Říkají mi Lars

Říkají mi Lars https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372428/bmid_rikaji-mi-lars-hkQ-372428.jpg 4 439 164

Lars série

VYPADALO TO JAKO POHODOVEJ KŠEFT. A PAK SE VŠECHNO PODĚLALO… Lars je soukromé očko. Opatřuje informace, sleduje lidi, řeší problémy, nebo naopak problémy vytváří, to vše podle přání a potřeb svých klientů. Lars má rád Metallicu, Jacka Danielse, vůni žen a hodinky Luminox. To, co rád nemá, jsou podivné náhody. A právě podivných náhod je kolem jeho poslední zakázky až podezřele moc. Jedna smrt, jedno záhadné zmizení a jeden únos, to všechno poté, co jako obvykle odvedl bezchybnou práci. Anebo že by tentokrát tak bezchybná nebyla? Kdo za podivnými událostmi stojí? A kdo bude další, komu začne hořet město pod nohama? Na všechny odpovědi nakonec dojde při neobvyklém setkání ve starém skladišti, kde někteří zúčastnění konečně odloží masky, zatímco jiným budou muset být nemilosrdně strženy…... celý text

Ryšava
27.08.2020 4 z 5

Ze začátku knihy jsem se trochu nudila. Lars pořád nad něčím uvažoval a trochu se to táhlo, ale od únosu Bonnie jsem se od knihy nemohla odtrhnout a během dvou dnů jsem knihu dočetla. Otevřené konce zrovna nemusím, ale tady to perfektně sedlo. Kniha mě navnadila, abych si přečetla další díl. Doufám, že bude stejně dobrá...

martina7276
09.07.2020 4 z 5

Ctiva, vtipna oddechovka, myslim, ze autor nas jeste prekvapi a ja se na to budu tesit!

gh2910
15.05.2020

Je 2. díl pokračováním prvního nebo je to samostatný příběh? Protože takto otevřené konce jako u 1. dílu, ale tak otevřené, jako kdyby to skončilo o 3 kapitoly dřív, fakt nemám ráda. Jinak byla kniha vtipná, čtivá oddechovka. Nebýt konce, palec nahoru.

kruppe
09.04.2020 4 z 5

Soukromé očko Lars, bývalý policajt, syn policajta... co té disciplíně moc nedal a za spravení fasády tupého velitele byl odejit od policie. Tvrďák s morálním kodexem.
V této novelce vám Gris nedá oddechu. Rozjede se a zastavuje až na posledních stránkách. Není čas na zbytečné intermezza do pochmurných životů zainteresovaných postav. Není čas na zbytečné odbočky, budování zmatečných dějových linií, aby se zastřel hlavní záporák. Proto jej určitě odhalíte dřív než Lars a nebudete jako on kroutit nevěřícně hlavou.
Dějištěm je české město, ale může to být jakékoliv město na světě. Toponymie nehraje vůbec žádnou roli...

Etule
03.03.2020 4 z 5

Přiznávám, že na knihu mě nalákala především obálka (njn, mám slabost pro chlapy s tetováním). Anotace se mi taky zamlouvala, tak proč do toho nejít.
Musím přiznat, že jsem ve svém odhadu byla dost mimo. Došlo mi to až ve chvíli, kdy se Lars ocitl v ono avizovaném skladišti.
Lars je sympaťák tíhnoucí k tvrdé hudbě, čímž si opět vysloužil mé sympatie. Když jsem si přečetla konec, málem mě trefilo. Pak jsem si ale naštěstí uvědomila, že je pokračování, které už mám rezervované v knihovně.
Kniha byla čtivá, vtipná a postavy sympatické. Bavilo mě to moc. :-) Jsem ráda, že od jisté doby se snažím více číst české autory. Mnohdy velice příjemně překvapí.

alenkacermi
01.02.2020 4 z 5

Skvělé dialogy, vtipné hlášky. Super. Bavila jsem se. A překvapení - konec nastavený jako ve filmu. Musíte si dojít pro další díl.

