Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5951 5951

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká Poezie
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

aishimizu
04.09.2018 5 z 5

Trvalo to. Potkali jsme se. A nakonec jsme se protkali.

Ester71
31.08.2018 5 z 5

Máj jsem četla poněkolikáté a pokaždé mě baví a děsí zároveň. Je to skvělé dílo, které je prostě nepřekonatelné.

Blondebookdevil
31.08.2018 4 z 5

Asi jsem ji předem odsoudila a podcenila. Četla se krásně, ty oxymórony jsou prostě neskutečné.

Jana283
28.08.2018 5 z 5

Trvalo to, ale nakonec jsme se potkali....

SSTknihy
14.08.2018 5 z 5

Miluju tuhle skrz naskrz poctivě romantickou báseň – je v ní všechno, vášeň, zrada, láska, touha, poetika, něha, smutek, smrt, stesk, bolest, ztráta... A k tomu ty dokonalé verše! Jeden z klenotů české literatury.

Chajda69
08.08.2018 5 z 5

Máj na mě zapůsobil hned na první přečtení. Zprvu jsem si zvykal na Máchův styl, ale potom - jako bych seděl s Jarmilou na skále, jako bych byl s Vilémem ve vězení, jako bych snad byl strážný, který "co slyšel, nikdy nezjevil, než navždy bledé jeho líce, neusmály se nikdy více."

Ještě dlouho po přečtení jsem dozvuky Máje zpracovával, protože tolik emocí jsem snad z žádné jiné básně necítil.

Hobo
04.08.2018 5 z 5

V době, kdy vlastenci přísně sledovali, zda literatura plní svou vlasteneckou národní funkci, si Mácha dovolil napsat prostě romantické dílo o lásce. A zatímco soudobá literatura dnes zajímá jen literární experty, Máchův Máj žije a zřejmě bude žít ještě dlouho.

dulcinea
31.07.2018 5 z 5

Byl pozdní večer – první máj … Přesně tyto verše odstartovaly moji celoživotní lásku k poezii.
Čtyři zpěvy a dvě intermezza
Lyricko – epická báseň, vycházející ze skutečného příběhu zločinu z vášně – otcovraždy, končící popravou. Magická oslava krásy přírody, vyzdvihující lásku k vlasti, přesto plná pesimismu, nostalgie, metafor a personifikace.
Báseň náladová, ve které významnou roli hraje zmarněná láska, touha po volnosti, sudba, pocit viny a trestu, utrpení, zoufalství, rozplynutí v čase – rozervanectví.
Velmi silným dojmem na mě zapůsobilo téma smrti s všudypřítomnou symbolikou loučení – jakoby K. H. Mácha již věděl a chtěl si tímto dílem zajistit nesmrtelnost. Anebo osud chtěl, aby se bezbřehá básníkova fantazie nerozplynula pod tíhou světských starostí ,,jednoho právníka?"

Vítr si dutou lebkou hrál, jak by se mrtvý zhloubi smál.
Sem tam polétal dlouhý vlas, jež bílé lebce nechal čas,
A rosné kapky zpod se rděly, jako by lebky zraky duté,
večerní krásou máje hnuté , se v žaluplných slzách chvěly.

P.S: A když se spojí genialita básníka s geniální interpretací pana Rudolfa Hrušínského st., pak je pro mě výsledkem tohoto spojení klid čisté energie boží.

P.P.S: Přesto na moji četbu musela celá báseň trpělivě čekat přes čtyřicet let. Nechápu, ale vítám vás ve svém životě, pane Karle Hynku Mácho, nesmrtelný ... :-)

katuu123
11.07.2018 4 z 5

Krásná knížka plná poezie. Hezké líčení přírody. Jen mě trochu mrzí, že jsem jí moc neporozuměla. Doporučuji číst v přírodě, lépe se tím do knihy vžijete. K maturitě bych ji moc nedoporučuvala.

beatadudova
08.07.2018 3 z 5

Celkem příjemná četba k maturitě, jinak na mě obsahovala báseň příliš lyrických pasáží, které jsem moc nevnímala. Plusem je ale samozřejmě rozsah díla, dá se přečíst během chvilky a taky je to prostě klasika.

