Lev, šatník a čarodejnica

Lev, šatník a čarodejnica https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527445/mid_lev-satnik-a-carodejnica-6569b8cf918f1.png 4 3099 342

Letopisy Narnie série

< 1. díl >

Kroniky Narnie si získali srdcia miliónov čitateľov v celom „našom“ svete. V našom preto, lebo Narnia je iným, ďalším svetom, ktorý sa podarilo objaviť deťom. Je svetom plným čarodejníkov, víl a škriatkov, hovoriacich zvierat, dobra a zla, ale predovšetkým je svetom tisícov napínavých a dobrodružných príbehov. Prvý je vyrozprávaný v knihe Čarodejníkov synovec. Prečítajte si druhý V Európe zúri vojna a deti posielajú rodičia z Londýna na vidiek, aby ich uchránili pred hrôzami bombardovania. Štvorica súrodencov sa takto dostane do vidieckeho sídla nemenovaného profesora, kde pri hre objavia skriňu na šaty, cez ktorú sa dá dostať do Narnie. Tú medzičasom ovládla zlá Jádis, ktorá má teraz meno Biela čarodejnica, lebo svoju krajinu zakliala tak, aby v nej bola navždy zima a nikdy Vianoce. Podľa starej veštby sa jej vláda má skončiť až vtedy, keď do trónov na hrade Cair Paravel zasadnú štyria ľudia. Zatiaľ však kruto vládne a mení všetkých, čo sa jej znepáčia, na kamenné sochy. Zachrániť ich môže iba Aslanov dych.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950


více info...

Komentáře (342)


Lucif
Lucif
15.02.2024 5 z 5

Nádherná, malá knížečka. Četla jsem jí už několikrát, líbila se mi asi víc než film (ale film byl také dobrý - naštěstí jsem mezi přečtením a shlédnutím filmu měla větší pauzu, tak jsem moc neporovnávala). Když měl syn popsat postavy, o Edmundovi napsal: "důvěřivý". Nenapadlo by mě to, ale přišlo mi to vlastně velmi výstižné. Rozhodně doporučuji tuto knihu i další "Letopisy Narnie". Četli jsme je (se sourozenci) už jako malí a líbí se nám i teď, když máme děti, a dětem se také líbí ;0)

ivka7708
ivka7708
08.02.2024 5 z 5

Krásne napísaný príbeh pre deti aj dospelých. Oproti filmovému spracovaniu je to viac rozprávkové, ale určite vhodnejšie pre deti než film. Scény s Aslanom sú veľmi dojemné. Narnia je moja srdcovka.


Ronny97
Ronny97
02.02.2024 4 z 5

I když jsem dříve viděla filmové zpracování, tak nejsem zklamaná. Knížka se četla dobře, fantasy mě baví, určitě budu v této sérii pokračovat dál.

Vestik82
Vestik82
30.01.2024 5 z 5

Pro mě jedna z nejhezčích fantasy. Jako cca třináctiletý jsem tomu propadl, ačkoli všichni z mého okolí tou dobou hltali úplně jiné tituly a Narnie k mojí zlosti ani naskrze moje neúnavné doporučování nikoho nezajímala..
Četl jsem tehdy jen po třetí knihu, ale pevně věřím, že někdy v budoucnu se k sérii vrátím a tentokrát už dočtu až do konce.

BellaBernasconi
BellaBernasconi
23.12.2023 3 z 5

Pohádky jsou krásné, jen škoda, že když to někomu doporučím, začne tímhle, což je podle mě nejslabší díl

ŠtěpánkaAdam
ŠtěpánkaAdam
17.12.2023 5 z 5

Kdo by dokázal nemilovat tyto dokonalé pohádky? Knížky jako tato mají své krásné kouzlo. Ráda se k nim vracím.

ArkAngel
ArkAngel
13.12.2023 4 z 5

Jako mnozí lidé z mojí generace jsem první viděl filmovou adaptaci a kniha se mi dostala do rukou až nyní. Před lety jsem četl pouze Čarodějova synovce a dále jsem již nepokračoval... tak to doháním. Filmová adaptace je, musím říct, hodně věrná, až mě to překvapilo. Napsané je to velmi čtivě, kdy Lewis opět odkazuje na Bibli v podobě Aslana/Ježíše nebo Lilith jakožto matky Jadis. Co mi akorát trochu vadilo, byla častá deus ex machina, byť to asi i k takovým pohádkovým příběhům patří.

Nathally
Nathally
06.11.2023 4 z 5

Jako první jsem viděla film a ten se mi celkem i líbil, tak jsem se rozhodla, že si přečtu i tuto knížku. No nevím, nevím, přišlo mi to spíš takové až moc dětinské, spíš jako pohádka... Ale co je jako plus, tak, že se knížka rychle četla, takže jsem ji během dvou dnů měla přečtenou.

Marquis
Marquis
24.10.2023 5 z 5

Aj napriek tomu, že je to miestami až príliš jalové, musel som svoje pôvodné hodnotenie pozmeniť a pridať ešte jednu hviezdičku.

Zápletka je totiž vynikajúca, hlavní hrdinovia správne sympatickí a uveriteľní (Edmund!), Biela čarodejnica je dostatočne nosným antagonistom a Lev Aslan proste dokonalý.

Čo ma však okrem originality univerza prekvapilo najviac, je to, že hoci sa zjavne jedná o knižku určenú mladším čitateľom (či rovno deťom), obsahuje množstvo dospelých motívov, vďaka ktorým je nadčasová.

Každopádne si ale stojím za tým, že väčší rozsah by tu určite prospel.

