Luisa a Lotka

Luisa a Lotka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3540/luisa-a-lotka-3540.jpg 5 829 128

Veselý, nevšední příběh dvou devítiletých dívek Luisy a Lotky, které se náhodně poznají o prázdninách na táboře a spiklenecky se hned dohodnou na záměně. Luisa a Lotka jsou dvojčata, která žila po rozvodu rodičů odděleně, a teď se rozhodly vzít osud do svých rukou. Každá tedy odjíždí k druhému rodiči s nadějí na jejich smíření, a z toho vzejdou humorné a spletité situace. Luisa a Lotka jsou sice stejná děvčata, ale přece jen tak jiná. Oblíbená knížka mnoha čtenářek byla pro svou nápaditost, vtip i nestárnoucí námět několikrát zfilmována.... celý text

Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Das doppelte Lottchen , 1949

Síma031
06.05.2022 4 z 5

Klasika z mého dětství. Kouzlo knížky se přeneslo i na děti. Je fajn vidět, že některé knížky fungují i po tolika letech.

Dani25
01.02.2022 5 z 5

Vďaka čitateľskej výzve som sa vrátila k tejto detskej knihe a tak ako v detstve aj teraz sa mi čítala veľmi dobre. Odporúčam ju aj dospelým čitateľom.

alzbeta4340
22.01.2022 5 z 5

Oblíbená kniha z mého dětství. Na rozdíl od mnoha jiných dětských knížek se dá velmi dobře přečíst i v pozdnějším věku. - Dokonce jsem v textu našla i pár humorných záblesků určených pro dospělé, kterých jsem si jako dítě vůbec nevšimla. Pro dnešní děti to už ale bude opravdové retro.

dawson321
16.01.2022 5 z 5

Kniha mého dětství, pamatuji si, jak jsme ji četli v hodinách na základní škole.

Sabina335
17.12.2021 3 z 5

Docela krásná dětská knížka o dvojčatech, které vyrůstají odděleně, jedna s maminkou a druhá s tatínkem. Shodou náhod se po letech setkají a vymyslí plán, jak dát celou rodinu opět dohromady. Příběh se mi moc líbil, ale přišlo mi místy, že to bylo psáno spíše dospěle než pro dospívající.

Klarkare
18.10.2021 4 z 5

Výborná knižka, príjemná i pútavá.

evineckY
15.10.2021 5 z 5

Jako hodně mladé puberťačce, kdy jsem chodila do knihovny se mi kniha tak líbila, že jsem ji nechtěla vrátit.

Snoopi
09.09.2021 5 z 5

Nesmrtelný příběh o jedné šťastné okolnosti, kdy se náhodou setkají dvě sestry, dvojčata. Když si ten fakt plně uvědomí, rozhodnou se pro něco, co zcela změní jejich život: vymění se. Není pochyb, že svůj úmysl - spojit znovu obě rodiny dohromady - dovedou ke zdárnému konci.
Oceňuji autorovu originalitu - do dětské literatury přinesl nový prvek: nečekanou zápletku v podobě téměř identických dívek, pro něž sjednocená rodina představuje metu nejvyšší. Těžko říct, jestli se takový příběh mohl skutečně přihodit, každopádně autorova fantazie je obdivuhodná. Zpracování tématu se zhostil se ctí. Klasika, která určitě nesmí chybět v knihovničce každého malého knihomola :-)

emilieselden
23.07.2021 5 z 5

Kniha mého dětství. Přečteno do čtenářské výzvy.

Mateo67
16.07.2021 5 z 5

Tato kniha byla moje dětství (společně s Dětmi z Bullerbynu a posléze verneovkami) a při jejím “znovučtení” se mi vybavila už dávno zapomenutá příhoda. Na základce jsme dostali za domácí úkol charakteristiku literární postavy. Oj, jak jen se mi nechtělo. Domluvily jsme se tedy s kamarádkou, že budeme trpět společně. Ale nešlo to ani tak. Až nás napadla spásná myšlenka, já budu popisovat Lotku a ona Luisu. Nebo to bylo naopak:-)? Každopádně učitelku jsme přelstily, a i když se naše slohovky podobaly jako vejce vejci (samozřejmě s patřičnými odlišnostmi), obě jsem dostaly jedničku. A jen tak na okraj, tato kamarádka mi zůstala dodnes.

