Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487871/bmid_selma-F3m-487871.jpg 4 195 51

Laura Ara série

1. díl

Ministr vnitra slovně napadne mladého novináře, který píše o jeho údajném propojení s podsvětím. Konflikt plný ostrých slov a výhružek zachytí kamery, což rozpoutá velkou mediální kauzu. O několik dní později je žurnalista spolu se svou partnerkou zavražděn v chatě nedaleko Šumperka. Podle řady indicií šlo o nájemnou vraždu, způsob zabití novinářovy přítelkyně však zároveň odkazuje na nevyřešenou sérii vražd ze Šumperska před sedmi lety. Vrchní vyšetřovatelka Laura Ara se spolu s kolegy (mezi nimiž je i Václav Cesta, kterého čtenáři znají z detektivního románu Slyšet jeleny zpívat) prodírá bahnem politické mafie, kmotrů a lobbistů s vazbami na zahraniční zločinecké gangy. Bylo skutečně vrahovým hlavním cílem umlčet nepohodlného novináře? Podaří se olomoucké vyšetřovatelce zjistit, jakou roli v případu hraje Attila Krasniq, poskok mafiána Filipa Horkého? A může ji Krasniq dovést k sériovému vrahovi známému jako Porodník? Detektivní román s prvky politického thrilleru tvoří několik navzájem provázaných dějových linek a je prvním dílem volné trilogie.... celý text

Toňula
17.08.2023 4 z 5

Zajímavé a hodně dobré, i když bych uvítala méně politiky a mafiánských praktik..přesto smekám před propracovaností příběhu, splétáním dějových linek i budováním napětí.. Hlavní hrdinka mi byla sympatická svou osobitou povahou a schopností neztrácet tvář i sebejistotu při jednání s pseudoautoritami..Jsem zvědavá na pokračování..

cornetka
02.08.2023 5 z 5

První díl série z rukou českého spisovatele byla pro mě fakt jízda. Jednalo se případ, který byl dost zamotaný a do kterého bylo zapojeno dost lidí, ale čtení stalo rozhodně za to. Mafie, politika, ale i obyčejní lidé - to všechno bylo součástí vyšetřování. A do toho všeho asociální vyšetřovatelka Laura Ara, která mi byla vlastně sympatická - navenek ji nic nerozházelo, teda skoro - i ona má jedno tajemství. Rozhodně jsem zvědavá na pokračování.

Ramiel
30.07.2023 5 z 5

Pecka!

Kanimůra2
28.07.2023 2 z 5

Tentokrát se vydávám proti proudu. Nedočteno. Připomíná mi severský detektivky a ty já moc nemusím.

vlci
19.07.2023 5 z 5

Tak tohle je vážně dobré. Mám dalšího oblíbeného autora. Moc se těším na pokračování (už aby tu bylo).. Laura Ara mě baví.
Četla jsem i Slyšet jeleny zpívat.. toto mi přišlo o kus lepší. Mám radost za mladého, šikovného, českého autora. Magnesia Litera mu právem patří.

lucakuca
09.06.2023 4 z 5

Čtivé, hutné, plné.... Jako bych popisovala výběr z hroznů, a ona zatím skvělá detektivka. :-)
Úplně vidím film či seriál z knihy a ten konec! Hlavně nejuchat, že mám za sebou už 450 stran, protože pak začne teprv ta správná spojovačka. Zpomalit tempo a skládat, hlavně nic úspěchat a odměnou je zajímavé rozuzlení.
No a ta policajtka. Tak tvrdá, tak bezcitná a tak neempatická přezdívaná robot z NASA je fakt třída taková Saga Norenová ze seriálu Most (ne ten českej, ale dánsko - švédské krimi)...

Sanderia
21.05.2023

Nechápu tu Magnesii Literu. Detektivka slušná, pěkně odsejpá, docela dost zašmodrchaná, obzvlášť v závěru ty kotrmelce... Obsahuje poměrně hodně nechutné pasáže, nevím, jestli to nutné. Ale co je kupodivu - strašně odbytá redakce a korektury. To se Argu docela divím, že knížku takhle vypustilo do světa. Je to škoda.

berila
20.05.2023 5 z 5

Už s předchozí detektivkou jsem byla maximálně spokojená a v tomto případě tomu nebylo jinak. Dalším bonusem je to, že se jedná o začínající sérii.

