Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2312 2312

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

Snofru
03.10.2014

Tak já sem si knížku chtěla původně koupit v češtině a přečíst dřív než uvidím film. Jenže při otevření knihy v obchodě a přečtení pár příšerných výrazů jsem koupi českého překladu zavrhla a radši si přečetla originál, který mě tolik nerve uši. "Rádobyslang" by mě v češtině odradil během pár stránek. Jinak námět super, rovnou se chystám číst další díl. Doufám, že film bude opravdu dobře zpracovaný, aspoň tak, jako už tady výše jmenované Hunger Games.

bibi.r
02.10.2014 3 z 5

Čekala jsem hodně. Nadšená z traileru a natěšená na film, jsem si říkala, že se jako první zkrátka musím vrhnout na knihu. Přílišné očekávání mě ovšem až příliš nabudilo a nebýt jeho, tak bych mě kniha zřejmě naprosto uchvátila. Takhle moje přijetí skončilo trošku chladněji.
Thomas mě jako hlavní postava moc neoslovil, mnohem víc jsem si oblíbila Minha, Chucka a Newta. Zkráta byli mnohem živější, ucelenější a prostě mi přišlo, že jsou mnohem komplexnější osobnosti.
Otevřený závěr však dostatečně nabudil na čtení dalšího dílu, snad vyjde už brzo...

Add Slangové "placerské" výrazy... docela těžko se na to zvykalo a některé výrazy byly až moc "dětinské/hloupé"?

PS: Taky mě dost rozhodilo slovo Zlosin, stále jsem byla na pochybách jestli se jedná o tiskovou chybu (protože několik překlepů se v textu opravdu vyskytuje) nebo o záměr. Protože na jedné stránce se slovo vyskytovalo s měkým i s tvrdým I/Y. Jsem ráda, že nakonec to byl opravdu záměr.

stolbice
01.10.2014 5 z 5

Zajímavá námět, určitě něco, co stojí za to přečíst. I když nemůžu přesně říct, že jsem to plně pochopila nebo spíše, dobře, hledají ty nejlepší ze všech, ty, kteří se nikdy nevzdají ani čelem naprosto bezvýchodné situaci, ale proč? To mi nejspíš uniklo nebo to byl záměr, abych si koupila druhý díl :-) Naštěstí nemusím čekat dlouho, měl by vyjít koncem prosince nebo začátkem ledna, třetí díl je pak plánovaný na červen 2015. Každopádně je to fajn počtení, zajímavé a napínavé, určitě mohu doporučit :-)

kurelka.j
30.09.2014 3 z 5

Nápad je hezký, jak tady už někdo psal nerozvinutý.Některé části my přišly nudné až směšné např. rmuti nebo chování ostatních postav. Knížka mohla být rozhodně líp zpracovaná, ale jako plus připisuju konec, který byl aspoň trochu napínavý a vyjasnil některé věci.
Nakonec dávím 3* a doufám, že další díly budou mnohem lépe promyšlené!

knihomolka01
28.09.2014 5 z 5

Tahle kniha je konečně důkaz toho, že v knize nemusí být žádná romantická láska a kniha může být i bez ní neskutečná. No opravdu Thomas mě bavil už od začátku a v noci jsem kvůli rmutům nemohla spát.:D I filmové zpracování bylo úžasné a patří k jedněm z mála filmů, které mi nevadily i když byla kniha lepší( dalším příkladem je Hunger Games).

Nemesis Moriko
27.09.2014

Na knihu se hrozně moc těším :3 Film jsem viděla tenhle týden a byl naprosto skvělý :3

--nora--
26.09.2014 5 z 5

knížku jsem začala číst asi dva dny před tím než film byl u nás v kině. rychle jsem dočetla abych to do té doby měla přečtený a rozhodně jsem nelitovala. podle mě velice poutavý a originální příběh, teda mě aspoň nic nepřipomínal. prostě stojí za to si knížku přečíst i podívat se na film

Jusa
25.09.2014 3 z 5

Pěkná myšlenka, atraktivní prostředí - podle mě docela velký potenciál. A bohužel tak nějak nevyužitý nebo spíš blbě uchopený. Rozčilovaly mě dialogy mezi postavami, rádoby hustej placerskej slang mi připadal trapný a zbytečný, hlavní hrdina krajně nesympatický a svým chováním a prožíváním (zejména zpočátku) až rušivě neautentický, vadily mi též příliš nepravděpodobné události - např. heroické výkony postav tváří v tvář krvelačným zabijákům nebo trochu legrační skákání do prázdna (čtenáři ví), koneckonců ty příšery mě svým zjevem a chováním taky trochu zklamaly a připadaly mi odfláknutý, nedomyšlený, snad až trapný... A telepatie tomu taky moc nepřidala. A přitom základní myšlenka, kontext, včetně toho, co bylo naznačeno na závěrečných stránkách, se mi líbí. A těším se na film, protože věřím v zábavnou a vizuálně skvěle propracovanou podívanou. Bohužel kniha zklamání a obávám se, že další díly upadnou do hrozné patlaniny.