Pivka1
29.05.2021 5 z 5

Tuto knížku jsem přečetla mnohokrát, v dětství, dospívání i v dospělosti. Líbí se mi stále a teď čeká na přečtení další generací.

Tialexa
30.04.2021 5 z 5

Kniha je skvělá, ale také film není k zahození. Kniha mě zaijala už po prní kapitole. Doporučuji

Renatka11
27.04.2021 5 z 5

Krásná knížka, čtená v dětství mockrát a vzdycky úžasná. Těším se, že se k ní někdy brzy vratim, a věřím, že budu opět nadšená.

Finskej
10.04.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších dětských knih ever, bez zaváhání řadím do stejné kategorie jako třeba Děti z Bullerbynu nebo Pipi. A proto to může v klidu číst i dospělý a dobře se u toho bavit. Některé příběhy zkrátka nestárnou a navíc uměl pan Kästner psát čtivě a jazykově střídmě. Proto žádný div, že námět byl několikrát zfilmován, například https://www.csfd.cz/film/20798-past-na-rodice/prehled/ nebo vcelku nedávno https://www.csfd.cz/film/502284-luisa-a-lotka/prehled/.

NinaZPohádky
21.03.2021 5 z 5

Luisa a Lotka je jedna z těch knih, která vás jako malého chytne a nepustí až do konce, protože s napětím čekáte co bude dál... jak to tedy vlastně dopadne. Označila bych ji spíše jako holčičí knihu s nesmrtelným tématem. Zajímalo by mě jestli existuje dítě, které jako malé nechtělo mít dvojče se kterým by se mohlo vyměňovat... a samozřejmě by to dvojče za nás dělalo všechny ty věci, které jsou nám nepříjemné. Takže vynášení odpadků, mytí nádobí a tak dále ;) :D

Nora759
15.03.2021 5 z 5

Super knížka!

cukrovka
03.03.2021 5 z 5

Vzpomínka na mé dětství. Hezký příběh o dvojčatech která se potkají na táboře. Jak já jim v dětství záviděla, že se můžou vyměnit.

téravokudlaná
29.01.2021 5 z 5

Tuto knížku mám ráda :-)

Knižní střípky
21.01.2021 5 z 5

Luisa a Lotka je jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih, která mě provází celým mým dosavadním životem, už ani nevím, kolikrát jsem ji četla. A včera jsem si ji díky audiotéce přečetla znovu, tentokrát ušima v podání Zuzany Kajnarové.

Pro ty kdo náhodou neznají tento příběh, který byl vydán poprvé již roku 1948 a od té doby se dočkal spousty filmových adaptací - na letním táboře se setkají dvě děvčátka, podobná jedna druhé jako vejce vejci. Luisa Palffyová a Lotka Körnerová, jedna z Vídně, druhá z Mnichova, narozené ve stejný den v Linci. To asi nebude náhoda, že? S jednou šijí všichni čerti, ta druhá je tichá a způsobná. Jedna má bujnou kudrnatou kštici, druhá úhledně spletené copánky. Velice brzo tyto dvě bystré dívenky pochopí, že jsou sestry a rozhodnou se, že se vymění...

Pamatuji si jako dnes, když jsem knihu čítávala jako dítě a tento příběh mě vždycky fascinoval. Dnes se na něj již samozřejmě dívám trochu jinak, ale pořád mě dokáže okouzlit, vykouzlit mi úsměv na tváři a pohladit na duši.

Zuzana Kajnarová má velmi příjemný hlas, který je na čtení dětské knihy úplně ideální. Myslím si, že i díky jejímu přednesu si tuto audioknihu zamiluje spousta dětí. Může tak být dobrou volbou pro ty, které ne moc rády berou do rukou klasickou knihu.

Kontryhelka
13.01.2021 5 z 5

Krásná kniha mého dětství. Se sestrou jsme knihu milovaly. Úžasná nostalgie.