Utajovaný projev

Utajovaný projev https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74637/bmid_utajovany-projev-Axr-74637.jpg 4 583 116

Lev Děmidov série

Sovětský svaz, rok 1956. Stalin je po smrti a neveřejný, utajovaný projev jeho nástupce Chruščova odhaluje pravdu o spáchaných zločinech. Krutý režim se otřásá v základech. Někdejší příslušník Státní bezpečnosti Lev Děmidov a jeho manželka Raisa – hrdinové románu Dítě číslo 44 – řeší problémy s adoptovanými dcerami Zojou a Jelenou. Rodinu navíc ohrožuje na životě kdosi, kdo během někdejší Děmidovovy kariéry nespravedlivě trpěl a teď kráčí vstříc nesmiřitelné pomstě... Děj nového drsného a napínavého příběhu z pera Toma Roba Smithe vrcholí tentokrát na ulicích Budapešti ve dnech povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Secret Speech , 2009

Jana283
21.02.2017 3 z 5

Podstatně slabší než Dítě č.44

axi81
23.01.2017 3 z 5

Příběh sám o sobě už dost přitažený za vlasy. Ale přečetla jsem i tak s chutí. Nemohla jsem se, stejně jako u 44, odpoutat od té ruské syrovosti / surovosti.

kerstyn
22.01.2017 3 z 5

Předchozí Dítě č. 44 mě bavilo určitě mnohem víc. Tady byl příběh hrozně předvídatelný, ne moc uvěřitelný a celkově mě to i ke konci docela nudilo a těšila jsem se, až dočtu.

Eeli
01.01.2017 4 z 5

Tentokrát se čtenář společně se Lvem ocitá v šedesátých letech, kdy se po Stalinově smrti odkrývají zvěrstva páchaná za jeho vlády, především díky "utajovanému" projevu Chruščova. Seznámíme se tak mj. s trestaneckými prostředími i revolučním Maďarskem. I když už je kniha trochu přehnaná a postrádá zdání úplné uvěřitelnosti, podává alespoň základní představu doby. Dějová linka okolo Lva Děmidova, jeho rádoby rodiny a zejména jeho minulosti jakožto agenta MGB je velmi promyšleně a zdařile zasazena právě do událostí a nálady těchto let a jako celek tvoří velice čtivý, napínavý a obecně zdařilý (i když trochu za vlasy přitažený) příběh, od kterého se lze jen stěží odtrhnout.

NADEI
26.12.2016 5 z 5

Po přečtení Dítě číslo 44 jsem se na pokračování moc těšila. Kniha nezklamala hlavně první polovinu jsem úplně zhltla jedním dechem konec se mi zdál trošku překombinovaný,ale i tak všem doporučuji a začínám s očekáváním číst Agent 6

CharlesWard
22.12.2016 3 z 5

Autor pěkně vyskytl atmosféru tehdejšího režimu. Pracovní tábor, výslechy, povstání, pád režimu. Bohužel všechny tyto vyjímečné aspekty, trpí poněkud slabším příběhem o další pomstě.

zd0981
30.11.2016 3 z 5

Teprve, když jsem si řekl, že se tento podivný příběh neodehrává na naší planetě, v "našem" Rusku či Maďarsku, ale někde v alternativním vesmíru, jsem byl schopen alespoň trochu akceptovat dílo plné podivných postav a jejich podivných reakcí na krkolomné zvraty a situace.
I tak jsem měl potíže s uvěřitelností tomuto příběhu.
Lituji čtenáře, kteří v knize hledají a myslí si, že i nalézají informace o určitých úsecích dějin Ruska (Maďarska)

evask
14.11.2016 4 z 5

Trochu přezápletkované a téměř neuvěřitelné.

babsi66
14.11.2016 4 z 5

Oceňuju, že knížka nebyla jen variací na téma z Dítěte č. 44. Navíc to mělo spád, autor si vyhrál s detaily, nechal pěkně rozehrát charaktery jednotlivých postav včetně motivací jejich jednání. Za mě super thriller. A zasazení děje do sovětského svazu tomu dodává ten správný punc neotřelosti.

papajapa
08.11.2016 5 z 5

Opet 5* jinak to nejde. Skvele pokracovani knihy Dite cislo 44. Precteno jednim dechem. Skoda smrti Timura a Malyse. Jeste jsem necetla Agenta 6, ale uz ted vsem vrele doporucuji.

laepus
06.11.2016 4 z 5

Lev Děmidov v dalších dobrodružstvích. Tentokrát o pár let později během odhalení kultu osobnosti, prostředí vězeňské lodi a koncentračního tábora na Sibiři, řešení rodinných problémů s osvojení u dcerou, vydírání ze strany zločinných vorů a na závěr fantastické vykreslení revolučních událostí v Maďarsku v roce 1956. Oproti Dítěti 44 trochu pokles, ale stále vynikající detektivka, thriller a historický román v jednom.