VlaďkaK
14.05.2023 5 z 5

Přečtena jedním dechem.

petrarka72
30.04.2023 4 z 5

Velmi slušná práce, přestože bych souhlasila s tím, že jde o kompilaci už použitých motivů a postav - nicméně který šířeji pojatý krimiromán není? František Šmehlík ale vykazuje výborně zvládnuté řemeslo, umí načrtnout postavu tak, aby byla v zobrazovaném světě nezaměnitelná, a dokáže mě držet v napětí. Také docela oceňuji, že mě nenutí ztrácet čas úvahami, který státník je který a nestaví na trapném pomrkávání. Samotný případ se vyvíjí dostatečně nepředvídatelně, Laura Ara připomíná jistou severskou hackerku, ale to dokážu odpustit, stránky rychle ubývají a zdá se mi, že od Jelenů se autor posunul. Za mne první Magnesia litera pro žánrovku zcela na místě. Díky.

ennlady
29.04.2023 5 z 5

Tak nejspíš mám nového oblíbeného autora. Šelma je můj první František Šmehlík a myslím, že ne poslední. Líbilo se mi sledování několika linií, které nakonec vyústilo v zajímavý konec. Je teda pravda, že je tam "figur jak na orloji", jak praví klasik Jára Cimrman, ale naštěstí jsou to většinou česká jména, takže jsem se v nich vcelku dobře orientovala. Takže ano, doporučuji.

Palpy
22.03.2023 5 z 5

Jelikož jsem četl už autorovu předchozí detektivní prvotinu "Slyšet jeleny zpívat" z obdobného prostředí, tak jsem už tak nějak tušil do čeho jdu. I tak mě ovšem čekalo několik zajímavých překvapení. Oproti Jelenům je totiž Šelma brutálnější a více temná. To by mi nevadilo, jen mě překvapilo, že jedna z nejbrutálnější scén je hned v úvodu. Další zajímavost na knize je hlavní vyšetřovatelka Laura Ara, o které vlastně ani teď nevím co si mám myslet. Na jedné straně je jednoduché sklouznout k myšlence, že je to sice velmi inteligentní žena s Aspergerovým syndromem, ale na druhou stranu nevykazuje všechny jeho příznaky. Její backstory v rámci knihy sice na její povahu hodí určité světlo, ale pořád mám tak nějak pocit, že je komplikovanější a určitě bude zajímavé, jak se její postava bude vyvíjet dál. Příběh se jinak točí okolo vraždy mladého novináře a jeho přítelkyně, což roztočí kola i v patrech nejvyšší politiky. Pokud máte pocit, že jste něco takového už slyšeli, tak to samozřejmě působí jako paralela k události na Slovensku a vraždě Jana Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Autor navíc uvádí, že knihu začal psát v dubnu 2018 tedy 2 měsíce po oné nešťastné události. Jedná se ovšem pouze o první dojem a souhru náhod a čtenář v průběhu příběhu pochopí, že nic není takové jak se zdá. K pocitu inspirace reálném mi přispěla i postava politika Patrika Voňavky ve které jsem prostě viděl kombinaci Dominika Feriho a Ivana Bartoše a kdykoliv se objevil akorát jsem skřípal zuby. Oproti Jelenům se navíc autor nebál rozsáhlejší zápletky a více dějových linek než v Jelenech což se mu myslím vcelku obstojně podařilo i s vysvětlením většiny událostí a několika zajímavých plot twistů. Dějově kniha předchází událostem odehrávajícím se v Slyšet jeleny zpívat, ale i tak je na ně v knize odkaz zapojením dvou členů mord party z Ostravy (osobně jsem byl moc rád za detektivka Václava Cestu) do vyšetřování a i malé cameo jejich cholerického nadřízeného, kterého prostě nejde nemilovat. Na knize je hezká i směs humoru a napětí. Některé postavy občas trousí poznámky nebo jsou jejich reakce popsány tak, že se člověk i ve vypjaté chvíli musí prostě upřímně zasmát. V takových momentech jsem si stejně jako v Jelenech prostě vybavil Případy prvního oddělení a o to více mi byla kniha sympatičtější, i když ji nechci porovnávat se seriálem, to je jako srovnávat jablka a hrušky. Na druhou stranu v případech se nám nedostane nahlédnutí do vrahova backstory, což v rámci Šelmy obstará několik kapitol. Finální vyústění je už je v jeho příběhu pouhou třešničkou na dortu. V knize nechybí akce, napětí, nahlédnutí do průběhu vyšetřování a vlastně bych ani tak neřekl, že je to detektivka jako spíše směs detektivky a thrilleru. Ne, že by tam snad bylo nějaké velké běhání a střílení, ale rozhodně to není komorní Agatha Christie. A samostatná pochvala jde i za fyzickým zpracováním knihy. Krásná obálka i vnitřek desek v poctivý papír s vysokou gramáží. Nenapadá mě nic co bych knize vytknul a to je možná to nejhorší. Autor od svojí prvotiny ušel kus cesty, ale obávám se, aby si nenastavil laťku sám pro sebe už teď příliš vysoko.

