Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294118/bmid_lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-Can-294118.jpg 4 570 122

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen.... celý text

_Žanet_
07.11.2017 4 z 5

Pro mě hodně zajímavá kniha. Ze všech povídek mě nebavila jen jedna, ale taková se v knize povídek najde vždycky. V podstatě bylo ale na každé z povídek něco k zamyšlení o lidskosti. Nebo aspoň mě to tak přišlo. Takže za mě rozhodně palec nahoru.

Kexina
02.11.2017 3 z 5

Snad je to rozdílem české a finské kultury, ale část povídek jsem vůbec nepochopila.

Davina
28.10.2017 4 z 5

Určitě této knihy nelituji, ale už po ní nejspíš znovu nesáhnu. Ráda si ponechám ten prvotní pocit, co jsem měla. Kniha rozhodně splnila účel, to, že mi do toho déšť bušil do okna, už byla jen třešnička na dortu. Musím zde vyzdvihnout Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti. Ale nejvíce se mnou zamávala povídka Motýl, opravdu se mi ještě nestalo, že by mnou proběhlo tolik smíšených pocitů během tak krátké povídky. Klobouk dolů!

evickakyticka
16.10.2017 4 z 5

Musím uznat, že po dlouhé době kniha povídek, která má něco do sebe. Každý příběh je trochu jiný, a název "finské podivno" jej vystihuje nejlépe. Vzala jsem si ji s sebou na chatu a po setmění, kdy už všichni spali, všude jen tma, dvojka vína (nebo krapet víc) a kniha byla dokonalá!

Mikka_M
04.10.2017 4 z 5

Některé povídky jsou čtivější než jiné, i přesto stojí kniha za přečtení celá! :-)

blondajk
30.08.2017 4 z 5

Takový další malý milý vhled do finského podivna, z něhož už mám něco načteno. Nejlepší pro mě byly povídky Transit a Kéž bychom tu byli taky.

Margie94
17.08.2017 4 z 5

Musím říct, že tato sbírka povídek se opravdu povedla :) Příběhy napínavé a poutavé, skoro všechny se mi opravdu líbily. Nelíbila se mi snad jen Čarodějná kolébka, která pro mě byla asi až moc podivná a nebavila mě. Závěr o finské fantastické literatuře byl pro mě jako studentku finštiny velmi poučný :) Za mě rozhodně palec nahoru! :)

blonde_elis
02.08.2017 4 z 5

Kniha opravdu plně dostojí názvu svého žánru - "Finské podivno". Podivné, to je opravdu asi nejvýstižnější slovo pro pojmenování celé téhle sbírky. Povídky jsou poměrně krátké, ale přesto vás nutí k zamyšlení a ke snaze je pochopit, ačkoliv některé z nich asi plně pochopit ani nelze. Nejvýše nakonec hodnotím Transit a Kéž bychom tu byli taky.
Něco podobného jsem četla úplně poprvé, a tak jsem ráda, že jsem si díky této knížce rozšířila obzory.

Měňavka
01.08.2017 5 z 5

Výborné čtení.Povídky mám ráda. Moc se mi líbil Transit + Kéž bychom tu byli taky. Co říkáte na Motýla???

elenai
26.07.2017 4 z 5

Útlá knížečka nabízí literární průřez Finnish Weird tvorbou. Neřekla bych, že jsou povídky špatné, ale jsou to povídky. Ne každá mi sedla, protože Fini opravdu vytvořili značnou směsici, ne-li galimatyáš, žánrů.

Za pět hvězd to u mě mají Transit a Temná zhouba, uzda smrti. U Johanny Sinisalo rovněž nějakou dobu pokukuju po jejím románu Jádro slunce a po přečtení Transitu už nebudu váhat a koupím si jej.
Čtyřhvězdičkové jsou pro mě povídky Lesní lišky a Kéž bychom tu byli taky. Každá stojí na opačném pólu literárních žánrů. Lesní lišky popisují vztah člověka a přírody, Kéž bychom tu byli taky pro změnu vliv technologií na člověka.
Povídky, které mne nechaly víceméně chladnou, jsou Čarodějná kolébka, Motýl a Gordonův příběh. Po stránce stylistické jim však nemůžu nic vytknout.

Co mě ale opravdu potěšilo a rozhodlo tak o hodnocení knihy, je závěr - Podoby finského podivna. Rozhodně ho nevynechávejte, dozvíte se hodně zajímavých informací a já si našla i několik dalších tipů na čtení.

Monika369
20.07.2017

Kniha splnila očekávání, chce to u každé povídky přemýšlet a prakticky vám nechá volný závěr a průchod vaši fantazií. Doporučuji

Schullerka
18.07.2017 4 z 5

Perfektní. Téměř nad každou povídkou jsem si musela chvilku zapřemýšlet. Nad některými více, nad některými méně. Mám ráda zvláštní styly vypravování, magický realismus i nepříjemné pocity při čtení. Tohle vše tahle malá knížka má. Určitě se k některým z autorů vrátím. (+ta obálka je naprosto úžasná)

nakavusterezou
05.07.2017 4 z 5

Dávám čtyři hvězdy, i přes to, že jsem jednu povídku nepochopila, některé se mi nelíbily. Dávám tolik hvězd, protože u každé povídky jsem měla tak hrozně zvláští pocit, který se ani nedá popsat. A taky mě každá povídka donutila přemýšlet, takže proto tolik hvězd.

d.oliee
01.07.2017 5 z 5

Četla jsem na doporučení a zpočátku se mi do toho ani moc nechtělo, ale po první povídce jsem přestala vnímat okolí :) zvláštní a poutavé

Tyet
19.06.2017 3 z 5

Od téhle knížky jsem asi očekávala víc, než mi mohla dát. Jednotlivé povídky mají rozdílnou kvalitu, Lesní lišky jsem ani nedočetla, Čarodějná kolébka je pro mě blábol o ničem, Gordon ušel a ta o vlkodlakovi se mi jako jediná docela líbila. Jinak průměrný soubor, o kterém za měsíc ani nebudu vědět, že jsem ho četla.

AlexisG
16.06.2017

Na začátku jsem od knihy čekala něco trochu jiného ale brzy jsem na to zapomněla. Dostala jsem totiž zajímavé a neobvyklé povídky, které mě neskutečně bavilo číst. Myslím, že tohle bude jedna z těch knih, kterou budu s radostí číst v podzimních večerech protože přesně k nim mi kniha z nějakého důvodu sedí.

ji7967
11.05.2017 5 z 5

Výborné povídky. Knížka, kterou člověk přečte za odpoledne....a fakt ho mrazí. Vynikající konce - u všech se musíte zamyslet.

qydko
30.04.2017 5 z 5

Skvělá :)

Bára...
24.04.2017 4 z 5

Zajimava kniha,pro me novinka .Tento zanr jsem cells poprve. Doporuceno kamaradkou a jsem prijemne prekvapena. Ukazka kratkych povidek od ruznych autoru.

lucie.8
14.04.2017 5 z 5

Tato kniha byla mým prvním setkáním s finským podivnem. Překvapilo mě, jak moc mi tento styl sednul a rozhodně se chystám přečíst si více takových podivných knih.