Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486332/bmid_lekari-hanby-pravda-o-lidskych-morc-gzr-486332.jpg 5 180 60

Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Výjimečný dokument pořízený podle svědectví bývalého vězně (doktora) Léona Landaua, který Osvětim zažil a jako lékař měl přístup i k tajným plánům nacistů, podle nichž se prováděly pokusy na živém lidském materiálu. Nic není fabulace, jen holá pravda bez frází o zrůdnostech, které vyšly najevo při procesech s „lékaři“ z koncentračních táborů a zůstaly navěky zaznamenány v dokumentech. Pro současnost, ale především jako memento pro budoucnost, aby se nic tak hrozného už nemohlo opakovat. Aby se lidstvo poučilo.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Naše vojsko

Médecins de la honte , 1975

Nočnípták
26.05.2019 3 z 5

Když kniha před lety vyšla, nesebrala jsem odvahu ke čtení. Je něco jiného vědět co se v koncentrácích dělo a něco jiného číst o tom dokument. Při čtení mě bylo opravdu duševně i fyzicky zle. Nedokázala jsem číst v jednom kuse, ale ani od knihy odejít nadlouho. Přesto knihu doporučuji ke čtení. Aby jsme nikdy nezapomněli.

Hubertjiri
31.03.2019

Druhá světová válka nabídla spoustu témat k napsání různých žánrů a typů knih. Z jednoho však i po letech mrazí a zůstane v paměti po mnoho generací. Jedná se o téma koncentračních a vyhlazovacích táborů. Tato kniha nabízí velice konkrétní pohled na téma holocaust, panská rasa, antisemitismus, mučení, brutalita a teror. Lékaře hanby jsem přečetl s pocitem, že si nemám na co stěžovat. Mám všechno. Mám kde spát, mám co jíst, mám svobodu. Tyhle vymoženosti v knize nenajdete, zato zde najdete pokusy na lidech nejrůznějšími způsoby, mučení o kterých jste ještě neslyšeli a touhu uvězněných přežít o jeden den déle.......

Azmodan
05.11.2018 4 z 5

Obtížná kniha a to nejen díky tématu, ale také stylu psaní. Stále mě udivuje fantasie a hranice lidí, kterou jsou ochotni překročit v situacích, kdy páchají zločiny a skutky na lidech, které jsou z etického, humánního a morálního hlediska akceptovatelné v civilizované společnosti pouze na zvířatech.
Už jsem na toto téma nějakou knihu četl a tak vím, že se dá napsat i čtivou formou, byť tíha tématu se nevytratí. Je to trošku škoda, protože tato kniha svou váhu má a možná by byla přístupna širšímu okruhu čtenářů kdyby se i dobře četla (znovu opakuji, na vzdory tíživému obsahu!)

Icequeen
10.10.2018

Tá nesmierna kreativita v oblasti ľudskej krutosti je priam zarážajúca. Pri niektorých pasážach mi bolo fyzicky nevoľno a to som skutočne dosť otrlá. Po formálnej stránke nevyhovujúce, po obsahovej zdrvujúce.

AnickaMufinka
15.02.2018 5 z 5

asi nejbrutálnější kniha, kterou jsem četla na téma "koncentrační tábor"

pepa4081
22.09.2017 5 z 5

Naprosto šílené - protože je to pravdivé. Takovou knížku je třeba si občas přečíst,abychom nezapomínali, čeho jsou lidé schopni.

Jana283
12.09.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla na střední škole a velmi mě zasáhla a nikdy jsem na ni nezapomněla. Myslím, že dnes už bych ji přečíst nezvládla (přece jen mladí se dokáže nad mnohé povznést s větší lehkostí). Bohužel, ti kteří by měli, si takovou literaturu nepřečtou....

seracén
18.06.2017 5 z 5

Děsivá,co museli lidé vytrpět je hrozné,nikdy by se na ta zvěrstva nemělo zapomenout!

Metcheque
08.06.2017 4 z 5

Hodně výživná četba. Zvláště, když je vám čtrnáct.

Heisenberg
02.04.2017 5 z 5

Nic pro slabé žaludky. Drastičnost a surreálnost je zde vykreslena do nejmenšího detailu.

hellena1523
29.01.2017 5 z 5

Během četby jsem párkrát vyhodila obsah žaludku - vážně je hodně, hodně drsná.

