Máj a jiné básně a prózy

Máj a jiné básně a prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56608/maj-a-jine-basne-a-p-56608.jpg 4 22 5

Tento výbor z Máchovo díla, určený především pro školní potřeby, vychází pochopitelně z toho, co je povinnou četbou. Využívá však zároveň možnosti ukázat básníka, prvního a největšího představitele českého literárního romantismu, ve větší šíři a v mnohostrannější podobě. (ediční poznámka z knihy)

ronave
11.02.2019 1 z 5

Všichni říkají, že Máj je překrásná báseň. Ale k mému srdci nepřirostla.

"Ach zemi krásnou, zemi milovanou,
kolébku mou i hrob můj, matku mou,
vlasť jedinou i dědictví mi danou,
širou tu zemi, zemi jedinou!"

Amia
01.05.2017 5 z 5

Máj je překrásná báseň. Na knize oceňuji přidanou Máchovu korespondenci i jiné básně a prózy. Zaujaly mě například básně Budoucí vlasť, Plná Lůna nad porostlou strání, V přírodě jak vše se jindy smálo, Hoj, byla noc!, Slunce zapadlo u věčnosti moře; ale i mnoho dalších. Co se týče próz, nenacházím vhodná slova, ale líbily se mi také. Někdy se sice obtížněji četly, ale to by jim nemělo ubírat na kráse.

Beltrix
18.07.2016 4 z 5

Myslím, že vcelku podařený výbor z Máchova díla. Co se týče Máje, tak mi "nevadí", i když už jsem ho pro školní účely musela číst několikrát. Ostatní Máchovy básně se mi docela i líbí, ještě více však jeho prózy. V tomto výboru však musím vyzdvihnout několik dopisů, protože opravdu ukazují Máchu v poněkud jiném světle, než bývá líčen.

Maica
12.11.2013 2 z 5

Uznávám, že Máj je veledůležité dílo české literatury, ale bohužel já sama moc nevím proč. Vzhledem k tomu, že se jedná o více lyrickou než epickou báseň, jsem to v různých částech moc nechápala. Z Máchovy tvorby mi asi stačil jen Máj, do zbytku se ani pouštět nebudu.

Vivienne
31.10.2011

Ať dělám, co dělám, krásu Máje nevidím. Nic mi to neříká. Snad je to i tím, že je toto dílo v naší literatuře stále dokola omílané a studentům/žákům předhazované. Učení se části na ZŠ, teď povinnost si jej přečíst na SŠ, možná i tato fakta mě od Máje odrazují. Snad jednou až vzpomínky na školní lavice a úkoly z nich plynoucí vyblednou, možná pak budu schopna objevit krásu Máje. Ale kdo ví?
Ostatní básně mě nezaujaly, přišli mi dost stejné. Próza byla pro mě zdlouhavé a těžko čitelná. Dopisy mi ukázaly Máchu v jiném světle, než v jakém nám ho představují učitelé.

výbor z díla

Karel Hynek Mácha
česká, 1810 - 1836
1954  72%Máj
2012  86%Máj / Kytice
1981  74%Marinka
2007  69%Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy
1959  72%Pouť krkonošská

Kniha Máj a jiné básně a prózy je v