Lev, šatník a čarodejnica

Lev, šatník a čarodejnica
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31683/bmid_lev-satnik-a-carodejnica-HAF-31683.jpg 4 3135 3135

Letopisy Narnie série

Kroniky Narnie si získali srdcia miliónov čitateľov v celom „našom“ svete. V našom preto, lebo Narnia je iným, ďalším svetom, ktorý sa podarilo objaviť deťom. Je svetom plným čarodejníkov, víl a škriatkov, hovoriacich zvierat, dobra a zla, ale predovšetkým je svetom tisícov napínavých a dobrodružných príbehov. Prvý je vyrozprávaný v knihe Čarodejníkov synovec. Prečítajte si druhý… V Európe zúri vojna a deti posielajú rodičia z Londýna na vidiek, aby ich uchránili pred hrôzami bombardovania. Štvorica súrodencov sa takto dostane do vidieckeho sídla nemenovaného profesora, kde pri hre objavia skriňu na šaty, cez ktorú sa dá dostať do Narnie. Tú medzičasom ovládla zlá Jádis, ktorá má teraz meno Biela čarodejnica, lebo svoju krajinu zakliala tak, aby v nej bola navždy zima a nikdy Vianoce. Podľa starej veštby sa jej vláda má skončiť až vtedy, keď do trónov na hrade Cair Paravel zasadnú štyria ľudia. Zatiaľ však kruto vládne a mení všetkých, čo sa jej znepáčia, na kamenné sochy. Zachrániť ich môže iba Aslanov dych.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Lion, the Witch and the Wardrobe , 1950

darksterka43
18.11.2018 2 z 5

Je to úplně stejné jako film

Elulilinka1
05.11.2018

Mě tento díl přišel nejpovedenější a nejlepší!!!

Orange8knihomol
20.10.2018 5 z 5

Filmy ,,Letopisy Narnie" jsem viděla už nespočetněkrát, neboť to byly jedny z mých oblíbených filmů, když jsem byla malá. Přečíst si je jsem se rozhodla až nyní (ve 14 letech), takže jsem začala ,,Lvem, čarodějnicí a skříní". Nevím proč, avšak očekávala jsem těžší četbu než takovéhle jednoduché vyprávění. Ano, možná jsou ,,Letopisy Narnie" pro mladší čtenáře. Ze začátku mne příběh velmi bavil, ale pak přišel úsek, s kterým jsem trochu bojovala, ale následně jsem se do děje opět velmi vžila. I přes slabší místo nelze, než první díl neohodnotit velice kladně. Knížka byla originální, čtivá, měla spád, jinotaj a její příběh se rozjel už na prvních stránkách. DOPORUČUJI!

DannyLady
17.10.2018 2 z 5

Druhý díl ze série Letopisy Narnie mě oslovil podstatně více než chronologicky první Čarodějův synovec. Děj byl záživnější, svižnější a měl hlavu a patu. U této knihy se neubráním filmovému srovnání. Překvapilo mě, že jsem v knize nenašla v podstatě nic, co by nebylo ve filmu. Myslím, že tato kniha je dokonalým oddechovým čtením.

Juki-RoseMary
11.10.2018 3 z 5

Po dlouhé době a několika shlédnutí filmové adaptace jsem přečetla i knihu. Co k tomu říct... Čekala jsem něco víc. V knize není ani o drobek víc než ve filmu, který knihu možná i předčil.
Pro děti to musí být kouzelné, je to i poměrně krátké a plynulé, stále se něco děje, tudíž pro ne moc aktivní mladé čtenáře to je určitě skvělé.
Mě osobně nesedl vypravěč a také jsem byla překvapená, jak je kniha krátká.
Také jsem se musela občas chytit za hlavu (Santa Claus, jako fakt?! Nebo Petrův boj s mečem... Co k tomu dodat.)
Bohužel, neměla jsem mít taková očekávání. Snad ty ostatní příběhy budou lepší.

