Les přízraků

Les přízraků https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422754/bmid_les-prizraku-xrx-422754.jpg 5 494 132

Joachim Stein zimuje na hradě Stříbrná skála. Klidné Vánoce s rodinou však zkalí potyčka se zločineckým podsvětím v nedalekém městě Trutnov. Vzápětí kapitána požádá o pomoc bohatá šlechtična Beatrix Zilvárová, jejíž milovaný synovec a dědic Adam zmizel na lovu. Zatímco Stein s věrným pobočníkem Jarošem zjišťují, zda šlo o únos a kdo za ním stojí, přímo v ulicích Trutnova dojde k brutální vraždě váženého měšťana. Aby rozpletli záhady, které jsou možná propojené, musejí se kapitán a seržant vydat až do strašidelného lesa v Krkonoších a bojovat tam o holý život. Navíc ve Steinovi narůstá obava, že by nebezpečí mohlo ohrozit i jeho nejbližší. Juraj Červenák přináší už šestou knihu z cyklu historických detektivek zasazených do dob protitureckých válek na sklonku šestnáctého století.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Les prízrakov , 2019

petr8467
23.11.2020 4 z 5

Barbarič citelně chyběl, a tak občas musí mít kapitán Stein štěstí a Jaroš podnětnou myšlenku. Nicméně pan Červěňák zručně variuje obdebná zločinecká schémata, aniž by se jak při zločinech, tak i při vyšetřováních opakoval. Těším se na další díl!

Torgal
04.09.2020 4 z 5

Kam sa Stein alebo Barbarič pohnú, hneď sa zapletú do vyšetrovania hrdelných zločinov :-) Nápad dať každému hrdinovi “sólovku” sa mi páči, je to šanca na bližšie zoznámenie sa s nimi a ich blízkymi a zároveň je to aj osvieženie konceptu, ktorý už začal upadať do rutiny. V určitej miere ju tu síce aj tak cítiť, rovnako ako istú schematickosť (hlavným zlosynom nikdy nie je ten, čo sa tak javí na prvý pohľad), no stále sa to číta samo a zrejme potrvá ešte dlhý čas, kým sa mi tento koncept zunuje. Samotný prípad je pomerne priamočiary, ale je zasadený do pútavého prostredia zasnežených Krkonôš, nechýba mu napätie, zvraty ani akcia, takže som bol opäť spokojný. 7+/10

Vesmich
29.08.2020 5 z 5

Je to jasné - mám nové literární oblíbence! Již v Praze, kde se prolévala krev prvorozených bylo jasné, že na ně hned tak nezapomenu. Zde - v Krkonoších a kousek pod nimi, se HNED TAK časově zpřesnilo na aktuální NIKDY:) Tentokrát zůstal Barbarič v Uhřích, zato Bohdan se do toho opřel :) Parádní loupežnická historka a ještě napsaná tak, že není těžké se do Trutnova virtuálně přesunout a všem jim tam poradit, jak to mají dělat:) za mě velká paráda!!!

J.P.S.
20.08.2020 4 z 5

Hustá atmosféra zimního podkrkonoší, akce v lesích pod Rýchorským hřebenem jsou našlapané :)) Zajímavé bylo poněkud jiné představení Steina a Jaroše, kteří zde byli představeni v jaksi "lidštější" stránce (holt jim chyběl Barbarič:)). Nevěřil jsem bych, že takový mrzout a cynik jako Stein může k někomu chovat hluboké city, zde se však ukáže jako vzorný manžel a milující otec. A dokonce i tajemný kaprál (zde již seržant!) Jaroš otevře své srdce dívce - leč jejich lásce nebude příliš přáno.

Tento díl mi však seděl o chlup méně než předchozí, přeci jen jsem poměrně brzy vytušil, co je trutnovský hejtman zač. Také mě trochu zklamala skutečná identita "Krakonoše", čekal jsem přeci jen nějaké vysvětlení sahající hlouběji do dávné minulosti.
Navzdory tomu velmi dobrá kniha, která drží kvalitu série.

