Limea

Limea https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481662/bmid_limea-tio-481662.png 4 261 261

Netradiční fantasy romance od autorky bestselleru Kroniky prachu Limea je dívka z ostrovního národa Sorayů, která se rozhodla stát nejlepší lovkyní ze všech – do cesty za naplněním tohoto snu se jí však postaví nečekaná překážka. Když objeví zraněného cizince, kterého na pláž vyvrhlo moře, nedokáže ho nechat zemřít. Muž se stříbrnýma očima jí dává naději, že by se mohla vymanit přísným pravidlům svého kmene. Může mu však věřit? Nebo jsou její pocity jako klid před hrozivou bouří, která už se sbírá na obzoru?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Limea: Innerer Sturm , 2019

Kate3003
22.12.2022 3 z 5

Lin Rina má velmi příjemný styl psaní o čemž jsem se přesvědčila už u čtení Kronik prachu. Stejně jako u nich jsem, ale u této knihy měla problém se do první poloviny příběhu začíst. Minimálně první třetinu se v knize vlastně nic moc neděje a příběh se trochu točí v kruhu. Naštěstí zbytek knihy už se nese v poměrně akčnějším duchu a stránky ubýhají mnohem lépe.
Musím ocenit krásné popsané a propracované prostředí. Také originální příběh, doplněný o velmi povedené ilustrace. Narozdíl od Kronik prachu, kde je velmi slowburn romantika, je zde romance zažehnutá v podstatě rychlostí blesku. Hlavní hrdinka Limea je sebevědomá mladá dívka, která je nezavislá a cílevědomá. S tím souvisí i to, že se jí nelíbí jak některé věci v jejich kmeni fungují a ráda by s tím něco udělala. Je škoda, že některé informace v knize nebyli lépe vysvětleny a místo toho se prvních pár stran točíme v kruhu. Celkově to ale bylo příjemné čtení a možná bych ocenila i něco ve stylu Pár stránech navíc u Kronik prachu pro doplnění informací.

Anie94
18.12.2022 3 z 5

Pokud jako ja cekate od autorky cistou romantiku, tak pravdepodobne budete z knihy zklamani stejne jako ja. Romantika tu je, ale v DALEKO mensi nez v Kronikach. Co je s Kronikami totozne, je silna a nezavisla hlavni hrdinka.

Co musim uznat je to, ze namet a prostredi knihy je velmi neotrele, nezvykle. Libilo se mi, ze vsechno bylo uveritelne, logicke a navazovalo to na sebe. Hlavni postava byla sympaticka. Mohlo by byt v knize vice prostoru pro cizince z plaze.

Na Limee se mi libila jeji cilevedomost i to, ze hure navazovala mezilidske vztahy, coz mame spolecne. Ocenuji take neshody, ktere plynuli z kulturnich rozdilu mezi Limeou a cizincem.

Na druhou stranu to byl hodne predvidatelny pribeh a nenajdete v nem zadnou velkou zapletku, ci vetsi zvrat v nem necekejte. Pribeh ma take mnoho trhlin.

Markett
16.11.2022 5 z 5

Za prvé asi začnu tím, co mě na knížce zaujalo asi nejvíce : 1) napsala ji Lin Rina, která dala život mým oblíbeným Kronikám prachu, a proto je jasné, že mi Limea nesměla chybět ; a za 2) ta obálka je prostě fantastická, a taky ilustrace v knize. Co se týče této designové stránky, není Limee absolutně co vytknout.

A teď příběh... Já knížce určitě dám kladné hodnocení. Originalita příběhu a svět, kde se to všechno odehrává, na mě udělalo obrovský dojem. Příběh je opravdu krásný, kdy se nenápadné Limee, která si jde jen za svým, obrátí život naruby tím, že na pláži najde cizince. A zbytek prozrazovat nebudu, rozhodně to stojí za přečtení. Limea se mi jako hlavní hrdinka moc líbila, a Nóatún opravdu nemá chybu. Jak se tu už názor objevil, nebylo by špatné taky mít pár kapitol i z jeho pohledu, ale to už nezměníme. Konec samozřejmě nepřekvapil, trošku jsem čekala, že to tak dopadne, ale jeho otevřenost pořád nechává prostor pro vlastní zamyšlení. Určitě bych brala, aby se i k Limee objevilo pár stránek navíc.
Takže milovníci fantasy, směle do toho, určitě se vám statečná Limea bude líbit.