Za mě průměrná kniha.

dancadragneel
30.09.2018 5 z 5

Musím říct, že mě kniha velmi mile překvapila. Bála jsem se, že po shlédnutí filmu si zkazím další oblíbenou pohádku z dětství, ale díky bohu tomu tak nebylo, poněvadž film se knihy držel. Kniha je krásná a velmi kouzelná a rozhodně skvělé počtení pro děti, ale i dospělé. Za mě velmi povedený díl z této série.

Miro.slav
20.09.2018 4 z 5

Pod slovom Narnia si už asi navždy budem vybavovať tento príbeh. Napriek detinskosti a kryptokresťanskému podprahovému posolstvu to nebolo zlé.

Gweny
17.09.2018 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem se rozhodla přečíst si i knížku a mile mě překvapilo, v kolika místech film s knihou koresponduje. Vlastně bych řekla, že film knihu věrně kopíruje i co se dialogů týká.
Na druhou stranu jsem ve filmu viděla vícero různých momentů, u kterých jsem doufala v nějaké mystičtější knižní vysvětlení (třeba u kuliček proti molům - původně jsem si myslela, že jde o perly).

brabofka
24.08.2018 4 z 5

Na přebalu knihy jsem četla, že autor byl Tolkienův přítel, a svá díla psali téměř současně. Nevím jestli je to vydáním, ale Tolkienův příběh mi přijde propracovanější, hlubší a také více napínavější. Tady nevím proč, ale od samého začátku jsem měla pocit že přesně vím co se stane. Že i když série má více knih, stejně to dobře dopadne. Všechno bylo hrozně předvídatelné, a hrozně jednoduché. Oproti Tolkienově závěrečné bitvě, Lewis tu svou zvládl na cca 2 stranách. Asi faktem je, že je to více pro děti - ty menší. Nicméně i tak ve mě převládá pocit, že Tolkien ať je to jak chce má to svou fantazii prostě více a lépe propracovanou. Nicméně svým dětem bych na začátek fantasy četby doporučila toto. Poté lze (a i s věkem) přejít k Tolkienovi případně dále ke GoT.

Ran
28.07.2018 3 z 5

Tato knížka se mi celkem líbila, ale spíše proto, že jsem jako první viděla film.

JulieJames
11.07.2018 4 z 5

Krásný příběh. Oproti filmu mi přišlo, že kniha má neskutečně rychlý spád :-) Myslím, že obě verze se povedly, kniha mi přišla víc pro děti, ale užila jsem si ji. Vrátila jsem se o několik let zpět do dětství a prožila si znovu to fantastično. Za mě skvělé :-)

jani.ruzicko
11.07.2018 5 z 5

Já to prostě miluji. Přečteno po několikáté a nemyslím si, že naposled =)

ZuzziŠ
06.07.2018 4 z 5

Taková milá, krásná, jasná a dobře čitelná pohádka. Oceňuji závorky, které text zpřehledňují a krátké věty. Prostě si jen tak odpočinout za Lewisova pozorovatelsky-psychologického talentu - to jsem asi potřebovala.

