Legenda

Legenda https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150362/bmid_legenda-RwW-150362.jpg 4 809 164

Legenda (Marie Lu) série

Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika – stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day naproti tomu vyrůstal ve slumu a už ve svém mladém věku je nejhledanějším zločincem Republiky. Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Fantasy
Vydáno: , CooBoo

Legend , 2011

Edlik
21.06.2018 3 z 5

Kniha je takový YA distopický standard. Co mi chybělo bylo větší vysvětlení situace ohledně republiky a záplav. Na druhou stranu co by bylo v dalších dílech :-)

Layss
07.06.2018 4 z 5

Opravdu zajímavý sci-fi příběh! Knížka byla napínavá a zajímavě postavená. Škoda, že v příběhu nebylo více lechtivých scén...

zd0981
18.05.2018 3 z 5

Souhlasím s Nomia a doplňují: místy značně naivní

pipa36
13.05.2018 4 z 5

Dlouho jsem váhala, jestli tuhle knihu číst či nečíst - nakonec jsem ráda, že jsem ji přečetla, a hned jdu do dalšího dílu! Je to sice na můj vkus až příliš militární (dá se říci "policejní stát") a mírně naivní, ale přesto dobře napsané a napínavé. Jdu na další díl a doufám, že to bude stejně dobré. Dávám 4*.

1259
21.04.2018 5 z 5

Hezky napsaná kniha, která umi dobře upoutat pozornost. Ani jsem si nevšimla, že je dočtená. Opravdu se čte úplně sama.

Nomia
17.03.2018 3 z 5

Nepropracovanost a neoriginalita. Přesně to jsou dle mě základní problémy Legendy. Dystopické romány mám ráda a rozhodně se ani nevyhýbám YA knihám, ale tahle kniha je pro mě ztělesněním všech klišé daných žánrů, bohužel nepřichází ani s ničím novým, originálním.

Nebudu upírat Legendě čtivost a svižnost, ale zoufale mi v knize chybělo právě TO něco navíc, co by ji odlišovalo od podobných knih. Kniha má na můj vkus málo propracované postavy, které mi navíc nijak nepřirostly k srdci, takže jsem ve výsledku neměla ani komu fandit. June mi přišla zoufale málo vykreslená, celá její postava působila neuvěřitelně ploše.

Průměrná kniha, která neurazí, nenadchne. Během čtení budete mít xkrát pocit, že jste danou věc už četli, bohužel i v mnohonásobně lepší formě.

Nicméně pokud nemáte s podobným tématem velké zkušenosti a nemáte toho hodně načteno, pak by vás kniha mohla mnohem víc zaujmout. Tři hvězdy.

druzickaster
27.02.2018 5 z 5

Napínavý příběh totalitárního režimu. Hlavní hrdinové jsou klaďasové a v pohodě, záporáci jsou jasní, děj je celkem předvídatelný, ale nic to neubírá na spádu a napětí. Myslím, že první díl se povedl, jdu na druhý.

vlkove
18.02.2018 2 z 5

Po přečtení této knihy nemůžu říci že by to byl dobrý počin. Kniha mi přijde nepropracovaná. Hlavní myšlenka je opravdu dobrá ale vzhledem k tomu že už mám v žánru dystopií hodně načteno, musím uznat že toto dílo je mírně průměrné až podprůměrné. Hlavní postavy jsou ploché, vystupují mírně uměle a citově se podobají ledovci. Prostředí a nová vláda nejsou podrobněji popsány, což je škoda, knize by to pár plus přidalo.
Knihu bych doporučila mladším čtenářům, kteří v tomto žánru nemají zas tolik načteno. Kniha sama je napsána čtivě a samotné čtení je díky stylu autorky rychlé.

kalinkacz
15.02.2018 4 z 5

Tuhle sérii mi už několik měsíců doporučovalo čím dál více lidí... Že je to skvělá dystopie, která se čte sama... Nakonec jsem si celou sérii koupila v obrovské slevě a tak jsem jí dala šanci... Nebudu tvrdit, že je to nejlepší YA série, co jsem četla, ale ve výsledku jsem byla hodně mile překvapená a ihned po dočtení jsem sahala po dalším dílu!