Kristy.Seb
27.10.2022 5 z 5

Sice nejsem náctiletá, ale kniha se mi moc líbila. Ohla ram byt jeste vic vykresleny svet naroda Sorayů. Četla se sama. Nechápu, že má tady tak nízké hodnocení.

maluck
06.09.2022 3 z 5

Prvně musím říct, že kniha má krásnou obálku a ilustrace. Je to milý příběh, kde se dva mladí lidé z různých světů do sebe zamilují, který opravdu spadá do YA. Četlo se to docela dobře, ale mně tam chyběl takový ten zápal, kdy knihu musíte dočíst, protože prostě musíte vědět, co se stane a jak to dopadne. U této knihy nebyl problém ji na pár dní odložit, aniž bych o něco přišla. Ale ...náctiletým slečnám by se mohla kniha líbit.

Annyshga
02.09.2022 3 z 5

Kniha má nádhernou obálku, ilustrace i zpracování. Svět, ve kterém se příběh odehrává byl nádherný a moje představivost nebrala mezí. Moře, lesy, bažiny a stromové království no prostě nádhera . Škoda jen, že nám autorka o tomto světě a celkově civilizaci, kde Limea žila neřekla víc. Příběh by si to určitě zasloužil a kniha by tak byla celistvější. I přes skvělou atmosféru mě kniha začala pořádně bavit až ke konci, kdy se vlastně začalo něco dít. Do té doby to byla taková milá pohádka pro náctileté. Konec i výsledné ponaučení plynoucí z příběhu se mi libilo. Celkově mi ale přišlo, že by se na knize dalo zapracovat o trošku víc. S autorčinou prvotinou Kroniky prachu se to nedá vůbec srovnat. Děj by rozhodně oživilo pár kapitol z pohledu Nóatúna (cizince).

Kaila146
16.08.2022 3 z 5

Za mě fajn oddechovka se špetkou akce. Lepší než Kroniky prachu.

Fidibus
08.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Tohle je opravdu YA. Lovkyně z ostrova zachrání cizince, ale nesmí to nikomu říct, protože na území kmene nikdo cizí nesmí. Vzápětí se objeví zbytek posádky a cizinec jim pomůže ostrov zachránit. Dívka projeví odvahu a statečnost a převálcuje starší kmene. Zároveň se do seve zamilují, ale cizinec musí na konci odjet... Aby se pak jeho loď vrátila. Fakt oddechovka.

Karolin77
06.08.2022 4 z 5

Hezká odpočinková romantická knížka.
Hlavní postavy mi sedly, vztah mezi nimi bych si přála vykreslit více než to zvládla autorka, bylo to mě až moc rychlé.
Ostatní postavy byli dobře vykreslené a upřímně mi nepřišli vůbec ploché.
Co musím, ale ocenit byla čtivost a prostředí knihy. Stránky mi opravdu mizely pod rukama.
Děj mě bavil. Někdy mě ale opravdu vytáčelo chování rady, byli to dospělí lidé a někdy se chovali jako puberťaci, tedy hlavě jedna členka. Jako ano byla to na ně nová situace, kterou neznali....což je svým způsobem ospravedlňuje...
Konec knihy mi nevadil a upřímně mi sedl.

Knihu určitě mohu doporučit a od autorky se určitě pustím do dalších knih.

