Otec Goriot

Otec Goriot https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69255/bmid_otec-goriot-Tvh-69255.jpg 4 1097 115

Otec Goriot pracuje jako dělník v továrně na výrobu těstovin, později se z něho stane obchodník. Daří se mu a finančně je velmi dobře zajištěný. Má dvě dcery (Anastázii a Delfínu), které jsou již vdané. Jedna si vzala bankéře, druhá šlechtice a od otce dostaly velmi tučná věna. Po čase se na věno zapomnělo a manželé zakázali dcerám, aby je chodil otec navštěvovat. Otec Goriot svůj majetek prodá a odstěhuje se do penzionu, kde je levné ubytování. Manželka, kterou měl velmi rád, mu zemřela velmi brzy a veškerou svou lásku věnoval svým dcerám. Dcery jsou rozmazlené, sobecké a za otce se stydí. I přesto chodí navštěvovat otce, ale ne pro lásku, ale pro peníze. Ve stejném penzionu bydlí druhá hlavní postava románu, student Evžen Rastignac. Evžen přichází do Paříže studovat práva. Pochází z chudé rodiny. Peníze, které dostává od rodičů, stačí pouze na bydlení. Postupem času Evžen poznává, že se ve společnosti bez peněz neobejde. Peníze si půjčuje u svého kamaráda Vautrina. Na jednom plese se seznamuje s Delfínou a zamiluje se do ní. Kvůli ní se Evžen stane hazardním hráčem, Goriot již nemá mnoho peněz a dcery ho proto přestanou navštěvovat...... celý text

Kuža007
02.05.2018 4 z 5

Kniha o tom, jak dcery čekají na smrt otce a jeho dědictví, i když dostávají pravidelnou apanáž. Druhá dějová linie o studentů Rastignakovi je, ale stejně poutavá.

MC87
21.04.2018 4 z 5

Otec Goriot je nenapravitelný dobrák od kosti, který se ve prospěch svých nezdárných dcer vzdal svého bohatství po té, co udělal kariéru v obilném businessu. Nyní živoří v levnější ubytovně a stává se dokonce na začátku knihy terčem posměchu ostatních nocležníků, že své bohatství utratil za prostitutky (ve skutečnosti jsou to jeho dcery a jejich komorné…)

Jako každý francouzský román té doby se zabývá tím, kdo má jaký „důchod“ a jaký důchod může dostat, kdyby jednal tak a onak. Popis života v centru Paříže a jeho finanční náročnost byla zcela jistě „bulvárem“ tehdejší doby. Kniha má stále co říci i dnešním čtenářům – nezadlužovat se, nezadlužovat se, nezadlužovat se.

„Čím chladněji budete počítat, tím rychleji půjdete kupředu. Bijte se bez lítosti, budou se vás bát. Berte ženy a muže jen jako dopravní koně, které zanecháte zchvácené na každé zastávce, tak dojdete až k vrcholu svých tužeb. Potřebujete ženu, mladou, bohatou, elegantní. Zmocní-li se vás opravdový cit, ukryjte jej jako poklad, neprozraďte ho nikdy, byl byste ztracen. Nebyl byste už katem, stal byste se obětí. Budete-li kdy milovat, uchovejte dobře své tajemství!“

Bonnet
09.04.2018 2 z 5

Jedno z mála francouzských děl spadajících pod realismus, které nemá tisíc stránek a zároveň nezachází do nepříjemně syrových detailů. Což jednoho krapet zaskočí - jen co přelouskal úvod a začíná se orientovat v postavách, příběh končí. Tak nevím.

Nela.Rob
05.04.2018 3 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Ze začátku mi trvalo dostat se do děje, ale pak už se to četlo jedna báseň.

Morgaine07
12.02.2018 5 z 5

Tuto knížku jsem si vybrala k povinné četbě k maturitě a velice mě oslovila. Měla jsem velké štěstí, protože jsem si jí vytáhla u maturity :)

RudýOnkel
08.02.2018 5 z 5

Povinná četba... Jedna z mála, která je jednoduchá. Rychle přečtené. Děj se strašně vleče. Za mě příliš mnoho popisových pasáží, strašně mě nudily. Zůstavá otevřený konec, čímž mě to uvedlo do rozpaků, neboť nevím, jak si po přečteném ději mám utvořit pokračování. Myšlenka výborná, kniha je skoro až naučná, kam můžou vztahy spadnout v něco povrchního. Zároveň se kniha takřka nedá přerušit, protože zde není žádné členění, které mi ztěžovalo orientaci, kde jsem právě a podobně.

