Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487871/bmid_selma-F3m-487871.jpg 4 195 51

Laura Ara série

1. díl

Ministr vnitra slovně napadne mladého novináře, který píše o jeho údajném propojení s podsvětím. Konflikt plný ostrých slov a výhružek zachytí kamery, což rozpoutá velkou mediální kauzu. O několik dní později je žurnalista spolu se svou partnerkou zavražděn v chatě nedaleko Šumperka. Podle řady indicií šlo o nájemnou vraždu, způsob zabití novinářovy přítelkyně však zároveň odkazuje na nevyřešenou sérii vražd ze Šumperska před sedmi lety. Vrchní vyšetřovatelka Laura Ara se spolu s kolegy (mezi nimiž je i Václav Cesta, kterého čtenáři znají z detektivního románu Slyšet jeleny zpívat) prodírá bahnem politické mafie, kmotrů a lobbistů s vazbami na zahraniční zločinecké gangy. Bylo skutečně vrahovým hlavním cílem umlčet nepohodlného novináře? Podaří se olomoucké vyšetřovatelce zjistit, jakou roli v případu hraje Attila Krasniq, poskok mafiána Filipa Horkého? A může ji Krasniq dovést k sériovému vrahovi známému jako Porodník? Detektivní román s prvky politického thrilleru tvoří několik navzájem provázaných dějových linek a je prvním dílem volné trilogie.... celý text

het2
16.01.2023 4 z 5

Výrazně lepší než Šmehlíkova románová prvotina "Slyšet jeleny zpívat", kterou kromě přepáleného závěru zabíjelo hlavně příliš velké množství vyšetřovatelů. Tady je hlavní hrdinka jasná - komisařka Sára Norenová ... teda pardon Laura Ara :D Nicméně je to prostě Sára Norenová z vynikajícího seriálu Most, Šmehlík si jí sice přejmenoval a ze severské blondýnky udělal snědou tmavovlásku, ale to je tak jediný rozdíl.
Případ sám je jasně inspirovaný případem vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky (včetně jeho celospolečenského dopadu), nicméně nebyl by to Šmehlík, aby do toho nepřimíchal zvráceného sériového vraha a témata jako zneužívání a sexuální násilí. Bohužel identitu "Porodníka" s přehledem uhodnete nejpozději někde za polovinou (po příjezdu chorvatských policistů). Autor si toho asi byl sám vědom a tak na konec přibalil pár překvapení, ale ve finále to působí až moc překombinovaně.
Byla tam nějaká snaha o přesah (politika vs. morálka) a opravdu hodně se mi líbily postavy těch starých matadorů (policejní prezident Svoboda, generál Provazník) a jejich interakce s vyšetřovateli. Parádní byla Lauřina vzpomínka na jejího trenéra a následný rozhovor. ("Víš co opravdu bolí? Bezmocně přihlížet.")
Napsané je to prostě dobře. Takže jo, za rok dva, až vyjde pokračování, asi mu dám šanci... 3,5*

petrpospa
14.01.2023 5 z 5

Že začátku jsem se trochu bál, že se autor nechal levně zlákat vraždou slovenského novináře a jeho přítelkyně. Tak trochu tomu nahrávala I slovní hříčka Maliňák - Kaliňák, navíc v obou případech coby ministři vnitra. Naštěstí se moje obavy nepotvrdily a dál už to byla jen zábava. Že to vyprávění bylo hodně košaté? No tak ať! Pokud si čtenář potrpí na jednoduchosti nebo snad nedokáže zvládnout vzájemně se propletající dějové linky, ať zkusí Pejska a kočičku. Mrazilo mě, když jsem si za každou politickou postavou dokázal představit někoho z našich vrcholných představitelů. A naopak mě potěšilo, že aktuálního prezidenta jsem tam vůbec nenašel .
Já autorovi narozeném v roce 1995 naopak tleskám a přeji (a očekávám) další dobrá díla.

alzbeta4340
12.01.2023 5 z 5

S drobnou výhradou týkající se docela velkého množství dějových odbočení a drobných zápletek, které všechny nebyly nutné, jsem velmi spokojená. Čtení jsem si užila, gratuluji autorovi k povedenému románu.

MisakCZE
04.01.2023 3 z 5

Šelma je politický krimiromán. Hlavní hrdinkou je nepříliš sympatická postava, vyšetřovatelka Laura Ara, sociopatka s nulovou empatií.
Spolu se svým týmem se snaží přijít na kloub vraždě investigativního novináře a jeho partnerky, jejíž smrt připomíná dávné vraždy nikdy nechyceného sériového vraha, zvaného Porodník.
V knize je opravdu hodně postav, orientace v nich není snadná a trochu to komplikuje prožitek. Děj je téměř úplně zaměřen na poctivé vyšetřování.