(P. S. : Služky Jarmily Ježkové mi na konci bylo fakt líto - ale holt taková byla doba :))

tatjana1737
20.08.2020 4 z 5

Knihu jsem dostala k Vánocům a doteď si ji sušila s původně naivním záměrem, přečíst si předtím pro osvěžení dva předchozí díly. Na to sice nedošlo, ale čtení to vůbec neuškodilo a za dva dny bylo hotovo. Tak trochu si marnivě říkám, že mi Červenák mohl věnovat alespoň malou doušku v poděkování (anebo rovnou věnování), neb k tomu, aby dal větší prostor Barbaričovi, a nedělal z něj jenom toho nejměkčího z trojice, a k tomu, aby nám představil paní kapitán Steinovou, jsem ho navedla na jeho stránkách já :-).

Čtyři hvězdičky dávám v rámci série, jinak bych teď - co jsem od posledního dílu přečetla kupu jiných svazků a autorů - hodnotila asi o něco méně. Ani ne tak proto, že jsem to přečetla tak rychle, ale kvůli tomu, že to vlastně nebylo nic moc nového. Za postavu Krakonoše požírajícího zbloudilé pocestné palec nahoru, i ten Les byl vcelku strašidelný, ale po čerstvém přečtení Gemmellovy Tróje jsem rozmlsaná a vůbec by mi nevadila delší "stopáž", rozvedení temné a tísnivé atmosféry, větší tápání hrdinů v mlze, ať už obrazné či doslovné. (Schválně jsem si i dělala statistiku, kolik panen a psů zemře, ale tentokrát to byl "podprůměr" - jen dva psi a kdysi jedno malé děcko.)

Zápletka jako taková nebyla pro mne moc originální, v půlce knihy jsem si říkala, že je vlastně vyřešeno, dokud se neukázalo, že s tím Smiřickým to bylo trochu jinak. Víc dějových linek bylo poskládaných pěkně vedle sebe, a i když šlo další vývoj či padouchy odhadnout dopředu, nevadilo mi to, protože to byl Červenák se vším všudy (včetně odbojné Johanky).

Z hlediska současné doby mne trochu zklamalo potrestání viníků Smiřického vraždy. Rozumím tomu, že příběh se odehrává v době, kdy zákony i morálka byly jinde, ale co je horší? Vražda násilníka nebo opakované domácí násilí a znásilňování? Stejně tak krádež prasete je víc než zmlácení mlynáře a znásilnění jeho ženy? Možná to mohl Ďuro trochu vyhrát, věřím, že tohle se dotkne vícero ženských čtenářek.

Oceňuji náhled do kapitánova rodinného života. Stein díky tomu na mne konečně působil trochu víc jako člověk - ze všech tří postav mi byl vždy on ten nejméně sympatický a i ouchylný Jaroš mne zaujal víc. Kapitán byl takový černobílý morous, který sice deklaruje hodnoty rodiny, ale vlastně o ní (a ani o něm) nic nevíme. To se tady napravilo a paní Steinovou bych chtěla ještě víc poznat, klidně osobně. Jistě s ní je velká legrace. Potěšil mne i její "současný" přístup k plnění manželských povinností, u nichž by se dle Steinových charakteristik mohlo zdát, že je vykonává jen s velkým sebezapřením :-).

Jen fanynky Jaroše, jehož vidiny a bolesti hlavy doufám dojdou vysvětlení, možná trochu zaplakaly, neb se ukazuje, že i přísně střežené srdce může být věnováno té správné dívce. Překážky v lásce tu sice jsou značné, ale čtenáři je stejně umožněno doufat v budoucí happy end.

P.S.: Rodiče byli na dovolené opět v Krkonoších, aby mi volali, kde v Červenákovi byla Vlčice. Jednak jsem to tou dobou ještě nečetla, a pak - to jednotné číslo. Takže jsem šla ke knihovně listovat v Báthorym a mumlala si, že Vlčice byla někde v Uhrách. Teprve otevření mapky na předsádce jsem prozřela, nač se mne to rodiče ptají, a pochopila, že sedí v autě s atlasem a dělají si výlet :-).

Jaruš7
17.08.2020 5 z 5

Další fajnovost od mistra brka.
Historie mordů na Trutnovsku v dokonale zasukovaném příběhu s drsnou realitou bojových praktik, tajných lásek, zločinnosti proti koruně, ziskuchtivosti nekalých živlů.
Věřit příběhu, to jsou ty obyčejnosti života, ty váhavé okamžiky, ty nalomené naděje, ty lživé důvody pro skrytou pomstu, tu dobráckost lumpů, to nadšení ze smrti s vizí hostiny (jitrnic a jelit).
Bezvadný, jen ty jatka toho lupu jsem přeskočila.