Edona
Edona
19.10.2023 4 z 5

Je pro mě velká škoda, že jsem se k Narnii dostala až jako dospělá. Jako dítě bych si tento fantasy svět oblíbila mnohem víc. Styl vyprávění mi přijde spíše pohádkový, než fantastický. Příběh je jednoduchý, srozumitelný, lehce uspěchaný.. Ideální pro dětského čtenáře.

dana_vrana
dana_vrana
07.10.2023 5 z 5

Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.

Tento díl je určitě nejznámější, objevujeme svět, jeho magické postavy, souboj dobra a zla. Pohádka se vším, co k ní patří.

Elika320
Elika320
26.09.2023 4 z 5

Miluju to .
Kniha krásné napsána.
Moc se mi líbí odhodlanost dětí a zvířat kteří bojují proti čarodějnice

LuciaSangster
LuciaSangster
13.08.2023 4 z 5

Musím říct, že na celou sérii nahlížím po několika letech úplně jinak. Pochopila jsem tolik věcí, které by mi nedošly jako malému dítěti.

Narnie v sobě skrývá mnoho poselství a záleží na nás, které si z nich vezmeme. Bylo to úžasné. Vrátit se zpátky do dětství.

Krásný popis Aslana. Nejvíc mě asi mrzelo, že tam nebyla tolik popsána konečná bitva, kterou nám film ukazuje hodně dramaticky.

Jinak krásně napsané i s popisy. Jadis byla teda dost krutá ještě víc než v Čarodějův synovec. Krásné ilustrace doprovázeli příběh, že si člověk dokázal vše krásně představit. Člověk i více pochopil, jak Narnie funguje, a že dokonce má i sousedy, což mě překvapilo.

Opravdu to stojí za to si tento svět znovu přečíst. Uvidíte novou perspektivu a hlavně to nesrovnávejte s filmy jinak budete sklamaný.

Marekh
Marekh
09.08.2023 5 z 5

Začetl jsem se do druhého dílu ze série Letopisy Narnie. Kniha se mi líbila.

Hlavními postavami jsou PETR, ZUZANA, EDMUND a LUCIE. Všichni se dostanou do světa Narnie a zažívají tam dobrodružství. V tomto díle se potkají také s bobry a nechybí samozřejmě BÍLÁ ČARODĚJNICE a lev ASLAN.

Text doprovází černobílé ilustrace.

Ann.e
Ann.e
09.07.2023 5 z 5

Příběh je to prostě nádherný. Překvapilo mě, kolik se toho za dvě stě stránek může stát, jak barvitě může být vystižena krajina i postavy samotné. Nejvíce mě dojala Edmundova proměna a ocenila jsem i krásné vztahy (především ten Aslanův k Lucince a Zuzaně).

Jana512
Jana512
04.07.2023 5 z 5

Pohádkový příběh ukazuje na život několika dětí, které se octli v zemi, kde vládne zlo. Zlo překonávaly tím, že myslely na sebe navzájem a pomáhaly jim i nakloné pohádkové bytosti.

alishek
alishek
18.06.2023 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala až teď, film jsem kdysi viděla a knížka není špatná, jen mi přišlo, že se tam vše děje moc rychle a ty události nejsou rozepsané.

Vjeerus
Vjeerus
02.05.2023 4 z 5

Už cítím, jak jsem tomuto příběhu odrostla, ale stále dokážu pochopit, že pro děti je to krásný příběh plný radostí, strastí a dobrodružství s kapkou fantasy. A dost křesťanských motivů, které dětské oči asi tolik vnímat nebudou.
Děj je opravdu hrozně rychlý a co se týká vztahů, tak jsou opravdu rychle vybudované a dost černobílé. Dynamika mezi sourozenci je ale fajn a pokud sami máte bratra či sestru, dost těch situací, podlostí a hádek dokážete pochopit. A taky to, že i přes všechno špatné se sourozenci mají prostě rádi.
Co nemohu vytknout je přednes v podání Miroslava Táborského, který knihu načetl opravdu pěkně a já si poslech užila a věřím, že i dětem by se jeho pohádkový hlas mohl zamlouvat.
Jelikož nejsem cílová skupina, požitek knihy se mi snížil a paradoxně se víc ztotožňuji s pochybovačnými otázkami Edmunda (ale ne s jeho také jasnou vizí, kdo je ten dobrý). Dále bych ocenila větší vysvětlení, jak funguje magie v Narnii, ale pro děti je pravděpodobně opravdu postačující slovo kouzlo.
Ale co si budeme, na to, jak je kniha stará a kdy byla sepsána, tak je to velmi povedený kousek a já se těším, až si poslechnu další díl.

Frizer
Frizer
01.05.2023 4 z 5

Spolu s Hobitem a Řeckými mýty asi nejlepší vstup do světa Fantasy pro mladší čtenáře. Kniha se čte rychle, dětští hrdinové jsou fajn, obyvatelé Narnie také. Mnoho lidí si v dnešní době stěžuje na těžkou propagaci křesťanství ale pochybuju že v tom čtenář do deseti let cokoliv takového najde....ale možná jsem byl jen tupé děcko, za mě šlo o úžásný pohádkový příběh s prvky mytologie, fantasy a souboje zla versus dobra. Parádní.

Artemis886
Artemis886
29.04.2023 4 z 5

Narnie bude vždycky mít v mém srdci speciální místo, proto mi trochu vadilo jak je děj rychlý. Chtěla jsem, aby měla kniha mnohem více stran a abych se tak rychle nepročetla nakonec.