Kaytria
01.02.2018 5 z 5

Sice je tam vlastně spoustu takových young adult klišé, o kterých jsme už ve spoustě knih předtím četli, ale furt je to zajímavý, furt mě to baví, příběh je pěkně vymyšlenej a já co nejdřív sahám po druhém dílu!

arram
22.12.2017 3 z 5

Kniha není úplně špatná, ale chyběl jí podle mého nějaký větší zvrat. Všechno co se v knize stalo, se dalo nějakým způsobem očekávat, ale i přes to, se jedná o příjemné oddechové čtení.

LiLLu
19.11.2017 2 z 5

Mě to tedy dost zklamalo. Charaktery postav málo propracované, celkově málo rovinuté, takové chudé a jednoduché. Ale to YA asi bývá. Pro nenáročné čtenáře proč ne...

Bekerče
17.11.2017 5 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou pravdu totálně žeru! Jak já miluju, když mě kniha naprosto pohltí a já úplně zapomenu na skutečný okolní svět!

ardeas
10.11.2017 4 z 5

Nesúď knihu podľa žánru - tu to sedí. Niečo je jasné už od začiatku, viete kam to speje, ale napriek tomu je ozaj veľmi milé prekvapenie.

K veku predstaviteľov - z anotácie je jasné, že sme vo vekovej kategórii YA a musím priznať, že už som na túto sériu neraz narazila a práve tento prvok ma od čítania odrádzal. PRETO tím čo váhajú kvôli tomu, kašlite na to, je to dobré :)

Francesca14
12.09.2017 5 z 5

Knížku a celou trilogii jsem četla už nějaké dva roky zpátky a teď se k ní vrátila a bavila mě úplně stejně. Je dobře napsaná, postavy poměrně sympatické, příběh je napínavý a odsýpá. Spousta lidí si tu stěžuje na věk hlavních postav a je pravda, že v patnácti by se opravdu děti asi takhle nechovaly... Ale na druhou stranu to není nějak rozptylující prvek, spíš jen nelogičnost. A ačkoliv už jsem trilogii jednou četla, zas tak si z ní nepamatuju, takže se těším na druhý díl - až ho v té knihovně konečně někdo vrátí.

Tánička11
26.08.2017 5 z 5

O knize jsem nevěděla totálně nic a proto jsem taky nic nečekala. A tím mě i příjemně překvapila. Nesnažila jsem se nic odhadovat abych byla čím dál překvapenější a taky se stalo. Každá vteřina knihy mě nenechala na holičkách a já s napětím čekala co bude dál?.... Jedna z knih co bych dala do 5 nejlepších knih, které jsem v tomhle roce četla. Mě se jednoznačně líbila a co vy?

soltera
02.08.2017 4 z 5

Táto kniha ma príjemne prekvapila. Bolo to rozhodne zaujímavé čítanie.

michaela669
26.06.2017 4 z 5

Už od začátku mi bylo vše jasné a předvídatelné. Velká láska a republika, která svým občanům lže. Ale i přesto jsem si zamilovala Daye a obdivovala jeho statečnost. June mi není už od začátku vůbec sympatická. Těším se, jak to s nimi v dalších dílech dopadne.
Jediné co mi nesedí je věk těchto hrdinů. I když se příběh odehrává ve vzdálené budoucnosti a je smyšlený, toto vystupování mi přece jen na 15-16 leté děti nesedí.

Lorej
05.06.2017 4 z 5

Rozjezd byl pro mě pomalejší, ale od stránky ke stránce se to zlepšovalo. Čekala jsem od příběhu něco trošku jiného, avšak zklamání to nebylo.

Percabethka
18.05.2017 5 z 5

To bylo naprosto BOŽÍ!!! ❤❤❤Po těch stovkách knížek jsem možná konečně našla svojí úplně nejoblíbenější sérii! Nechci to říkat, dokud jsem jí nepřečetla celou, ale tohle bylo tak dokonalé, že další díly mě prostě nemůžou zklamat :D Jediné, co mě na knize mrzelo, je to, že jsem jí buď nečetla dřív, nebo že Day a June nejsou o trošku starší :D ale to je jen detail a Legendě to nijak neubírá na kráse ❤ Navíc jsem nadšená z toho, že jsem konečně našla YA, kde je vážně chytrá hlavní hrdinka :) Na ty naivky už jsem si tak zvykla, že to ani nevnímám - ale o to víc mě překvapila Junina genialita :) A Day je taky super :D