Neviňátko

Neviňátko https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146463/nevinatko-146463.jpg 4 190 34

Lovkyně informací série

Další akcí a napětím nabitý thriller, jehož hlavní protagonistkou je hrdinka Lovkyně informací (Knižní klub, 2012), provokativní a asociální Vanessa Michael Munroeová, žena bez nervů, ale i bez pudu sebezáchovy. Před osmi roky byla pětiletá Hannah unesena za mexické hranice, do světa kultu Vyvolených. Osm let stoupenci Proroka dítě ukrývají, převážejí ze země do země a chrání jejího únosce. Několik následovníků však ze sekty uprchne a rozhodne se Hannah osvobodit. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je věřit někomu, kdo nikomu nevěří… a nikdy se nevzdá.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Innocent , 2011

efka.saf
31.03.2014 5 z 5

Kniha Neviňátko se umístila v mých očích rozhodně o stupeň výš, než byla Lovkyně informací. Nejen, že byla mnohem čtivější a Munroeová "lidštější", ale i příběh jako celek a prostředí, v němž se odehrával, se mi zamlouval víc, než v knize předešlé.

Tentokrát byla Vanessa požádána svým dlouholetým přítelem Loganem, aby ji pomohl dostat holčičku Hannah z náboženské sekty Vyvolených, v níž i on sám (a několik jeho přátel) jako dítě vyrůstal. Vanessa se sice ze začátku do úkolu uplně nehrne, ale ve chvíli, kdy se rozhodne, opět jde za svým cílem jako buldok. Pomocí svých speciálních schopností se jí podaří infiltrovat do sekty na ranči, v níž Hannah lokalizují a přesto, že se úkol nakonec podaří splnit, neobejde se to bez komplikací a zase velmi pikantních ztrát na životech.

Kniha mě opravdu pohltila už na prvních stránkách. Především prostředí Vyvolených mě fascinovalo. Je nesmírně zajímavé sledovat, jak několik vyšinutých náboženských fanatiků je schopno ovládnout obrovskou skupinu lidí, kteří nadále rozšiřují řady plozením dalších a dalších dětí, kteří nemají naprosto žádnou možnost volby, jestli chtějí vyrůstat takto nebo jinak. Upřímně nechápu, co lidi vede k tomu, aby se k takovýmto sektám přidávali a přijde mi to opravdu šílené, ale nad tím asi nemá smysl dumat.
Kniha byla psaná velmi svižně, tempo nepokulhávalo (což ovšem ani u knihy předešlé) a děj byl nadupaný událostmi. Daleko více sympatií jsem začala cítit i k samotné Vanesse, ke které jsem se nemohla nějak v Lovkyni informací víc přiblížit. Tentokrát už na mě ale nepůsobí jako upgradovaná Lisbeth, ale jako dívka, která sice má skoro až neuvěřitelné schopnosti, tyto schopnosti jsou ale vykoupeny velkou bolestí a životními zkušenostmi, se kterými by se asi málokdo z nás dokázal vypořádat. Vystupovala zde i postava Milese, který je tak sympatický, až to v celém případě působí trochu kýčovitě :). Ale co, nějaký ten sympatický mužský element je prostě nutný :). Za mě plné hodnocení.

jites
26.03.2014 3 z 5

Líbilo se mi to víc, jak první díl.Je to spíš k uvěření a téma sekty je zajímavé.

ttoper
17.02.2014 4 z 5

Po prvním dílu, jsem zhltnul i ten druhý. Knížce vlastně není moc co vytknout, ale jednička byla lepší. Je to dobře napsané, má to tempo, jen to už nepřekvapí. Druhý díl neposunul ani úroveň, ani samotnou postavu někam jinam. Možná je to dobře, ale já čekal nějaký vývoj.

Eevina
15.02.2014 5 z 5

Jsem opět nadšená, ačkoliv mi předešlý díl sedl lépe a i se mi o něco více líbil, ale i tahle kniha je hodně dobrá a napsaná stejně dobře jako ta první. Michael jsem si zamilovala a už se nemůžu dočkat pokračování. Obdivuji autorku, že dokázala napsat stejně dobře tuhle knihu jako tu první. To se málokomu poštěstí.

martousek
17.01.2014 5 z 5

Řádky, odstavce, stránky, kapitoly...vše ubíhalo neuvěřitelně jednoduše a rychle. Bohužel mi nebylo zase tak blízké téma knihy - sekty, týrání dětí. Moc dobře vím, že toto téma bylo, je a bude mezi námi, není nejmenší důvod se mu vyhýbat, ale já na to mám asi moc měkké srdce.

greetchen
18.11.2013 3 z 5

Četlo se snadno, člověk se do toho zakousl a za chvíli byl na konci, přesto mě kniha nenadchla jako autorčina jednička. Téma sekt a zneužívání (nejen) dětí je určitě chytlavé, autorka ho ale omýlá trochu bez fantazie, nedokáže jít do hloubky. I s hlavní hrdinkou tentokrát trochu nejistě cloumá. Na čtyři hvězdy to tentokrát nemá, za mě silné tři. Ale rozhodně nelituji času, který jsem knize věnovala. A věřím, že až Taylor Stevens vypustí další story své Michael, ráda po knize opět sáhnu, protože stylově je to čtivé a líbivé a nápadů, do jakých (originálních a neotřelých a dobře čtivých) průšvihů svou hrdinku poslat, má autorka určitě v záloze ještě dost.

