Lucerna

Lucerna https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384674/bmid_lucerna-ifM-384674.jpg 4 298 42

Kuža007
14.07.2018 4 z 5

Toto je sice Jiráskova nejznámější a nejhranější divadelní hra, ale na divadelní hry o husitských představitelích to nemá.

Prazub
09.03.2018 5 z 5

Za mne musím prohlásit : VÝTEČNÉ POČTENÍČKO! Ovšem NE pro jednoduchého čtenáře, který stále hledá jen napětí a akci. Tady jde o něco jiného, je k tomu třeba daleko hlubší a srdečnější přístup - představa té doby.... Celou tu cestičku od bývalého Louhovického mlýna po ,,lesní" zámeček Mendryka jsem si prošel a zastavil se na každém pozoruhodnějším místě. Třebas u rybníka se starým mrzutým vodníkem.....Pro mne nejmilejší počteníčko od Jiráska.

dancadragneel
16.04.2017 3 z 5

Svým způsobem nudné, ale lehké k přečtení... Chtěla jsem si hlavně přečíst na základě toho, že jsem hru viděla a radši zůstanu v tomto případě u té hrané verze

PeťkaW.
23.03.2017 3 z 5

Jiráska obecně moc nemusím, i když jde o jedno z nejvěhlasnějších jmen 19. století mezi realisty. Jeho rozsáhlé x dílné romány mě prostě nijak za srdce nechytly. Ale tohle pohádkové drama, které do jeho tvorby jinak moc nezapadá, se mi líbilo. Možná právě tím, že je jiné, než jeho ostatní knihy. Jirásek-historik se v Lucerně sice nezapře, ale nehraje tu hlavní slovo. To má lidskost a vztahy mezi lidmi. To vše doplněné o hezké prostředí, trochu pohádkových motivů a zajímavý námět.

sgjoli
21.08.2016 5 z 5

Dějově není kniha nijak komplikovaná, ale miluju to zpracování. Postavy jsou úžasně rázovité, Jirásek skvěle zpracoval motiv poddaní X vrchnost a jejich typické vlastnosti a k jakým omylům může docházet - to, když nahlížíme do myšlenek jednotlivých postav z jednotlivých společenských vrstev, kdy ty myšlenky jsou často jiné, než to, co postavy nakonec říkají. Navíc ta atmosféra je taková mystická a pohádková (čemuž částečně také trochu napomáhají postavy dvou vodníků), prostě kouzelná! Doufám, že se mi někdy poštěstí vidět Lucernu i jako divadelní představení.

rarášek
12.08.2016 5 z 5

Vybrala jsem si Lucernu jako povinnou četbu a kupodivu se mi zalíbila. Myslím, že s výběrem mi pomohlo, že jsem viděla filmovou adaptaci. :)

DenisePartridge
29.07.2016 3 z 5

Tak tato kniha mě vážně překvapila. Byla první knihou od Aloise Jiráska, u které jsem neusnula. Obrazně i doslova. Její čtení mě velmi bavilo a domnívám se, že je to snad způsobeno hlavně tím, že se jedná o divadelní hru a není tady tudíž tolik prostoru na popisné pasáže, které byly například v autorových Starých pověstech českých nejvíce zdlouhavé a pro mě také nejvíce – promiňte mi to slovo – nudné. Leč zde tomu tak nebylo, a tak mi nezbývá, než tuto hru vřele doporučit. :)

milan.krimsky
02.07.2016 4 z 5

Drama je spíše sepsáno pohádkovým stylem

TheMelorry
28.01.2016 4 z 5

Povinná četba, do které se mi moc nechtělo. Ale velice mile mě překvapila a i mě bavila. Doporučuji jako nekomplikované a zajímavé čtení...

Cleo De Nile
31.10.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek z povinné četby, a co se našich autorů týče, tak jednoznačně vede :-) Milý, tajemný příběh, spousta sympatických postav. Moc se mi také líbilo představení v Horáckém divadle Jihlava.

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Zajímavá kniha, velmi příjemná na čtení.

Seteh
18.02.2015 5 z 5

Toto dílo jsem si vybrala dobrovolně (ne v rámci povinné četby), protože jsem nikdy nic od Jiráska nečetla a chtěla jsem si tak vyplnit mezeru v klasice. :D Příběh mě velmi mile překvapil, čekala jsem, že to bude spíše nuda. Chvílemi jsem se sice trochu ztrácela v postavách, protože jednou běžela jedna skupinka tam, druhá skupinka zase sem a měla jsem trochu potíž se v tom vyznat - kdo kam jde a proč. Nejvíce se mi asi líbily části, kdy šla kněžna s mlynářem přes les - její "flirtování" Jirásek podal velice mile. :) Moc ráda bych se šla někdy podívat i na divadelní představení.

Zlajda95
03.01.2015 1 z 5

Jeden z těch nudnějších kousků k maturitě. Zbytečně roztahaná hra.

LucyMi
02.11.2014 5 z 5

Tato kniha mě překvapila. Myslela jsemsi, že je to další nudná knížka, kde nebude žádný děj, ale je to přesný opak! Konec je docela i dramatický a také spravedlivý. Jsem ráda, že jsem si Lucernu přečetla

amellia
30.10.2014 2 z 5

Podle mě je divadelní hra mnohem, mnohem lepší než kniha - myslím tím že, je lepší tento příběh vidět (a slyšet) než-li číst :D

Guepp
17.03.2014 3 z 5

Dramata se prostě NEMAJÍ číst, ale mají být viděna na jevišti! A ZROVNA Jirásek je toho důkazem. Scénář jsem přečetla, ale odnesla si jen "povinnost na maturu splněna". Doufám, že se někdy dostanu na představení, abych plně ocenila tuto hru :)

Thanyss
17.06.2013 4 z 5

Milá a nevtíravá divadelní hra, která umí příjemně zpestřit nudný čas. Množství pohádkových bytostí by možná někoho mohlo odradit, ale mně v Lucerně nevadí. Dokonce jsem si oblíbila dvojici vodníků.

Viděla jsem i přímo divadelní představení a bavila jsem se stejně dobře jako při čtení, i když to může záležet i na hereckém obsazení.

vejik
18.04.2013 3 z 5

Typ knížky, kterou si přečtu, ale po nějaké době už si budu jen těžko vybavovat děj. Souhlasím s komentářem od Violetti, i mně se hra zdá celá taková roztahaná, zdlouhavá... Viděla jsem ukázku z představení v Národním divadle a možná kdybych měla šanci hru vidět a ne pouze číst, můj názor by byl jiný... :)

Graine
16.08.2012

Taková milá pohádka... Viděla jsem i divadelní představení v Národním divadle a byla jsem nadšená!

Violetti
25.04.2012 3 z 5

Tak nevím, jsem poněkud rozpačitá. Celá hra mi přijde trochu moc ukecaná a roztahaná, zápletka trochu vyznívá do ztracena. Postavy nejsou nijak extra sympatické, nejvíc se mi líbili vodníci. Zas ta jednostrannost osob byla v té době normální a běžná a aspoň vidím na některých osobách (Kněžna) snahu o více stran osobnosti.
Jo a má to promyšlenou nádhernou výpravu!