Lovci mamutů
kniha od: Eduard Štorch
Na podkladě světově významných archeologických nálezů v českých zemích, zejména na Moravě, vyvolává autor formou románu pro mládež obraz naší přírody a života prvotně pospolné společnosti v době kamenné před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tenkrát byla vypuzena z věstonického sídliště tlupa diluviálních lovců, která za neustálých bojů s hladem, přírodou a nepřáteli dospěje do konečného sídla na místech dnešní Libně. 13-057-68... celý text
Literatura česká , Pro děti a mládež , Historické romány
Vydáno: 1968 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
více info...
Komentáře (256)
Komentáře 256 Recenze 2


Toto je sladká vzpomínka na dětství. Kdo nečetl Lovce mamutů?! Klasika, která rozvíjí dětskou představivost. Krásné.


Jedna z nejznámějších Štorchových knih. Pomáhá rozvíjet představu, jak asi naši předci žili. Autor čerpal z tehdejších archeologických nálezů.


Není to snadné čtení. Ale stojí za to. Knížka mi pomohla vytvořit si představu o životě v pravěku. Ilustace také pomohly.


Četla jsem ji znova po letech letoucích. Tentokrát nahlas dětem večer před spaním. Syn ani nemohl vydržet ležet, jak napjatě poslouchal. I mladší dceři se příběh líbil. Hráli si pak na tlupu, jeskyni, křesání jiskřičky a předpokládám, že i na pád do propasti a lov nosorožce. Ale jsem raději, že toho jsem přímým svědkem nebyla.
Zase se mi při opětovném čtení pospojovaly střípky, které mi uvízly v hlavě při prvním čtení a knížka mě ani podruhé nezklamala. Ano, poznání minulosti už je dál, některé věci nahlížíme jinak, ale dítěti je nádherně a srozumitelně předložen každodenní zápas o přežití, dospívání chlapců v lovce, závislost člověka a lidstva na přírodě.
Syn si teď přeje, až vyroste, být Mamutíkem. Přeje si vidět štípání pazourku a aby zas byli mamuti. Já si přeju, aby jednou svým dětem mohl v klidu a bezpečí číst třeba právě Lovce mamutů.


Za mě nejlepší Štorchova kniha. Patřila k mým nejoblíbenějším v dětství a i po desetiletích ji pokládám za skvělé dílo. Vylíčení reálií sice už neodpovídá aktuálním vědeckým poznatkům, nicméně jde o skvěle napsané dobrodružství podněcující čtenářskou představivost. Autor sleduje putování pravěkých lovců do nových lovišť, popisuje vztahy uvnitř tlupy a události, které ji postihly.


Uznávám, že kniha je opravdu kvalitně zpracovaná, nicméně pro mě naprosto nečitelná. Na základce utrpení a dnes by to nebylo o nic lepší. Zkrátka nuda.


Poslechla jsem si jako audioknihu a znovu se vypravila za dobrodružstvím z dětství. Krásná atmosféra. Příhody Kopčema a jeho tlupy. Boj o život, hlad, zima, ztráta ohně, ale i chvíle hojnosti a lenošení po úspěšném lovu.


Ve čtvrté třídě utrpením, na vysoké škole odměnou.
Nečekala jsem, že mě při druhém čtení knížka natolik pohltí a zasáhne. Když jsem ji brala do ruky, úplně jsem cítila prvotní odpor z povinné četby. Teď, po přečtení, cítím hrdost. Hrdost ke své rodné obci, ke Štorchovi jako pedagogovi.
Nápad, přečíst si knížku znovu, mi vnukl pan docent Horák, který ji doporučil zejména z pohledu krajinářského. Nejen dějepisně jsou Lovci mamutů velmi hodnotní. Jsou zde přesně odpovídající popisy krajin a fauny kvartéru! Páni. Jak si před sto lety mohli vědci bez moderních metod zvládnout tak přesně vykreslit časy už dávno minulé?
Moc mě také bavily jednoduché a všeříkající obraty, kterými je děj protkán. Např. "Sob barví vodu." Jazyk a příběh je tolik odlišný od dnešních titulů! Odlišný v nejlepším slova smyslu.


Pamatuji si, že jsme tuto knihu četli poprvé asi ve čtvrté třídě jako povinnou četbu. Už je to ale pěkná řádka let, takže jsem si ani nevzpomínala, jestli mě tehdy příběh bavil nebo ne, jen jsem si vybavovala pár jmen postav. Tak jsem se rozhodla si ji v dospělosti připomenout - a rozhodně nelituji. :) Myslím, že pan Štorch popsal život v pravěku velmi věrohodně, věřím, že to přesně takto bylo. Rozhodně se jedná o zajímavou, dobrodružnou a velmi poučnou knížku - už chápu, proč je to povinná četba. :)


Jako dítě jsem to četla opakovaně. Měla jsem potom chuť zajídat maso šťovíkem :)


"Z pravěku"
Tahle kniha je nejen z pomyslného pravěku jak já označuji knihy , které jsem četla v dětství, ale je opravdu z dané doby.
Kniha přibližuje osudy jednoho kmene, jeho pokroky v oblasti zručnosti a toho jak se postupně zdokonalovali tam, kde měli problém, rozdělání ohně a zvládání událostí v životech jednotlivců včetně pohřbu . Na Pazourka (jméno jednoho z mláďat tlupy) budu dlouho vzpomínat. Nezapomenutelný příběh.