Mercatino
27.07.2016 5 z 5

Činy popsané v této knize, jako by ani nemohly být pravda. Přečteno jedním dechem. Masakr ...

Corvus
28.03.2016 5 z 5

Lékaři hanby jsem (ostatně jako vše týkající se KT) přečetl doslova jedním dechem. Je to podobně útlá publikace jako např. Svědectví o Mauthausenu 1942 a Dachau 1945 od Miloše Vítka. Pokud bych měl ale nějaké knihy na toto téma doporučit/vyzdvihnout, tak jednoznačně (v následujícím pořadí): Továrna na smrt, Noc a mlha (obě od pana Ericha Kulky) a zcela určitě i Dýmy nad Birkenau od Seweryny Szmaglewské. Knihy od Kulky jsou obsáhlé a podrobné včetně fotografií i plánků a podle mého názoru jde o zcela zásadní publikace o koncentračních táborech, zvěrstev a utrpení (Továrna na smrt) a pohledu do zákulisí, tj. jak byla celá tato vraždící mašinérie propojena z byznysem (Noc a mlha). Oproti tomu Dýmy nad Birkenau je zajímavé čtení z jiného úhlu pohledu, tj. z úhlu pohledu žen. Většina knih je psaná muži a především o mužských vězních/utrpení, kdežto paní Szmaglewská podává svědectví ze svého pohledu z ženského vězeňského bloku.

V každém případě kdo po přečtení těchto tří titulů jakkoliv sympatizuje s touto érou, "lidmi" a ideologií, tak by se měl zcela nepochybně nechat vyšetřit, případně by takový jedinec měl být pod permanentním dohledem odborníků.

Co mě osobně přišlo vždycky "zajímavé" pokud došlo na pokusy, nechvalně profláklého Mengeleho či obecně na "nemocnici", je fakt, že přeživší píší/hovoří o lékařích... Pravděpodobně jsem na KT téma hodně citlivý a ačkoliv jsem toho přečetl hodně, do dnes jsem nepochopil jak mohl/může být někdo takovým způsobem zvrácený, krutý a večer v klidu spát... Nicméně asi bych nebyl schopný označit tyto "lidi" zcela zbavené byť jen špetky lidskosti za lékaře. To mě vždy fascinovalo. Na druhou stranu se přeživší snažili poukázat na fakt, že těchto hrůz se účastnili i doktoři, profesoři atd. Já osobně bych nebyl schopný podobné bestie označit za lékaře...

maru1970
19.03.2016 4 z 5

Když jsem viděla knížku jak je slabá, říkala jsem si,ze ji přečtu během chvíle....nedalo se,ty zvěrsta co tam jsou popsány se musí číst po částech. Ani si nedokážu představit a ani nechci si přestavovat tu hrůzu co se tam děla... fakt neskutečné šílený!! Ale napsané dobře

ERIK 2
06.12.2015 5 z 5

Úžasná zároveň drastická a brutální tak by se dala hodnotit táto kniha,hold někdy lidi neznají hranic a jdou ve své zaslepenosti i "přes mrtvoly".

Kapucinka
19.11.2015 4 z 5

Je hodně těžké tuto knihu číst a vůbec ji dočíst.Ani se nechce věřit ,že se něco takového opravdu odehrávalo.Poprvé mi bylo u čtení knihy špatně.

katulinka
18.10.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem četla asi čtyři měsíce.. Málokdy jsem zvládla víc než pět stránek najednou. Asi jsem přecitlivělá, ale prostě mi to rychleji nešlo...

dearkiki
15.10.2015 5 z 5

Člověku se dělá špatně, jen když to čte. Jak hrozné muselo být mezi tím vším žít a den co den asistovat při provádění takové zvrácené "vědy"? Tisíce lidí trpěly, kvůli naprosto nesmyslným výzkumům, které nic nepřinesly.
Tato kniha je rozhodně jedna z nejděsivějších, které jsem o tomto období a lágrech četla. Velmi dobře napsaná. Určitě každému doporučuji.

cvocek
15.09.2015 5 z 5

Nejděsivější kniha, kterou jsem četla.
Pokaždé, když ji zahlédnu u sebe v knihovně, jsem vděčná za svůj život.

motolka
11.03.2015 5 z 5