Máj

Máj
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5953 5953

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká Poezie
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

HCh
01.12.2018 2 z 5

Tak jsem to přečet díky čtenářské výzvě, ale asi nejsem ten správný cílový čtenář. Archaický jazyk, kdy při čtení člověk musí bádat, co tím chtěl básník asi říci, to prostě pro mě není. Dát jen jednu hvězdu a zařadit to mezi odpad to rozhodně není správné, ale víc jak dvě hvězdy tomu dát prostě nejde.

Skalara
16.11.2018 1 z 5

Podle mě hrozná kniha, ale musela jsem ji přečíst v povinné četbě.

stepankoby1
13.11.2018 3 z 5

Na méně hvězd je kniha moc dobře napsaná a na víc mě dostatečně nebavila. Takže jdu střední cestou. Rozhodně se nedá označit za špatné čtivo, ale mě osobně dvacetistránkové (z celkových 38 v edici Máj/Kytice) básnění o Vilémově pobytu ve vězení nevytrhne.

Alinka2
09.11.2018 5 z 5

Nebylo vůbec lehké ji číst. Děj je sice jednoduchý, ale moc umělecky popsán. Musela jsem některé verše, fráze a části přečíst několikrát, abych je vůbec pochopila, natož vnímala.
Perlou, a zároveň i zhoubou této básně, je jazyk. Sice nám autor dokázal, čeho všeho je čeština schopna, ale právě díky ní je to prakticky nepřeložitelný do jiných jazyků, a tak se nikdy nemůže stát světoznámou.

„Budoucí čas?! – Zítřejší den?! –
Co přes něj dál, pouhý to sen,
či spaní je bez snění?
Snad spaní je i život ten,
jenž žiji ted´; a příští den
jen v jiný sen se změní?
Či po čem toužil jsem,
a co neměla šírá zem,
zítřejší den mi zjeví?
Kdo ví? – Ach žádný neví -“

Ivanka83
08.11.2018 3 z 5

Poezie není můj šálek kávy. I tak ve mě tyto básně něco zanechali. Zvláštní, krásné, děsivé... Pocitů mám spoustu.

Srni
06.11.2018 3 z 5

Vztah k poezii nemám, nemohu tedy hodnotit objektivně. Na druhou stranu se mi to nečetlo dobře ale zas mě za srdce chytly ty notoricky známé pasáže. Navíc jsem si i zavzpomínala jak jsem za zimního odpoledne seděla v křesle a učila se do literatury nazpamět tu pasáž začínající "Po modrém blankytu...". Pamatuji si ji doteď :-)

Ďumbierka
06.11.2018 3 z 5

Čítala som ju prvýkrát. Odborník na poéziu nie som, no páčila sa mi. Prišla mi taká ponurá a smutná. Knižku som si zaradila aj do knižnej výzvy na rok 2018.

Lewi
03.11.2018 4 z 5

Na základce jsem musela umět část nazpaměť. Když se na to (po těch letech) ohlížím zpět, tak si říkám: Proboha, proč? Na té základce jsem z té pasáže, co nám dali povinně se naučit, stejně nic neměla a docela jistě mě to odradilo od jakéhokoliv dalšího čtení této básně.
Určitě bych se jí na základě této zkušenosti vyhnula, nebýt podrobného rozboru na gymplu. Dodnes nemusím první zpěv, ale zbytek? Světe div se, zbytek je vcelku čtivý a zajímavý. Rozhodně mě upoutal 3. zpěv.
Jestliže má někdo stejné zkušenosti jako já v prvním případě, pak vězte, že stojí za to dát zbytku nějakou tu šanci.

Ivka14
01.11.2018 4 z 5

Povinná četba a naučit se část nazpaměť. Nikdy jsem nechápala o čem to moc je,ale zfilmované je to velice pěkné

wiix
29.10.2018 4 z 5

Nie som veľmi poetický človek, resp. poéziu mám rada, aj keď jej nerozumiem a niekedy ju neviem doceniť. No toto dielo malo také silné a zaujímavé momenty, že som si to užila do posledného verša.

cernydrak
19.10.2018 1 z 5

Nuda. Nechápu, proč je tohle dílo natolik vynášeno do nebes.

BettyN
18.10.2018

Velmi uspokojující záležitost....pokud milujete oxymoróny.

aneta2290
16.10.2018

Klasika, kterou by si mého názoru měl přečíst každý.

DommiP
15.10.2018 3 z 5

Naprostá klasika a krása v jednom. Ovšem ne každý dokáže pochopit co tím autor chtěl říci.

Kamcatak
12.10.2018 3 z 5

Tak konečně můžu říct, že jsem přečetla toto asi největší dílo české poezie.. Určitá část mě chápe, že je to velice krásné... ale mně to nic neříkalo (obecně na klasickou poezii moc nejsem)... a celou dobu jsem se jen těšila, až to bude za mnou...

Přečteno do čtenářské výzvy.

Dalgiona
09.10.2018 5 z 5

Úžasná krása českého jazyka. To je Máj. Verše nádherně plynou a jsou místa, kdy doslova okouzlí. Máj, to je pocta jazyku českému. Stojí za to si jej přečíst.

Ondra086
01.10.2018 4 z 5

Moc krásné.

kykiryki28
20.09.2018 4 z 5

MÁJ...nádherná romantická poezie! Ze začátku jsem se obávala, že se mi nebude líbit. Ale naopak, ihned jsem si ji zamilovala a přečetla jsem ji za jediné odpoledne, relaxující na dece u Máchova jezera. Překrásný zážitek!

Neboť "Hynku, Viléme, Jarmilo!!!"

Jakira
19.09.2018 4 z 5

Je to už téměř 10 let, co jsem si u maturity vytáhla otázku romantismus a moc dobře si pamatuji, jak jsem byla ráda, že můžu u zkoušky mluvit o díle, které se mi opravdu líbilo. Tím pádem jsem mohla mluvit se zájmem a o tom, co ve mě četba zanechala za pocity a dojmy, a nemusela jsem jen papouškovat cizí názory na knihu, kterou jsem stěží přelouskala. Ke svým oblíbeným pasážím se ráda vrátím i teď a i po těch 10 letech si ty části vybavuji, a to je podle mého dobrou vizitkou, že i povinná četba může být pro někoho zážitkem.

milan1935
15.09.2018 3 z 5

Máj od Karla H. Máchy je dobře udělané veršované dílo. Příběh je sice trochu kvůli složitějšímu veršovaní trochu zmatený, ale i tak to patří mezi naše známá díla.