Autor nemůže zklamat.

Johana
19.07.2020 3 z 5

Ono to nebylo špatné, jen mi přišlo, že když mne vůbec nezajímá, co se komu dál stane, tak by bylo ztrátou času nejít číst něco jiného... Hvězdička navíc za pověsti o duchu hor.

kristeen
17.07.2020 4 z 5

Opět napínavý příběh umístěný tentokrát na Trutnovsko. Zápletka vydařená a nepříliš předvídatelná, což je skvělé. Atmosféra zimy zalézá do kostí, a přitom skoro zapomenete, že se případ odehrává mezi nejvýznamnějšími svátky v roce.

hanzmb
24.06.2020 5 z 5

Autor zjevně chce zachovat proporce a po dílu věnovaném jen Barbaričovi dostávají prostor i zbylí hrdinové. A srovnávají se s tím fantasticky. Dle mého jde hned po prologu o nejlepší díl série. Má absolutně všechno, co historická detektivka vyžaduje. K tomu překvapující stupňované odhalování viníků. Bude to trápení vydržet do konce roku na další díl :-( .

Deia
23.06.2020 4 z 5

Knihy som sa trošku obávala, keďže Stein naozaj nepatrí medzi moje obľúbené postavy, ale obávala som sa zbytočne. Kniha sa mi čítala veľmi dobre, dej bol opäť napínavý a zaujímavý. Čo ma potešilo je to, že sme sa konečne niečo dozvedeli o Steinovej rodine, o jeho manželke a deťoch. Tiež je tam viac Jaroša, niečo sa dozvedáme aj o jeho myšlienkach a pocitoch. Takisto aj prostredie je (opäť) veľmi zaujímavé.

orinka3
22.06.2020 5 z 5

Dnes jsem v knihovně v novinkách našla tuto Červenákovu knihu a udělalo mi to velkou radost. Protože tohle je naprosto oddechové čtení. Je tu všechno, co mám ráda. Trošku strašidelně přibarvené, sympatické postavy kapitána Steina a jeho pobočníka Jaroše, je tu i tlupa padouchů, sličné panny a plno dobrodružných situací. Příjemnému čtení napomohla i knižní sazba, písmena jsou tak akorát, odpočinou si i oči. Doufám, že pan Červenák pilně pracuje na dalším příběhu, když teď oba vyšetřovatelé neodkladně odcválali do Plzně.

Mates84
07.06.2020 4 z 5

Tady naopak Stein s Jarosem vysetruji bez Barbarice.Kniha se dobre cetla.

Kyri
24.05.2020 5 z 5

Detektivka je pěkně prokreslená, děj ubíhá, čte se jedním dechem. Líbí se mi i to, že si dal autor práci s prostředím - Trutnov, Krkonoše, Úpa... Zápletka má víc stupňů. Mám radost, že jsem si to přečetla.

babystar
25.04.2020 4 z 5

Příběh z drsné doby, kdy jeden hrdina byl horší a krutější, než druhý. Kapitán Stein vlastně kvůli ukradenému praseti dal do pohybu události, které vedou k únosu bohatého mladíka, krveprolití, smrti mnoha lidí i k ohrožení jeho vlastní rodiny. U kapitána Steina vidím nějaké kladné vlastnosti (občas velkorysost, která se mu málem nevyplatila, lásku k rodině i neochvějnou víru v Boží spravedlnost), ale se seržantem Jarošem mám problém. Dovede být oddaný a kapitána Steina vyseká ze všech problémů, dovede se i zamilovat, ale jeho sadistické sklony budí hrůzu (nejenom u provinilců). Příběh se odehrává ve skutečně existující krajině Krkonoš a originální je vysvětlení původu pověsti o Krakonošovi (Rýbrcoulovi). Doufám, že se brzy dočkám dalšího dílu - možná z Plzně.