Lethania
02.07.2018 2 z 5

Poprvé přečteno před šesti lety jako povinná četba k maturitě - a nelíbilo se mi to. Podruhé přečteno před rokem - a stále se mi to nelíbí. Prostě mě to neoslovilo. Nudila jsem se po celou dobu. Nejsem odborník na poezii, takže možná nedokážu knihu docenit, narozdíl od některých. Znovu ji číst nebudu.

alnahu
25.06.2018 5 z 5

Do čtenářské výzvy jsem zařadila právě tuto slavnou báseň, kterou se proslavil zakladatel moderní poezie Karel Hynek Mácha , který se narodil v roce 1810 v Praze na Malé Straně. První výtisk této knihy vydal jako šestadvacetiletý v roce 1936.Tuto báseň známe všichni ,již ze školních let. Faktem také je ,že ze všech soch ,které jsou na Petříně, je právě socha Máchy nejnavštěvovanější a nejznámější - hlavně pro zamilované, kteří si zde slibují věčnou lásku. Máchův Máj je zhudebňován, recitován a i zfilmován.

patrik0816
19.06.2018 5 z 5

Někdy vám subjektivně něco úplně nesedí, ale musíte i tak objektivně uznat, že je to velké dílo.

Dym
16.06.2018 2 z 5

Tuhle knížku jsem poprvé četla asi před pěti lety a teď jsem ji četla podruhé kvůli maturitnímu seznamu povinné četby. Četba mi přišla o trochu snesitelnější než před pár lety, ale svůj názor na tuto knížku nehodlám změnit. Pochmurná atmosféra a složitý jazyk člověka akorát otráví, ale básnicky je to dobře zpracováno.

lukasresl
14.06.2018 5 z 5

Proč mi ve škole neřekli, že je to o smrti?

Celestino
04.06.2018 4 z 5

Přiznám se, že odhodlat se k četbě Máje, mi trvalo pěkně dlouho... No, pravda, nejspíš za to může nechuť, kterou ve mě vzbudil film (který je podle mého skromného názoru opravdu... příšerný :/) Ale při četbě jsem byl vskutku mile překvapen. Duševní rozervanost Viléma na mě udělala velký dojem a ona "nadčasovost" je také opravdu mistrovské dílo. Právě otázka nicoty/smrti/konce, je pro mě (jako pro začínajícího filosofa samouka) velmi lákavá, takže jsem četl s velkým zaujetím. Přidejme k tomu fantasy prvky (ano, krom toho, že v poslední době čtu filosofii, za starých časů jsem zbožňoval fantasy) v podobě duchů čekající na nového druha a máte skvělé story pro člověka jako jsem já. Pravda, kouzlu verše moc nerozumím, ale je fakt, že právě ten dělá Máj tak geniální.
Nakonec postava "básníka", coby samotného Máchy, byla rovněž velmi vhodě zasazena a pomohla mi ještě více se vžít do role odsouzeného.

Pazúzu96
04.06.2018 3 z 5

Tak jsem ten klenot českého básnictví konečně přečetl. Ani v nejmenším nepochybují o Máchově umu, ale zřejmě nejsem básnicky vyzrálý :-). Nic moc to ve mně nezanechalo.

Bublinka.
21.05.2018

Přečíst jsem si to tak nějak musela a potřebovala, ale nic moc to ve mně nezanechalo. A protože jsem čekala, že to ve mě dojem zanechá, tak jsem zklamaná. Hodnotit se neodvažuji, Takže bez hvězdiček.

zlatka2001
16.05.2018 4 z 5

Sice dávám přednost jiným typům básní, ale Máj je prostě výborný, navíc český, tak proč mu nenadržovat.

Nočnípták
10.05.2018 5 z 5

Máchův Máj. Dvě slova, která vždy rozechvějí moje srdce. Jistě je nás takových víc, na které působí stejně. A to je již těmto veršům 182 let a přitom vůbec nejsou zastaralé. Zase jsem se přesvědčila, podle zdejších komentářů, že to, co je povinnou nebo doporučenou četbou se většině čtenářů nelíbí. Snad proto, že jim je to vnuceno v nepravý čas. Pokud se nechá čtenář odradit a nezkusí se po čase začíst znova, bude ochuzen o krásu lehce plynoucích veršů.
Máj je pro mne KRÁSA. Krása českého jazyka. Krása české přírody. Krása české krajiny.