Adele.
04.08.2022 4 z 5

Nejvíc mě na knize bavil její skvěle vykreslený svět. No řekněte - kolik jste četli knih, kde mají hlavní slovo ženy a vážně to funguje?
Ne, myslím to vážně, prostředí knihy bylo tak neotřelé a zajímavé, že už jenom to mi zajistilo kladný pohled na celý příběh.
Děj plynul rychle - kniha byla opravdu čtiva, o tom žádná, měla jsem ji přečtenou jedním dechem. Upřímně mě ale poměrně zklamal závěr, který myslím, že mohla autorka zpracovat o dost pečlivěji...
No, za mě krásné 4⭐

LexiS
04.08.2022 4 z 5

Celé to bylo takové strašně miloučké a slaďoučké. S Kronikami prachu se to měřit rozhodně nemůže.
Tahle kniha se odehrává cca v týdnu (když nepočítám konec) a *předvídatelný spoiler* hlavní hrdinové se do sebe bláznivě zamilují a vědí, že jsou pro sebe ti praví i když o sobě téměř nic neví.
Celkově je kniha dost uspěchaná, ale i tak se mi z nějakého důvodu celkem dost líbila. Vzala jsem si ji na dovolenou a hned to mělo úplně jinou atmosféru. Takže pokud na dovolené nechcete moc přemýšlet, tak doporučuji.
Graficky je to jedna z nejkrásnějších knih, co vlastním.

Mojepočteníčko
23.06.2022 3 z 5

Život v korunách stromů, pláž, východy a západy slunce. Atmosféra jako blázen - už už jsem se viděla v Tarzanově náručí namísto křehké a krásné Jane :) .... Ale tím bohužel končím.
Knížka má krásnou obálku, je přenádherně graficky zpracovaná, včetně ilustrací uvnitř, ALE...Ten příběh mi prostě připadal strašně plochý a jeho potenciál nevyužitý. Hlavní hrdinka charakterově podobná své předchůdkyni z Kronik prachu. Všechno zvládla, byla za každé situace velmi silná, ničeho se nebála. Hlavní hrdina mi zase prostřednictvím svého popisu evokoval Thora. Nemůžu si pomoct.
Zda se bude líbit čtenářům starším, netuším. Spokojení by mohli být ti, kterým je cca okolo 13 let.

andrejci
21.06.2022 4 z 5

Moc jsem se tešila. A zpočátku jsem byla zklamaná.
Děj byl nudný, táhlý a celkem o ničem. 140 stránek jsem se spíš trápila. Potom se to začalo rozjíždět, ale konec byl nejlepší a to se mi moc líbilo. Bylo to rychlé a nápadité a to se mi líbilo.
Limea mi byla moc sympatická a celkem rychle jsem si ji oblíbila. I když její myšlenkové pochody mě sem tam nudily. Cizinec se podle mě moc neprojevil.
Rozložení kmene se mi líbilo. Přišlo mi, že by to tak mělo být. I střetnutí dvou světů. Čekala jsem, že podobných ,,střetů" tam bude víc. Príběh, ale měl mouchy. Ale přišlo mi zvláštní, že měli společný jazyk. Limea používala lana a měla stříbrný přívesek. To mi tam moc nesedělo. A taky poměrně moderní výrazy, které používala.
Ale moc se mi líbila obálka. Ta ke knížce krásně sedí. I listy, které jsou na stránkách. Celou dobu to mělo atmosféru džungle. Za to dávám plusové body. I za konec, který se mi hodně líbil.

Nel-ly
16.05.2022 3 z 5

Moc nechápu popis "fantasy romance", když tam žádné fantasy není - pokud tedy nemyslí matriarchální domorodý kmen.
Každopádně... je to jiné a určitě zajímavé. Hrdinka je super - žádná nanynka z běžných YA knih - hrdina taky, vedlejší postavy dobře vykreslené, aby nesplývaly, romance je taky uvěřitelná.
Jen se tam toho ve výsledku prostě nic moc nestane a je to hodně šablonovité a chvílemi nepropracované, nevysvětlené věci, které pozornějšího čtenáře prostě zarazí. A to je škoda. Dát tomu víc času a víc prokreslit charakter, je to pecková jednohubka. Takhle průměr... slabý nadprůměr za samotnou Limeu.