Veronika.C
24.09.2014 5 z 5

Úžasná napínavá kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout a už se nemůžu dočkat 2. dílu. A teď jdu ještě zkouknout film, snad se jim taky povedl ;-)

zboznujicteni
21.09.2014

Všichni máte naprostou pravdu... Mě ten začátek popravdě taky zabíjel. Ale začátek jsem zvládla a pak jsem se s radostí ponořila do čtení, které bylo zajímavé, ale hlavně velmi napínavé!! Furt se tam něco dělo.. Takže fakt díky, jelikož jsem nedávno nemohla knize odolat a musela jsem číst dál.. No. Snad tu 4 z matiky nějak opravím:D..každopádně super kniha. Výrazy jsem celkem chytla, ale konec mě chytil ještě víc!! Páni! Já přímo dychtím po 2. Díle! Nevíte někdo, kdy vyjde?:) v tomhle mám vždy zmatek:P

xmetelkova
21.09.2014 5 z 5

Super kniha, ale ten konec...

papi
21.09.2014 5 z 5

Knížka je naprosto bombová, akční, napínavá, místy až strašidelná. PĚT HVĚZDIČEK!!!
Vždy mi bylo líto, když jsem knížku musela odložit, protože se tam pořád něco dělo!
Prosím, chci hned druhý díll:-)

HanaBambi
20.09.2014 2 z 5

Kdybych byla patnáctiletá nerdka, asi bych dala plný počet a další dvě imaginární hvězdy navíc, takhle dávám slabší tři za (docela) dobrý nápad a (docela) chytlavý konec (posledních patnáct stran bylo těch nejlepších na celé knize). Škoda, že si Dashner nedal tu práci a neukázal nám víc emocí, myslím, že by si je zasloužily postavy i rozhodující scény.
Za mě teda smutné tři * a třeba když bude v dalším díle o něco míň trapných placerských výrazů a o něco víc rozkreslení postav, a když budu mít dobrou náladu, dám i čtyři hvězd, a třeba taky ne. Uvidíme.

Teri books
20.09.2014 5 z 5

Prvních asi 50 stránek mě kniha moc nechytla. Né že by to bylo novým slangem nebo něčím takovým, ale přišlo mi že Thomas byl tak nějak nechápavý a pořád se něčemu divil. Neříkám, že kdybych se ocitla někde v labyrintu jako on tak bych nebyla celá otřesená a nevím jaká, ale on byl vyloženě blbý. Ale asi na straně 65 mě to začalo opravdu bavit a zbylých 300 stran jsem přečetla za 2 dny. A ten konec. Wau! Takové rozuzlení jsem opravdu nečekala... no možná to spíš bylo zamotání než rozuzlení.

Nel-ly
20.09.2014 4 z 5

Já se těšila a vůbec se nezklamala, už proto má ode mě Maze Runner bod.
Myslím, že to bylo dost vyrovnané vyprávění, nikde se nezdržovalo, zasadilo hodně brouků do hlavy a po tom epilogu nutně potřebuju pokračování... na druhou stranu Thomas mi často připadal jako dvě různé postavy v jednom. Chvíli jsem mu fandila, většinou ho spíš neměla moc ráda a ostatní postavy působily maličko prvoplánově a nějak jsem čekala, že příběh bude trochu víc gradovat... ale co se dystopií, ya a vůbec knih tohohle roku týče, tak pro mě určitě jedna z nejlepších.

P.S. Přečtěte si knihu, než půjdete na film, opravdu :D ve filmu snad nechali jen jména postav, bludiště a dejem tomu hlavní myšlenku, ale vůbec to není špatné (protože Dylan)

Nevka
19.09.2014 5 z 5

Perfektní kniha. Jen se musíte dostat asi přes prvních pár stránek, kdy vás štve, že nevíte co některé výrazy znamenají. To se dá překonat, jelikož to navozuje skvělou autentičnost příběhu a prostředí. Jinak velice originální a čtivá kniha s hodně překvapivým rozuzlením. Doporučuji každému :)

spencer
19.09.2014 5 z 5

Úžasná kniha :) jsem zvědavá na film :)

Lidudu
19.09.2014 4 z 5

Zajímavé je, že když se mi knížka líbí a vím, že se k ní budu chtít znova vrátit, není to například kvůli dobrému příběhu či skvělým recenzím, ale především kvůli pocitům, které ve mě zůstávají, když dočtu. Labyrint jsem přečetla za jediný den, což se mi od prvního Pottera nepovedlo, a když jsem obrátila poslední stránku byla to pecka. Zůstalo elektrizující napětí sedící kdesi na hrudi a v hlavě vířící tornádo otázek a možných pokračování. Měla jsem pocit, že exploduju. Dobré pocity při dočtení knížky.
Přesto... nemám pocit, že by to bylo na pět hvězd. Neco je tam špatně. Na konci mi přebývá mrtvý Gally a nemůžu uvěřit, že ty děti uvěřily rádoby zachráncům po tom všem, čím si prošly.

pajka0071
18.09.2014 5 z 5

Skvělá knížka, moc se mi líbila.

Nelly
18.09.2014 5 z 5

Prosím, prokousejte se začátkem, protože pak to stojí za to! Kniha se do Vás rmutovsky zakousne a už Vás nepustí. A pak už jen budete volat: "Kde je další díl?" Výborná kniha - doporučuji!