derminator
03.11.2013 2 z 5

Abych pravdu řekl kniha mne zklamala. Lovkyně informací je mnohem lepší zde málo akce, příběh nic moc spíše hodně nerealistické. Kniha mne nebavila možná někoho zaujme ale mne určitě ne dávám jí 40%.

iresim
26.08.2013 5 z 5

Možná ještě lepší než Lovkyně informací. Hlavně téma, o kterém se toho tady moc neví.

LG73
12.07.2013 5 z 5

První kniha autorky s názvem Lovkyně informací mě sice bavila, ale byla jsem trošku zklamaná, protože jsem měla pocit, že nenaplnila všechna má očekávání. Byla jsem tedy zvědavá na Neviňátko a toto pokračování můžu ohodnotit jen superlativy. Příběh je podle mě mnohem zajímavější, má větší spád a hlavně zde už hlavní hrdinka nepůsobí jako "Supermanka". Autorka se více věnuje i jejím vnitřním pochybnostem a pocitům a děj působí mnohem propracovanějším dojmem. Mohu jen doporučit k přečtení.

Eidalon
07.07.2013 5 z 5

Druhá kniha Taylor Stevensové Neviňátko nepřímo navazuje na její prvotinu – Lovkyně informací. Především zde opět vystupuje Vanessa Michael Munroeová a dále další důležitá postava první knihy Miles Bradford. Téma trihleru na první knihu sice nijak dějově nenavazuje, ale charaktery obou hlavních postav si autorka „odbyla“ ve své první knize, v Neviňátku se znalost, kdo že je Vanessa či Miles jaksi předpokládá.

Hlavní hrdinka knihy je mladá žena, která na jednu stranu umí využít své křehké ženskosti a prvek podcenění ze strany soupeřů, je ale schopna plně se adaptovat do prostředí v mužské podobě – proto i jméno Michael – a která pracuje pro každého, kdo je ochoten za její služby zaplatit. Její schopnost zabít holýma rukama či ostrými noži jakéhokoli protivníka autorka povýšila o znalost domluvit se 22 jazyky a tak plně splynout s prostředím.

Vanessa má přes určité mládí za sebou nejtvrdší školu života, když její dospívání byl každodenní boj o holý život, čelící psychickému, fyzickému i sexuálnímu teroru. To vše vytvořilo dokonalou profesionálku, která si ale s sebou v duši nese své noční můry, které ji provázejí od útlého věku a jenž plně vypluly na povrch v poslední misi – kde Vanessa jako Lovkyně informací odhaluje manipulace s životem mladé ženy a rozkrývá složité pozadí příběhu. Zároveň se jí vrací všechny vzpomínky, neboť ve své misi naráží na svou neradostnou minulost.

Neviňátko Vás zavede na jiný kontinent (z rovníkové Afriky do Jižní Ameriky), ale tentokrát se autorka dotkne tématu v poslední době v literatuře dost popisovaného – náboženského fanatismu, životu v sektách a především psychický nátlak a vymývání mozků u těch, kteří se nemohou bránit – u dětí.

Téma knihy Neviňátko je trochu autorčinou autobiografií, neboť sama Taylor prožila své dětství a dospívání nedobrovolně v náboženské sektě, takže popisem prostředí a života v sektě autorka čerpá z věrných reálií.

Příběh se rozbíhá, když Vanessu osloví její dlouholetý nejbližší přítel Logan s prosbou o pomoc. O získání zpět své dcery Hannach, která byla unesena v útlém dětství a dlouhých osm let pobývá v náboženské sektě Vyvolených. Začíná děj plný akce nejrůznějších zvratů a odhalení, na vysvobození se vedle Logana a Vanessy podílí i Bradford a nakonec i další bývalí členové sekty, z nichž každý má svůj motiv se mise zúčastnit. To vše má ale Vanessa odhalit mnohem později.

Na povrch vyplouvá pozadí života v sektě a především skutečnost, že děti denně vystavované náboženskému fanatismu, žijící v podmínkách spartánského režimu a plné izolaci od okolního světa jen těžko sami chápají, že jsou vlastně zneužity ve prospěch svých věznitelů.

Samotná záchrana a vytržení Hannah z tohoto prostředí zdaleka nemusí být jejím vysvobozením. Všechny tyto skutečnosti sehrají svoji roli a jak vše dopadne si již musíte přečíst sami.

