Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486332/bmid_lekari-hanby-pravda-o-lidskych-morc-gzr-486332.jpg 5 180 60

Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Výjimečný dokument pořízený podle svědectví bývalého vězně (doktora) Léona Landaua, který Osvětim zažil a jako lékař měl přístup i k tajným plánům nacistů, podle nichž se prováděly pokusy na živém lidském materiálu. Nic není fabulace, jen holá pravda bez frází o zrůdnostech, které vyšly najevo při procesech s „lékaři“ z koncentračních táborů a zůstaly navěky zaznamenány v dokumentech. Pro současnost, ale především jako memento pro budoucnost, aby se nic tak hrozného už nemohlo opakovat. Aby se lidstvo poučilo.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Naše vojsko

Médecins de la honte , 1975

oXide
05.03.2015 5 z 5

„Musím se však se vší otevřeností přiznat, že podívaná, při které jsem asistoval, na mne působila spíš uklidňujícím dojmem. „ – Rudolf Hoess.

Jen těžko bychom hledali knihu týkající se koncentračních táborů (konkrétně pak Osvětimi), která by měla větší vypovídající hodnotu. Kniha formou dokumentu usvědčuje nacistické lékaře ze zvěrstev, která páchali na svých vězních (obětech). Detailně popisuje pokusy, vraždy, selekci a podstatná část je věnována Mengelemu.

Text je velice čtivý, zajímavý a rozhodně poučný. Přečteno během jednoho odpoledne a rozhodně je třeba knihu jen doporučit.
Avšak její z hlediska údajné brutality je spíš přeceňována.

marshall
01.03.2015 4 z 5

jednou snad odpustim, ale nikdy nezapomenu...

iva23
03.02.2015 2 z 5

Takto napsané mě to moc nebavilo, vhodné spíš jako pomůcka při psaní třeba diplomové práce.

pavlína0101
23.10.2014

Jsem ochotna knihu prodat.

Lidudu
06.08.2014 4 z 5

Holocaust mě velmi zajímá. Mívám období, kdy to zajímání se hraničí až s posedlostí. Knížky a jiné materiály s touto tématikou vyhledávám a to co se v nich dozvím dokážu zvládnout. Lékaři hanby jsou ale něco tak brutálního, že to bylo moc i na mě. Přečetla jsem jí bez přestávek, a pak jsem jí uložila do knihovny pěkně dozadu, abych na ní neviděla, protože už jen pohled na tu knížku ve mě vyvolává úzkost. Knížka je to příšerná, strašná a hrozná, nikdy na ni nezapomenete, možná si řeknete "tohle jsem fakt číst neměl", ale přečtěte si ji! Jak už jsem psala v komentáři u Deníku Anne Frankové, tyhle události nesmí nikdy upadnout v zapomněnía lidé, kteří tehdy trpěli a umírali se musí stále připomínat a jmenovat. Takže ČTĚTE!!!!

čikinka N. 1
30.07.2014

Také jsem tuto knihu četla na střední škole, což je už 30 let a navštívila Osvětim před 23 lety - a nenašla bych odvahu číst nebo opakovat návštěvu ještě jednou. Knihu bych dala do povinné četby a do Osvětimi posílala na exkurzi všechny studenty či žáky - aby si následující generace vážily toho, že žijí v míru. A doufám, že lidstvo už podobná zvěrstva nedopustí...snad. Tedy aspoň v takovém masovém měřítku, protože zvěrstva se díky nepoučitelnosti lidí dějí ve světě dodnes. Bohužel.
Knihu jsem četla po částech stejně jako jsem po částech viděla film Schindlerův seznam. Tolik bolesti a hrůzy se prostě nedalo zvládnout v kuse... A to jsme jen diváci či čtenáři - co teprve ti, co to museli prožít...

zoynka
08.05.2014

tuto knihu jsem četla, jsou to zvěrstva co se dělo v koncentračních táborech nejhůře jsem snášela jak zacházeli s malýma dětma :-(

Marcela27
20.03.2014

Tuhle knihu jsem četla ještě na střední škole a vážně ani po více než 20ti letech, bych nenašla odvahu si ji přečíst ještě jednou.Neustále jsem dělala přestávky ,abych byla vůbec schopná pokračovat ve čtení.Stále jsem si kladla otázku jak je možné, že se vůbec něco tak hrozného mohlo dít..Mohlo.Strašné a lidé se pořád nepoučili.Jak se vůbec kdy mohl lékař propůjčit takové hrůze.Opravdu lékaři hamby..Těžko hodnotit tuto knížku,ale je potřeba o tom mluvit, protože tohle se opravdu dělo .Memento pro budoucnost

Marek84
07.03.2014

Najde se někdo, kdo je tuto knihu ochoten prodat?

