Vetřelec

Vetřelec https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491453/bmid_vetrelec-63b458ca880c2.jpg 4 735 210

V domě na okraji Holic jsou nalezena tři těla: mladí manželé a jejich tříletá dcerka. Byť nejdřív vše nasvědčuje tomu, že chladnokrevnou vraždu má na svědomí jedna z obětí, brzy se ukazuje, že místo činu bylo pouze narafičené. A že rodinu, která jako by vypadla z reklamy na štěstí, někdo dlouhé týdny, možná i měsíce, sledoval. Komisařka Laura Linhartová postupně odhaluje, že tahle rodinná idylka byla pouze zdánlivá, a na povrch vyplouvají přísně střežená tajemství, o kterých se neměl nikdy nikdo dozvědět. Jak vysokou daň si vyžádají? A kolik nevinných životů budou nakonec stát?... celý text

SirenKa
29.01.2024 3 z 5

Když jsem v prvních 80ti stranách 3x (slovy třikrát) narazila na slovo "majestátní" (ramena, altán a dům), nevěřila jsem vlastním očím. Měla jsem pocit, jako by autorka tak trochu usnula na vavřínech, ty dlouhé, místy až patetické popisy všeho. Kriminální část skvělá - napínavá, emotivní, originální. Ale jako jo, nenechám si ujít další knihu.

Dardos
28.01.2024 5 z 5

Za mě nejlepší kniha trilogie. Bála jsem se, plakala...:)
Opravdu čtivý a napínavý příběh. Jen ten konec no, ten bych si představovala jinak. Ale to už taky bylo zmíněno několikrát.

Lucy
27.01.2024 3 z 5

Tak poslední díl trilogie, co dodat, ach ..ten konec. Námět perfektní, napětí ok, ale pak se to úplně zvrtne do blábolu (omlouvám se), nějak se mi to nechtělo ani dočíst, první polovina byla dobrá, . No Adam a Laura, co dodat, je to spíš na Chocholouška ( tedy tady Laura). Ale, každý má jiný názor, nebudu prozrazovat, mě ten konec prostě neseděl a trochu mi zkazil to nadšení z minulých knih. Jinak ,ale určitě celková série není špatná a předchozí díly super. Prostě, já mám asi raději, trochu logičtější konec. A tady to vypadá, že autorka své dva hlavní hrdiny, neměla moc ráda , konec je opravdu velmi emotivní , že vlastně nevím co si o tom mám myslet?..Ale možná to byl autorčin záměr, protože na knihu určitě hned nezapomenu.

bagel
25.01.2024 4 z 5

Z celé trilogie se mi tato líbila asi nejméně. Konec byl moc uspěchaný a vadil mi přehnaně "květnatý" styl vyprávění.

Olča220
25.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Snad ještě nikdy se mi nestalo, že bych se u čtení detektivky bála tak, že jsem musela mít všude zapnutá světla. Takže skutečně tleskám za tak sugestivní vyprávění.
Z čeho jsem ale bohužel dost rozčarovaná, je rozuzlení a konec jako takový. Moc mi vadilo, že čtenář nemá šanci odhadovat vraha, protože o jeho existenci nevíme. Je škoda, že autorka pravděpodobně nezná desatero pátera Knoxe.
Tak skvěle se četla a tak nevalný byl konec. Vůbec mi to tam nesedělo. Moc velká škoda.