Dalexa
27.01.2020 3 z 5

Tak nějak bych řekla průměrovka i když obálka mi evokovala spíš tvrďárnu. Ale nestěžuji si. Bylo to místy vtipné, mělo to spád i když pro mně málo napětí. Jediné co bych vytkla a to mně osobně vadilo dost, v dialogu používané oslovení (jméno )na konci věty. Já tedy nevím, ale já když s někým mluvím i když mu tykám, nebo vykám, tak v dialogu prostě jméno nepoužívám maximálně na začátku, když chci upoutat pozornost.

Boby17
21.01.2020 5 z 5

Nálepka na obalu hlásá řízná krimi z Prahy a podle mého soudu je pravdivá. Vůbec jsem se nenudil a raz dva jsem byl na konci. Za povedený příběh dávám 4,5 hvězdy, takže zaokrouhluji na pět celých.

bosorka
19.12.2019 4 z 5

Říkají mi Lars byla přesně ta knížka, kterou jsem potřebovala do hektické doby konce roku. Kdy mám tak zahlcený mozek, že ve volném čase potřebuju lehkou knížku, u které moc nemusím dumat. Potřebuju příběh, který mě vtáhne, lehce klouže, nemá ambice být nějak "hluboký". Čte se sám a je vtipný. A to přesně splnila tahle kniha. Co na tom, že pointu člověk odhadne, co na tom, že to není extrémně originální a autor se nejspíš leckde inspiroval. Bavilo a sedlo ideálně. 3,7*

davidurban1973
16.12.2019 4 z 5

Dobře napsané, ctive a vtáhne do děje. Přečteno skoro jedním dechem. Za mě super akční krimi.

Oksalakka
08.12.2019 4 z 5

Tak jsem si opět ověřil, že bych byl špatným buddhistou, protože jsem ohledně téhle knihy měl očekávání. Čekal jsem hutnou akci nabitou hláškami typu Kopřiva, Kotleta, Kulhánek. A to Lars není. Ovšem pozor, nejsem zklamán. Je to dobře napsané, pointa není špatná, humor tu je, Lars je drsnej, ale férovej sympaťák, myslím, že bysme asi na panáka zašli. Nejvíc ze všeho mi Grisovy dosavadní dvě věci připomínají finkovky od Jaroslava Velinského. Kdybych nevěděl, že tvůrce Oty Finka je bohužel už pár let na pravdě boží, vrtalo by mi hlavou, jestli si náhodou nestřihnul vedlejšák. Pane Grisi, to je lichotka, mimochodem. Jen tak dál, pište, já to budu číst ;)

Allena24
01.12.2019 4 z 5

Řízné, svižné čtení.

marlowe
17.11.2019 5 z 5

Že by Daniel Gris za tuhle "říznou krimi z Prahy" obdržel Nobelovku za literaturu určitě nehrozí – a že by porotci Magnesia Litery zazvonili zrovna u Grisů, je také těžko představitelné. Ale v rámci žánru se jedná o poctivé řemeslo s přiznanou barvou, a to se cení.
Žádná vata, žádné barokní ornamenty, žádné přešlapování na místě. Vaše slovo budiž ano, ano – ne, ne. Nekompromisně načrtnutá linka příběhu, nulová předehra, od první minuty se jde rovnou na věc.
Napsat dobrou, svižnou (a zábavnou!) detektivku bez krevních stříkanců na každé druhé stránce, bez rituálních vražd, sladkobolného šťourání v rodinném zázemí hrdinů a bez freudovského přetřásání traumat z dětství, je v dnešní době, která přeje přihlouplým thrillerům na efekt, skoro zázrak.
Ne, že by románu nešlo něco vytknout, váhal jsem mezi 4 a 5, ale za tu odvahu hrát s vyloženými kartami (a také za to, že se jedná o kapříka z našeho českého rybníčku) se přikláním k plnému počtu…