Lucijáš276
08.05.2022 5 z 5

Po přečtení pár kapitol jsem si u téhle knihy myslela, že mě nebude vůbec bavit. Bála jsem se vlastně i toho, že se dostanu do čtecí krize - což se mi samozřejmě nelíbilo už jenom kvůli tomu, za kolik jsem tuto knihu pořídila. Každopádně jsem se díky bohu zmýlila. Kniha se po pár kapitolách rozjela a já ji doslova hltala. Líbilo se mi už jenom to, že se jedná o nevšední příběh v džungli. Dále bych vyzdvihla rozdělení do kast, radu, oblečení společnosti, domky v koruně stromů - nevšední mosty, lana a lanovky a celkově to prostředí. Limea se četla opravdu sama a připomínala mi tak trochu Pocahontas. Krásná romantická linka, která nebyla na každé stránce a furt se zde něco dělo. U knihy jsem si opravdu odpočinula. Byla doplněna ilustracemi - nejvíc mě ovšem zaujala ,,dračí bojovnice". Doporučuji přečíst! 5*

broskev28
24.04.2022 3 z 5

Nesrovnávám s Kronikami, ale tohle mi moc nesedlo. Ovšem obálka je skvělá a kousek pralesa na každé stránce rovněž.
Spousta nelogických drobností - společným jazykem tak protikladných hrdinů počínaje, přes domy na stromech (které ale mají striktně oddělenou kuchyň a ložnici) a konče třeba bobulemi, které chutnají jako hroznové víno? Matriarchát v Limeině vesnici byl určitě zajímavou alternativou a ještě zajímavější byl kastovní systém, na jehož vrcholu stojí i ti pro společenství nejméně užiteční.
Knihu mi nabídla k četbě naše žákyňka, která ji dostala jako dárek a ještě ji sama nestihla přečíst, tak jsem zvědavá na její názor. Za sebe klidně doporučím: je to čtivé, zajímavé a úplně jiné než náš svět. A hlavně jsou to stovky stran textu, který určitě podpoří čtenářskou gramotnost dvanáctileté dívky; až knihu přečte, můžeme si popovídat o svých výhradách, máme-li nějaké.

KaMal
19.04.2022 4 z 5

Hezké, romantické, i když hlavní hrdinka mi tentokrát moc nesedla. Příběh je akčnejší než u "Kronik", proto mě trochu brzdilo Limeino přemýšlení a zdlouhavé rozhodování. Ale zase musím ocenit neotřelé prostředí a reálie.

laura
19.04.2022 3 z 5

Jestli jsem se v životě něco naučil, pak to, že by si člověk měl vážit věcí, které má. Protože žijeme dnes a zítra už tu nemusíme být...

Příběh o střetu dvou kultur, o zažitých pravidlech, o vzpouře, lásce, odvaze a neobvyklé vnitřní síle. Příběh domorodé dívky a cizince, jejichž vnímání světa nemůže být odlišnější. Příběh o světě, kde se zastavil čas. O tichém světě v korunách stromů, o lovkyních, šplhajících po kastovním žebříku stále výš, o mužích, kteří zapomněli být muži :)

Nenáročné, čtivé, předvídatelné, ale i vtipné. Ne tak skvělé jako Kroniky prachu, ale ani ne úplný propad.

packlik
15.04.2022 3 z 5

Pocahontas na druhou. Kniha je pravděpodobně určena pro mladší čtenářky, které ji asi lépe ocení. Za mě byla zamilovanost Limei až úsměvná…z bojovnice se stala vlastně vzdychající slečna, která teda mimochodem zvládla i zachránit celou jejich osadu. Velký potenciál, který se cestou rozplynul.

Zuzka_Zuu
31.03.2022 5 z 5

Knížka mě už od samého začátku bavila číst, přečetla jsem ji na posezení a hltala každou stránku a prostě jsem musela vědět, jak to dopadne, jestli dobře nebo špatně. Musím ale říct, že autorka mě do poslední chvíle držela napnutou. Za mě dokonalost

pro dívky romantika

Lin Rina