Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176588/bmid_lunapark-176588.jpg 4 1585 309

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

mailo-s
29.06.2014 4 z 5

Dojemný příběh z detektiní zápletkou,duchy a jasnovidectvím.
Spíše než vystrašen jsem byl dojat a ke konci i napnut.
Lunapark beru jako odpočinkové a výboně napsané dílko.

baroo
28.06.2014 2 z 5

Spíše detektivka než cokoli jiného. Já se u Kinga ráda bojím, takže jsem se tu dost nudila.

doktorking
21.06.2014 4 z 5

Tak tohle byla parádní Kingovská jednohubka na jeden večer..ano je to taková nostalgie,deprese,romantika a dospívání..výborné dějové postavy včetně hlavního hrdiny přispívají k velmi rychlému plynutí příběhu..takže otevřete knížku a nechte se unášet hudebním doprovodem THE DOORS až do konce tohoto skvělého detektivního díla..jediné co bych tomuto dílu vytkl je malý prostor pro seznámení s hlavním záporákem.

Karnager
20.06.2014 5 z 5

Příjemná kniha, taková oddychovka a nijak extra zdlouhavá. Přečetl jsem ji takříkajíc jedním dechem. Místy se mi zdálo že by šel děj ještě pěkně roztáhnout a zkomplikovat, ale i tak jak je to napsaný je to fajn..chvílemi romantika střídaná smutkem a k tomu spodní temný proud (oproti jiným knihám mírný :)), ale díky za něj :)

Fairiella
19.06.2014 2 z 5

Já Kinga zbožňuju, ale tohle je prostě něco jako předloha pro béčkovej horor. Styl samozřejmě super, ale ten příběh se mi zdá na Kinga příliš nanicovatý.

cie
19.06.2014 3 z 5

Velmi dobrý nápad, prostředí, dojemné chvíle, ale přišlo mi, že je to takové neslané nemastné nedotažené...do půlky knihy je čtenář napínán, jak to léto bylo osudové a jak po něm bylo vše jinak, ale podle mě k žádnému převratu nedošlo, hlavní hrdina jenom dospěl...no, prostě bych řekla, že King to umí líp.

Snow
16.06.2014 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Jak jinak od Kinga :)

Respekt
16.06.2014 3 z 5

První překvapení když jsem si tutu knihu půjčil bylo to, že to byl detektivní, dalo by se říci, román. Při přečtení této upoutávky (Detektivní román) mi na hlavu přišli dvě věci a to „co,“ a „King píše detektivní příběhy?“ Při této chvíli jsem to chtěl zdát a knihu dát, navždy zapomenutě, do mé knihovny. Ale neudělal jsem to. Knihu jsem si vzal a začal číst. Po čtyřiceti stránkách jsem měl chuť udělat to zase, ale opět neudělal. Nakonec jsem si knihu přečetl až do konce a můžu vám říci že nějaké malé akce se dostaví až na posledních desíti stránkách. Nebyl to King jakého znám (Jak píše freelex) ale mne to narozdíl od něj vadilo. Sice celkem dobrý a kvalitně napsaný příběh ale příště více akce... Hodnocení 78%

Ivan F
12.06.2014 5 z 5

Nemôžem inak, len dať plný počet. Prečo? Kniha je síce krátka, na Kinga až chudokrvná, ale príbeh je tak nádherne smutno sladký, že som ho priam zhltol, parádne "remeselné" spracovanie. Jednoducho King už opustil tú líniu, ktorá ho vyniesla na vrchol, ale zároveň nám servíruje poctivé čítanie, ktoré už síce nemá chrómové ozdoby, ako to bolo v prípade The Stand, avšak ich tentoraz ani nepotrebuje - funguje to samé o sebe a to skvelo a bez drhnutia. Iste, príbeh sa dal ešte rozvíjať, potenciál tu na to je, no nie je to potrebné. A práve tá jednoduchosť, tá jemná surovosť celej knihy poukazuje na kvalitu majstra pera a príbehov, ktorým nepochybne King je a dúfam, že aj zostane.

Clarisima
07.06.2014 5 z 5

Plný počet, jak jinak. Přesně ten typ knihy, který u Kinga miluju - čtivě napsané, smutné i krásné... něco to ve vás rozezvučí a to něco ve vás rezonuje ještě několik dní. Řadím do topky vedle Lisey.

freelex
30.05.2014 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček, ale nakonec se přikláním pro plný počet. Nebyl to sice King, kterému bych neměl co vyčíst, ale i tak je to velice čtivé dílo, které vám umožní žít cizí příběh :-). Navíc jsem měl možnost "zažít" situace, které lákají snad každého mladého kluka a na které jsem v žádné jiné knížce zatím nenarazil. Pátou hvězdu přidávám díky Annie ;-).

PS: Kdyby si někdo chtěl spojit s postavami tváře, mohu poslat obrázky z originální knihy, stačí mi napsat do zpráv.

lucifuk
19.05.2014 4 z 5

Veľmi netradičný King. Nostalgický, príjemne tajomný a hlavne oddychový. Písanie v prvej osobe dodalo príbehu veľmi zaujímavé podfarbenie.

