý příběh, tak tahle knížka vás po této stránce rozhodně plně neuspokojí. Ovšem pokud si chcete přečíst lehce strašidelný a zároveň krásný příběh o dětském přátelství a o tom, že člověk nikdy nikdy nikdy nemá soudit druhé jen na základě předsudků, bude to pro vás to pravé :)

Cílovka je zde naprosto jasná - mladší čtenáři, ideálně ve věku 10 - 12 let. Jak styl psaní, tak i samotný děj je této věkové skupině plně přizpůsobený. Navíc v sobě ukrývá i krásné poselství.

Murasaki
05.06.2021 5 z 5

Na knihu jsem v poslední době dost narážela, ale nebyla jsem si jistá, jestli je to kniha pro mě. Přeci jen je určena pro trochu jinou věkovou kategorii. Ale po vychvalování knihy na instagramu od knihomolů v mém věku i o trochu starší, jsem si řekla, že si ji pořídím. A světe div se, neskutečně mě knížka bavila a užila jsem si ji od začátku do konce. Musím říct, že i já jsem měla místy husí kůži. I když bylo našim hrdinům teprve 11 let, rozhodně na mě takto nepůsobili. Jejich myšlenkové pochody a odvaha se rovnala tak středoškolnímu věku. Chvílemi jsem v knize měla i takové Koralina vibes. :D Originální příběh, krásně čtivě napsaný. Doporučuji!

neubam02
04.06.2021 4 z 5

Kniha splnila má očekává. Příjemná oddechovka a kdybych byla věková skupina, které je určena, tak jsem se určitě i pořádně bála.
Hlavním hrdinům je sice jenom jedenáct let, což mě drobet odrazovalo od toho, abych si to přečetla. Ve skutečnosti se ale chovají spíše jako středoškoláci, teda krom toho, že často brečí. Chci říct, že se kniha četla skvěle bez ohledu na to, kolik těm dětem bylo let.
Ollie, Coco a Brian – hlavní postavy příběhu.
Ač to asi mělo být opačně, tak Ollivia mi nebyla sympatická. Mnohem raději jsem měla Coco a Briana. Dokonce i usměvavého muže s jeho ohařem jsem měla raději než Ollie. Zajímavé bylo, že všichni byli na svůj věk extrémně odvážní a schopní.
Celkově se mi téma knihy líbilo. Je takové neotřelé, originální. Drobet jsem si přála, aby kniha nedopadla, tak jak samozřejmě dopadla, ale jelikož je to kniha pro „děti“, tak se to dalo čekat.
Určitě si přečtu další ze série strašidelných knih od této autorky.

Roseblood
31.05.2021 5 z 5

Zrádné mlhy jsou první knihou, kterou jsem od Katherine Arden četla. Doma mám i Medvěda a slavíka, na kterého se chystám.

První díl Malých míst je naprosto okouzlující, krásně strašidelný a udělal na mě moc pěkný dojem.

Je to čistě kategorie horor pro mladší čtenáře ale můžu vás ubezpečit, že to vůbec ničemu nepřekáželo, protože světě div se, ano, i já poměrně ostřílený hororový nadšenec jsem tady zažila pěkně nepříjemné mrazení. A bodejť taky ne, když je to nadupané tajemnou atmosférou. Hlavně si nemyslete, že ti strašáci jsou na obálce jen tak pro legraci.

Postavy jsou krásně vykreslené, vyvíjí se postupně jak příběh nabírá na obrátkách. Moc se mi líbil vztah mezi hlavní hrdinkou a jejím tatínkem a ano, ke konci se nevyhnete dojemným scénám. Vlastně když nad tím přemýšlím, tak dojemným scén je v průběhu knížky víc.

Jak jsem již zmínila výše, myslím, že se jedná o skvělý úvod do žánru Horror, ať už pro mladší čtenáře, nebo čtenáře v jakémkoli věku, kteří chtějí něco lehce hororového vyzkoušet.
V knize jsou pěkně zakomponované děsivé prvky. A na mě kombinace mlhy, obřího kukuřičného pole, které se táhne až bůhví kam a strašáků fungovala extra dobře.