het2
20.04.2020 4 z 5

Po Dobrodružstvích kapitána Steina a notáře Barbariče bez kapitána Steina (Vlk a dýka) přicházejí Dobrodružství kapitána Steina a notáře Barbariče tentokrát bez notáře Barbariče. Vlka a dýku jsem chválil jako prefektní historickou detektivku. V Lese přízraků se přesouváme zpět do Čech, konkrétně do Podkrkonoší, do Trutnova a na Stříbrnou skálu (hrádek kapitána Steina) a jsme zpátky u dobrodružného historického románu s lehkou detektivní zápletkou. Ani tady není o tajemství a nějaký ten zvrat nouze, jen na to "vyšetřování" jdou kapitán se seržantem trochu jinak než Matěj Barbarič. Akce je víc a je krvavější a to nejen díky Jarošovi a jeho umění s tesákem a sadou instrumentů z jeho brašničky. V závěru mi to přišlo celé lehce překombinované (minispoiler - ten návrat jedné z postav, tam být už asi nemusel a jiné drobnosti), ale četlo se to hezky a navíc autor rozehrál pár dějových linek i do budoucna (hlavně okolo Jaroše). Tak se těším. Měl jsem rád i Červenákovy fantasy, ale tyhle čistě historické knížky jsou o úroveň lepší. Pomalu a jistě se z něj stává takový slovenský Bernard Cornwell...

nero 13
13.04.2020 5 z 5

Opět výborné čtení, akorát jsem doufal že postava Rýbrcoula neboli Krakonoše bude pojmuta více tajemně, protože vysvětlení v této knize kdo to byl Rýbrcoul mne moc neuspokojilo.
Mám vlastní teorii jak vznikla legenda o Pánu nebo duchu hor, myslím že patří do stejné kategorie jako řecký Satyr, skandinávský Troll, nebo náš Hejkal což je vlastně divý muž. Všechny tyto legendární stvoření mají reálný základ v posledních přežívajících Neandrtálcích kteří byly vytlačeni do tehdy nehostiných hor, může se to zdát jako blbost protože vědci říkají že Neandrtálci vymřeli už před 20 000 lety, ale třeba ve Španělsku v Pyrenejích žily ještě údajně v 18.století, byli známí pod jménem Iretges nebo Basajaun. Co se týče těch vědeckých tvrzení tak já se učil že Neandrtálci byli naši přímí předci, což už neplatí, takže ne každé tvrzení vědců je pravda boží.

Aymira
31.03.2020 5 z 5

Ze všech dosavadních šesti knih se mi tato líbila asi nejvíc, i když to neznamená, že by ty předchozí nebyly rovněž excelentní. K dokonalosti této rozhodně přispělo i prostředí zasněžených Krkonoš. Děj je tentokrát zasazen do Trutnova a okolí a konečně podrobně poznáváme Steinovu rodinu. Zároveň se i blíže seznámíme s dalšími zákoutími Jarošovy temné duše, za zmínku stojí i naznačeni milostného příběhu.

Tentokrát ti dva pátrají bez Barbarice, snaží se přijít na stopu zmizelému členovi zamozne rodiny a postupně odkrývaji i další zločiny. Ke slovu se dostane rovněž i Rubezahl, tajemný vládce hor, který nakonec není zase až tak tajemný a zlý. Těším se na další díl, tentokrát třeba z Plzně?

Nomia
30.03.2020 5 z 5

Ak niečo závidím bratom Slovákom, tak je to Juraj Červenák. Na každé pokračování se těším a přiznám se, že i tentokrát jsem se při čtení takřka tetelila blahy. Je až s podivem, jak si autor dokáže drže laťku vysoko.

Opět napínavé, zábavné a hlavně neskutečně čtivé. Naprosto miluji jeho postavy, které jsou všechno možné, ale rozhodně ne nudné, či ploché.

Červenák je přesně ten autor, s kterým bych nejraději zašla na pivo a klidně do ráno poslouchala jeho vyprávění - a tak je to i s jeho knihami. Milerádi s nimi probdíte nejednu noc. :)

Atuin
23.03.2020 5 z 5

Vynikající díl, takový krásný začátek připomínající " vánoční speciál" jak se vyjádřil manžel vyniká v sérii zejména tím že Juraj to umí vždy náležitě okořenit. Protože sledovat Steina jak je vyptáván na amulety a a vlastní heroické záležitosti je prostě unikátní. Jinak příběh nezklame žádného fanouška, je možné že spíše dost nadchne a překvapí :-))..
Doufám že tato série ne(s)končí ❣️

Pasko
16.03.2020 4 z 5

V porovnaní s predchádzajúcou knihou v sérii (Barbaričov príbeh) lepšia. Ale možno len preto, že Stein s Jarošom sú proste spolu zaujímavejšími postavami.
Od polovice knihy veľmi čitateľná, ťažko ju bolo dať z rúk.