Legenda

Legenda https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150362/bmid_legenda-RwW-150362.jpg 4 809 164

Legenda (Marie Lu) série

Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika – stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day naproti tomu vyrůstal ve slumu a už ve svém mladém věku je nejhledanějším zločincem Republiky. Oba pocházejí z naprosto odlišných světů a zdá se, že neexistuje důvod, proč by se jejich cesty někdy měly zkřížit. Ovšem pouze do doby, než je zavražděn Metias, bratr Juny, a než se Day stává hlavním podezřelým. Rozpoutává se hra na kočku a myš, v níž se Day snaží ochránit svou rodinu a June pomstít smrt bratra. Ale při šokujícím zvratu událostí oba odhalí, co je ve skutečnosti postavilo proti sobě. Nyní nastává boj o holý život, boj o budoucnost lidstva, boj o skutečnou lidskou svobodu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Fantasy
Vydáno: , CooBoo

Legend , 2011

hanaseidl
13.02.2021 4 z 5

Tak tohle byla knížka, která mě zaujala. Hlavní hrdinka je sice občas dost pitomá, toho typu: Co tam proboha leze?. Ale vynahradí se to mnoha zvraty a opravdu dobrým prostředím. Celá ta situace boje mezi dvěma zeměmi je prostě dobře napsaná. A to, že mají oba IQ snad milion dodává celou situaci šťávu.

Mishak
02.02.2021 4 z 5

V době, kdy kniha vyšla, byla, dá se říct, výjimečná. O dystopiích, kdy jedinci bojují za svobodu a kdy utopistické společnosti utlačují chudinské sektory, se toho moc nenapsalo a už vůbec ne pro mladší čtenáře (alespoň ke mně se nic nedostalo). Já si knihu zamilovala, už když jsem ji četla poprvé a ani při druhém čtení nemůžu říct opak. Ano, je to naivní, přímočaré a krátké, ale pro mě je to srdcovka a nedokážu se tomu vzepřít. Děj je předvídatelný, spoustu toho pochopíte velmi brzy, ale nevím, jestli je to tím, že už mám něco načteno, nebo tím, že čtu sérii podruhé a lecco si pamatuji. Kniha se skvěle čte a Day je můj hrdina už několik let! Dá se říct, že i první knižní miláček. Ale co si budeme povídat, věk hrdinům nevěřím.

Stručně a jasně řečeno: pro mě je to srdcovka, ale teď už odpočinková četba. Ale ráda se k ní jednou zase vrátím. :)

misatrix
06.01.2021

Buhzel mi styl knihy a příběh samotný vůbec nesedly a tak jsem knihu ani nedocetla. Do čtení jsem se musela nutit a nakonec jsem to vzdala.

julythreemosen
22.12.2020 3 z 5

Číst tohleto pár let zpátky, jsem absolutně unešená. Jestli se nepletu, svého času byla tahle série jednou z prvních vlaštovek YA dystopií a jako taková obsahuje vše, co by obsahovat měla, navíc Marie Lu umí hodně dobře psát (není to od ní první kniha, co jsem přečetla), takže to tomu hodně pomáhá. Bohužel pro tuto sérii ji čtu až teď, po X letech a X podobných sérií, takže žádný wow efekt se nedostavil. Ale i tak mě to pořád hodně bavilo, nebylo to stupidní, nic mě tam neiritovalo, knihu jsem si užila. Bavily mě postavy, bavil mě děj, i když by se dal více rozpracovat, nakonec jsem byla radši, že byla kniha kratší. I když žánru už moc neholduji, tak se tady chystám do dalších dílů. Navíc námět nákazy, epidemie a obvatelstva v karanténě - to je nyní až děsivě aktuální. Zkrátka, dějem kniha nebyla (pro mne) ničím až tak překvapivým, ale styl psaní mi sedl a hlavně jsem ráda za logickou provázanost a absenci rušivých prvků, které se (v mých očích) stále více vyskyují v YA a kvůli kterým od žánru pomalu ustupuji.

Simik16
20.10.2020 5 z 5

Když jsem tuto knihu četla poprvé, bylo mi 18. Moc mě bavila - ale nemohla jsem se přenést přes jednu věc, a tou je věk hrdinů.
Teď - o 6 let později - mi tento fakt vůbec nevadil. (Možná protože jsem se pročetla až do konce triologie (tetralogie), kde jsou hrdinové již starší anebo prostě proto, jak je příběh krásný a geniální). Líbí se mi sbližování hlavních hrdinů, střídání pohledů, nádherně vykreslená charakteristika postav. Za mě pecka.

KnihomolkaKatka
16.07.2020 5 z 5

Už jsem knížku četla podruhé a pořád super. Miluju to, milovat budu. A od Pádu od Kate Lauren zjištuju, že můj budoucí manžel nejspíš bude Daniel (Day) :)

iwosh
30.04.2020 5 z 5

Super, na jeden zátah, ...