kap66
11.11.2019 4 z 5

Chandler a Kopřiva, rozumím. Mně zase Lars připomněl Simmonsova Joea Kurtze. Hlavní postava je taky ranař, ale s pravidly a morálkou (trochu "svojskou"), schopný sebereflexe i sebeironie. A podobně jako Simmonsovy "Krutosti" má i tato knížka především švih a spád. Je výborně vystavěná: skladiště, retrospektiva, skladiště a rozuzlení (a autorův vtípek). Konečný klad, ale pro mě nezanedbatelný, je spojení napětí a humoru; nespisovný jazyk vtipnosti jenom pomáhá. Dialogy a Larsovy postřehy jsou sice kapánek chlapáčtější, ženy víc než kapánek prsatější, ale to k tomu zřejmě patří. Pobavila jsem se víc než dobře.

Wabinka
25.10.2019 5 z 5

Čtivá česká krimi,kde není nouze o bezva hlášky.

Puntíkatýhrnek
25.10.2019 3 z 5

Mno řízná krimi je silný výraz....dobrá pohádka pro dospělé, i když občas dost přehraná...detektivka to podle mě moc není, není to napínavé a zvraty v ději jsou předvídatelné minimálně deset stran předem...za mě jako kniha průměr, jako krimi slabší...

Klamm
24.10.2019 4 z 5

Obálka klame! Když opomenu, že Lars poslouchá Metallicu, viděl bych ho na obalu spíš s kloboukem a cigárem, jako detektiva staré školy z noirových filmů a ne jako MMA zápasníka. Řízná krimi z Prahy také nesedí. Čekal bych pod tím více rvaček v metru, přestřelek na Václaváku, honiček po Národní, a mučeníčka, kdekoliv v srdci Evropy. Bohužel identifikace popsaného prostředí v knize, ve kterém se příběh odehrává, by nevydedukoval snad ani Lars.
A teď pozitiva, která převládají. I když se jedná o českou krimi, uvítal jsem absenci českých jmen (nevím proč, ale v tuzemských krimi, mě nějak iritují). Vyprávění plynulo pozvolna a příjemně.
Postavy přibývaly, aniž bych se v nich ztrácel. Za mě příjemná oddychovka. Poslední stránka v pohodě a na pokračování se těším.

P.S.: Líbilo se mi pojmenování, budoucí bejvalka.
80%

maxim248
20.10.2019

Při 60.stránce jsem zjistil,že je to ztráta času...

Velká Feferona
15.10.2019 5 z 5

Jasných pět hvězdiček! bahnila jsem si u první poloviny. Bylo to takové správně tarantinovské, říznuté kapkou Sin City, hlášky, humor, skvěle vymyšlená hlavní postava. Místy trošku klišoidní, to připouštím, ale tak nějak jsem se nedokázala přimět, aby mi to vadilo. S Rychlopalbou bych radši nesrovnávala, protože do té tomu přece jenom ještě kus chybí, ale jinak - prostě pecka, předčítala jsem manželovi nahlas a oba jsme se královsky bavili, i když (ač se oba považujeme za metalisty) Metallica nás vcelku míjí.
Ouvej začalo být zhruba od poloviny. Nesnažila jsem se odhadovat hlavního záporáka (to ostatně u detektivek nedělám nikdy), ale kde je zakopaný pes zkrátka chtě-nechtě začnete tušit až příliš brzy. Takže předvídatelná zápletka výsledný dojem přece jen trochu sráží. Nicméně závěrečných několik stran tu pátou hvězdu zachránilo.
No, a abych to nějak shrnula: je to nesmírně příjemná, osvěžující jednohubka. Těším se na další díl a doufám, že jich bude ještě hodně následovat. Slušný matroš!

LilianaFalcon
12.10.2019 4 z 5

Řízné je to správné slovo :-D
Není to teda můj žánr, takže to moc nedokážu porovnat s jinými tituly. Důležité je, že mě to fakt bavilo :-) A ráda si přečtu pokračování.

Praha prvotina thrillery únosy Cena Jiřího Marka

2018  80%Říkají mi Lars