Povinná četba ve čtvrté třídě, ale četla se dobře, později jsem se k ní i vrátila. Narozdíl od Robinsonky nebo Filozofske historie, což bylo čtenářské peklo.


Ač kniha pro děti, naprosto mě vtáhla do světa pravěku. Na pár archeologických nálezech je postaven celý příběh. A já věřím, že to tak bylo :)


Přiznám se, že jsem tuhle knihu musela povinně přečíst ve škole a proto pro mě byla dlouho symbolem utrpení čtenáře. Měli jsme ji totiž ve strašně škaredé vazbě. Před pár lety jsem ji koupila jako dárek pro syna v krásné nové vazbě a čtením se rázem vrátila do dětství. Ani teď nejsem milovník Štorchovy literatury, nicméně tato kniha je krásná a dobrodružným a zvídavým povahám (dětským i dospělým) nenásilnou formou popíše, jak to tehdy asi vypadalo...


Další milá vzpomínka na mé mladí a připomínka příběhů, které v dnešní době již nikdo podobným způsobem napsat neumí. Dobrodružné příběhy o tom jak to asi probíhalo v dávných dobách, kdy člověk teprve začínal mít rozumovou převahu nad zvířaty, ale válčit uměl hned. K tomu žádný jazyk není potřeba. Díky těmto knihám, které mi umožňují zavzpomínat na mládí, se pro mne stává vydavatelství Tympanum tím nejoblíbenějším vydavatelem co se audioknih týká. Tuto velmi zdařile načetl pan Tomáš Juřička a mohu jí všem, nejenom dětem vřele doporučit.


Dnes u nedělního oběda jsem si vzpomněla na tuto knihu. Za nás to byla povinna četba někdy na prvním stupni ZŠ.
A je to jediná kniha, kterou má sestra z donucení přečetla. (Pak pochopila, ze i povinna četba se dá podvadet)
Z knihy si odnesla celoživotní moudrost.
Tenkrat se jedli mamuti v ne úplně dokonalé kuchyňské úpravě a tudíž maso bylo dost tuhé a tvrdé. Nejcennější částí byl kostní morek, protože ten jediný byl měkký, dobře poživatelný a navíc ho bylo málo. Proto se nechával, jak píše pan Štorch, stařešinovi rodu, který byl nejváženější ze všech členů. Taky chtěli, aby tlupě dlouho vydržel.
Od te doby moje sestra vysává ze všech kostí náruživě morek. Asi chce taky dlouho vydržet.
Není pěkné, když povinna školní četba ovlivní pozitivně náš život?


Srdcovka - tlupa od Bílé skály, vtipný Kopčem, Veverčák, stopař Huňáč, Mamutík byli i mí kamarádi na spoustu zimních večerů.
"Bude běhat, zůstalo mu ještě mnoho prstů na noze ...."


Poprvé čtu, až ve svých ehm...34...ehm letech :)) a mám obavy, že je to opravdu dětská knížka. Za mne bych nejspíše po některých pasážích utrpěla trauma. Ovšem, když pominu svou introspekci, tak je to zdařilé dílo, díky kterému se mnozí kluci a holky (i díky fenomenální kresbam) mohli přenést časem a představit si jak to naše lidské pokolení na začátku věků fungovalo :))).


Knížku jsem dostala jako malá holka od otčíma, a tak pro mě má v srdci speciální místečko. Přijde mi zábavná a myslím si, že je dobře, že se čte na základních školách v rámci povinné četby.


Zásadní kniha mého dětství. Fascinovalo mě, že i lidé v pravěku měli pocity. Dneska by mě na textu asi zaujalo něco jiného, ale to nevadí. Skvělé


Poslouchala jsem. Moc zajímavé. Určitě si dám i zbytek. Kdyby to bylo udělané jako komiks, tak by to bylo super.
Štítky knihy
pravěk boj o přežití Zdeněk Burian, 1905-1981 zfilmováno pro mládež pravěké osídlení pravěké umění pro děti od 9 let lovci mamutů
Autorovy další knížky
1976 | ![]() |
1965 | ![]() |
1962 | ![]() |
1962 | ![]() |
1997 | ![]() |
Kniha Lovci mamutů je v
Právě čtených | 21x |
Přečtených | 3 347x |
Čtenářské výzvě | 187x |
Doporučených | 122x |
Knihotéce | 984x |
Chystám se číst | 143x |
Chci si koupit | 34x |
dalších seznamech | 22x |