Čarodějův synovec

V předposledním díle Letopisů se vracíme proti proudu času, abychom se spolu s dětmi Divišem a Gábinou podívali na smotný počátek země Narnie, která vznikla zpěvem Lva Aslana. Seznámíme se s tím, jak do čisté, zlem neposkvrněné Narnie pronikla první zášť a jakou nápravu předpověděl Aslan.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/2269/letopisy-narnie-carodejuv-synovec-sfD-2269.gif 41606

Letopisy Narnie (6.)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

The Magician's Nephew (1955)

Kniha Čarodějův synovec

cloudyyy
předevčírem

Knihu jsem četla poprvé a moc se mi líbila! Škoda, že jsem jí nečetla, když jsem byla dítě, protože by na mě zapůsobila asi i víc (ale zapůsobila na mě i tak :)). Zítra začnu číst další díl, který jsem viděla pouze zfilmovaný, ale věřím, že i kniha bude skvělá!

Lessana

Prenádherný začiatok dobrodružstiev v Narnii! Príbeh písaný s poznaním (vzniku, stvorenia a fungovania svetov a dimenzií, vstupov do nich atď., čo sa mi veľmi u autora ráta), istotou, vľúdne, láskavo a hravo, s prihováraním sa deťom - čitateľom, s krásne a priamo vykreslenými postavami (dobrými i zlými a, samozrejme, s jedinečným Aslanom), s akurátnou dávkou napätia, ktorá núti čítať a čítať, až pokým nedôjdete na koniec a zároveň začiatok ďalšieho príbehu :-).
Veľmi sa mi tiež páči nadväznosť tohto prvého príbehu na ďalší - v podobe vstupu Jadis do Narnie, "zasadenia" lucerny či vzniku zázračnej skrine z dreva kúzelnej jablone.
A teraz, hor sa na diel "Lev, čarodějnice a skříň"! :-)

LuiCJ

Veľmi pekná knižka. Sériu Kroniky Narnie som sa rozhodol čítať chronologicky a tak som siahol práve po tejto časti.

C. S. Lewis odviedol neskutočne zaujímavú prácu. Dokázala spojiť mnoho prvkov zo svojho života či biblickej knihy Genezis. Inšpiroval sa tiež myšlienkou Ducha Svätého a akého si “prírodného zákona”. V knihe sa tiež dajú nájsť viacero podobností s dielom Stratený raj od Johna Miltona, gréckou mytológiou, knihami od spisovateľky Edith Nesbit či povesťou o Atlantíde. C. S. Lewis bol tiež ovplyvnený svojím spisovateľským kamarátom J.R.R. Tolkienom a príbehmi o čarodejnici Morgane Le Fay, známa z legiend o kráľovi Artušovi. Z každého si zobral niečo a primiešal tam vlastnú tvorbu.

Výsledok je nádherný.

Mne osobne sa takýto štýl písania veľmi páči. Svetová literatúra tak bola v roku 1955 obohatená o ďalší obohacujúci kúsok.

Čarodejníko synoc bol však prínosom aj pre žánre ako fantasy či celkovo literatúra pre deti a mládež. Kniha zaujme podľa mne všetky vekové kategórie od 8 rokov vyššie. Ja som to čítal ako 13 ročný a som rád.

Kniha ma inšpirovala, dala možnosť premýšľať nad mnohými vecami či len tak meditovať a objavovať neznámo.

Pegasus

Pro mně nejlepší díl Narnie, knížka mně moc bavila.

PhoebePollard

Kniha je opět krásná, ale není to můj oblíbený díl. Chápu, že chtěli vysvětlit, jak a proč Narnie vznikla a kde se vzala Jadis a jsem za to vděčná, ale Synovec mi prostě nepřirostl k srdci tolik jako ostatní knihy. Přesto je však úžasné se dozvědět zase něco víc o mém nejoblíbenějším vymyšleném světě. Opět vřele doporučuji všem věkovým kategoriím.

ReniHan

„Sám sice kouzelné vlastnosti této skříně neobjevil, někdo jiný však ano, a tak začalivšechno cestování mezi Nárnií a naším světem, o kterém se můžete dočíst v ostatních knížkách."

Harmiona

Kniha potěší nejen malé ale i velké čtenáře. Je má nejoblíbenější kniha, protože je fantasy. Hlavními postavami jsou chlapec a dívka, kteří se vydají poznávat nové světy. Při své cestě se seznámí se zlou čarodějnicí, drožkářem a jeho koněm ale hlavně s bajnym lvem Aslanem????

ElleNora

Kniha potěší hlavně fanoušky a znalce ságy, a to kvůli zmínkám o pozdějších dílech. Vyprávění jsem si proto užila, bylo mi líto, že skončilo tak krátce, i když mě potěšilo vysvětlení původu tajemné almary.

Příběh draků
Příběh draků