Kaja01
07.02.2018 2 z 5

Tak nevím, myšlenka díla je pěkná - otec, který by se pro své dcery roztrhal a ony za nim nepřijdou ani v posledních chvílích jeho života, ale knihou jsem se těžko prokousavala. Četla jsem Goriota jako povinnou četbu a chápu, že učitelé potřebují donutit žáky alespoň párkrát do roka vzít do ruky knihu, ale pro mě jako ‘knihomola’ tohle povinné čtení, ke kterému se musím nutit, úplně ztrácí tu radost, kterou ze čtení mám.

Shindo
12.12.2017 1 z 5

Povinné čítanie na strednej škole. Nebyť tohto faktu, po knihe s najväčšou pravdepodobnosťou nesiahnem. Hoci Balzac patrí medzi klasikov, ani po rokoch som si k nemu proste nedokázal nájsť vzťah. Aj pri čítaní som dielom v podstate 'preplával'.

Téma nezaujala, kniha sa čítala ťažkopádne a rozvláčne popisy ťažkého života v buržoáznom Paríži boli utrpenie.

chamyl
04.12.2017 4 z 5

Čtivě podaný, 200 let starý a stále aktuální příběh. Dobové reálie a okolní kulisy se mění, pokřivené rodinné vztahy i společenská morálka zůstávají. Otec Goriot, jeho blízcí a ani další postavy tohoto románu bohužel nejsou vyhynulým či ohroženým druhem.

SuperSojka
05.11.2017 4 z 5

Můj první Balzac. Těžko shazovat klasika.

DoDidDone
25.10.2017

Docela náročná povinná četba, která se těžko četla a stejně při rozboru budu muset použít internet, protože si z knihy skoro nic nepamatuju. Podle mě z tohoto období vyšly i lepší knihy.

Safira55
17.10.2017 1 z 5

no povinná četba co k tomu dodat

MOu598
05.10.2017 4 z 5

Četla jsem v březnu 2002. Podle mých poznámek:
Zajímavé, dobře se čte, spousta zajímavých myšlenek.
Ale pořád jsem čekala nějaké jiné rozuzlení (jako u Bratrance Ponse), nedočkala jsem se.

Nelasp
01.10.2017 5 z 5

Silný příběh muže, který se doslova obětuje a živoří pro své dvě nevděčné dcery, které z něj pouze tahají peníze. Osud hlavní postavy chytne za srdce. Balzaca a jeho lidskou komedii mám celkově ráda, ačkoliv chvílemi ubíjí ty popisné pasáže, které neberou konce.

Ester71
25.09.2017 5 z 5

Kam až může vést opičí láska? Poslouchala jsem audioknihu, za mě - působivé.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Nic moc mě nezaujala.

Jane007
28.10.2016 4 z 5

Knížka se mi hrozně špatně četla, styl mi nesedl. A v době, kdy jsem ji četla mi pak bylo velmi nepříjemné požádat tátu o peníze na učebnice.

TheMelorry
26.08.2016 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě a celkem mile mě překvapila. Kolikrát jsem chudáka Goriota litovala a kroutila hlavou nad jeho dcerami a tehdejší společností. Jediné co mi na knize troškou vadilo byla bezkapitolová úprava....

wery87
23.07.2016 5 z 5

Tato kniha je pro me srdcovka.. Miluji balzacuv sloh, takze mi ani neprislo, ze by zde neco sahodlouze popisoval (v jinych dilech se vyradil mnohem vic:) ) Pro me jedno z jeho nejlepsich del;)

lucille48
19.07.2016 4 z 5

Mně osobně se dílo líbilo, ačkoliv je děj smutný. Muž vydá všechny své peníze zhýčkaným dcerám a ty se o něj pak už vůbec nezajímají. Téma je nadčasové - stát se to může i dnes.
Někdy jsou v díle příliš dlouhé popisné pasáže, nicméně dá se přečíst. Jazyk je bohatý, nemusí se každému číst dobře.
Knihu doporučuji k maturitní zkoušce těm, co se nebojí 370 stránek textu a smutného příběhu, ale myslím, že si můžete zvolit jednodušší četbu k maturitě, než je právě tato kniha.