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Tak si mistr King chtěl zkusit detektivku a docela se mu to zadařilo. Není to samozřejmě klasická detektivka, protože jsou tu typicky kingovské nadpřirozené motivy (které ale tentokrát asi slouží jen k tomu, aby se vše mohlo uspokojivě vysvětlit), nicméně jde o další výbornou knihu z jeho bohaté bibliografie. Nechybí tu klasická atmosféra, která je tentokrát pořádně nostalgická a posmutnělá, zajímavý hlavní hrdina a pořádně tajemná zápletka. Lunapark určitě není to nejlepší, co King napsal, ale jako žánrová hříčka s pořádnou atmosférou funguje báječně. 70%

1972Sixo
06.05.2014 5 z 5

Mám veľmi rád krátke Kingové novely, len pár postáv a perfektne vykreslenú atmosféru, ktorá je v prvej polovici knihy hlavným ťahadlom. Koniec bol už taký, akýsi očakávaný, veď čo už. Ale ináč som mal pocit, že ten človek fakt musel pracovať s kolotočiarmi.
Diky, za knihu, ktorú dám ešte raz.

martula.07
29.04.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Vážně stojí za přečtení. Kouzelné prostředí lunaparku se šťastným psem Howiem a tím vším. Od začátku mi připadá, jako by prostřednictvím Devina na něco vzpomínal sám King. Samozřejmě jen okrajově. S největší pravděpodobností nepůjde ani o lunapark. A určitě mu propůjčil hodně ze svých vlastností.
Pokud si ale chcete přečíst typického Kinga, po tomhle určitě nesahejte. Určitě to není žádný horor. Ta knížka je až moc... Nevím jaké slovo použít. Měkká, sladká nebo kouzelně magická (zdvojené magično :D)? A hlavně je hodně nostalgiská, což je skvělé. Hodně se mi líbí Amerika let minulých. Ale, co se týče vyprávění, proplouvání dějem a vykreslení postav i prostředí, King nemá sobě rovného, což dokazuje znovu a znovu. A nejvíce mě dostala ta srdíčka uvnitř českého vydání, která masivně kontrastují s trailerem a celkovým podáním knihy nakladatelstvím.

Stephenking
24.04.2014 4 z 5

Za horor bych to nepovažoval. Jinak knížka byla čtivá a něco ve mě zanechala tak můžu jen doporučit.

H75
21.04.2014 3 z 5

Musím přiznat, že první dojmy po přečtení nové knihy S. Kinga byly rozpačité....něco ve smyslu: "To je celé?" Ze zajímavě rozehraného příběhu šlo asi vytěžit víc. Velmi dobře zachycené prostředí amerického zábavního parku 70. let nabízí nespočet příležitostí k tomu, aby se mistr hororu náležitě vyřádil a využil všeho, co se tu nabízí. To, že se tak nestalo nemusí být důvodem k shození Lunaparku do propadliště nezajímavých knih (na to si asi před personou Kingova formátu netroufne nikdo soudný). Je možné, že autor dílo pojal jako oddychovku, vzpomínku na nejlepší roky svého života. Kniha je čtivá, ale asi jsem od ní čekal něco, co nebylo autorovým záměrem - i malý rozsah napovídá, že tomu tak bylo. Nelze jí tedy dost dobře srovnávat s fenomenálními pracemi posledních let typu Kopule a Dallas 63, jež se chtě nechtě staly měřítkem. Resumé - kniha určitě stojí za přečtení, vypravěčsky je famózní (jako vše od Kinga), ale kdo se po přečtení chce ve tmě bát, ať sáhne po jiném Kingovi ;-).
Na závěr už jen detail - fakt, že se asi nejedná o nejlepší Kingovu knihu nezavdává nakladateli příčinu k převzetí snad nejpříšernější obálky, jakou ze zahraničních vydání mohli vybrat. Ve spojení s laciným sloganem stylu céčkových hororů vytváří nevkus, který si kniha nezaslouží.

SONP
15.04.2014 4 z 5

Je vidět, že Stephen King nám už stárne. Velká většina knihy velmi pěkně surfuje na vlně "starých dobrých časů" a "ztraceného mládí, co už se nevrátí". A jak víme už od doby "TO" - nostalgie jde Kingovi prostě výtečně. Hrůzyplných prvků je zde pomálu a vyplují na povrch až v samém závěru knihy. I tak jde o klasickou kingovku, kterou lze doporučit.

THERISA
15.04.2014 3 z 5

Na první pohled se zdá, jakoby mistru Kingovi docházel dech. Od příběhu jsem tedy rozhodně nečekala letní romanci s detektivní minizápletkou, která byla navíc podána jaksi mimoděk. Autoři jako King, Irving a podobní „literární matadoři“ mají tu smůlu, že s každou další vydanou knihou od nich čtenáři očekávají nějakou senzaci, nebo další legendární veledílo. Toho se ale povětšinou nedočkají, protože fantazie a kreativita jednoho konkrétního člověka jednoduše není nevyčerpatelná. Za mě jednohubka, která moc nestojí za řeč, ale pro fanoušky samozřejmě nezbytnost.

pofka
07.04.2014 4 z 5

Moc hezké a nostalgické čtení, taková oddychovka, která mě mile potěšila, ale trošku více napětí by si zasloužila...Ale nelituji koupě a četla jsem ji jedním dechem. Těším se Doktor spánek :-)