Belanna
14.01.2024 4 z 5

Zdařilé zakončení trilogie.
Autorka si drží svoji hladinu napětí, opět je tu zajímavá zápletka, pěkný a čtivý styl psaní, překvapivý zvrat na závěr.
Na celé sérii se mi líbilo, že jednotlivé díly byly různorodé, postavy se vyvíjely a taktéž vztahy mezi nimi. Vyšetřování bylo postaveno na logice, kombinování a spolupráci celého týmu.
Budu se těšit na další knížky.

monte
14.01.2024 4 z 5

Velmi zdařilá trilogie. Ten konec mě dost překvapil

amelie.m
10.01.2024 5 z 5

.. jako jo, mám pár výhrad k celé sérii, přesto ale musím uznat, že ta holka má obr potenciál a doufám, že si od ní ještě něco přečtu :)

Charley
04.01.2024 4 z 5

Byla jsem mile překvapená, psaní autorky mě vtáhlo do děje a děj rychle plynul. Neucítila jsem žádná hluchá místa. Popis úmrtí a jejího následného prožívání (nechci zmiňovat pro ty, kteří nečetli) mě opravdu dostaly a i slza ukápla.
Závěr mě ale překvapil a čekala jsem trochu jiný konec (hlasovala bych pro jiný :) ) Nicméně suma sumárum ráda si přečtu i jinou knihu od autorky.

123.Iveetka
04.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Tak tahle kniha mě ihned vtáhla a už mě nepustila. Líbil se mi popis té kriminalistické práce, stále nové zapeklité informace, téměř až do konce není jasné, kdo je vrah, mělo to spád a dobře se to četlo. Konec byl teda mírně šokující a udělal z hlavní hrdinky trochu labilního jedince, ale tak dá se to jistým způsobem pochopit.

Hella
02.01.2024 4 z 5

Velmi povedená trilogie, klobouk dolů před takhle mladou autorkou za tak čtivé příběhy. Další knihy si určitě nenechám ujít.

Dajine
30.12.2023 4 z 5

Poměrně sebedestruktivní hrdinka v hlavní roli a konec, který možná ani tak nepřekvapí.

INCOGNITOREADER
22.12.2023 4 z 5

Konec série. Vlastně závěr trilogie. A doce nářez to vám řeknu. Případ, který je opravdu hodně zamotaný a vyšetřování se moc nedaří. Až dokud se nestane... no to vám neřeknu. Konec je mazec. To si pojďme říct. Ale za mě je to trochu horší než předchozí díl Vesnice.

EvieS
21.12.2023 5 z 5

Souhlasím s ostatními, že tento díl je ze všech nejlepší. Při čtení všech dílů jsem měla pocit, jako bych koukala na seriál, vše skvěle popsané, detailní ale ne přeplácané. Překvapivý a uspokojivý konec. Velice oceňuji krátkost série, v nejlepším se má přestat a to autorka splnila do puntíku. Těším se na její další díla.

Ignis
21.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Kdyby se autorka rozhodla napsat normální detektivku, mohlo to být zajímavé. Trochu se sice opakuje a některé obraty mi přijdou takové nepřirozené, ale to mi zas tak nevadí.
Co mi vadí, že jí evidentně není "obyčejná" detektivka dost dobrá a musí to něčím "vylepšit". Což vede k tomu, že to naopak totálně po... kazí.
Takže tentokrát tam sice nenacpala tolik červené knihovny, ale hlavní hrdince nakonec pro změnu rupne v kouli.
Ano, je to o něco záživnější a tentokrát tu nezůstane nepotrestaný vrah dítěte, ale ani tak mě to nenadchlo. Tohle už nezachrání ani Pardubice :-)

jaroiva
18.12.2023 4 z 5

Taky se vám někdy stává, že jste rádi, že je to "jen" kniha?
Pak si řeknu, že "ne, takhle to nebylo, bylo to jinak", a uzpůsobím si děj k obrazu svému, ve svém filmu v hlavě si přepíšu to, co se mi nelíbí, podle svého.
První, co mě napadlo při čtení rozuzlení, je provinění proti přikázání pátera Knoxe ... Ale budiž, i když si tím autorka ulehčila práci, to bych nechala tak.
Avšak mám tu takové asi dvě zásadnější věci, které se v mé intrpretaci přečteného nestaly, heč!
Jinak bych tuto knihu těžce nesla.
Za mě trochu horší než Vesnice, ale pořád skvělé, lepší než Stvůra.
Autorku s radostí ukládám do "oblíbených" a určitě si od ní přečtu něco dalšího.

studentice
09.12.2023 4 z 5

Knížka byla skvělá. Jen jsem nechtěla takový konec...

cornetka
03.12.2023 4 z 5

Četla jsem všechny díly, takže Lauru už trochu znám. Vždycky mě bavila její samostatnost a neohroženost, nikdy se ničeho nebála.