Griša
09.02.2020 4 z 5

Skvělý příběh na téma již mockrát zpracované. Podobné Hunger games, jimž dávám přednost.

P_D
21.01.2020 2 z 5

Kniha dočtena jen proto, že jsem neměl zrovna žádnou jinou na čtení. Příběh je hodně velká kopie Hunger games s nádechem knih spadajících do brakového žánru "Červená knihovna" jen zaměřeno na patnácti letou "dospělou" superhrdinku.

OBRZlobr
06.11.2019 4 z 5

YA knihy mám velmi rád a tato se mi četla výborně. Líbí se mi způsob zvoleného vyprávění z pohledu obou hrdinů. Děj byl sice mírně předvídatelný, ale to mi nijak nevadilo. Věřím, že v druhé knize, kterou rozhodně plánuji přečíst, se to zlepší.

Kacennnka
04.11.2019 5 z 5

Vojenské prostředí, nemoc, válka, intriky, dva odlišní hrdinové, zajímavá forma vyprávění. Akční, uvěřitelné, boží.

alekis
25.10.2019 2 z 5

Moje oblíbené téma - postapo, ale zpracované tak, jako už mnohokrát jinými autory. A čeho je moc, toho je příliš. Jednotlivec bojující proti tyranii... a jako přídavek trocha romantiky, protože hlavními postavami jsou mladý chlapec a dívka.
Kniha se dobře čte, to je potřeba přiznat, ale děj je velmi předvídatelný.
Pokračování si odpustím.

marianna7090
28.07.2019 4 z 5

Doooooosť dobrá dystopia. Naozaj odporúčam. Akcia v každej kapitole. Som zvedavá na ďalšiu časť.

Lumine
14.06.2019 5 z 5

Skvělá post-apo YA! Nabitá akcí a vyvážená tou správnou dávkou pocitů a vztahů. Děj dává většinou smysl a to i logicky. Styl psaní je také skvělý.

katka-kacav3318
29.05.2019 4 z 5

Moc jsem od toho nečekala, ale mile to překvapilo. Nepatří to mezi špičku mých oblíbených knih, ale velice mě to bavilo a měla jsem to rychle precteny.

PhoebePollard
18.05.2019 4 z 5

Jednoznačně nejlepší díl, i když celá série je taková nemastná, neslaná.

Moňule13
11.04.2019 3 z 5

Pořád jsem jsem čekala na to "něco", co že čtení této knihy udělá takovou bombu, jakou jsem na základě hodnocení očekávala, ale bohužel to nepřišlo. Ani postavy mi k srdci nijak nepřirostly. Možná už jsem na čtení YA stará, ale pro byla Legenda mírné zklamání. Další díly si ale asi ze zvědavosti přečtu.

Miska2001
16.12.2018 5 z 5

O Legendě jsem hodně slyšela a říkala jsem si: "To určitě nebude tak dobré, jak se říká." Jenže sotva jsem tuto knihu začala číst, neskutečně mě chytla. Už jenom ten rozdíl mezi hlavními postavami. Jsem ráda, že se mi Legenda dostala do rukou a už se nemůžu dočkat, až začnu číst Fenomén.

Julinka679
07.12.2018 3 z 5

Hodně jsem přemýšlela jak Legendu ohodnotit ale končím u dobrého průměru.
Kniha se četla dobře, je čtivá a svižná, co mi bohužel vadilo tak byla jistá plochost postav - k Dayovi ale ani k June jsem si nevytvořila vztah takže jsem jejich příběh moc neprožívala. Chybělo mi tam ještě to něco VÍC, pořád jsem čekala, že se to tam objeví ale bohužel :-/ Na druhou stranu mě Legenda mile překvapila, nečekala jsem, že bude tak čtivá.
V hodnocení si nechávám rezervu na další díly, ve kterých snad bude mnoho věcí dovysvětlených. Za mě 3* :-)

Mamosvain
03.08.2018 5 z 5

Legendu jsem si vzal na tábor za očekávání další YA post-apokalyptické dystopie. Byl jsem ale velmi překvapený a během pár dní byla celá kniha přečtená a já byl překvapen, že i přes žánr, který si autorka usmyslila napsat, nedostával jsem skoro vůbec pocit, že se znovu ocitám v ději Hunger Games, Labyrintu nebo například Divergence. Ano. Základy a struktura děje a doby předcházející mu jsou sice podobné jako u těchto sérií, ale samotné detaily, postavy a zápletky jsou odlišné - a to docela překvapivě. A musím říct, že jednoduchost a přesto skvělá vymyšlenost obálky jenom zdvihá moje nadšení z této knihy. Nemůžu se dočkat na další díl a první nechávám za sebou se všemi hvězdičkami a doporučením všem, kteří si ho chtějí přečíst.