čekanka13
25.02.2014

Hrozné čtení. Člověk se nepřestává divit, jaká zvěrstva si lidé mohou navzájem provádět, když mají zaručenou beztrestnost a když dostanou příležitost.

Jack Bauer
29.11.2013 5 z 5

Memento pro budoucnost, aby se nic tak hrozného už nemuselo opakovat. Aby se lidstvo poučilo. Hloupost. Nepoučilo a nepoučí. Děje se to stále a dít se to bude, v současnosti i v budoucnosti. I dnes se dějí mnohem horší věci, které předčí hrůzy Osvětimi. Korea, Kambodža, Irsko, Jar...

zampik75
29.03.2013 5 z 5

Dlouho jsem uvažovala, zda lze vůbec takovouto knihu DOPORUČIT někomu ke čtení, tolik hrůzy zkoncentrované na pár stránkách, opravdu až mimo lidské chápání - proč? Ale vzhledem k tomu, že zastávám názor, že se o těchto příšernostech má psát, potažmo číst a šířit, aby se již nikdy nemohly opakovat, musím dát samozřejmě pět hvězd a díky autorům za odvahu a hodně odvahy čtenářům...

Madi
17.03.2013

Každý den jsem zvládla přečíst maximálně 10 stran, kdo četl, jistě chápe proč...Detailní popis těch nejodpornějších zvěrstev, na které si vzpomenete. Těžko hodnotit tuhle knihu.

Junjun
04.02.2013

Uz je to delsi cas, kdy jsem tuhle knizku cetla a jeste ted mi beha mraz po zadech. Opravdu nevite do ceho jdete, protoze oproti tomu co tady budete cist, je vetsina dokumentu o koncentracnich taborech slabej odvar. Knihu jsem musela nekolikrat odlozit, protoze mi bylo spatne. Spatne z toho, co dokazali nacisti vyvadet a asi jeste vic spatne z bezmoci. Ani to nemumim vyjadrit, ta neucta k zivotu, ke zdravi, k lidske dustojnosti. Tam neplatilo, ze nadeje umira posledni..

Sajdeman
04.10.2012 5 z 5

Jedna z nejbrutálnějších knih které jsem v útlém věku četl. Ještě dnes si pamatuji jak mi běhal mráz po zádech a nemohl jsem pochopit jak se něco takového mohlo dít.

maryzka
14.04.2012 5 z 5

Tuto knihu jsem četla již v 10 letech. Uplně mě fascinovala s pokusy na lidech že lidi dokážou udělat zrudnost a hlavně doktoři, kteří mají zachovat životy. O pár let později nevim kdy bylo to předněkolika lety myslím v roce 2000 takhle okolo vyšla kniha o lekářích z koncentračního tábora no a říkala jsem nic moc nebot jsem udělala pokus na mých mladších příbuzných vysledek byl ten že knihu lékaři hanby odmítli číst sotva otevřeli první stránku a druhou knihu přečetli deset stránek

elis0207
29.02.2012 5 z 5

Naprosto souhlasím s komentáři pode mnou. Skvělá kniha, jen si ty hrůzy opravdu musíte dávkovat po částech.Člověk by myslel, že ví, do čeho jde, ale neví. Strohá fakta ještě více umocňují tu hrůzu. Opravdu jsem u té knížky brečela.

dangerita
28.12.2011

Zdráhám se knihu hodnotit bodově, ale jak už napsala "Kituska" - je to jediná kniha, kterou jsem nedokázala přečíst v kuse. Těch přestávek bylo opravdu hodně. Tak silný zážitek ve mně zanechala... lítost, soucit, zklamání, vztek, bezmoc - vše se ve mě zmítalo a při vzpomínce stále zmítá.

Strohé vyprávění typické pro dokument či reportáž to celé ještě více umocňuje. Sice se o tomto mluvilo, mluví a mluvit bude - ať už ve škole, nebo v médiích. Ale člověk časem otupí. Tahle kniha ho však zasáhne, z ní je totiž ta hrůza, strach a bolest opravdu cítit a mě jako středoškoláka naprosto šokovala, na to jsem nebyla připravena. Ale na to bych nebyla připravena ani dnes, téměř o 15 let později.

bai.Cerna
13.08.2011 5 z 5

Dovolím si použít několik slov zpřebalu knihy: "Výjimečný dokument........ Nic není fabule, jen holá pravda bez frází....."

Kituska
30.11.-0001 4 z 5

Nikdy se mi s žádnou knihou nestalo, že jsem jí musela odložit a nadýchat se čerstvého vzduchu. Knih o koncentračním táboře jsem přečetla dost, ale takhle mi opravdu pohnula žalůdkem.