Musím říct, že mě bavila až druhá půlka, kdy se začalo něco víc dít. Bylo fain sledovat, jak Laura s Adamem navazují svůj vztah. O to víc mě mrzelo, jak Adam dopadl. A velkým překvapením pro mě byl i konec - jako že fakt to takhle končí? Prozrazovat určitě nic nebudu, jen jsem asi doufala v nějaký hezčí konec této trilogie. Ale díky tomu jen tak nezapadne a budu si ji pamatovat.

wooloong
26.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Třetí díl trilogie nebyl špatný. Bavila mě hlavně linka kriminální, všechna ta všednodenní vyšetřovatelská práce. To autorka zvládá dobře a je vidět, že se radí s kriminalisty. Tentokrát ale autorka porušila hned dvě pravidla pro psaní detektivek podle pátera Knoxe (první a čtvrté) a odepřela čtenáři možnost luštit případ společně s pardubickou mordpartou.

Ta druhá linka - romantická - je hotová tragédie, a to nejen díky závěru. Adam měl prostě smůlu na ženskou. Laura ho díky své aroganci a sebestřednosti nejdříve připravila o dítě a o možnost vytvořit s ní rodinu, a nakonec (neuposlechla rozkaz svého nadřízeného, protože ona je úplně nejchytřejší ze všech, a navíc přehlédla varování s vypnutým alarmem) i o život. Takovou partnerku do nepohody aby jeden pohledal. No a nakonec to úplně zazdila svým neuváženým činem. Navíc jsem mezi Adamem a Laurou necítila žádnou chemii a všechny ty vtípky, házení kuliček z papíru, otírání majonézy a kečupu ze zapatlaného obličeje mi přišly úplně mimo.

Kdosi tady připomínal podobnost s Michaelou Klevisovou a její psychologií postav. Hlavní rozdíl je především v tom, že paní Klevisová se věnuje především psychologii obětí a pachatelů, čímž detektivní příběh pozvedává a posouvá kupředu (postavy vyšetřovatelů mají svůj osobní život i vývoj, ale nijak ho nerozpitvává). Kristýna Trpková se naopak věnuje především psychologii a vývoji hlavních vyšetřovatelů, čímž rozbíjí a zpomaluje hlavní detektivní příběh, takže mu chybí gradace. Měla by se především rozhodnout, jestli chce psát spíš detektivku nebo milostnou romanci. Obojí dohromady nefunguje dobře.

A ještě poznámka k tomu, že Laura je líná jezdit MHD a radši se nechává vozit Adamovým autem (tak jasně, chápu záměr autorky). Moje osobní zkušenost - MHD v Pardubicích má poměrně dobrou obslužnost, zatímco projet autem město ve špičce je doslova horor.

Pokud se autorka příště pustí do nějaké zajímavé dobře promyšlené detektivky, tak si ji určitě ráda přečtu. Milostná romance není můj šálek.

Januli
25.11.2023 3 z 5

(SPOILER) No zajímavé ukončení série. Vzhledem k tomu, že mi hlavní postava Laura zrovna k srdci nepřirostla, tak mě až tak moc nemrzi, když už je konec. No ale k příběhu - super, bavilo mě to a četlo se dobře. Autorka asi není velká fanynka happy endu. Ne že bych ho taky za každou cenu musela, ale tak jako....

detektivní a krimi romány česká literatura Holice

Kristýna Trpková
česká, 1996