Kniha se čte sama, je napínavá s pěkně vystavěným příběhem, sympatickými hrdiny a dost děsivým záporákem. Můžu ji vřele doporučit ️

P.S. ta obálka je naprosto boží, úplně dýchá tou atmosférou

jonyrico
29.05.2021 4 z 5

Kniha se četla velice dobře, je psaná svižnou formou a je skutečně čtivá. Jedním z důvodů je určitě fakt, aby neodradila své dětské čtenáře. Strach je dávkován postupně, a i přesto si myslím, že nejednomu dítku může způsobit noční můry. Olivie se může z počátku jevit nesympaticky, což je ale vzhledem k tomu, čím si prošla, pochopitelné, další dvě hlavní postavy jsou milé, se srdcem na tom pravém místě.

Zatoulana
16.05.2021 4 z 5

ZRÁDNÉ MLHY - Katherine Arden

Na první pohled mi tato kniha svým vzhledem připomíná knihu od Holly Black NEJTEMNĚJŠÍ ČÁST LESA. I z toho důvodu jsem se pro knihu rozhodla aniž bych četla anotaci a mohu říct že se mi to velice vyplatilo.
Kniha za mě byla skvělá a překvapivá. Líbí se mi že to bylo i vykročení z mé klasické čtecí rutiny. Kniha byla poutavá a chvílemi i děsivá až se mi ježili vlasy na hlavě.
Hlavní hrdince Olivii je zde dvanáct let a s jejím způsobem smýšlení jsem velice sympatizovala. Líbí se mi jak zde vzniká přátelství mezi dětmi, které z prvu nemají nic společného. Ukazuje se zde že není v dobré dát jen na první pohled a je fajn člověka napřed poznat než ho odsoudíme.
Koncept ztracených dětí ze školní exkurze byl za mě zde velice dobře pojatý. Budu velice ráda když vyjdou i další dílů této série, jelikož to za mě byla velmi pěkně napsaná kniha a já jsem si čtení užila a vůbec by mi nevadilo pár stránek na víc.
Knihu hodnotím 9/10

Kudík
25.04.2021 4 z 5

Od autorky si dělám delší dobu zálusk na sérii "Trilogie zimní noci", ale nějak jsem dřív skončila u této, asi díky anotaci, která mě upoutala. Je to jednohubka pro věkovku 8-12let, což samozřejmě už delší dobu nesplňuji, ale přesto jsem si ji s chutí přečetla. Doporučuji číst až po setmění, protože já to zmákla za odpoledne, takže to nemělo ten správný efekt. Ollie byla bravurní matematička, šachistka a softballistka. Celkem se jí vše podařilo zúročit, a to i s vydatnou pomocí těch, kteří se jako ona, rozhodnou vystoupit z autobusu. Já se sice u čtení nebála, ale věřím, že děti to budou brát jinak. Oceňuji hezkou obálku a strašáky, kteří jsou v knize barvitě popsaní. Ráda si přečtu i další díly, celkem jsou v plánu 4.

Ellinek
14.04.2021 4 z 5

Překvapivá knížka. Neplánovala jsem ji číst, ale zaujala mě anotace, že jsem nemohla odolat. A nelituji!
Na to, že je to knížka pro mladé čtenáře, běhal místy mráz po zádech i mně. :D Prostě strašáci jsou děsiví. Nikdy jsem je neměla ráda a teď se zhmotnili jako moje noční můra v děsivé knížce! Mimo mrazivou záhadu jsou ale Zrádné mlhy i příběhem o přátelství, o tom, že ne každá holka z města je nafrněná princezna, populární hokejista namachrovaný frajírek a odtažitá holka pošuk. A taky o tom, že i když se od sebe někdo liší, pořád můžou být přátelé. :) Krásný příběh, správně mrazivý. :) Vidím to jako sérii, takže jsem zvědavá, kam se to bude dále ubírat. :)