iveta3689
22.03.2023 5 z 5

V příběhu je asi milion postav, ale je to napsané tak, že pořád víme kdo je kdo. Děj je zamotaný, ale není nepřehledný. Perfektně se skládají věci dohromady, pak se zase zamotají a přitom to není nastavovaná kaše. Obdivuji autora, jak dokáže celý spletenec udržet čtivý a smysluplný. Výborná kniha.

Bedřich63
16.03.2023 5 z 5

František Šmehlík mě zaujal už v knize Slyšet jeleny zpívat. Takže jsem se s radostí pustil i do jeho další knihy. A opět výborný počin, skvělá kniha od českého autora v našem prostředí mně blízkých Jeseníků a jejich podhůří - Šumperska.
Kniha mě bavila, obsahuje skvělé popisy osob, prostředí, vztahů a vyšetřování. Autor si na nic nehraje, brutální zločiny jsou popsány s určitou dávkou umírněnosti. Jeho styl mi sedí. Příběh nepostrádá napětí a zápletka je zajímavá. Jen škoda, že na další díl si musím nějakou dobu počkat.
Hlavní hrdinka Laura mi tak trochu připomíná Lisbeth Salanderovou v sérii Milénium od Stiega Larssona nebo Ságu Norenovou z televizního seriálu Most.

Hana62
22.02.2023 4 z 5

Trochu mě mrzí, že autor musel kopírovat dnešní trend: asocialní vyšetřovatelka v hlavní roli... Jinak dobrý, zajímavé zápletky, rozuzlení, vykreslení postav. Asi další díl si přečtu. Ale "Jeleni" se mi líbili víc.

josska
12.02.2023 5 z 5

Moje druhá kniha autora a opět skvělá,,Šelma je první díl tak se moc těším na další dva,,bavilo mě to,zápletky,odbočky,napínavý děj,trošku víc postav,některé popisy drastické ,,ale to vše k výborné detektivce patří,,,je to skvělé,čtivé,,moc se to autorovi povedlo a těším se na vše co napíše...

eva3992
12.02.2023 4 z 5

Vrchní vyšetřovatelka, tak trochu tajemná, Laura Ara, dostane nelehký úkol. Na Šumpersku je nalezen zavražděn mladý pár. Novinář a jeho přítelkyně byli poslední dobou v oku nejednoho politika. Vypadá to na vraždu na objednávku. Zároveň však způsob vraždy připomíná dosud nevyřešenou sérii vražd před sedmi lety. Vyšetřování nás zavede až do zahraniční, i k nejvlivnějším lidem ve státu.

Stačilo si přečíst prolog, který mě okamžitě pohltil a já věděla, že chci číst dál. Postupně nás autor seznámí s jednotlivými postavami, kterých tu není zrovna málo, ale vše je provázané a vše nám dává smysl. Díky vyšetřování se ocitneme v Šumperku, v Praze, v Olomouci, ale i v zahraničí. Celý příběh se odehrává během jednoho měsíce, není tak čas na hluchá místa, stále se tu něco děje, odhalujeme nové stopy a snažíme se odhadnout, kdo stál za vraždou.