Neviňátko je příběh, který potěší svojí gradací, akčností i určitým inteligentním rukopisem. Doporučuji číst až po Lovkyně informací, ale určitě četbou neuděláte chybu. Kniha Vás chytne, vtáhne a dokonale pobaví.

dalimoni
14.06.2013 4 z 5

Lovkyně informací opět v akci - tentokrát jiná zápletka, pátrání po unesené dceři svého přítele, ve kterém hraje roli náboženská sekta Vyvolení. Zápletka možná lepší než Lovkyně informací, ale mě osobně se o něco více líbila její první kniha, která měla svižnější tempo a více mě strhla svou čtivostí. Možná je to tím, že tady už se trošku dalo předvídat, jakým směrem se kniha bude vyvíjet. Každopádně i v tomto příběhu nelze autorce upřít akční děj, který je v reálném a běžném životě dost těžko představitelný. Ale to je i většina filmů typu Rambo, Komando...., takže fanoušci tohoto žánru se určitě nudit nebudou. Hlavní hrdinka je "superžena" ovládající 22 jazyků. Někde jsem četl, že je to takový mix Lisbeth Salanderová a .... (teď už si nevzpomenu), prostě takový Rambo v sukni, jak už někdo komentoval u její první knihy :-).

makke
20.05.2013 4 z 5

Mám ráda knihy, které mají spád a které se dají přečíst za jednu noc, tahle víceméně splňovala obojí, ale.. váhala jsem kolik hvězdiček udělit. Myšlenka, detaily příběhu by si klidně zasloužily 5 hvězdiček. Ale zpracování pokulhává.. očekávala bych trochu víc, konec knihy není dechberoucí finále, ale "poklidný" konec.

Safienka
05.05.2013 4 z 5

Říká se, že nejlíp se píše o tom, co znáte. Tak to je i u díla Taylor Stevensové - mladé autorky, která si prožila dětství v sektě a procestovala kus světa.
Neviňátko – druhý díl série s lovkyní informací. Vanessa Michael Munreová, mladá dívka, která se přibližuje svým myšlením, charakterem a vlastnostmi známé Lisbeth Salanderové, vizáží a zkušenostmi hrdince zvané Tomb Raider, ostrými noži a krveprolitím Tarantinovu filmu Kill Bill.
Příběh, který se svým tématem pohybuje na hranici čtenářské únosnostim a reálnosti. Ti, kteří již četli první díl, nejsou tolik překvapeni jako ti, pro které je toto dílo prvotinou. Některé pasáže jsem si ani nedokázala představit a spíše mi to připomínalo film Matrix, než pravděpodobnou a uskutečnitelnou věc. Dílo je zařazeno mezi napínavé thrillery, přesto bych toho napětí očekávala více. Příběh je propracován na základě moderních a technických vymožeností. Máme možnost nahlédnout nejen do emocí několika hrdinů, ale též se dozvědět i něco o sektě Vyvolených. Tím vším je propleten soukromý život Michael, který je pravděpodobně tím nejzajímavějším.
Hlavní hrdinka je, jak už jsem výše zmínila, mladá žena, která bojuje se svými nočními můrami. Ocitáme se tak občas v bláznivém ději nočních běsů, které jsou útrapou a nebezpečím nejen pro ni samotnou, ale i pro její okolí.
Po několika stránkách, kdy se spolu s hlavní hrdinkou potácíme od spánku k bloumání a vraždění, je nám představen hlavní úkol a stěžejní bod celého příběhu. Do řádků vplouvá nová postava – Logan. Přítel, který pátrá po své unesené dceři Hannah. Dívka, jež byla odcizena svým rodičům a nyní žije uprostřed šílených lidí, kteří svůj život zasvěcují Prorokovi a dělají vše pro „Boží lásku“. K ucelení všech hlavních postav je nám poté představen žoldák, sympatický a rozvážný Bradford Miles, vznětlivý Gideon a sympatická Heidi. Všichni zmínění by měli vytvářet celé akci ochranná křídla, přesto i v nich je pár trhlin.
Přestože Michael může působit jako křehká dívka, za pěknou skořápkou je ale nemilosrdný bojovník, který se umí ohánět nejen svým rychlým a svižným, energii nabitým tělem, ale i ostrými noži. Spolu s Bradfordem se pouštějí do operace, která probíhá v Buenos Aires. Mají za úkol sledovat všechny sekty, v kterých by se dívka mohla pohybovat. Nic neponechávají náhodě, a tak je možná nakonec překvapí, kam autorka děj posune. Abych vše neprozradila, ponechávám to na čtenářově zvědavosti, zdali se do knihy pustit či nikoliv.
Co se týče čtivosti, tak necelých 350 stran četlo velice svižně. Autorka zapojovala několik úhlů pohledů, střídala noční můry s reálným životem a celkově se snažila o akčnost. Možná bych uvítala více střetových bodů, které dokáží zadržet dech, přesto se mi kniha líbila a hodnotím ji kladně.

iqtiqe
11.03.2013 4 z 5

Jiný kontinent, jiný příběh, ale podobný styl jako v prvním díle. A stejně tak podobné dojmy. Dobrý příběh, kterému chybí něco jako "velké finále" , velkolepý okamžik, který mě dostane. Místo toho jsem dostal "Stalo se to a tamto..." A co? Ale zase oceňuju, že je kniha založena na autorčiných vlastních zkušenostech, patrně dost drsných.

Taylor Stevens
americká, 1972