Listy dvou Janů

Listy dvou Janů https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233080/bmid_listy-dvou-janu-p2h-233080.jpg 4 5 1

knihu připravili prof. Anna Císařová-Kolářová a dr. Jiří Daňhelka // doslov napsal univerzitní profesor dr. F. M. Bartoš.

JulianaH.
30.01.2019 5 z 5

Přijde mi pozoruhodné, jak se osobnost Jana Husa v Kostnici mění - ke svatosti. První listy (ty, které psal na svobodě) jsou kazatelské a přísné, ty kostnické jihnou a stávají se něžnými a hluboce vážnými.

* „Ó, jak mi bylo milé, že mi pan Jan (tj. z Chlumu) podal ruku, že se nestyděl podat ruku mně ubohému, tak zavrženému kacíři v poutech a takřka od všech prokletému.“
* „Často ho vzývám touto antifonou: Pane, násilí trpím, odpověz za mne, nevím, co mám říci nepřátelům svým!“
* „Také prosím, abyste se milovali vespolek, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli.“
* „Zítra … budu očištěn od hříchů hroznou smrtí. Co mne potkávalo této noci, nemohu vypsati. Zikmund jednal ve všem podvodně.“
* „Pro tajemství boží nesmím říci, že by to byl list můj poslední. Neb ještě pán bůh všemohoucí móž mě zprostiti.“