Láska a její kat

Láska a její kat https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51604/bmid_laska-a-jeji-kat-51604.jpg 4 253 28

Dnes již klasický bestseller autora povídek z psychoterapeutické praxe Deset povídek, které odhalují touhy a motivace lidské duše a zároveň nechávají nahlédnout tajemství, frustrace, patos i humor objevující se v terapeutickém vztahu.

Literatura světová Povídky Pro ženy
Vydáno: , Portál

Love's Executioner , 1989

Fishik
15.03.2015 3 z 5

Zajímavá knížka. Ze začátku jsem měl pocit, že to asi nebude pro mě, ale jsem rád, že jsem si ji přečetl. Yalom nejen že popisuje příběhy deseti lidí, ale poukazuje i na své problémy což bylo velice nezvyklé.

Bonda
10.02.2015

Uprostřed svých nářků náhle zavřela oči - což by nebylo nic nezvyklého, protože se často při sezeních uváděla do hypnotického stavu. Už dávno předtím jsem se rozhodl to ignorovat. Nebudu ji do jejího stavu následovat, místo toho ji z něj zavolám. Řekl jsem: „Marge," a chtěl jsem doříci zbytek věty, „prosím, vraťte se." Přerušil mě však podivný silný hlas, který vycházel z jejích úst: „Vy mě neznáte."
Měla pravdu, tu osobu, která promluvila, jsem neznal. Ten hlas byl tak jiný, tak silný, tak autoritativní, že jsem se rozhlédl po ordinaci, zda náhodou nevešel někdo jiný.
„Kdo jste?" zeptal jsem se.
„Já! No přece já!" V tu chvíli transformovaná Marge vyskočila a vypínavou pružnou chůzí začala přecházet po ordinaci, nahlížet do regálů s knihami, narovnávat obrázky a zkoumat můj nábytek. Byla to Marge, zároveň však nebyla. Všechno se na ní kromě šatů změnilo - držení těla, tvář, sebevědomí, chůze.
Tato nová Marge byla vitální a dráždivě, nikoli však nepříjemně, koketní. Zvláštním plným kontraaltem pronesla: „Pokud si chcete hrát na židovského intelektuála, měl byste si podle toho svou ordinaci zařídit. Potah téhle pohovky patří tak akorát na charitu - pokud by ho tam vůbec vzali. A támhleta tapiserie na stěně se značně rozpadá, díkybohu! A co ty fotky z kalifornského pobřeží? Ušetřete mě dalších snímků psychiatrických domácností!" Byla energická, rázná a nesmírně sexy. Neuvěřitelná úleva v podobě pauzy od monotónního hlasu Marge a jejího nekonečného naříkání. Jenže mě jedna věc začala znepokojovat - tato dáma se mi líbila přespříliš. Vzpomněl jsem si na legendu o Lore-lei, a přestože jsem věděl, že je nebezpečné otálet, nechtěl jsem vidinu zahnat.
„Proč jste přišla?" zeptal jsem se. „Proč právě dnes?"

(Z povídky Terapeutická monogamie)

LordSnape
29.12.2014 5 z 5

Moje první setkání s Yalomem a rozhodně ne poslední. Už chápu všechnu tu chválu a doporučení, které se kolem jeho osoby v psychoterapeutických kruzích tak motají. Osobně bych i věřil tomu, že kdyby pan profesor nebyl psychiatrem, uživil by se krásně i jako spisovatel, protože jeho dar vyprávět zdánlivě obyčejné příběhy je prostě úžasný. Nejvíce se mi na všech příbězích líbilo, že čtenář vlastně vidí i terapeutovi do hlavy a cítí s ním všechny ty obavy, naděje a přenos mezi ním a pacientem.

kejty91
22.11.2014 4 z 5

vel,mi zajímavá kniha - opět se mi líbí, že i takový psychoterapeut dokáže ze sebe udělat nulu - holt, každý jsme člověk - sice pro mě bylo těžké číst zase "ty" příběhy ale připomělo mi to mou jedinečnost a dodalo opět sebedůvěru

Adigiotto
27.08.2014 5 z 5

Yalomov rozprávačský talent robí z psychoterapie vzrušujúcu vedu.

Jennkie
20.02.2014 5 z 5

Velmi zajímavá kniha ze života. je tam hezky popsán průběh terapie a srozumitelně podané souvislosti diagnoz, příčiny a následky nemoci, takže to pochopí i psycholog laik, pokud se o problematiku aspoň trochu zajímá. Výběr z deseti povídek je velmi rozmanitý a ukazuje hodně aspektů života, které si člověk ani nemusí uvědomit, dokud není pozdě. Je to kniha osudů i takový návod, protože rozšíří čtenáří obzory, co se týká vnímání ostatních lidí.

sevy
23.06.2013 4 z 5

Tato povídková kniha mě velmi zaujala. Deset povídek, ve kterých autor psychoterapeut poukazuje, mimo jiné, na možnosti sebereflexe, ve kterékoliv životní fázi. A s tím související možnosti zkvalitnění života, byť v poslední fázi- smířlivý odchod ze světa... Nechává nahlédnout na významy nevědomých procesů, které přímo ovlivňují vědomou složku. Postupné uvědomování, integrace nevědomého do vědomého a následná transformace přinášející více možností, lepší život...
Některé povídky mě zaujaly více, jiné méně, ale ve všech se dá hledat a něco nalézt... Doporučuji! :-)

Otto von Pluto
10.04.2012 4 z 5

Deset povídek, deset rozdílných lidských osudů a jeden terapeut snažící se pomoci. Yalom nabízí nejzajímavější příběhy pacientů ze své vlastní praxe, sledujeme terapeutovy myšlenkové pochody během léčby a postupný psychický přerod pacientů. Každá z povídek má zajímavé vyústění, avšak ne každé jsem přišel zcela na chuť. Mezi mé nejoblíbenější patří: „Kdyby znásilnění nebylo zločinem...“ a „Dva úsměvy“.