Tento kriminální příběh od pana Šmehlíka je moje první kniha od českého autora, nepočítaje povinnou četbu a dětské knihy:), kterou jsem četl a zároveň první s takto výhradně politickým námětem. Nemám proto příliš s čím porovnávat, ale rozhodně si přečtu i další pokračování z avizované trilogie.

evaval
07.12.2022 5 z 5

Právě jsem knížku dočetla a musím říct, že je opravdu skvělá. Je fakt, že je v ní celkem dost postav a spoustu odboček. Ale finále bylo skvělé! Čtení jsem si užila a věřím, že se od autora dočkáme ještě velkých věcí! Dávám plným počet hvězd a už teď se těším, co dalšího autor napíše.

twiggynka
06.12.2022 5 z 5

Nejsem fanda českých autorů, ale musím říct, že mě tato kniha bavila a četla se velmi pěkně. Těším se na další případ s Laurou Ara.

rodak
08.11.2022 4 z 5

Na plný počet bych to zatím neviděl. Přišlo mi že ty dvě linie případů se trochu těžkopádně motají dohromady. Chvílemi mě to bavilo více chvílemi méně. Ale určitě se dočkáme ještě bestsellerů...

pankaplan
31.10.2022 4 z 5

Dočteno a myslím, že máme před sebou detektivku roku. I v kontexu překladové literatury. František Šmehlík napsal skvělou knihu, která má fajn zápletku, dobrý tah na branku, působivou vyšetřovatelku a tak dál. Mám recenzi (najdete ji v záložce).

juanito39
30.10.2022 4 z 5

Šelma je pozoruhodná hned z několika důvodů – jednak se v ní mísí různé tradice detektivního žánrů, přičemž není možné jasně říct (aspoň ne po prvním přečtení), která z nich převládá, jednak se autorovi podařilo vypořádat s nešvary předchozího románu Slyšet jeleny zpívat.

Šmehlík se přiznaně inspiruje severskými a politickými thrillery, aby někdy přecházel až do procedurálního dramatu, kdy je sbírání, porovnávání a ověřování informací důležitější než "superhrdinské" schopnosti vyšetřovatelů (což by opět více odpovídalo těm thrillerům). Za ocenění stojí především to, že se mu i při tak velkém rozsahu, velkém množství postav a prostředí román nerozpadl do několika hrubě pospojovaných krimi epizod. Jedině na konci román možná trochu trpí nutností a touhou všechny linie protnout a uzavřít.

Na rozdíl od Jelenů zde nemáme stejně důležitý kolektiv vyšetřovatelů, ale jednu vyšetřovatelku, která je (ne)podporována rozmanitým množstvím vyšetřovatelů. I tato volba se jeví jako šťastná a funkční, jelikož nás dopředu žene nejen touha odhalovat svět detektivního případu, ale také touha objevovat vnitřní i vnější svět záhadné a odtažité vyšetřovatelky. Jak se dnes říká, dává nám to možnost se na ni "napojit" a zároveň se tak otevírá možnost pracovat s jejím životním příběhem v dalších dílech série.

Jsem zvědav, kam se bude příběh vyvíjet a rád si další díly přečtu. Pro příznivce české literatury a detektivek zřejmě povinnost.

Leona333
29.10.2022 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat, byl tím impulsem, abych si přečetla i další knihu od Františka Šmehlíka. Šelma, je i v tomto případě trefa do černého... A i když se zde jedná zcela o jiný případ zločinu, z jiného prostředí, který zarytě vyšetřuje ne zrovna "ukázková" vyšetřovatelka Laura s kolegy..., je Šelma velice čtivá, napínavá, až drsně temná.
I tentokrát mohu autora s jeho další knihou čtenářům a milovníkům českých detektivek doporučit.

Mona-Lisa
17.10.2022 4 z 5

Upřímně mě ze začátku nálepka detektivka z politického prostředí trošku vyděsila.
Ale autorova prvotina mě příjemně překvapila, tak jsem zatnula zuby a zakousla se do 500 set stránkové hádanky.
Rozjezd byl plný přehršle postav a hlavně hodností, ve kterých se nevyznám. Podklukovníků, majorů…pak jsem se přehoupla do vod politických postů…
A já za chvíli přestala dumat, kdo velí komu a nechala se zaujmout hlavní vyšetřovatelkou.
A ta mi teda sedla extrémně. Já takové asociální postavy zbožňuju. Které nebrzdí stereotypy společnosti, nemají taktní brzdu a znepokojují okolí. A mají démony z minulosti v neposlední řadě.
Je tu hodně politického bahna, zákulisních intrik na nejvyšších místech a mě z toho bylo na blití, protože v našem státě to není moc soudek sci-fi.
Samotný případ mě pohltil, vyšetřování nabíralo obrátky a při tom sbírání stop jsem fakt měla pocit, že jsem jedna z nich a puzzle otáčím s nimi.
A ještě nemůžu nezmínit lokalitu Olomoucka a Šumperska, které má autor očividně pod kůži a místní budou při čtení vrnět blahem se vsadím. To fakt moc závidím.
U Slyšet jeleny zpívat jsem si stěžovala na málo temnoty, tak tady mi to bylo vynahrazeno a děkuju teda :-) Těším se na další případ.