Hlavní postava, Laura Aura, mi ze začátku nebyla vůbec sympatická, ale postupně, jak odkrýváme její tajemství, tak jsem ji začala chápat a čím dál více ji rozuměla. Kniha mi navíc byla bližší i díky tomu, že se odehrává blízko mého bydliště.

Příběh je čtivý, uvěřitelný, kolikrát jsem měla chuť podívat se na zprávy, jestli už vraha chytli, jak to bylo realistické. Je vidět, kolik si s tím dal autor práce, jak to má celé promyšlené a propracované. Dlouho jsem vůbec netušila, kdo je vrah a jak se k němu vůbec dostaneme….

Za mě tam bylo asi dost politiky, mafie, kmotrů a gangů, ale to je můj osobní problém. Jako celek to byla výborná, propracovaná, detektivní knížka a slibný začátek nové série.

Dáma s hrnstjm
04.02.2023 3 z 5

Kolikrát jsem si řekla, že tu knihu odložím a vrátím do knihovny, kde na ní čeká fronta zájemců? Asi pětkrát! Ne a ne se začíst, ponořit do děje... první třetinou jsem se prokousávala horko těžko, to politické prostředí mi moc nesedělo... A k tomu všemu jsem asi zatím nepřišla na chuť té současné módě s asociálními génii v hlavních rolích, se kterými se roztrhl pytel (v knihách i v seriálech), takže zdejší "slečna Arová" si ode mne vysloužila akorát tak zařazení do kategorie "ach, zase jedna taková..." Asi tak od poloviny knihy jsem měla vyhráno, děj dostal větší spád a krátké kapitoly sváděly k praktikování metody "ještě jednu a končím," což vedlo k rychlému dočtení. Konec byl napínavý, pár zvratů jsem opravdu nečekala.

salexice
23.01.2023 4 z 5

po dočtení Šelmy jdu shánět Slyšet jeleny zpívat - tak moc mě seznámení s p. Šmehlíkem dostalo. Kniha osciluje na hranici mezi politickým thrillerem a detektivkou, detektivní část převažuje. Hlavní hrdinka Laura Ara (nebo radši Arová? :-))) je nevšední jak jménem, tak osobností a to, že je vyšetřovatelka ne zrovna ,,ukázková" (Leona333) mě na ní fakt baví. Kniha mě vtáhla od počátku a do konce nepustila. Nicméně rozuzlení se tak hezky nabízelo, že mě trošku připravilo o radost ze hry. Za mě překvapivý a příjemný počin.

Arkagas
22.01.2023 4 z 5

Už prvotina Slyšet jeleny zpívat se mi líbila a to hlavně z důvodu, že se jedná o poctivou českou detektivku. Že to ale Franta požene ještě mnohem dál, s mnohem větším rozsahem (a přesahem) jsem už ale nečekala. Šelma mě zaujala už obálkou, která je stejně jako u jelenů dokonalá. Popravdě jsem knihu neměla v ruce, dokud mi nepřišla podepsaná autorem domů a netušila jsem, jaká "bichle" to vlastně je. Člověka by to mohlo odradit od čtení, ale nebojte, tenhle příběh Vás pohltí a nepustí. Zpočátku jsem si vypisovala postavy, protože jsem měla občas problém se orientovat, ale jak jsem nasedla do vlaku, už jsem se jen pohodlně vezla. Rozhodně je tady podobnost s mnoha událostmi z posledních let, které ale ničemu nevadí a naopak donutí čtenáře se zamyslet. Hlavní vyšetřovatelka Laura Ara si s sebou nese svoje vlastní démony, jako každá poctivá knižní postava a příběhu to dodává svým způsobem na lidskosti. I když velmi brzy rozklíčujete, kdo je oním stěžejním vrahem - "porodníkem", zaručuju, že i tak budete s nadšením číst dál. Napsat takhle rozsáhlou poctivou českou detektivku ve věku 28 let je za mě osobně prostě umění a na pokračování se neskutečně těším. Díky za tenhle zážitek a knížka patří k tomu nej, co jsem přečetla za rok 2022 - recenzi přidávám až teď, protože posledních 50 stran na mě čekalo až teď v lednu.
Moje hodnocení: 10/10