Clayman
26.09.2016 5 z 5

Po skvělém Dítěti jsem myslel, že trilogie bude postupně upadat, ale Projev jde ještě dál v promyšlenosti příběhu a je (pro mě) nejlepší knihou z celé trilogie.

AnetaKor
20.09.2016 3 z 5

Na rozdíl od prvního dílu se nese v úplně jiné atmosféře, což je možná škoda. Příběh je zajímavý, ale trochu mi vadí, jak se ze Lva stane James Bond, který přežije úplně všechno.
Co mě opravdu zasáhlo, byla smrt jeho kolegy v pátrání z prvního dílu. Tato část měla neuvěřitelnou hloubku...

Patapuf
12.09.2016 4 z 5

Je vidět, že Tom Rob Smith opravdu umí... další z jeho brilantně vymyšlených příběhů...

trudoš
06.09.2016 5 z 5

Tom Rob Smith je kabrňák. Na úspěch Dítěte 44 se totiž nepokusil navázat plagiátem s jinak rozestavěnými figurami, ale svůj druhý román rozehrál podle zcela nových pravidel. A v mém případě se přesně trefil do vkusu. Jistě, je to předimenzovaný thriller, který sem tam přestřelí fyzické možnosti hrdiny, ale co, zábava je to parádní. Navíc Lev Děmidov je mi čím dál sympatičtější, protože ze zarytého komunisty se stává muž mající vlastní cíle a hodlající je spravedlivou cestou dosáhnout, i kdyby u toho měl zemřít. Což se mu v totalitním sovětském svazu může stát raz dva.
Co si nedokážu odpustit, je pochvala za tři naprosto bravurní scény - vzpoura na trestanecké lodi, povstání v gulagu a finální budapešťský masakr. To vše jednoznačně patří mezi to nejlepší z akční tvorby, která se mi v roce 2011 dostala do rukou. Příjemně nápadité a absolutně strhující, takže celkově vachrlatá zápletka ani příliš nevadila. Už se mně dlouho nestalo, abych při čtení zapomínal dýchat, a toho si vždycky cením.

Mruskulka
28.08.2016 5 z 5

Úžasné pokračování dílu Dítě 44. Opět se mi tajil dech a kniha mě vedla k zamyšlení, co všechno si lidé museli protrpět. Nejde to jinak, 5 hvězdiček si tato kniha zaslouží.

natkaf
26.08.2016 5 z 5

Musím přiznat, že druhý díl se mi oproti prvnímu líbil více - nejspíš proto, že kniha se rozjela už od samého začátku a na nic se nemuselo čekat. Stejně jako v první knize na mě skvěle dýchala atmosféra, krásně se na mě vše přenášelo. Zvraty byly opět nečekané a taky jsem si opět užila ony kruté dějiny. Velmi jsem si užila také závěrečnou akci. Ale asi nejvív se mi na knize líbil autorův přístup - jak se s ničím nemaže a je schopen zabít každého.

Aderon
21.08.2016 4 z 5

Druhy dil byl podle meho nazoru trosku horsi ale i tak jsem si ho rad precetl. Co mi tak nejak nezapadalo do kontextu byla madarska cast pribehu ale treba jsem to nespravne pochopil. Jinak knihu doporucuji protoze pokracovani pribehu Raisy a Lva Demidovych a jejich adoptovanych dcer je zajimave a rad jsem s nimi prozil dalsi cast jejich knizniho zivota.

Vilas1979
10.08.2016 4 z 5

Druhá návštěva Sovětského svazu, tři roky po Stalinově smrti Chruščov na XX. sjezdu KSSS pronesl svůj slavný projev a v Moskvě kdosi vraždí bývalé členy MGB. Protože mám za sebou i třetí díl, mohu již napsat, že tento se mi líbil asi nejméně, těžko řici proč. Možná, že zápletka a samotná postava Fraery mi přišla trošku přitažená za vlasy. Ale jinak opět zajímavý byť poněkud depresivní vhled do reality sovětského systému, tentokrát okořeněný o exkurzi gulagu a s hlavními hrdiny se ocitneme i v centru maďarského povstání. Zajímalo by mne, zda bylo skutečně vyprovokováno sověty, aby mohlo být v zápětí krvavě potlačeno a šrouby zase o něco více přitaženy. Tentokrát čtyři hvězdy.

milunka21
30.07.2016 5 z 5

Skvělé pokračování.Ze začátku to bylo trožku těžší čtení, protože tam tohho bylo moc, ale pak to byla jízda.Už se těším na závěrečný díl. :-)