Zelený_Drak
25.06.2018 3 z 5

Z prvního dílu Narnie mám velmi ráda ten začátek. Skříň, rozhovor s faunem Tumnusem, první objevení čarodějnice, atd. Za to o hvězdu (nebo možná i dvě) víc. Jinak mě ten příběh přijde zatím nejhorší ze série (ještě mě čekají 3 díly). Souhlasím s Alex.rrr – Santa (původně Father Christmas) se tam vůbec nehodí, nemá to žádnou logiku. A jeho "Bitvy jsou nehezké, když v nich bojují ženy." je strašně nešťastná formulace (je i v originále, nejde o nedostatek překladu). To jako, že ostatní bitvy jsou nádherné? Ačkoliv to Lewis myslel asi dobře (je jasné, že se k nějaké bitvě schyluje, tak aspoň volí to, co považuje za menší zlo) a byl vlastně ve své době pokrokový, když dal dívkám do rukou zbraně k obraně, tahle formulace mu ujela. Petrův první souboj a vůbec všechny bojové části jsou dost špatné (což ale cílová skupina snadno přehlédne). Ještě mě štvali třeba bobři jedící ryby. Bobr ryby (ani šunky) nežere a ostatní mluvící zvířata u Lewise jedí převážně svou původní potravu. Nechápu, proč je bobr výjimkou. Vlci, co neumí stopovat po čichu, mi také neučarovali. Konec je opravdu zvláštní a má smysl až při čtení dalších dílů, ale zase člověk může přimhouřit oko, když si uvědomí, že jde o britského autora, který (třeba i bezděčně) těží z příběhů o "kouzelné zemi", kde čas plyne jinak a takovýto návrat je pro ně jedno z typických zakončení. Nebýt toho začátku, který jsem viděla asi ve dvou zpracováních v televizi a který na mě zapůsobil, kniha by se mi asi nelíbila.

Nairi
17.06.2018 5 z 5

Vynikající kniha, stejně jako celá série knih C.S.Lewise o Narnii. Preferuji vydání Orbis Pictus s ilustracemi Renaty Fučíkové, dostupné už pouze v knihovnách, max vzácně v antikvaritátech. Překlad skvělý, výborný po stylistické stránce, taktéž jsem nenarážela ani na překlepy a gramatické chyby.
Když jsem celou sérii četla poprvé zhruba ve svých 20 letech, vadilo mi poněkud křesťanské vyznění. Teď po dalších dvaceti letech jsem celou sérii přečetla svým dětem (7 a 10 let), chtěla jsem, aby to byl společný zážitek. A zážitek to skutečně byl, oběma se knihy velmi líbily. Křesťanské vyznění mi už nevadí. V prvním díle není ostatně nijak zvlášť zjevné.
Navíc jsme v dětmi v Oxfordu navštívili i dům, kde Lewis žil až do své smrti, soukromou přírodní rezervaci, kde se mimo jiné procházíval i se svým přítelem Tolkienem, a jeho hrob. Jeho životní příběh je taktéž zajímavý, doporučuji.

Laf
11.06.2018 4 z 5

Poutavě napsaný příběh, který rychle plyne. Jsem zvědavá, o čem budou další díly.

nicole1990
07.04.2018 5 z 5

moc krásný příběh :-) určitě moc hezký i pro malé čtenáře dávám plný počet hvězdiček četlo se to jedním dechem

kikidok
28.03.2018 2 z 5

Je to prostě taková pohádka. Bylo to celé takové nezajímavé, žádné napětí. Jen příběh

pavelvanura
18.03.2018 4 z 5

Druhý díl. I kdyz jsem viděl nejdříve film, i tak se mně knižní příběh líbil a rád jsem se vrátil do dětských let :)

Alex.rrr
09.02.2018 2 z 5

Asi budu terčem kritiků, ale mě se to nelíbilo. Nevím, proč není zařazená v knihách pro děti. Chvílemi strašně dětinské. Největší pecka bylo objevení Santa Clause?? Jako proč? Absolutně nebylo nutné tohle do děje tahat. Poté už mi jedový lid muchomůrek přišel v pohodě… V závěru nepřemožitelná čarodějnice, které se staletí báli zemře během chvilky.. a přívlastek k Edmundovi „spravedlivý“ mi po jeho „zradě, kolem které se točí polovina děje přijde trochu neadekvátní. Pro děti super, ale pro dospělého nee. Závěr, kdy se děti vrátí do své doby a do svých mladých těl… no, proč tedy kniha byla ? vůbec není rozepsáno, jak vládli. Líbily by se mi příběhy z jejich doby vlády jak rostli v cizí kouzelné zemi a ne jen takový skok o x let a pak se vrátí zpět jakoby se nic nestalo.